хочу сюди!
 

Альона

36 років, телець, познайомиться з хлопцем у віці 30-40 років

У Львові покажуть маловідомі давні карпатські ікони на дереві

Виставка маловідомих давніх карпатських ікон під назвою «Кольорові образи» відкривається 11 грудня у галереї «ICONART» у Львові. До експозиції ввійшли мальовані на дереві хатні ікони з Гуцульщини, Покуття та Буковини із приватних колекцій.


Народний іконопис великою мірою розвинувся на ґрунті церковного мистецтва. Фактично кожен регіон України має свою яскраву традицію народного іконопису, що, однак, з огляду на цей ґрунт має багато спільних рис. Розквіт народної або так званої хатньої ікони припав на ХІХ століття і відійшов на початку ХХ ст., коли з’явилися доступніші олеодруки та фоторепродукції.

Відомі за своїми характерними особливостями ікони Наддніпрянщини, Чернігівщини, Полісся, Поділля... Окремим феноменом є гуцульські, покутські та буковинські образи на склі (минулого року в «ICONART» відбулась виставка ікон на склі з колекції Івана Гречка). На жаль, маловідомим залишається те, що поряд із ними існували й ікони мальовані на дереві. Ці твори об’єднані стилістикою, орнаментами та, великою мірою, іконографією. Як і на іконах на склі, найпоширенішими сюжетами на іконах, мальованих на дереві, є св. Юрій, св. Костянтин та Олена (Воздвиження Чесного Хреста), св. Варвара, св. Параскева, св. Ілля, Архангел Михаїл, а певним архетипним зображенням – Розп’яття з Богородицею та св. Миколаєм.

Мальовані на дереві ікони з Гуцульщини, Покуття й Буковини були обділені увагою дослідників. Сьогодні вже важко прослідкувати походження більшості цих творів, оскільки потрапляють вони до колекцій через, часто чисельних, посередників, що ускладнює питання їхнього авторства, чи навіть осередків, де вони творились. Також важко відповісти, чи ті ж майстри, що виконували ікони на склі, малювали й на дереві. Проте відомі церковні твори, зокрема, хоругви, авторства малярів, що виконували хатні ікони на дереві.

Поряд із виставкою «кольорові образи» у галереї «ICONART» у рамках різдвяної акції «Від Романа до Йордана» презентуються твори групи молодих львівських художників, які, кожен у свій спосіб, свідомо вторять народним майстрам. Ця виставка покликана зацікавити і звернути увагу на непересічне явище, яким є хатня, мальована на дереві ікона з українських Карпат.

Виставку «Кольорові образи» можна відвідати від 11 грудня до 14 січня у галереї сучасного сакрального мистецтва «ICONART» за адресою: м.Львів, вул. Вірменська 26, з 12 до 19 год. щоденно, крім понеділка.
8

Коментарі

110.12.12, 20:04

    210.12.12, 20:38

      311.12.12, 09:02

      Цікаво і пізнавально!