Чи поширюється влада Януковича на міністра Табачника?
- 20.02.11, 11:35
закінчення
ІСТОРІЯ: «КРАСНО-БЕЛОЕ» ЛЕКАЛО ТАБАЧНИКА
Дмитро Табачник любить пересипати свої «політологічні» писання історичними аналогіями й паралелями, посиланнями на досвід різних країн. Драматургію історії світу, Європи, України він зводить до плоских, до краю заідеологізованих оцінок, які нічого не прояснюють у минулому. Історичні знання потрібні йому виключно для обслуговування доктрини, яка справді — згадаю ще раз Г. Зубченка — є химерним «красно-белым симбиозом». Тому він і нав’язує нам у героїчний ряд імена тих, хто насправді нищив Україну; тому й закликає «защитить историческую правду о героях, символах украинско-русского единства, сделавших для Украины больше, чем все вместе взятые националистические витии. Защитить историческую правду о Петре І, вместе с которым сражались с интервентами казаки гетмана Ивана Скоропадского, о Екатерине ІІ, присоединившей и обустроившей Новороссию и Крым, об органах госбезопасности, боровшихся с терористами ОУН-УПА. Защитить в целом Российскую имерию и СССР — величайшие совместные творения русского и украинского народов» (с.187). Що ж, знатимемо тепер, перед ким, за Табачником, мають схилятися українці — перед Петром І («тим первим, що розпинав нашу Україну», кажучи словами Тараса Шевченка), Єкатериною ІІ (яка «доконала вдову-сиротину» — за Шевченком; за Табачником же то була «императрица, при которой украинские земли достигли экономического и культурного расцвета»); перед енкаведистами, які у кривавий спосіб насаджували радянські порядки на західноукраїнських землях, перед Російською імперією...
Все змішалося в Табачниковій голові: тирани, імператриці, комуністичні вожді... Для нього головне те, що всі вони ненавиділи Україну і безжально вмонтовували її у «великую державу».
Якраз у той час, коли Борис Колесников назвав Табачника «дешевим клоуном», Дмитро Володимирович мав політичний «роман» з комуністами-симоненківцями, які ладні були простити йому й «Апостола застою» (була колись така праця в Табачника, вельми критична щодо В. Щербицького), і прихильні статті початку 1990-х про Петлюру (це тепер він оголошує його «военным преступником»), і колишні осудливі оцінки більшовицької практики... Головне, що нинішній його вектор «правильний», проти українців (=націоналістів) націлений.
Хочете знати, хто влаштував в Україні Голодомор 1932—1933 років? Українізатори! Микола Скрипник, наприклад. І ще Чубар, Любченко, Петровський (українізацією завзято займався і Лазар Каганович, проте Табачник його чомусь не згадує). Казуїстика полягає в тому, що Скрипника в контексті Голодомору представлено не як більшовика, а саме як українізатора.
На шахрайстві та відвертій брехні Табачника зловити неважко, проте нехай цим краще займаються фахові історики. Хоча — навряд чи і їм цікаво розбиратися з маячнею засліпленої ненавистю людини, яка без особливих на те підстав претендує на роль всезнайки. І при цьому ще й постійно провокує, пересмикує, впадає в екзальтацію...
Він досі воює з юнаками, які загинули під Крутами. Згадки про них викидає з підручника історії України. Будучи міністром, ігнорує офіційні урочистості біля Аскольдової могили, кидаючи тим самим виклик уже й не тільки «свидомитам», а й Президентові та главі уряду. Він продовжує цинічно грати у власну гру...
ГРА
На початку міністерської кар’єри — після студентських протестів і зустрічі з Віктором Януковичем — Дмитро Табачник заявляв, що його політичні погляди не заважатимуть роботі на державній посаді. Дуже швидко стало очевидним, що це — не більше, ніж маневр.
Трохи хроніки.
31 березня 2010 р. своїм наказом Д. Табачник скасував державний екзамен з української мови для бакалаврів та спеціалістів, понизивши тим самим статус цього іспиту. Міністерство аргументувало це рішення тим, що, мовляв, українська мова бідна на термінологію, що бракує необхідних підручників, що треба економити кошти(!) і що іспит з української мови обтяжливий(!) для багатьох студентів.
5 липня 2010 р. наказом №666(!) Д. Табачник абсолютно по-волюнтаристськи змінив назву навчального предмета «Зарубіжна література» на «Cвітова література». Тим самим українську літературу виведено за межі поняття «світова література».
6 липня 2010 р.: Верховна Рада з подачі Міністерства освіти й науки скасувала 12-річне навчання у школі. Табачник пояснював це економічною кризою, недостатнім матеріально-технічним забезпеченням шкіл, браком педагогічних кадрів та необхідного фінансування. Таким чином, держава виявилася неготовою виконати зобов’язання, узяті нею у травні 2005 року, коли було підписано Болонську декларацію. Полетіли шкереберть плани щодо запровадження профільного навчання у старших класах, щодо зняття проблеми перевантаження учнів, зрештою — щодо входження України в європейський освітній простір.
Але парадокс полягав у тому, що водночас із скасуванням 12-річки Табачник увів обов’язкову дошкільну освіту (хоча дошкільна освіта — право, а не обов’язок). І це означало, що посилання на економічні й кадрові труднощі — напівправда, оскільки навчання п’ятирічних дітей у дитсадках також вимагає належної матеріально-технічної бази, підготовлених вихователів і коштів. Усього цього — немає. Тому міністр пояснив, що обов’язкова дошкільна освіта насправді... не є обов’язковою. Це, звичайно, суперечить щойно внесеним змінам до закону «Про дошкільну освіту», але що для Табачника закон?! Опоненти міністерських новацій, думаю, мали рацію, коли наголошували, що для Табачника головне, аби в нас усе було так, як у Росії (такий висновок підтверджується також заявами міністра щодо підготовки спільних українсько-російських підручників з різних навчальних предметів, а для цього, звичайно, потрібна синхронізація навчального процесу в Україні й Росії).
Восени 2010 р. Табачник «відхрестився» від участі керованого ним міністерства в організації і проведенні Міжнародного конкурсу з української мови ім. Петра Яцика. 26 жовтня 2010 р. він підписав наказ «Про проведення міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка у 2010—2011 навчальному році». Філософія міністерського документа полягає в тому, що українська мова тепер «розчиняється» серед інших мов.
Свого часу, коли завершилося телешоу «Великі українці», Табачник з гордістю — публічно — заявив, що Ярославом Мудрим він «трахнув» Бандеру. Цього ж разу ту саму «операцію» хитромудрий міністр здійснив уже з іншими учасниками: роль Ярослава Мудрого дісталася Тарасові Шевченку, а Бандери — Петру Яцику...
Від самого початку свого перебування на міністерській посаді Табачник особливо переймається питаннями історичної освіти, зокрема — створенням спільного для Росії та України посібника для вчителів історії. З єдиним українсько-російським підручником нічого не виходить: навіть директор Російського інституту загальної історії Олександр Чубар’ян визнав, що ця ідея «з тріском провалилася». Зате з посібником справа просувається. 27 жовтня 2010 р. на черговому засіданні підкомітету з питань гуманітарної співпраці українсько-російської міждержавної комісії прийнято рішення про створення робочої групи з підготовки такого посібника. З українського боку процес контролює особисто Д. Табачник. Що ж до складу групи, то до неї увійшло чимало «фаворитів» міністра, очевидно, близьких йому за політичними поглядами (Петро Толочко, Валерій Солдатенко, Василь Ткаченко — співавтор Табачника та ін.). Щоправда, обіцянки Д. Табачника видати інтелектуальний продукт «на-гора» вже до кінця 2010 р. поки що не виконуються. І слава Богу. Характерно, що з науковими «кадрами» в міністра взагалі не складається: провідні українські історики, схоже, не вважають для себе за можливе співпрацювати з Табачником. Не дивно, що міністерський гриф нині надається пропахлим «нафталіном» опусам (на зразок «Очерков истории Украины» П. Толочка, Р. Симоненка, В. Солдатенка і Ко).
Прагнення Д. Табачника особисто контролювати історичну пам’ять спонукає його виступати в ролі цензора шкільних підручників. Колись він так і заявляв в одному інтерв’ю: сам читатиму рукописи підручників з історії. Читає: з підручника для п’ятикласників викинув згадки про героїв Крут, січових стрільців, про сталінські репресії. З програми з української літератури з міністерської волі зник роман Василя Барки «Жовтий князь»: нічого школярам читати про Голодомор, це формуватиме в них депресивну свідомість.
А скільки ще роботи попереду! Служба є служба — всю історію треба підігнати під російський стандарт... Табачник узагалі тепер у нас «міністр історії» — йому вже й Інститут національної пам’яті віддали для «реформування»...
26 січня 2011 р. наказом міністра освіти, науки, молоді та спорту затверджено «Концепцію літературної освіти», яка містить ряд положень, що свідчать про тенденцію нової ідеологізації літературної освіти в Україні. Концепція орієнтує загальноосвітню школу на «збереження ... духовних ідеалів слов’янства», які слід, очевидно, розуміти як ідеали «православно-славянской цивилизации» (Д. Табачник). Як відомо, це одне з гасел, що відбиває ідеологію «русского мира». Але ж орієнтувати школу на цінності якоїсь із конфесій — справа небезпечна, тим паче, коли йдеться про багатоконфесійну країну, громадянами якої є не тільки слов’яни!
У Концепції є неприпустиме ані з наукового, ані з етичного погляду протиставлення української («низької», етнографічної) — і російської («високої», такої, що претендує на «особливу роль» як «художньо-словесне надбання») літератур. Переконаний, що заради російської літератури Д. Табачник і влаштував ревізію літературної освіти. Недарма ж у документі постійно йдеться про «тріаду»: українська, російська та світова літератури. Роз’ясненню міністра, що Концепція не передбачає запровадження такого предмету, як «Російська література», вірити не варто, оскільки навчальний предмет «Російська література» може з’явитися під «псевдонімом» «Світова література». Про це, зокрема, ясно свідчить заява Д. Табачника про те, що три чверті програми світової літератури мають складати твори російських письменників (до речі, у своїх статтях Д. Табачник заявляв, що російських авторів витискують зі шкільних програм; що — зокрема — ображають його улюбленого М. Булгакова: «Книги Мастера власти изымают из библиотек, а для украинских школьников он превратился в запретного писателя». Нічого подібно, звісно, не було, але ж маячня на те й маячня!).
Концепція визнає можливість введення в 10-11 класах інтегрованого предмету «Література». З огляду на нинішню політику Міністерства освіти, науки, молоді та спорту, така новація спрямована виключно проти української літератури і має на меті одне: мінімізувати її обсяг у рамках такого предмету, як «Література». А всі слова міністра і його підлеглих про полікультурність насправді є просто легеньким маскуванням ідеології «русского мира»...
Перелік русифікаторських «подвигів» міністра Табачника можна продовжувати. Але чи варто? Вважаю, сказаного цілком досить, щоб зробити висновок, що російський націоналіст Дмитро Табачник використовує державну посаду для нав’язування українському суспільству власних політичних поглядів, ідеологізує освітню сферу.
Втім, може, він успішний державний менеджер? Якби ж то!
Згадайте хоча б безпрецедентний хаос вступної кампанії-2010.
А влаштована Табачником вакханалія довкола В. Шевченка і Ю. Лисенка у зв’язку з виборами ректора Донецького державного університету, — безприкладний в історії українських університетів волюнтаризм державного чиновника, який дозволяє собі зневажати волю трудового колективу і тероризувати неугодних?
А спроба ввести таку систему платних послуг у вишах, яка викликала хвилю студентських протестів і спричиналася навіть до втручання Президента України і внесення змін до постанови Кабміну №796 від 27 серпня 2010 року?
А «протягування» законопроекту «Про вищу освіту», який, у разі його прийняття, міг би «загальмувати розвиток вітчизняних ВНЗ, позбавити їх будь-яких ознак автономії» (цитую відкритого листа Президента НаУКМА Сергія Квіта до Президента України Віктора Януковича, голови Верховної Ради Володимира Литвина та прем’єр-міністра Миколи Азарова від 7 грудня 2010 р.)? Авторитарна централізація управління, запровадження кількісних показників для визначення статусу вищого навчального закладу (10 тис. студентів — для класичного університету, три тисячі для академії), уніфікація вишів — все це «менеджерські» ідеї міністра Табачника...
Після всього сказаного про «реформаторську» діяльність міністра, закономірно виникає запитання: а чи поширюється на нього влада Президента Віктора Януковича? Відповідь напрошується сама по собі: не поширюється. Інакше б його уже давно було звільнено з посади.
Призначення Д. Табачника на міністерський пост (з недавнім суттєвим розширенням кола його повноважень) цілком розходиться з деклараціями В. Януковича про намір «об’єднати Україну». Яке вже там «об’єднання», коли навіть саме ім’я міністра для мільйонів українців перетворилося на символ україноненависництва (його «великоросійські», шовіністичні замашки такі очевидні, що можна було б запровадити навіть одиницю українофобії — «один табачник»). Міністр освіти й науки, який відкрито культивує нетерпимість, дозволяючи собі протиставлення Галичини і «Великої України», який нав’язує Україні свою «красно-белую» систему цінностей, який, по суті, демонтує на гуманітарному рівні українську державність, — хіба це не абсурд?
І хіба не абсурдом є той факт, що заручником Табачника виявився сам Президент України? Те, що міністр Табачник є ставлеником Москви, навряд чи в когось викликає сумнів. Тільки цим можна пояснити його невразливість і непотопельність. (Уявляєте собі Ірину Фаріон на посаді міністра освіти Російської Федерації? Напевно, не уявляєте. А в Україні який-небудь «засланий козачок» на владній верхотурі — цілком «нормальна» реальність).
Не знаю, хто саме лобіював призначення Табачника на державну посаду, проте не здивуюся, якщо виявиться, що його покровитель — патріарх Кирило (до речі, автор вступного слова до книги Д. Табачника і В. Вороніна «Крестный путь Столыпина»). Надто вже ревно воює за «каноническое православие» новонавернений християнин Дмитро Табачник. Та й Віктору Януковичу — прихожанину УПЦ МП, благословленому на президентство в Україні гостем із Москви, — начебто не з руки було відмовляти патріархові в його проханні-клопотанні... Незручно відмовляти? Але ж Президент України, який користується послугами табачників, фактично рубає сук, на якому сидить.
Самовпевненість і демонстративний цинізм Д. Табачника — зокрема, у публічному конфлікті з Ганною Герман — багато про що говорять... Схоже, що й до Януковича цей «дворянин» ставиться приблизно так, як на початку 1920-х Троцький ставився до Сталіна.
Г. Зубченко недарма писав про непомірну Табачникову гординю. Інколи складається враження, що він просто бавиться, знущається — і над своїми опонентами, і над тими, хто міг би позбавити його посади. Річ ще й у тому, що Віктор Янукович створив для Дмитра Табачника такий політичний майданчик, з якого той — у разі звільнення — зможе стартувати з власним політичним проектом, і тоді може виявитися, що амбіції Д. Табачника значно більші за міністерські...
Проте не забігатимемо в майбутній час. Вистачить і того, що є в часі теперішньому: кожен день перебування Дмитра Табачника на посаді міністра — це приниження України. І цієї констатації досить.
ЕПІЛОГ
Але закінчити ці свої міркування я хочу все ж не Табачником, а згадкою про тих київських ректорів — Леоніда Губерського, Михайла Згуровського, Михайла Кулика, Анатолія Москаленка, Анатолія Мазаракі, Анатолія Тугая, Володимира Присяжнюка, Олексія Безгіна та інших, — чиїми підписами Табачник свого часу скористався, аби стримати студентський натиск на нього. Я розумію, що їх «прогнули», — але ж і за «прогинання» треба відповідати. Чому заручниками ректорського сервілізму мають ставати мільйони студентів, школярів і їхніх викладачів та вчителів?
І ще хотілося б нагадати тим, хто «прогинається», слова Івана Франка з його поеми «Похорон»:
Коментарі
Саничок
120.02.11, 11:43
serg020777
220.02.11, 11:46
Гість: modus vivendi
320.02.11, 11:53
недам читати жодноі табаковської кляузі..геть заразу московську!
Andy-Chief
420.02.11, 12:00
анонім
520.02.11, 12:10
мерзота пейсата
uraha
620.02.11, 12:12Відповідь на 5 від анонім
Гість: Лютый Гриня
720.02.11, 14:27
Він досі воює з юнаками, які загинули під Крутами. Згадки про них викидає з підручника історії України. Будучи міністром, ігнорує офіційні урочистості біля Аскольдової могили, кидаючи тим самим виклик уже й не тільки «свидомитам», а й Президентові та главі уряду. Він продовжує цинічно грати у власну гру...
Дограється скоро!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
КРИВОРІЖЖЯ
820.02.11, 18:18
Гість: Natalsha777
920.02.11, 18:21
один негатив идет от этого министра,очень неприятный человек...
Sarmat237
1020.02.11, 18:29