Осінь Арди. Записки толкініста
- 04.11.10, 22:47
Князь Тургон Гондолінський.
Цікава постать, і не до кінця вивчена. Характери Сильму тим і цікаві, що ніде не описані повністю. Прочитав, інформації мало, починаєш длубатись в тих записах Професора, котрі є доступними в Інеті, і іноді мозаїка складається в цікаву картинку
Отже - другий син Нолофінве... Напевне - улюбленець батька, принаймні чомусь здається, що в Амані Туракано більше ладнав з татком, аніж Фіндекано, котрий "потрапив у погану компанію" рудого кузена. Лагідної вдачі, є палким закоханцем - принаймні, тільки за ним з усієї нолдорської знаті вирушила у невідомість красуня-жона.
Втрата Еленве під час Крижаного Походу мала сильно вплинути на цю занадто ніжну душу. Тим більше, що в Ендоре змінюються і родинні стосунки. Нолфінги ніколи не були одним цілим, як от Феанорінги або Арфінги. Гордовиті і замкнені, вони існували, наче кожен сам по собі. Фіндекано товаришував з Майтімо, Арельде, сестра, - з Келегормом та Куруфіном... Деякі джерела говорять, що у Нолофінве був ще один син, котрий загинув юним чи-то під час Крижаного Походу, чи-то у першій сутичці на землі Ендоре. Відомостей про цього юнака, якого звали Аракано, замало, однак він теж якось існує сам по собі, особливо не приятелюючи ні з братами ні з сестрою.
Середзем я зріднило Нолофінве та Фіндекано. Крижаний князь, зрозумівши всю силу духу старшого сина, переніс на нього ту краплину тепла, яку носив у серці. А до Туракано прихилилась Арельде, котра замінила матір його доньці.
Князівство Тургона знаходилося у Неврасті. Це лісова і болотиста країна, де життя фактично зосередилось на морському побережжі. Там і виникло стольне місто Тургона - Віньямар.
Невраст сусідив з Західним Белеріандом - землями Арфінгів. Тургон і Фінрод зустрічались, можливо доволі часто. Їх об єднувало спільне лихо - втрата коханих. Еленве загинула, Амаріе зосталася у Валінорі. І от цим, овіяним тихим сумом Ельфам, явився Вала Ульмо.
Пропозицію обидва приятелі отримали однакову - збудувати потайне місто і відвести туди військо і населення. Ульмо пояснив, що лише так вони зможуть, якщо не врятуватись, то, принаймні провести свій вік у спокої.
А тепер подивимось на мапу. Арфінги оберігали центр порубіжжя - рівнину Ард-Гален і Сіріонів прохід, котрий був важливим стратегічним вузлом. Тургон знаходився на лівому фланзі - власне його військо мало заблокувати побережжя, прикриваючи прохід до Гітлуму і князівство місцевих Телері - Фалас.
Якщо відвести військо з центру, то ворог розрізав би оборону Нолдор навпіл, розділивши Фінголфіна й Маедроса, що власне і сталося в Дагор Браголлах. Якщо оголити лівий фланг, то стає можливим напад з півночі, від затоки Дренгіст (таких нападів, успішно відбитих Фінгоном було два).
Мудрий Фінрод вирішив цю задачку. Він збудував потайний град, але перетворив Нарготронд на тилову військову базу. В Дортоніоні та Ард Галені зосталося військо і вивідачі, Сіріонів прохід заблокувала твердиня Мінас Тіріт, а про те, де знаходиться Нарготронд, знали, принаймні, воєводи, бо Келегорм та Куруфін, відступаючи з боями від Аглонова проходу, потайне місто знайшли без проблем.
Тургон виконав все буквально - збудував потаємний град і зник на сотні літ.
Як поставилися до цього батько і старший брат? Сумніваюсь, щоб схвально. Принаймні, Фінгон не кликав брата на Останню Битву, інакше не здивувався б, почувши сурми Гондоліну.
В потаємній долині виросла іграшкова копія Тіріону - з білою вежею, навіть з копіями давно загиблих світлоносних дерев зі срібла та золота. Гондолін став прихистком любомудрів та витонченої культури. Війна за гірським кільцем не хвилювала Тургона.
А тим часом, його батько змушений був розполовинити військо, щоб прикрити Невраст і фалатрім Кірдана.
А тим часом Фінгон Відважний відбивав орочі атаки, не даючи ворогу вдарити Гітлуму в тил.
Потім спалахнула Дагор Браголлах, коли Ельдар стали потрібні всі їхні сили, щоб просто вижити.
Певне, в душі Тургона щось стало на місце, коли орел Торондор приніс до його гірського прихистку тіло князя Фінголфіна, котрий загинув у двобої з Морготом.
Перед цим Тургон втратив Арельде. Князівна покинула Гондолін, він не зміг її зупинити, хоча таємниця місцезнаходження граду виявилась під загрозою. Потім вона повернулась - з сином і скривдженим її втечею чоловіком.
Коли Еол вбив Арельде, Тургон прирік його на смерть - це був єдиний смертний вирок, винесений ельфійським князем іншому Ельфу. Арельде цим, звісно, було не повернути. І тут ще одна втрата - Фінголфін.
На Нірнает Тургон прибув вчасно, і врятувався дивом. Його брат, Фінгон зостався на полі битви.
Подальше життя князя Гондоліну в потаєному граді втратило сенс. Він ще продовжував берегти таємницю, він не наважився прийняти свого рятівника, воєводу Гуріна, відпущеного Морготм опісля довгого полону. Можливо, відпущеного якраз для того, щоб віднайти таємничий Гондолін.
Опісля того, як злощасний Гурін побрів геть від гірського кряжу, за кряжем цим почали стежити, і недарма. Син Арельде, Маеглін, нещасливо закоханий в Ідріль, доньку Тургона, вийшов з міста, шукаючи чи-то рудних жил, чи-то забуття від нещасливого кохання.
Маеглін потрапив у полон і погодився на співпрацю - єдиний такий випадок за всю історію Ельдар. Місто було приречене.
Зрада небожа не сколихнула скам яніле серце Тургона. Він загинув не у битві - він зійшрв на свою білу вежу, котра була так схожа на тіріонську Міндон Ельдаліе, і зоставався там, доки вежа не впала у вогні і димі.
Його вірні воїни коштом власного життя дали змогу вирватись з граду князівні Ідріль та її чоловікові Адану Туору. Вижив і маленький Еаренділь - онук Тургона.
Його нащадки доживуть до кінця Третьої Епохи - єдині з усіх нолдорських князів, окрім Галадріель.
Його нащадком, через Ельроса, що прийняв людську долю, був Арагорн, один з рятівників Середзем я, рівно, як мудрий Ельронд і прекрасна Арвен.
Процвітання нащадків - милість Богів. Однак, хто-зна, чи не шкодував сам Тургон про те, що послухав Валу Ульмо...
Коментарі
Гість: llivrin
17.11.10, 17:29
Фінрод теж послухав. Не Ульмо винен у тім, що сталося.
nolofinve
27.11.10, 20:02Відповідь на 1 від Гість: llivrin
А Ульмо ніхто й не звинувачує. Однак, Фінрод і Тургон були поставлені перед вибором - піти, чи залишитись, воювати, чи дезертирувати. Фінрод прийняв мудре рішення, Тургон же просто втік. В результаті - загинули обидва, однак совість була чистою лише у Фінрода, напевне