Події 18 січня (8 за старим стилем) 1654 року в історичній, політологічній та культурологічній літературах отримали настільки неоднозначні та суперечливі трактування й оцінки, що, вочевидь, не лише автору цих рядків спадало на думку, що йдеться про якісь абсолютно різні календарні дні. Якщо ж спробувати звести ці описи в один, то постане якийсь ірреальний фантом, ілюстрація до тези про існування паралельних світів і можливостей їх перехрещення. Якщо ж піти іншим шляхом і визнати вірним лише те, що присутнє в твердженнях протилежних сторін, то виявиться, що цей день насправді ніколи й не існував у природі... Стереотипи сприйняття переяславських подій 1654 р. настільки живучі, а оцінки діаметрально протилежні, що, лише абсолютно наївна людина може сподіватися на успіх у справі «навернення» до нової віри тих, хто щиро поклоняється ідеї «возз’єднавчого просвітлення», яке випало на голови Богдана Хмельницького та його однодумців і яке «на віки» визначило подальшу долю України. Вочевидь, такими ж наївними будуть і сподівання на можливість посіяти сумніви в головах тих їх опонентів, котрі твердо переконані в тому, що ніякої козацької ради в Переяславі в цей день і не було, а якщо й була, то на ній не було присутнім все (?!) населення України. Будь-яка віра не потребує ніяких раціональних аргументів. Тому моя розповідь звернута до тих людей, котрі прагнуть зрозуміти: що сталося насправді того короткоплинного зимового дня 1654 р. в Переяславі, як сторони до нього йшли? І якими їхні шляхи були після Переяслава? @AU історії України НАН України
Віктор ГОРОБЕЦЬ, доктор історичних наук, завідувач центру соціальної історії Інституту
I. ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ І МОСКВА В 1648—1653 рр.: ЧИ НАСПРАВДІ ВСІ ШЛЯХИ ВЕЛИ ЛИШЕ ДО ПЕРЕЯСЛАВА?
Початок офіційним зносинам гетьманського уряду Богдана Хмельницького з московським царем Олексієм Михайловичем було покладено гетьманським листом від 8/18 червня 1648 р., тобто на самому початку визвольної боротьби козацтва, що спалахнула кількома місяцями раніше на Запорожжі. Про що ж йшлося в листі й як він трактувався в російській та радянській історіографіях?
Насамперед гетьман повідомляв про здобуті над поляками перемоги, прохав про надання військової допомоги, а також висловлював побажання бачити православного християнського монарха на королівському троні у Варшаві. Останнє дало підстави історикам, які вишукували приклади возз’єднавчої риторики в заявах козацького лідера, трактувати лист як перше звернення з проханням про прийняття України під владу царя. Але чи ставив Хмельницький перед собою насправді таку мету? Безумовно, що ні. І пояснювалося це, передовсім, уже тим, що на той час козацтво поки що не мислило себе поза державним тілом Речі Посполитої, а свою боротьбу вело під гаслами захисту православної віри від утисків католиків й особливо єзуїтів, гарантування козацтву цілісності давніх прав і привілеїв, зміцнення... королівської влади, що убезпечило б український народ від зловживань місцевих магнатів.
будем нормально жить, если сделаем правильные выводы
Гість: заблокований
66.02.12, 20:58
Historia est magistra vitae: «Історія – вчителька життя». Якщо будь-яка влада України буде знати історію то буде на коні а якщо ні то працюватиме на конюшні, як теперішня.На сьогоднішній день абсолютно актуальна стуація існує в Україні, тільки способи досягнення змінилися.
Коментарі
Саничок
131.07.11, 07:51
Oleksander
231.07.11, 09:34
не сумуймо! робім висновки! не ставаймо на граблі!
М_Ірина
331.07.11, 17:30
Де історики?
viktor67
431.07.11, 18:15Відповідь на 3 від М_Ірина
історики поділяються на дві категорії: ті, що віробляють гроші і ті, котрих не чують.
Hudson Hawk
531.07.11, 18:43
будем нормально жить, если сделаем правильные выводы
Гість: заблокований
66.02.12, 20:58
Historia est magistra vitae: «Історія – вчителька життя». Якщо будь-яка влада України буде знати історію то буде на коні а якщо ні то працюватиме на конюшні, як теперішня.На сьогоднішній день абсолютно актуальна стуація існує в Україні, тільки способи досягнення змінилися.