Від пенсій та госпіталя – до курортних путівок
- 23.11.11, 21:04
Ветерани Прикарпаття зустрілись з представниками обласної влади і обговорили наболілі проблеми
З цим рано чи пізно стикаються всі офіцери, що виходять у запас. Ще вчора ти був при посаді і погонах. Була певна влада і вплив. А сьогодні… Одним словом, «почесне» звання «військовий ветеран». Саме тоді, коли мундир частіше опиняється в шафі, ніж на плечах, колишні командири починають відчувати більшість звичайних людських проблем, на вирішення яких вже бракує і сил, і років. Проблеми з забезпеченням усіх рівнів. Часто незрозумілі реформи та відсутність найелементарніших соціальних послуг (які обіцяли кожному при вступі на військову службу), та й загальне душевне відчуття власної непотрібності створюють просто вибухову суміш у душах багатьох «запасних» охоронців Батьківщини. Часто все це просто доходить до такої критичної «точки кипіння», що готове просто вибухнути. Щоб не допустити заворушень у Івано-Франківському гарнізоні та роз’яснити людям, які процеси і як відбуваються сьогодні в державі, керівництво гарнізону, на прохання ветеранів області, яких, до речі, нараховується близько 35 тисяч, вирішило організувати зустріч між активістами ветеранського руху і представниками влади.
До актового залу Івано-Франківського обласного збірного пункту прийшли майже 200 ветеранів. Більшість з них були налаштовані якщо не скептично, то відверто агресивно до всього, що мало відбутись. Час від часу лунали досить відверті образи в бік влади й ситуації в державі. Та разом з тим зустріч почалась.
- Шановні ветерани, ця зустріч відбувається за вашої ініціативи, - наголосив Івано-Франківський обласний військовий комісар полковник Ігор Боловицьких. – Сюди прийшли посадові особи, які вповноважені відпости вам на всі ваші проблемні питання. Тож дуже прошу ставити питання лише такі, які є в їх компетенції. Тобто ті, які вони вирішити в змозі. Якщо вас турбують більш глобальні проблеми, то ми можемо відпрацювати загальне звернення до Кабінету Міністрів або адміністрації Президента, чи Міністра оборони України, і за підписами голів ваших ветеранських організацій скерувати до відповідних осіб.
Слово взяв заступник начальника головного управління – начальник управління внутрішньої політики Івано-Франківської ОДА Ростислав Стасько, який розповів про суть взаємодії обласної влади з громадськими та ветеранськими організаціями, перелічив всі заходи та державні свята, до організації та проведення яких залучається саме ОДА. І пообіцяв, що всі питання, озвучені на зустрічі, будуть зафіксовані. Начальник юридичного відділу головного управління правової роботи та внутрішньої політики ОДА Ярослав Щепанський коротко поінформував про зміст свої роботи і швидко зайняв своє місце в президії. Та не так все гладко відбулось під час доповіді заступника начальника головного управління охорони здоров’я ОДА Романа Мельника. Чиновник пояснив, що на 2012 рік збільшено фінансування на забезпечення ветеранів ліками до 67 мільйонів гривень, і порівняв, що в цьому році ця сума була всього приблизно п’ять мільйонів. Розповів, що в області є 535 ліжок, розгорнутих для ветеранів війни. З них 313 – у районних лікарнях, решта в обласних установах.
- Першочергове забезпечення ліками здійснюється для інвалідів війни, учасників війни, учасників бойових дій, а також осіб, прирівняних до них, - пояснив, Роман Михайлович. - Коли до нас поступає ветеран війни, то медична установа пише спеціальну «рапортичку» на забезпеченням ліками. По можливості, з бюджету лікарні стараються забезпечити максимально. Але, на жаль, фінансування недостатнє.
Однак присутніх це не вдовольнило.
- Коли ліквідували наш військовий шпиталь у Івано-Франківську, то нас запевнили, щоб військові не переймалися, оскільки пропонували лікувати в цивільних лікувальних закладах, - звернувся полковник у відставці Михайло Круглов . – Нам обіцяли палати. Але коли я був нещодавно в своїй цивільній поліклініці, то мені відмовили в госпіталізації і сказали, що я маю їхати лікуватись у військовий госпіталь або у Львів, або в Чернівці. Ви розумієте, що для більшості з нас це просто неможливо.
- Я не вірю в обіцянки, які часто лунають з різних високих трибун про створення на Прикарпатті якось реабілітаційного центру чи ще чогось подібного, - додав голова Івано-Франківської міської спілки ветеранів Афганістану Віктор Омелько. – І в мене, як і у всіх присутніх, є свої на це підстави. Справа в тому, що обіцяли нам багато. Навіть створити найкращий в Україні військовий госпіталь взамін того, що був на території палацу Потоцьких. Щодо ліків скажу так: нам дуже красно обіцяють і забезпечення, і все інше, та коли ветеран звертається, починається хаос: « в нас немає коштів, давай плати з кишені»… Давайте повернемо безкоштовні рецепти для ветеранів. Адже по іншому кошти, що виділяються на лікарню, просто розтікаються невідомо де.
На ці виступи ветеранів начальник головного управління охорони здоров’я ОДА Роман Мельник відповів, що більшість питань – поза його компетенцією, але він завжди підтримає ветеранів у їх зверненнях до керівництва держави.
- Я обидвома руками за те, щоб наша область мала госпіталь для ветеранів, – наголосив він, - І дуже цього хочу. Обіцяю вам, що ви будете мати нашу підтримку.
Тему відсутності військового госпіталю продовжив голова Спілки ветеранів 38 армії (корпусу) полковник запасу Володимир Мойсеєнко. Він наголосив, що Івано-Франківська область – єдина в Україні, де немає подібної установи. І це питання вирішується десятиріччя.
- На останній нараді з представниками ветеранських організацій в управлінні охорони здоров’я ОДА це питання порушувалось, - пригадав Володимир Павлович. - Але теж поговорили, час пройшов і все забули. Ми готові розробити документ. Готові поставити підписи. Але потрібна підтримка області. А її немає. Ми розуміємо, що потрібно звертатись до Кабміну та Президента, але ж немає підтримки на місцях. Просто ці палати, які є, не задовольняють ані ветеранів, ані тих, хто там знаходиться.
Наразі єдиним військово-лікарським закладом у регіоні є військова поліклініка, яку очолює Володимир Коротич. Він розповів, що перед військовими медиками зараз стоїть незвичне для них питання - вони мають самі заробляти гроші на лікування(!) А через падіння платоспроможності населення різко впали і доходи поліклініки. І навіть з тих грошей, що заробляють військові лікарі, п’ять відсотків ідуть на департамент, потім ще вираховують за комунальні послуги і так далі.
- Проблема в тому, що в нас немає окремої бухгалтерії. І наш рахунок –це рахунок обласного військкомату, - розповів Володимир Коротич. - І як тільки там трапляються негаразди з фінансуванням, то наші гроші відразу блокуються разом з коштами цієї установи. І скільки ми не звертались до різних інстанцій! Ніхто не допомагає нам у створенні власної бухгалтерії та відкритті рахунку.
Та й інших проблем у поліклініки вистачає. Скажімо, згоріла трубка флюорографічного апарату. Вона коштує близько 20-ти тисяч гривень! І виготовляється лише у Санкт-Петербурзі. Але медики знайшли можливість її купити без допомоги з міністерства. Тут точно знають, що вартість одного електрода на електрографі – три тисячі гривень, адже нещодавно поміняли їх, причому власними силами. А крім того, в поліклініку треба закупити ще і дезінфекцію, і навіть просто пральний порошок.
- Куди не кинься – всюди кошти… - з біллю в голосі продовжив начальник поліклініки. - За останні роки нам жодної копійки централізовано не дали. До відома присутніх, при скороченні госпіталю навіть не стояло питання про створення поліклініки. Але правдами і неправдами ми її створили. Відновили приміщення. А тепер працюємо на ентузіазмі.
Начальник поліклініки навів приклад, коли потрібно було госпіталізувати одного з ветеранів. Тоді довелось телефонувати і у Львів і Чернівці. Відповідь – іногородніх не приймаємо. Так тривало то того часу, доки військові медики не вийшли на високопосадовців ОДА. Лише так дали команду покласти ветерана в обласну лікарню. Крім того, існують великі питання з лікуванням солдатів. І знову приклад навів Володимир Коротич: захворів рядовий, двостороннє запалення легенів. Зробили знімки, поклали в центральну міську лікарню. За словами начальника поліклініки, за кілька годин перебування там солдата, йому не дали не те що таблеток, а й склянки води! Хоча лікування було розписано.
- Наш працівник пішла до головного лікаря, – продовжив розповідь начальник поліклініки. - Почула у відповідь, що немає медикаментів… Як так? Наша лікар сама купила в аптеці медикаменти і зробила уколи рядовому. Потім знайшли пальне і відправили його на Львів. До речі, щодо транспорту скажу так: за останніх півроку нам не було виділено жодного літру пального. А одна поїздка у Львів – це 60 літрів бензину. Ось така ситуація. Так що проблем багато і їх треба вирішувати гуртом.
Цікавим був виступ і заступника начальника головного управління Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області Романа Берчака. Він розповів, що з першого жовтня набрав чинності закон про реформування пенсійної системи. І військовослужбовці, які зараз служать, опиняються в гірших умовах, ніж теперішні пенсіонери. Адже збільшено вислугу для виходу на пенсію військовослужбовців з 20-ти до 25-ти років, а розмір пенсії замість 90 відсотків лише 80 відсотків від грошового забезпечення. За словами посадовця, зараз іде формування державного бюджету на наступний рік, і в ньому закладено підвищення розміру пенсій для інвалідів Великої Вітчизняної війни і осіб прирівняної до цієї категорії. Та разом з тим у бюджеті не закладено коштів на масове підняття пенсій для військовослужбовців. Адже таке підвищення може бути лише разом з підвищенням реального грошового утримання діючих військових.
- Якщо таке підвищення відбудеться, то ми відразу перерахуємо всім вам пенсійне забезпечення, - запевнив присутніх Роман Максимович.
Також він пояснив механізм проведення індексації, яка нараховується до пенсій. Для цього пенсіонер має принести до Пенсійного фонду довідку про те, що пенсіонер не працює. Також запевнив, що всі підвищення пенсії пов’язані з підняттям прожиткового мінімуму і перераховуються автоматично. Також заступник начальника головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області розвіяв міф про нібито поділ Пенсійним фондом військових пенсіонерів на категорії і відповів на чимало гострих питань, пов’язаних з нарахуванням та виплатами пенсій, призначених по судових рішеннях.
Дещо розрядити атмосферу зустрічі вдалося начальнику управління соціального захисту Головного управління соціального захисту населення в Івано-Франківської області Наталії Голубецькій. Вона наголосила, що пільги на отримання житла, квартплату, проїзд у міському транспорті, телефонний зв'язок, тверде паливо та скраплений газ є і діють. Крім того, вона розповіла, що інвалідів війни і прирівняних до них осіб, незважаючи на загальнодержавну скруту, все ж таки забезпечують спеціальним автотранспортом. І до кінця року 47 інвалідів війни, що мешкають на Прикарпатті, отримають автомобілі.
- Облік у нас є, і він дуже жорсткий, - зазначила Наталія Михайлівна. – Тобто забезпечуються ті, хто стоїть першим на черзі. Зараз планується забезпечити 24 інваліди Великої Вітчизняної війни, 37 воїнів-інтернаціоналістів, а також 9 інвалідів загального захворювання та з дитинства. Крім того, ми подали список воїнів-інтернаціоналістів на забезпечення житлом. І четверо з них вже ближчим часом отримають власне помешкання. Отже, маленькі зрушення є. Але я хочу попросити у вас пробачення за неналежне забезпечення і запевнити, що всі наші працівники виконують свої обов’язки стосовно вас якнайкраще, наскільки нам дозволяють можливості.
Виступ Налії Голубецької ветерани зустріли бурхливими оплесками і проханням завжди уважно ставитись до проблем інвалідів. Потрібно зазначити, що відразу після закінчення зібрання начальник управління соціального захисту Головного управління соціального захисту населення Івано-Франківської області оперативно відреагувала на прохання керівника однієї з ветеранських організації міста про допомогу. Двом ветеранам, які втратили змогу пересуватись, були доставлені інвалідні візки. Крім того, Наталія Михайлівна наголосила, що є проблеми, з якими можна впоратись, головне, щоб ветерани не боялись і не соромились звертатись з ними до відповідних структур і служб.
Про санаторно-курортне забезпечення доповів начальник відділу соціального забезпечення Івано-Франківського обласного військового комісаріату майор Владислав Вань. За його словами, всього було отримано 64 безкоштовних путівки. З них видано інвалідам війни – 39, учасникам бойових дій – 16, учасникам війни – 2 та інвалідам армії – 4.
«Сьогодні на обліку в нашій області є 337 інвалідів війни, - пояснив офіцер. – І ми намагаємось ставитись з розумінням та участю до всіх категорій ветеранів та військових пенсіонерів». Також він пояснив, що талони на пільгове перевезення пенсіонерів будуть у військкоматі на початку року, і якщо у ветеранів виникатимуть проблеми, то закликав усіх звертатись напряму у військкомат.
Завершилась зустріч загальною домовленістю про те, що найближчим часом до Кабінету Міністрів України та Президента України буде скеровано відповідного листа з вимогами ветеранів Прикарпаття. А ті питання, які можна вирішити на обласному чи місцевому рівні, отримають вирішення упродовж одного-двох місяців.
Підполковник Тарас Грень.
Західний регіональний медіа-центр Міністерства оборони України.
Коментарі
Гість: Tasama
123.11.11, 22:02
вище носа))))