Перше, що треба розуміти – хвороба справді страшна, із невиліковними наслідками і дуже заразна.
Про саму хворобу: тут буде навіть трохи спільного із ковідом – вона не прямо всім дає однакову важкість – у 70% видимих симптомів і не буде. 1 із 4 матиме щось схоже на грип – біль у горлі, головний біль, нудота, які за 5 днів проходять.
Але:
в 1 із 25 виникає менінгіт
в 1 із 200 – параліч (із них 20 – помирають, бо паралізуються дихальні м’язи).
Хворіти можуть люди будь-якого віку, але найбільше страждають діти до 5 років.
А тепер про цікаве, бо ковід геть близько не валявся із своїми синдромами, коли на сцену виходить постполіомієлітний синдром:
слабкість у м’язах, втома, біль у суглобах, яка розвивається далеко після того якк людина навіть безсимптомно перехворіла на поліомієліт.
От уявіть – навіть якщо у дитинстві хтось легко відбувся поліомієлітом, та у віці 25-40 у кожного з 4х починається ота втома, і викручує суглоби.
Зараз ми маємо зафіксовані два випадки паралічу від поліомієліту: на Рівненщині (півторарічна дитина) і на Закарпатті (12 річна дитина).
Обидві вже не зможуть ходити.
Бо батьки “забили” на вакцинацію.
Розуміючи, що параліч трапляється раз на 200 випадків, очікуємо, що кількість носіїв поліомієліту серед нас вже близько пів тисячі.
Збудник дуже гарно зберігається в довкіллі.
Шлях передачі – через немиті руки, воду, слину.
Єдиний порятунок – вакцинація.
Тож саме час перевірити свої медичні книжки – чи ви і ваші діти маєте кожен по свої 6 доз.
До слова, CDC, рекомендує деяким категоріям дорослих (працівникам лабораторій, лікарям-інфекціоністам та при поїздках в ендемічні зони) бустерні дози від поліомієліту.
І, здається, ми зараз перетворюємося на ендемічну зону
ФБ Olena Livinska