Усі, хто знав актора особисто, в один голос стверджують: «Микола Федорович був людиною доброю, щирою й неймовірно компанійською». Власне, жага бути в центрі уваги стала причиною як возвеличення, так і загибелі актора.
Більшість із нас знають Яковченка за його ролями в кіно: целулоїдна плівка тривкіша за пам’ять куліс. Але мало відомо про його останню роботу «Дід лівого крайнього», зняту за рік до його смерті. Ця картина не стала такою архіпопулярною, як «За двома зайцями» та «Максим Перепелиця», не принесла вона лаврів ні режисерові Леоніду Осиці, ні тепер уже легендарним акторам Брондукову, Степанкову, Сперантовій, Симчичу й тому ж таки Яковченку, під якого створювали фільм. «Це освідчення акторові Миколі Федоровичу Яковченку, заради нього я взявся робити цю картину. На жаль, кінематограф його по-справжньому не відкрив, його використовували переважно як колоритний типаж, маску такого собі лукавого діда, який їсть галушки», – розповів в одному інтерв’ю Леонід Осика.
Роль Яковченка в цьому фільмі була головною, ба більше – вона була знаковою в його житті-бутті. Як і герой картини – маляр, який на своєму віку перефарбував сотні будинків і знає, що за красивим фасадом люди живуть добре й щасливо, актор усе життя намагався створювати такий «красивий фасад» у себе – удома, на роботі, у компаніях. Проте Яковченко, як і всі люди, котрим доля визначила носити маску коміка в цьому житті, був клоуном із сумними очима.
Він і паски святив
Племінники актора – єдині родичі, які можуть передати живу пам’ять про нього. Прямі нащадки, дві доньки й онук, померли. Племінниця Яковченка по матері Наталія Гуцол стверджує:
– Це була знаменита родина на все місто, походили вони з кубанських козаків. Їхній батько займався рибальським промислом, володів землями й будинками. Обох синів, Миколу й Сергія, він віддав у церковноприходську школу. Але Микола вибрав собі професію актора, що не подобалося родині, хоча коли він переїхав у Київ і став знаменитим, то думка змінилася.
– Ви добре пам’ятаєте дядька?
– Найяскравіший спогад пов’язаний із моїм вступом в училище імені Глієра. Я успішно закінчила музичну школу в Прилуках, і батьки разом із Миколою Федоровичем вирішили, що я маю зайнятися музичною кар’єрою. Пам’ятаю, як приїхала в Київ, щойно закінчивши 9-й клас. Заходжу до них у квартиру на проспекті Перемоги (на стінах – шаржі на Яковченка), бачу Юну, яка теж була актрисою, та її подруг, котрі одразу починають мене обговорювати: «Ні, не зможе! Це не для неї!» Виявляється, вони подумали, що я збираюся стати актрисою, але коли з’ясували ситуацію, то влаштували дуже теплий прийом.
Я успішно пройшла прослуховування. Тільки не сподобалося мені там, що екзаменатор постійно намагався мене вщипнути або поплескати. Коли я пожалілася Миколі Федоровичу, він тільки з мене посміявся, мовляв, це нічого. Якось згодом ідемо ми вулицею, усі його впізнають, вітаються, перешіптуються: «Он Яковченко!» Дядько йде задоволений, руки так за спину заклав (це була його фірмова поза), усмішка од вуха до вуха, а я – як не у своїй тарілці. Зрозуміла: слава – то не моє і... втекла з Києва.
– Яковченко був частим гостем у рідному домі?
– Так! Іще й друзів-акторів привозив. Тоді це ставало святом для половини міста. Він настільки вмів привернути до себе людей, що інколи це доходило до незвичайних випадків. Якось на Великдень Микола Федорович, пам’ятаючи своє церковноприходське минуле, переодягнувся в попа й пішов по хатах: сповідати, освячувати. Мама розказувала, що він зібрав тоді неймовірну кількість продуктів.
– І радянська влада стерпіла таку крамолу від знаменитого артиста?
– Дійсно, йому за це нічого не було. За життя його любили, а після смерті...
Ми підходимо до будинку на вулиці Котляревського, де народився знаменитий актор.
– Іще радянська влада повісила тут меморіальну дошку. Обіцяли створити музей, навіть приходили описувати дерева й кущі. Потім усе затихло. У 70-х вам би кожен сказав, хто такий Микола Яковченко, а нині з тих сусідів майже нікого немає. Квартиру ж, у якій жив дядя Коля, розміняли. Кому дісталися речі, я не знаю.
Назустріч нам виходить чоловік, теперішній мешканець родинного гнізда Яковченків. «І як воно жити в будинку відомої людини?» – по-наївному цікавлюся в дядька й чую простацьку відповідь: «Ну як? Собаку посадив – ніхто не заважає. Сусіди тут багато ходять. А зйомки нас не дуже турбують».
Драма великої людини
Тепер пам’яттю Яковченка в Прилуках опікується громадська організація – культурний центр «Дім Миколи». Ідейний натхненник проекту Ігор Павлюченко не може змиритися, що Київ, як йому здається, більше шанує актора, ніж його рідні Прилуки: «Ми створили кафе «За двома зайцями», тут можна подивитися фільми про Яковченка, буде бібліотека, плануємо музей».
«Чому «Дід лівого крайнього» не вийшов на екрани?» – запитую в сценариста фільму Івана Драча. «Якщо відверто казати, це була така пиятика Осики та Яковченка, що не можна було сподіватися, що із цього фільму щось вийде. Хоча ми з Осикою писали сценарій спеціально під Яковченка. Я його мало знав, просто любив як актора театру Франка, це була блискуча плеяда акторів: Бучма, Мілютенко, Шумський. Яковченко вирізнявся серед них природним даром, безпосереднім гумором». Микола Федорович постійно прагнув спілкування, а там, де улюбленець мас, не обходиться, як відомо, без пригощання. Великою драмою в його житті стала смерть дружини, красуні Тетяни Марківни. Потім була втрата старшої доньки.
Спогади тих, котрі знали Яковченка, рясніють анекдотами про його п’яні походеньки. Усе це подано з такою поблажливістю, у якій, проте, інколи проскакує нотка... сорому: усі вони його любили й готові були йому пробачати витівки, але, певно, було надто важко. «Рідний Олександре Євдокимовичу! Зараз у мене великі неприємності в театрі. Повернувшись із лікування Львівської психо-неврологічної лікарні, я почував себе добре. Але 14 вересня перед початком сезону в мене трапився рецидив... Клянусь вам, що більше помилки не буде. Допоможіть мені в останній раз. Хочу працювати, хочу добре грати на сцені». Чесно кажучи, моторошно читати цей по-дитячому щирий лист, який 1951-го Яковченко адресував драматургу Корнійчуку, чия п’єса «У степах України» прославила актора в ролі Довгоносика. Так за лаштунками кумедної фізіономії ховалася ціла драма великої людини.
Фільмографія
1971 Захар Беркут :: тухілець
1971 Де ви, лицари? :: сусіда Ковальчука й Голубчика
з пустими пляшками з-під горілки
1971 Веселі Жабокричи :: сторож
1970 Смеханічні пригоди Тарапуньки и Штепселя :: епізод
1970 Меж високих хлібів :: дід Максим
1969 Варкина земля :: дід Євген
1967 На Київському напрямі :: Павло Лаврин
1967 Вій :: Спирид
1966 Формула радуги :: продавець у літньому кафе
1964 Фараони (фільм-спектакль) :: Оверко
1964 Сон :: придворний/кріпак
1964 Зірка балету
1963 Срібляний тренер
1962 Королева бензоколонки :: Лопата - дорожний начальник
1962 Велика дорога | Velk cesta (СРСР, ЧССР) :: епізод
1961 За двумя зайцями :: Прокоп Свиридович Сірко
батько Проні
1961 Вечори на хуторі біля Диканьки :: Пацюк
знахарь
1960 Спасіть наші души :: Микола Федорович
боцман
1959 Чорноморочка :: Карпо Иванович
1958 Поема про море :: односельчанин
1958 Киевлянка :: Горовенко
рабітник-регистратор на "Арсеналі"
1958 Літа молодії :: дядя Василь
Василь Петрович Руденко
1957 Штепсель женить Тарапуньку :: комендант кіностудії
"Пришлите мне вахтера Нестеренко, я голову ему буду снимать!"
"Киностудия - это не место для всяких рандеву!"
1957 Кінець Чірви-Козиря
1956 Вона Вас любить :: ремонтник
"Ето - турист! "
1955 Максим Перепелица :: Кіндрат Перепелиця
батько Максима, коваль
1954 Тривожна молодість :: кухар
1953 Мартин Боруля :: Трандальов
1953 Калиновий гай :: дід Гервасий
колхозний рибалка, бувший торговий моряк
1952 Украдене щастя :: Войт
сельский староста
1952 В степах України (фільм-спектакль) :: Філімон Філімонович Долгоносик
торговий агент
1939 Щорс :: боєць
Ще почитати про Миколу Яковченка:
http://pryluky.com/index.php/jakovchenko.html
Коментарі
Fred Perry
15.04.11, 14:55
Людина-епоха...
Romantik14
25.04.11, 14:56
Гарний був актор!
анонім
35.04.11, 15:19
Я помню он жил на ул. Кала Маркса против выхода из метро (Городецького), жена закрывала его на ключ, а он через окно 3-й этаж по строительным лесам с песиком спускался вниз и спрашивал у проходящих "У вас папироси є" ему давали, а он говорил "а песику" и шел до наливайки, за пассадом. Его там все знали или угощали или буфетцицы так наливали.
антип_
45.04.11, 15:49
Хороша людина
viktor67
55.04.11, 16:15Відповідь на 3 від анонім
Hudson Hawk
65.04.11, 17:11
отличный актёр
serg020777
75.04.11, 17:19
Гість: slana90
85.04.11, 18:50
Дивитись фільми з його участю одне задоволення!
Amiran
95.04.11, 19:15
Саничок
105.04.11, 19:49