Осередок Української Культури i Освiти (Ukrainian Cultural and Educational Centre у Вінніпезі (Канада) має в своїх фондах великі комплекси історичних документів. Особливістю цього архівного центру є те, що він був створений у 1944 році і починав формуватися з документів міжвоєнного періоду, "вбираючи" в себе і "свіжі" спогади учасників Визвольних Змагань 1917-1921 рр., і спогади про повстанську та підпільну боротьбу на Українських землях в 30-х роках ХХ століття.
Заснування й свiй розвиток Осередок завдячує Українському Нацiональному Об'єднанню (УНО) й таким особам як Тетяна Кошиць, д-р Павло Маценко, д-р Микита Мандрика, д-р Тимiш Павличенко, сенатор д-р Павло Юзик, Володимир Климкiв та багатьом iншим. Тут зберігаються особові фонди: Василя Авраменка, Iвана Боберського, Докiї Гуменної, довголiтнього мера Вiннiпеґу Стефана Дзюби, 8 коробок особового фонду засновника УВО й ОУН Євгена Коновальця, Олександра й Тетяни Кошиць, Павла Маценка, Микити Мандрики, 4 коробки особистих документів відомого політика і вченого Євгена Онацького, а також архiв Ліги Українських Полiтичних В'язнiв, та багатьох українських установ та органiзацiй. Також у Вінніпезі існує Вiйськово-Iсторичний Музей в Архiві УВАН (Ukrainian Academy of Arts and Sciences in Canada).
На фото: кадр з відео похорон Є.Коновальця. Ймовірно це - Ольга Коновалець та Юрій Коновалець.
Звичайно, для Центру досліджень Визвольного руху пріоритетом досліджень був архів Євгена Коновальця. Там зберігаються квитанції про переїзди і проживання за кордоном, юнацькі фото, примірники газет "Сурма", листи, і, навіть цигарки марок "Українські" та "Київ", очевидно, привезені підпільниками зі Східної України.
Та найбільший інтерес викликали 4 бобіни кінодокументів, підписані, як "похорон Євгена Коновальця, 1938 р." Директор Осередку п. Софійка Качор люб'язно надала у розпорядження ЦДВР електронну копію однієї бобіни, яка складається з трьох відеофайлів, один з яких кольоровий. Об'єм знахідки складає 334 МБ.
Кадр з відео похорон Є.Коновальця
На відео зафіксовано підготовку до похорон, під'їзд представників українських делегацій, покладання вінків до труни Коновальця та прощання з ним.
Опрацювання відео дасть можливість ідентифікувати зафіксованих на ньому людей. Уже тепер очевидно, що там є дружина Полковника - Ольга Коновалець, його син Юрій, а також, можливо, тодішні члени Проводу ОУН.
Після дослідження відео доцільним буде змонтувати фільм для використання його у просвітницьких заходах. Також, в майбутньому є потреба дослідити й інші відеозбірки архіву, адже, за словами п. Софійки Качор їх дуже багато. Цілком можливо, що в них зафіксовано і живого Євгена Коновальця.
Тож, варто створити програму, спільно з Лігою Українців Канади для пріоритетного дослідження кінофондів, пов'язаних з українським Визвольним Рухом в архіві Осередку Української Культури i Освiти.
Копії знайдених відеоматеріалів будуть належно описані й поповнять фонди Архіву Центру досліджень визвольного руху та Архіву ОУН в Українській Інформаційній Службі-Лондон.
http://ounuis.info/publications/item/59-znajdeno-video-poxoron-ekonovalczya.html
Специалисты утверждают что документ, который растиражировали российские, а потом и украинские СМИ, наполнен противоречиями и… фантастическими терминами.
В любом случае, если этот документ и имеет какое-либо отношение к Виктору Федоровичу Януковичу, то лишний раз подчеркивает либо его недееспособность, либо незнание государственного языка и отношение к Законам Украины, говорят юристы.
В то же время источник, работавший в Администрации Виктора Януковича, с уверенностью сказала «Дню», что это фейк, который распространяется с целью нагнетания ситуации. И писался он скорее «под россиян», нежели россиянами. Именно поэтому и вброс в информпространство произошел через российские СМИ.