хочу сюди!
 

Татьяна

57 років, телець, познайомиться з хлопцем у віці 55-58 років

Шматок хліба...

angel     angel      angel
      .............................................................................................................................................................................                                                                                                                                                                                   
    Тетяна  Іванівна  співала  разом  з  усіма. Ці  пісні  вона  знала  напам’ять.  Її  погляд   часто  зупинявся  на  багато  вбраному  столі   заставленому  фруктами  і  овочами.   Там  вабили  погляд  своїми  червоними-жовтими  боками  яблука  і  груші.  Поряд  віддавали  синявою  сливи  і  виноградні  грона,  поважно  лежали   величезні  дині  і  гарбузи. Та  чого  тут  тільки не  було  -  очі  розбігались,  і  все  це  дари  полів  і  садів,  дари  Божі.  Все  це  багатство  було  обрамлене  гірляндами  з  кленового  листя  багряно-жовтих  відтінків.
   Серед  цього  різноманіття  плодів  землі  красувався  пишний  коровай.  Випечений  з  муки  вищого  гатунку,  він  переливався  на  світлі  чудернацькими  рум’яними  квітами  і  листочками.
   Споглядаючи  цю  картину,  особливо  коровай  на  фоні  жовтого  листя,  жінка  мимоволі  перенеслась  в  далеке  минуле..
*     *     *
   …Йшла  осінь  1932  року.  Їхня  сім’я  не  була  заможною,  та  на  життя  вистачало  -  був  хліб,  було  і  до  хліба.  Тоді  їм.  маленькій  Тетянці  і  Володі,  ніщо  не  засмучувало  безтурботного  дитинства.  Вони  грались  з  ранку  до  вечора.  Їм  не  було  часу  навіть  і  поїсти.  Та  й  і  не  хотілось.        
-    На,  доню,  поїж.  Ти  за  тими  іграми  і  поїсти  не  маєш  коли,  -  припрошувала  її  мама..
-    Я  не  голодна,  -  відповіла  Таня,  проте  глянувши  на  маму,  зрозуміла,  що  та   не  задоволена  такою  відповіддю,  тому  швиденько  постаралась  виправити  свою  помилку.
-    Добре,  давайте,  -  вона  взяла   шматок  хліба, помащений  смальцем,  з  маминих  рук.  
Тані  не  хотілось  їсти.  А  ще  більше  їй  не  хотілось  витрачати  такий  дорогоцінний  час,  вони  з  братиком  щойно  так  гарно  гралися.  
-    Я  на  дворі  його  з’їм,  промовила  вона  і  вибігла  на  вулицю.
   Дівчинка  з  шматком  хліба  попрямувала  в  садок,  де  вона  гралася.   До  неї  підбіг  її  братик  Володя.
-    Таня,  що  ти  тут  робиш?  Ходи  гратися,  -  запропонував  він  бачучи,  що  сестричка  якось  не  так  поводиться.
-    Зараз  іду,  -  відповіла  Таня.  -  Та  потрібно  десь  цей  хліб  подіти,  щоб  мама  не  побачила.  
   Дівчинка,  оглянувшись  навкруги,  стала  похапцем  загрібати  хліб  в  купу  опалого  жовтого  листя.  Володя  взявся  їй  допомагати.  Розправивши  знову  листя  так,  наче  там  нічого  й  не  було,  Таня    переможно  подивилась  на  Володю,  потім  на  те,  як  вони  замаскували  сліди.  Залишившись  задоволеними  діти  обтрусила   руки.  Тепер  можна  було  гратися.  Проблему  з  їжею  було  вирішено...  
    Звідки  могли  знати  ці  діти,  що  через  короткий  час  проблеми  якраз  і  почнуться...  
     Наступив  1933  рік...  Рік  який  тепер  відомий  в  цілому  світі,  як  рік  голодомору  на  Україні.  Рік  геноциду  радянської  влади  на  чолі  з  Сталіним,  до  українського  народу... Мільйонами  людських  смертей,   через  голод,  ознаменувався  цей  страшний  рік...
    ...Нарешті  закінчилась  злощасна  зима  цього  страшного  року,  та  за  нею  настала  така  ж  весна...
      Людські  думки  тепер  були  направлені  на  одне  -  їжу.  Найбільшим  скарбом  називали  хліб.  Та  його  не  було...  
   Діти,  які  йшли  у  школу,  не  думали  ні  про  навчання,  ні  про  футбол  чи  інші  ігри,  а  роздивлялись  навкруги,  щоб  знайти  щось  їстівне.  Вони  йшли  у  школу  і  зі  школи  голодні,  про  те  теж  саме  чекало  їх  і  вдома.
   Таня  з  Володею  ще  не  ходили  до  школи,  але  у  них  вдома  теж  не  було  й  крихти  хліба.  Від  голоду  їм  аж  животи  зводило,   не  хотілось  навіть  гратись...   
   Вони  намагались  чимось  відволіктись,  не  думати  про  їжу,  та  відчуття  голоду  вже  ставало  нестерпним…
-    Володя!  Володя!  Я  знаю  де  є  хліб!  -  раптом  вигукнула,  ляснувши  тендітною  ручкою  себе  по  лобі,  Тетянка.
-    Де?!  -  запитав  Володя  і  його  байдужі  очі  раптом  ожили.  В  них  спалахнула  іскорка  надії.
-    Та  ж  у  нашому  саду,  -  стала  радісно  тлумачити  йому  Тетянка.  – Хіба  ти  забув,  як  минулої  осені  я  не  хотіла  їсти  і  щоб  мама  не  сварилась  заховала  там,  під  облетівшим  листям  шматочок  хліба.  Ти  ж  сам  мені  допомагав.
-    Правда!  Правда,  пригадую!  -  вигукнув  хлопчик. – Біжімо  швиденько  дістанемо  його.
   Діти  вибігли  на  вулицю.  Було  ще  досить  холодно,  хоч  почався  вже  березень  місяць,  та  сніг  тільки-но  розтанув.  Нашвидкуруч  вдягнені  діти  швидко  змерзли.    Але  не  зважаючи  на  те,  що  їх  аж  трусило  від  холоду,  вони  кинулись  до  місця  схованки  і  стали  руками  розгрібати  торішнє  листя.
    Почервонілі  рученята  завзято  гребли  і  хоча  ставали  синіми,  та  робота  потрохи  просувалась.  Вимазані  і  замучені,  вони  розгребли  мокре  листя.  Проте  під  ним,  крім  землі,  нічого  не  було…  Діти  стали  розширювати  місце  пошуку.  Знову  з-під  рук  полетіло  залежале  опале  листя,  галузки  дерев,  суха  трава.  Та  все  було  намарне…Задубілі  руки  вже  не  хотіли  більше  слухатись.  
   Нарешті  Таня  з  Володею  припинили  пошуки.  Подивились  розчаровано  одне  на  одного.  В  їхніх  очах  стояли  сльози  розпачу,  дрібно  цокотіли  зуби…  Нічого  не  кажучи  одне  одному,  діти  опустивши  голови,  повільно  побрели  в  хату.  Та  надія,  яка  загорілась  в  їхніх  дитячих  очах  з  такою  великою  силою,  погасла.  Погасла  вона  і  в  серці…  Замість  очікуваного  запашного  шматка  хліба  перед їхніми  очима  стояла  купа  гнилого  листя… Це  ще  більш  нагадало  їм  про  голод…
   Їхня  мама,  побачивши  як  до  хати  тихо  зайшли  замурзані  і  аж  посинілі  від  холоду  діти,  з  німим  запитанням  поглянула  на  них.  Це  викликало  ще  більший  жаль  в  дитячих  душах  і  вони  не  змовляючись  разом  голосно  заплакали.
-    В  чому  справа?  -  запитала  вона  їх  стурбованим  голосом.
   Діти  винувато  відводячи  погляди,  розповіли  їй  про той  випадок,  що  стався  минулої  осені  з  шматком  хліба.
 - Пробач  мені,  мамочко,  за  те,  що  я  тоді  викинула  хліб!  -  крізь  сльози  благала  маму  Тетянка. – Я  більше  не  буду  так  робити!  Не  буду!
- Я  знаю,  сонечко,  що  ти  тепер  знаєш  ціну  хліба  і  більше  так  не  зробиш,  -  стала  заспокоювати  її  мама.  Обійнявши  обох  дітей  вона  і  собі  заплакала.
   Діти,  притулившись  до  неї  мов  ластів’ята,  ще  шморгали  носами  і  витирали  сльози,  а  мама  дивлячись  поверх  їх  голів  шепотіла:
 - Збережи  хоч  їх,  Господи,  від  голодної  смерті!  Хоч  їх…
*     *     *
   Хор  перестав  співати...  І тут, наче  відповідаючи  на  думки пані Тетяни:  
  „ ...Я  -  хліб  життя.  Хто  до  Мене  приходить,  -  не  голодуватиме  він,  а  хто  вірує  в  мене,  -  ніколи  не  прагнутиме,”   -   пролунав  вірш  з  Євангелія  від  Івана.6.35.
  «...Істинно  так,  Господи, -  шептала  тихо  жінка,  і  перед зволоженими  очима  пропливала  її  непроста  доля...    Ти,  Господи,  мене  двічі  спас  від  смерті.  Перший  раз:  від  голоду  фізичного,  другий  раз  -  від  голоду  духовного,”  -  в  думках,  щиро  дякувала  Господу  Тетяна  Іванівна.  
   „..Я  -  хліб  живий,  що  з  неба  зійшов:  коли  хто  споживатиме  хліб  цей,  той  повік  буде  жити...
… Все ще лунало  в  Божому  храмі...  Молилися….
   Тетяна  Іванівна  зворушена  хвилею  спогадів,  молилась  в  душі  і  дякувала  Богові  за  те,  що  Він  почув  тоді  мамине  прохання  і  в  ті  страшні  часи  зберіг  їм  життя,  що  Він  научив  цінувати  хліб,  що  Ісус  тепер  Сам  став  тим  хлібом  життя,  який  вона  споживає  щодня...
*     *     *
Примітка: „ Причини  голоду  тепер  з’ясовані  цілком.  Це  був  наслідок  безвідповідальної,  антинародної,  злочинної  політики  московського  центру  та  їх  прислужників  в  Україні,  спрямованої  на  добування  коштів  для  індустріалізації.  Доля  селян  до уваги  не  бралася.  Голод  був  не  наслідком  стихії,  а  організований  керівництвом,  як  московським,  так  і  українським  штучно.  Це  був  справжній  геноцид  проти  українського  народу...”
   „...Хліба  вистачало  для  забезпечення  населення  України,  але  московське  керівництво  продовжувало  встановлювати  для  України  непомірні  хлібозаготівельні  плани. Уже  наприкінці  1931р.  В  Україні  почався  голод.  Навіть  в  умовах  голоду  хлібозаготівлі  нарощувались...”
    „Взимку  і  навесні  1933р.  -  апогей  голоду.  Люди  їли  все:  від  товченої  кори  дерев,  тирси,  щурів,  жаб  до  людського  м’яса,  а  пошуки  і  вилучення  хліба  і  харчів  тривали.  Внаслідок  голодомору  загинуло  від  3  до  4,5  млн.  селян,  а  повні  дані  загиблих  і  втрат  з  урахуванням  зниження  народжуваності  становили  від  5  до  6  млн.  Деякі  дослідники  наводять  і  вищі  цифри  -  7 млн.  Голод  1933р.  -  найстрахітливіший  серед  численних  злочинів  сталінщини.”
                      
    ( Посібник  з  Історії  України.  Київ.  ВЦ  „Академія”. 2001.)

 
1

Коментарі

126.11.10, 02:35

...

    226.11.10, 11:14Відповідь на 1 від N 47-ий

      326.11.10, 11:17Відповідь на 2 від Ларус

      47-й брате, може ти в курсі: як загружати світлини у замітку