Чому нам не дають господарювати у власних будинках?
- 27.12.10, 13:31
Ми вже не раз писали, що одна з великих перешкод для створення ОСББ - невміння співвласників домовитися між собою. А якщо домовленість є? Здавалося б, перешкоди зникають - реєструй об’єднання і управляй своїм майном! Однак - і ми це побачимо нижче - ініціатори об’єднання можуть стикнутися з такими проблемами, які навіть у страшному сні не могли привидітися. А виникають ці проблеми з подачі користолюбного, злодійкуватого та впевненого у своїй безкарності чиновництва.
Луганська міська влада з 2006 року не раз заявляла, що тримає курс на створення ОСББ в багатоквартирних будинках. “Міський голова С. Кравченко, виконком проводять послідовну політику з підтримки ініціативних груп, які створюють ОСББ у своїх будинках”, - повідомив у травні 2007 року сайт Луганської міськради. Здавалося б, чиновники, підконтрольні міськраді, мусять сприяти появі ОСББ - однак на практиці... на практиці вони іноді діють протилежно. Мешканці однієї з луганських багатоповерхівок на власному досвіді переконалися в тому, які халепи може вигадати облудний і корисливий чиновник, аби не дати громадянам скористатися їхнім законним правом.
****
Багатоповерхівка на вулиці Оборонна, 1 - наймасштабніший у Луганську проект молодіжного житлового будівництва (луганчани називають його МЖК - від “молодіжний житловий комплекс”). Мешканці цього будинку давно планували створити ОСББ: першу зустріч з цього приводу вони провели ще в 2003 році. Однак, на той час вимоги до документів були заскладними, і здійснити задум їм не вдалося. Згодом процедуру спростили, однак пауза затяглася на 6 років.
За цей час ініціативна група з МЖК встигла досконально вивчити досвід своїх попередників у Луганську. Торік, коли мешканці, окрилені деклараціями державних та міських чиновників, а також позитивними прикладами вже наявних у місті ОСББ, повернулись до свого задуму - досвід став у пригоді. Перелік необхідних документів та порядок їх подання до органів влади мешканці знали добре - тож напередодні реєстрацієї ОСББ в паперах у них був повний порядок.
18 квітня 2010 року відбулися установчі збори. На них запросили й міського голову Сергія Кравченка, однак прийти він не зміг, і нікого з підлеглих замість себе не прислав. Судячи з того, як розвивались події далі, мер Луганська мав би про це пошкодувати...
Отже, мешканці домовилися створити ОСББ. Далі його слід оформити в управлінні державної реєстрації та міського реєстру. Згідно із законним регламентом цієї процедури, державний реєстратор має внести дані про ОСББ до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців. Для оформлення подаються оригінали документів. Реєстратору відводиться рівно три дні, аби він провів оформлення. У Луганську за цей відрізок роботи відповідає Ольга Іванівна Калініченко - держреєстратор, начальник Управління державної реєстрації і міського реєстру міськради.
Мешканці МЖК подали документи на реєстрацію 25 травня цього року. Однак вже наступного дня заступниця начальниці управління Наталія Недоступ письмово повідомила, що папери повертаються без розгляду. Вона також висунула кілька особливих вимог до оформлення документів - хоч такі вимоги й не передбачені законом.
Вдруге мешканці понесли підправлені папери до держреєстратора 7 червня. А вже 8 червня сама начальниця управління, Ольга Калініченко, письмово повідомила про те, що в реєстрації ОСББ відмовляє. При цьому вона спробувала повернути замість документів - це ж треба! - їхні копії. Мовляв, оригінали - за ніби-то вказівкою мера Луганська - передали до прокуратури.
“Державний реєстратор Калініченко у грубій формі відмовилась виконувати наші вимоги, і повідомила, що вона вилучила ці документи для передачі в прокуратуру. Однак вона не вказала ані вихідного номера супровідного листа, ані прокуратури, до якої ніби-то їх направила”, - згодом написали мешканці МЖК у заяві Прокурору Луганської області.
На манівцях бюрократії
Отже, у червні перед мешканцями МЖК постало цілком несподіване завдання. Через дії швидкої на руку держреєстраторки Калініченко їм спершу було потрібно з’ясувати, куди поділися оригінали документів. А потім - повернути їх собі, адже без оригіналів зареєструвати ОСББ неможливо. Забігаючи наперед, документи ініціативна група будинку повернути змогла - через суд. Паралельно активісти вимагали у органів влади дати належну оцінку діям Калініченко. У процесі мешканці МЖК дізнались про себе багато цікавого.
Як виявилось, держреєстратор Калініченко звинуватила ініціаторів ОСББ у фальсифікації документів. По-перше, їм намагалися поставити за провину, що на установчих зборах не було нікого з керівництва міської ради (?!). Основні ж претензії торкалися тієї частини в документах, яку ініціатори ОСББ змінили на невмотивоване жодним законом прохання Наталі Недоступ, заступниці Калініченко, після першого подання документів. І от через цю саму “фальсифікацію” Калініченко й вилучила оригінали документів!
Довідавшись про це, мешканці почали вимагати, аби до справи вструтились правоохоронці. Однак прокуратура - як і міліція, як і СБУ - з героями цієї історії “зіграла в футбол”.
“Прокуратура передала справу до міської міліції, а та - “спустила” до районної. Усіх нас там опитали; відповідь була - вони не бачать жодних підстав для порушення кримінальної справи. В СБУ сказали: “Це не наша справа, це справа прокуратури”. Тобто, знову коло замкнулося на міліції, котра “не бачить підстав”, - розповідають представники МЖК.
Далі - вони послали скаргу на ім’я Михайла Бродського, який тоді очолював Держкомітет України з питань регуляторної політики і підприємництва. Контроль за діями реєстраторів входив до переліку його обов’язків. У відповідь отримали абсолютно формальну відписку від заступника Бродського. Побачивши, що з Бродським діла не буде, звернулися до місцевого представництва Держкомітету:
“Там сидів такий нахабний дядько, котрий, дивлячись у очі, казав: “Та мені на це начхати, мені тут сидіти лишилося 2-3 місяці, а потім нас розженуть”, - розповідають співвласники МЖК. - Утім, перевірку він ініціював. Але - заздалегідь повідомивши про це Калініченко, а вона, як і годиться в таких випадках, втекла у відпустку. П’ять днів вони щось там перевіряли, склали якийсь-там акт, але нам його не показали. За результатами перевірки, як це вимагається, очевидно, відзвітували “у центр”, але з Києва жодної відповіді так і не надійшло. Копію скарги ми направляли і в Міністерство ЖКГ, яке курує програму зі створення ОСББ. Ну а Міністерство у відповідь “вмило руки” - нам сказали, що у дії місцевих органів самоуправління вони не втручаються, а отже - “всі питання вирішуйте у суді”. Тобто, усі без винятку зробили вигляд, що нічого протизаконного не відбулося”, - обурюються мешканці багатоповерхівки.
Знайти управу на дії держреєстратора Калініченко ані в її керівництва, яким, згідно із законом, є міський голова, ані в Міністерстві ЖКГ, ані у правоохоронців не вдалося й досі.
То де ж собака порилася?
Думаємо, у наших читачів вже виникло цілком закономірне запитання: чому ж держреєстратор Калініченко вдалася до таких підступних дій у випадку з цим ОСББ? Це питання лише загострюється, якщо додати, що з 1 по 14 червня - у той період, коли мешканці МЖК подавали документи - вона спокійнісінько зареєструвала 34 нові юридичні особи. Відповідь на це питання мешканці МЖК знайшли - і поставили це на вид як прокуратурі, так і міліції. Що, як вже згадувалось, не спричинило з їхнього боку жодних дій...
Отже: на першому поверсі будинку розташовані нежитлові приміщення. Як можуть переконатися наші читачі, глянувши на карту, будинок знаходиться ближче до центру міста, тобто, ці нежитлові приміщення - справжня золота жила. І “розробляє” цю жилу таке собі ТОВ “ПСО МЖК” - через своє дочірнє підприємство “ЖЕК МЖК”. Вказаний ЖЕК одного лихого дня з’явився нізвідки, і з доброго дива проголосив себе балансоутримувачем житлового комплексу. Зареєструвала його - хто б міг подумати! - та сама Калініченко. При цьому законність права на утримання балансу будинку з боку “ЖЕК МЖК” - під великим сумнівом, стверджують мешканці будинку.
Вони також кажуть, що після установчих зборів директор і співвласник ТОВ “ПСО МЖК”, яке розпоряджається ЖЕК-ом, Резніков А.В. неодноразово усно погрожував членам правління ОСББ. Він також попереджав їх, що їм буде відмовлено у державній реєстрації (заяви про такі його слова мешканці передали до міліції). “А отже, ми маємо справу з узгодженими діями держреєстратора Калініченко і директора ЖЕК-у Резнікова - дії ці несуть ознаки корупції і мають постійну основу”, - кажуть мешканці будинку.
Вони також вбачають у діях Калініченко (і про це було повідомлено у прокуратуру) ознаки злочинів, передбачених статтями 364, 365, 366, 356, 357 Кримінального кодексу України, порушення своїх прав, передбачених ст. 19 і ч.5 ст. 121 Конституції України. Крім того, на думку мешканців, порушені положення закону “Про державну реєстрацію юридичних і фізичних осіб-підприємців”, закону “Про службу в органах місцевого самоуправління” (ст.ст. 8, 11), закону “Про боротьбу з корупцією” (ст. 5).
Утім, повторимось, правоохоронці не зуміли знайти порушень. А до суду, де проходить розгляд позову про скасування державної перереєстрації ТОВ “ПСО МЖК”, громадянка Калініченко, не криючись, їздить з Резніковим А.В. на його автомобілі.
Після усієї цієї тяганини мешканці МЖК почали нарікати на міського голову Сергія Кравченка. Адже він запевняв, що міська рада прагне того, аби мешканці багатоквартирних будинків створювали ОСББ і були повноправними господарями житлового фонду. Активісти не могли зрозуміти, чому мер і досі не втрутився у їхню ситуацію - адже кричущі порушення можна помітити неозброєним оком... А начальника управління державної реєстрації призначає саме мер, і саме він є безпосереднім керівником реєстратора.
Однак, схоже, про злонаміреність міського голови тут не йдеться. Вочевидь, бюрократична піраміда, як воно часто буває, “з’їла” інформацію про порушення Калініченко, і до мера ці дані просто не дійшли. Нещодавно активісти МЖК потрапили-таки на особистий прийом до мера. Сергій Кравченко, вивчивши їхні аргументи, виразив крайнє здивування з приводу ситуації довкола оформлення ОСББ. Він навіть дещо змінився в обличчі, коли йому повідомили, що оригінали документів були вилучені ніби-то за його вказівкою.
Одразу після цього міський голова спробував дати розпорядження - зареєструвати ОСББ. Однак його підлегла, яка отримала це розпорядження, заперечила, що не може цього зробити, оскільки справа досі розглядається у судах. Тоді Сергій Кравченко запропонував передати документи до виконкому міста, аби на найближчій сесії міськради депутати змогли узаконити ОСББ.
Від редакції: Інфопорн триматиме руку на пульсі - сподіваємось, що міська влада Луганська не тільки оформить ОСББ, але й подбає про те, щоб дії держреєстратора Калініченко стали об’єктом пильної уваги правоохоронців та, у випадку доведення її провини, потягли за собою справедливе покарання.
Позовна заява
Луганська міська влада з 2006 року не раз заявляла, що тримає курс на створення ОСББ в багатоквартирних будинках. “Міський голова С. Кравченко, виконком проводять послідовну політику з підтримки ініціативних груп, які створюють ОСББ у своїх будинках”, - повідомив у травні 2007 року сайт Луганської міськради. Здавалося б, чиновники, підконтрольні міськраді, мусять сприяти появі ОСББ - однак на практиці... на практиці вони іноді діють протилежно. Мешканці однієї з луганських багатоповерхівок на власному досвіді переконалися в тому, які халепи може вигадати облудний і корисливий чиновник, аби не дати громадянам скористатися їхнім законним правом.
****
Багатоповерхівка на вулиці Оборонна, 1 - наймасштабніший у Луганську проект молодіжного житлового будівництва (луганчани називають його МЖК - від “молодіжний житловий комплекс”). Мешканці цього будинку давно планували створити ОСББ: першу зустріч з цього приводу вони провели ще в 2003 році. Однак, на той час вимоги до документів були заскладними, і здійснити задум їм не вдалося. Згодом процедуру спростили, однак пауза затяглася на 6 років.
За цей час ініціативна група з МЖК встигла досконально вивчити досвід своїх попередників у Луганську. Торік, коли мешканці, окрилені деклараціями державних та міських чиновників, а також позитивними прикладами вже наявних у місті ОСББ, повернулись до свого задуму - досвід став у пригоді. Перелік необхідних документів та порядок їх подання до органів влади мешканці знали добре - тож напередодні реєстрацієї ОСББ в паперах у них був повний порядок.
18 квітня 2010 року відбулися установчі збори. На них запросили й міського голову Сергія Кравченка, однак прийти він не зміг, і нікого з підлеглих замість себе не прислав. Судячи з того, як розвивались події далі, мер Луганська мав би про це пошкодувати...
Отже, мешканці домовилися створити ОСББ. Далі його слід оформити в управлінні державної реєстрації та міського реєстру. Згідно із законним регламентом цієї процедури, державний реєстратор має внести дані про ОСББ до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців. Для оформлення подаються оригінали документів. Реєстратору відводиться рівно три дні, аби він провів оформлення. У Луганську за цей відрізок роботи відповідає Ольга Іванівна Калініченко - держреєстратор, начальник Управління державної реєстрації і міського реєстру міськради.
Мешканці МЖК подали документи на реєстрацію 25 травня цього року. Однак вже наступного дня заступниця начальниці управління Наталія Недоступ письмово повідомила, що папери повертаються без розгляду. Вона також висунула кілька особливих вимог до оформлення документів - хоч такі вимоги й не передбачені законом.
Вдруге мешканці понесли підправлені папери до держреєстратора 7 червня. А вже 8 червня сама начальниця управління, Ольга Калініченко, письмово повідомила про те, що в реєстрації ОСББ відмовляє. При цьому вона спробувала повернути замість документів - це ж треба! - їхні копії. Мовляв, оригінали - за ніби-то вказівкою мера Луганська - передали до прокуратури.
“Державний реєстратор Калініченко у грубій формі відмовилась виконувати наші вимоги, і повідомила, що вона вилучила ці документи для передачі в прокуратуру. Однак вона не вказала ані вихідного номера супровідного листа, ані прокуратури, до якої ніби-то їх направила”, - згодом написали мешканці МЖК у заяві Прокурору Луганської області.
На манівцях бюрократії
Отже, у червні перед мешканцями МЖК постало цілком несподіване завдання. Через дії швидкої на руку держреєстраторки Калініченко їм спершу було потрібно з’ясувати, куди поділися оригінали документів. А потім - повернути їх собі, адже без оригіналів зареєструвати ОСББ неможливо. Забігаючи наперед, документи ініціативна група будинку повернути змогла - через суд. Паралельно активісти вимагали у органів влади дати належну оцінку діям Калініченко. У процесі мешканці МЖК дізнались про себе багато цікавого.
Як виявилось, держреєстратор Калініченко звинуватила ініціаторів ОСББ у фальсифікації документів. По-перше, їм намагалися поставити за провину, що на установчих зборах не було нікого з керівництва міської ради (?!). Основні ж претензії торкалися тієї частини в документах, яку ініціатори ОСББ змінили на невмотивоване жодним законом прохання Наталі Недоступ, заступниці Калініченко, після першого подання документів. І от через цю саму “фальсифікацію” Калініченко й вилучила оригінали документів!
Довідавшись про це, мешканці почали вимагати, аби до справи вструтились правоохоронці. Однак прокуратура - як і міліція, як і СБУ - з героями цієї історії “зіграла в футбол”.
“Прокуратура передала справу до міської міліції, а та - “спустила” до районної. Усіх нас там опитали; відповідь була - вони не бачать жодних підстав для порушення кримінальної справи. В СБУ сказали: “Це не наша справа, це справа прокуратури”. Тобто, знову коло замкнулося на міліції, котра “не бачить підстав”, - розповідають представники МЖК.
Далі - вони послали скаргу на ім’я Михайла Бродського, який тоді очолював Держкомітет України з питань регуляторної політики і підприємництва. Контроль за діями реєстраторів входив до переліку його обов’язків. У відповідь отримали абсолютно формальну відписку від заступника Бродського. Побачивши, що з Бродським діла не буде, звернулися до місцевого представництва Держкомітету:
“Там сидів такий нахабний дядько, котрий, дивлячись у очі, казав: “Та мені на це начхати, мені тут сидіти лишилося 2-3 місяці, а потім нас розженуть”, - розповідають співвласники МЖК. - Утім, перевірку він ініціював. Але - заздалегідь повідомивши про це Калініченко, а вона, як і годиться в таких випадках, втекла у відпустку. П’ять днів вони щось там перевіряли, склали якийсь-там акт, але нам його не показали. За результатами перевірки, як це вимагається, очевидно, відзвітували “у центр”, але з Києва жодної відповіді так і не надійшло. Копію скарги ми направляли і в Міністерство ЖКГ, яке курує програму зі створення ОСББ. Ну а Міністерство у відповідь “вмило руки” - нам сказали, що у дії місцевих органів самоуправління вони не втручаються, а отже - “всі питання вирішуйте у суді”. Тобто, усі без винятку зробили вигляд, що нічого протизаконного не відбулося”, - обурюються мешканці багатоповерхівки.
Знайти управу на дії держреєстратора Калініченко ані в її керівництва, яким, згідно із законом, є міський голова, ані в Міністерстві ЖКГ, ані у правоохоронців не вдалося й досі.
То де ж собака порилася?
Думаємо, у наших читачів вже виникло цілком закономірне запитання: чому ж держреєстратор Калініченко вдалася до таких підступних дій у випадку з цим ОСББ? Це питання лише загострюється, якщо додати, що з 1 по 14 червня - у той період, коли мешканці МЖК подавали документи - вона спокійнісінько зареєструвала 34 нові юридичні особи. Відповідь на це питання мешканці МЖК знайшли - і поставили це на вид як прокуратурі, так і міліції. Що, як вже згадувалось, не спричинило з їхнього боку жодних дій...
Отже: на першому поверсі будинку розташовані нежитлові приміщення. Як можуть переконатися наші читачі, глянувши на карту, будинок знаходиться ближче до центру міста, тобто, ці нежитлові приміщення - справжня золота жила. І “розробляє” цю жилу таке собі ТОВ “ПСО МЖК” - через своє дочірнє підприємство “ЖЕК МЖК”. Вказаний ЖЕК одного лихого дня з’явився нізвідки, і з доброго дива проголосив себе балансоутримувачем житлового комплексу. Зареєструвала його - хто б міг подумати! - та сама Калініченко. При цьому законність права на утримання балансу будинку з боку “ЖЕК МЖК” - під великим сумнівом, стверджують мешканці будинку.
Вони також кажуть, що після установчих зборів директор і співвласник ТОВ “ПСО МЖК”, яке розпоряджається ЖЕК-ом, Резніков А.В. неодноразово усно погрожував членам правління ОСББ. Він також попереджав їх, що їм буде відмовлено у державній реєстрації (заяви про такі його слова мешканці передали до міліції). “А отже, ми маємо справу з узгодженими діями держреєстратора Калініченко і директора ЖЕК-у Резнікова - дії ці несуть ознаки корупції і мають постійну основу”, - кажуть мешканці будинку.
Вони також вбачають у діях Калініченко (і про це було повідомлено у прокуратуру) ознаки злочинів, передбачених статтями 364, 365, 366, 356, 357 Кримінального кодексу України, порушення своїх прав, передбачених ст. 19 і ч.5 ст. 121 Конституції України. Крім того, на думку мешканців, порушені положення закону “Про державну реєстрацію юридичних і фізичних осіб-підприємців”, закону “Про службу в органах місцевого самоуправління” (ст.ст. 8, 11), закону “Про боротьбу з корупцією” (ст. 5).
Утім, повторимось, правоохоронці не зуміли знайти порушень. А до суду, де проходить розгляд позову про скасування державної перереєстрації ТОВ “ПСО МЖК”, громадянка Калініченко, не криючись, їздить з Резніковим А.В. на його автомобілі.
Після усієї цієї тяганини мешканці МЖК почали нарікати на міського голову Сергія Кравченка. Адже він запевняв, що міська рада прагне того, аби мешканці багатоквартирних будинків створювали ОСББ і були повноправними господарями житлового фонду. Активісти не могли зрозуміти, чому мер і досі не втрутився у їхню ситуацію - адже кричущі порушення можна помітити неозброєним оком... А начальника управління державної реєстрації призначає саме мер, і саме він є безпосереднім керівником реєстратора.
Однак, схоже, про злонаміреність міського голови тут не йдеться. Вочевидь, бюрократична піраміда, як воно часто буває, “з’їла” інформацію про порушення Калініченко, і до мера ці дані просто не дійшли. Нещодавно активісти МЖК потрапили-таки на особистий прийом до мера. Сергій Кравченко, вивчивши їхні аргументи, виразив крайнє здивування з приводу ситуації довкола оформлення ОСББ. Він навіть дещо змінився в обличчі, коли йому повідомили, що оригінали документів були вилучені ніби-то за його вказівкою.
Одразу після цього міський голова спробував дати розпорядження - зареєструвати ОСББ. Однак його підлегла, яка отримала це розпорядження, заперечила, що не може цього зробити, оскільки справа досі розглядається у судах. Тоді Сергій Кравченко запропонував передати документи до виконкому міста, аби на найближчій сесії міськради депутати змогли узаконити ОСББ.
Від редакції: Інфопорн триматиме руку на пульсі - сподіваємось, що міська влада Луганська не тільки оформить ОСББ, але й подбає про те, щоб дії держреєстратора Калініченко стали об’єктом пильної уваги правоохоронців та, у випадку доведення її провини, потягли за собою справедливе покарання.
Позовна заява
10
Коментарі
Andy-Chief
127.12.10, 14:18
Korsar-K
227.12.10, 17:09
Бьюрократів на гілляку.
анонім
327.12.10, 19:58
Гість: крапелька
427.12.10, 22:02
- чи що іще лишається робити в нашій країні?
Елена1957
528.12.10, 08:09
Посмотрите фильм ЖКХ-потрошитель,
и поймете!
http://kolizey.net.ua/load/zhkkh_potroshitel_istorija_vserossijskogo_obmana_2010/86-1-0-4066
++
Гість: унтерштурмфюр
628.12.10, 14:18Відповідь на 2 від Korsar-K
на 100% згідний