Популярні приколи

відео

хочу сюди!
 

Элла

44 роки, стрілець, познайомиться з хлопцем у віці 40-54 років

5 самобутніх українських народів

  • 23.07.16, 09:56
Унікальна, несхожа на інші українська культура виткана з безлічі яскравих явищ. Частину з них привнесли самобутні народи, які й сьогодні проживають на території країни.
1. Бойки
бойки
wikimedia.org
 
На північних і південних карпатських схилах в долинах річок Лімниця, Сан і Уж розкидані села бойків. Про те, хто були далекими предками сучасних бойків, ворожать досі, іронічно помічаючи, що чорнила на бойків витрачено вже більше, ніж залишилося їх самих. Хто ж вони: нащадки сербів або стародавнього слов’янського племені білих хорватів? А, може, їх предками були кельти з племені бойїв? Питання залишається відкритим.

Самі бойки нерідко називають себе "верховинцями". У них все по-бойківськи незвично. Розмовляють на бойківському діалекті. Часто вживають частку "бойє" – означає "тільки, так". Гостей пригощають печеною картоплею, солоними огірками, капустою, салом, холодцем, і неодмінно підносять чарку Криївки.

Бойки будують монументальні і прості хати: стіни складають з масивних ялинових колод, дах криють переважно "китицями" (пов’язаними солом’яними снопами). Вікна, двері, ворота розписують дивовижними орнаментами. Одним з важливих елементів розпису є, до речі, "древо життя". Радієш, побачивши такий будинок: веселий, з настроєм! А якщо стане сумно, бойки завжди готові згадати про старовинний бойківський танець Бітля, який виконується попарно, стоячи на бочці.
2. Гуцули
Гуцули

Їх називають українськими горянами. Гуцули вільнолюбні й незалежні. Гостям раді, але чужих в рідню записати не квапляться. Люди-феєрверки, – це, мабуть, про них. Величезну увагу гуцули приділяють одягу: люблять вбиратися, причому навіть чоловічі куртки киптарі розшиті золотом і прикрашені помпонами. У багатьох гуцулів будинки також прикрашені: кругом розшиті рушники, килими. Меблі прикрашені хитромудрим різьбленням. Окрім вбрання люблять гуцули зброю. Здавна вважалося: два пістолі за широким поясом має тільки бідний гуцул. А ще вони прагнуть показати себе всьому світу: ось ми які, статні, ошатні, спритно танцюємо і вміло працюємо.

Гуцули вельми гарячий народ, але при цьому вміють стримувати свою буйну вдачу. Щоб не зірватися, гуцули нібито майже не п’ють спиртне: на дві сотні гостей, які прийшли на весілля, можуть виставити пляшку горілки. Гуцули живуть на Івано-Франківській, Закарпатській та Чернівецькій областях України.

Про значення слова "гуцул" досі ведуться суперечки. Одні вчені вважають, що етимологія слова сходить до молдавського "гоц" або "гуц", що означає "розбійник", інші – до слова "кочул", що означає "пастух". Як би там не було, але гуцули завжди вважалися умілими чабанами. Для передачі сигналів під час свого перебування в горах пастухи-гуцули використовували довгу дерев’яну трубу – трембіту (вона ж виступала в ролі музичного інструменту).

А ще тут як і раніше сильні традиції шаманізму. Якщо пощастить, можна зустріти гуцульського мольфара. У давнину їх називали "земними богами", а сьогодні – знахарями, чаклунами, цілителями (це залежить від того, білий мольфар або чорний). Мольфари користуються незаперечним авторитетом: їхні пророцтва збуваються, відомі також випадки зцілення безнадійно хворих людей.
3. Лемки
Лемки
cucek.net

80-90-ті роки минулого століття часто називають початком відродження народності лемків. За однією з версій, предками лемків були стародавні племена білих хорватів, які проживали на схилах Карпатських гір. Багато трагедій довелося пережити лемкам: знищення в Талергофському концтаборі, насильницьке переселення в рамках спецоперації "Вісла".

Сьогодні частина лемків живе в Україні, інша частина – на території Польщі, третя – у Словаччині. Живучи в Україні, лемки переважно вважають себе частиною українського народу, хоча можна зустріти і тих, хто виступає за "!відокремленість" (національну самодостатність).

Лемки намагаються зберегти свої національні особливості, в першу чергу, мову. Мову лемків просто відрізнити по постійному наголосу на передостанньому складі (на відміну від рухомого наголосу у вимові східних слов’ян), твердому "и" і частому вживанню слова "лем" ("лише", "тільки").

Традиційні вбрання лемків легко впізнати. Чоловіки носили суконне пальто чуганю, незвичайне для українців, жінки – білі косинки і широке візерункове намисто "силянку". Сьогодні на базарах Західної України можна зустріти дерев’яних орлів і обплетені дротом тарілки – зразки традиційного ремесла лемків, іменованого "дротярство". До лемків зараховували себе багато відомих осіб, але найвідомішим лемком був, мабуть, Енді Уорхол(справжнє ім’я Андрій Варгола) – культова особистість у світі поп-арту.
4. Буковинці
5 самобутніх українських народів: бойки, гуцули, лемки, буковинці, подоляни 1/1
cucek.net


Буковинські села в Чернівецькій області впізнаються відразу: будинки розташовані щільно один до одного, і кожна хата немов змагається з сусідською образом і охайністю. Буковинці неодмінно білять свої будинки і прикрашають їх двома кольоровими смугами. Верхня, розписана орнаментами, йде під покрівлею і зорово з’єднує дах зі стіною; нижня, – яскраво червона або синя, – виконує практичну функцію: захищає низ дому від бруду. Деякі господарі прикрашають будинки пілястрами з химерними капітелями і фарбують стіни між вікнами в яскраві кольори.

Поруч з кожною хатою – охайний дворик з такими ж яскравими і акуратними будівлями. Особливі у буковинців і храми: вони складаються з квадратних зрубів і здалеку дуже схожі на хату. Така, наприклад, церква св. Миколая в Берегометі, побудована в 1786 році. На внутрішніх стінах храму збереглися рідкісні зразки буковинського живопису, в тому числі фрагменти "Страшного суду". Величезну роль у формуванні культури і традицій буковинців зіграли російські старообрядці-ліловани, які почали переселятися на території сучасної Чернівецької області в 20-ті роки XVIII століття.
5. Подоляни
Подоляни
wikipedia.org

 
Поділля – історична місцевість на півдні України в межиріччі Дністра і Південного Бугу. Предки сучасних подолян почали заселяти ці території імовірно в 4-3 столітті до н.е. Пізніше тут була зведена фортеця Кліпедава, навколо якої з часом виросло місто Кам’янець-Подільський.

Самобутня культура подолян зазнала безліч впливів: і росіяни-старовіри, і поляки, і євреї, і вірмени по крупицях збагачували їх побут і традиції. Тому й можна зустріти в цих місцях католицькі костели, православні храми, мусульманські мінарети. Вся еклектичність культурних традицій подолян, як у дзеркалі, відбивається в їх декоративно-прикладній творчості – гончарстві, ткацтві, вишивці та лозоплетінні.

Традиційний одяг багато декорований, прикрашений вишивкою і мережкою. Подільські жіночі сорочки, рукави яких вишиті мудрими візерунками, відомі далеко за межами України. Не меншою популярністю користуються і самоткані килими з рослинними або геометричними орнаментами.

Мазані стіни подільських хат злегка підсинені, окремі фрагменти підведені червоною глиною, внутрішній інтер’єр щедро прикрашений розшитими рушниками. Навіть печі – священне домашнє вогнище – подоляни розписують "сосенками" і "хвощами".

Цікаво, що у стародавніх подолян був широко поширений культ землі: копати, "бити" її без потреби вважалося неприпустимим. До наших часів дійшли відомості про так звану "Клятву землею", коли людина опускалася на коліна і набирала у рот землю. Вважалося, що чудодійна сила землі зцілювала від ран і опіків. Подоляни також вірили, що "рідна земля" в якості амулета здатна захистити солдата від кулі ворога.

Далі буде...
14

Коментарі

123.07.16, 10:03


Чудово!!!
Чекаємо продовження!

    223.07.16, 10:14Відповідь на 1 від Кривовус


    Чудово!!!
    Чекаємо продовження!

    Прошу, продовження:

    http://blog.i.ua/user/6599849/1946584/

      323.07.16, 11:27

        423.07.16, 15:45

        Цікаво!
        Чекаю ще

          525.07.16, 06:14

            625.07.16, 14:06

            Дякую, дуже цікаво
            Тільки щодо фото Буковинців є великі сумніви у нас так не вдягалися і не вдягаються... ось Буковинці https://lh3.googleusercontent.com/-cYNqjANKJO8/T1E5eKJ7m4I/AAAAAAAAEeg/KQIplczNbK8gPp73A__4981GcVYelB4SQCCo/s901/Bukowinaer%2B83 0.Jpg

              73.08.16, 07:56Відповідь на 6 від olh@

              Я вам скажу, що кожен район області має одяг що відрізняється, наприклад у нас так є. Тому ймовірно, що і на Буковині таке є. Я також ніде не зустрічав жіночок з такими шапочками на голові як ото на фото буковинців...(До речі вставив фото вашої версії одягу буковинців)

                84.08.16, 19:42Відповідь на 7 від Слідопит

                Я вам скажу, що кожен район області має одяг що відрізняється, наприклад у нас так є. Тому ймовірно, що і на Буковині таке є. Я також ніде не зустрічав жіночок з такими шапочками на голові як ото на фото буковинців...(До речі вставив фото вашої версії одягу буковинців)та у нас дуже маленька область, вбрання по районах буває різне, часом навіть кумедне часто буваю на різного роду фестивалях, ярмарках, там кожен район представляє своїх учасників у народних (навіть автентичних) костюмах, так от таких, що наведені в сатті, не бачила ніколи скоріше за все, якась помилка в тому джерелі
                дякую, що добавили запропонований варіант буковинців

                  Гість: InnaFL

                  921.08.16, 22:15

                    1022.08.16, 00:57

                    цікаво і пізнавально

                      Сторінки:
                      1
                      2
                      попередня
                      наступна