Що насправді прийняв польський Сейм? Аналіз резолюції ..

 • 04.09.16, 09:49
Що насправді прийняв польський Сейм? Аналіз резолюції про визнання «геноциду» на Волині.


22 липня польський Сейм ухвалив постанову про «геноцид» з боку українців, яка викликала неабиякий ажіотаж в обох державах, поставила під сумнів продовження добросусідських відносин між державами та історичне порозуміння, досягнуте раніше, а також розбила ілюзії про міф Польщі – адвоката України в ЄС.

Постанова, за всіма ознаками, більше спадає на недружній викид, її підтримали 432 депутати сейму з 442, десять – утрималися, проти не голосував ніхто. Для повного антуражу на засіданні бракувало хіба ненависного Вадима Колесніченка. Прихильники так званого Балто-Чорноморського союзу зазнали гіркої поразки.

Загалом, постанова стала логічним продовженням незрозумілої і агресивної антиукраїнської істерії з боку польської сторони, яка продовжується протягом останніх років, коли польський погляд на відродження української історичної пам’яті, українських героїв та на ключові сторінки історії України 20 століття із точністю став повторювати риторику Кремля і проросійських діячів, а держава всіляко сприяла історичним дослідженням «злочинів українців» у потрібному для себе руслі.

Сюди ж додалися заклики польських євродепутатів до української сторони позбавити Степана Бандеру звання Героя України, утиски української меншини в Польщі, знищення українських культурних та історичних пам’яток у Закерзонні. Однобокі звинувачення українців у звірствах і вбивствах стали буденністю.

Водночас відбулася зміна підходу. Розуміючи, що звинувачення у «фашизмі» та колабораціонізмі не знаходять підтвердження і не приносять для польської сторони бажаного ефекту, польські кола вдалися до «геноцидної» інтерпретації українсько-польського протистояння та українського Визвольного руху в роки Другої світової війни, яка виявилася надто болючою для українців і знайшла своє відображення в постанові польського Сейму. Її аналіз наводить на ряд висновків як щодо характеру документу, так і власне позиції польської сторони.

Неприхований імперіалізм

Постанова використовує імперіалістичну термінологію часів так званої «Другої Речі Посполитої», українські землі іменуються як «східні воєводства Польщі», «східні креси», вжито термін «мешканці Польщі», що свідчить про невизнання суверенітету України та зазіхання на її території. Територія України названа «давніми східними воєводствами Польщі», «східними кресами Другої Речі Посполитої».

І автор постанови, Міхал Дворчик, здійснює діяльність саме по зв’язках «із східними кресами», а так звані «кресові організації» ще задовго до виходу антиукраїнських постанов Сейму відстоювали лінію про злочини українців і належність українських земель до Польщі. Належної реакції з боку української держави на дані викиди не мали місця ні до, ні після Революції Гідності.

Демагогічність

У резолюції не дано жодних термінологічних роз’яснень геноциду. Тези постанови не ґрунтуються на жодних історичних дослідженнях, не містять посилань на джерельну базу і не підтверджені іншими науковими, правовими та історичними доказами. Апріорі, без жодних доказів, яких так сильно потребує історія, констатується злочин і його виконавець. Це свідчить про політичний характер постанови.

Звуження хронологічних та територіальних рамок

Прочитавши назву постанови і весь текст, виникає логічне запитання, чому використано саме такі хронологічні рамки? У даному випадку використовується маніпуляція з використання хронологічних рамок 1943-45 років, яку вже давно використовує більшість польських істориків, коли події висмикуються із контексту і трактується окремо взятий період, без взяття до уваги ані причин і передумов, ані попередніх і наступних історичних нюансів українсько-польських відносин. Також територіально взято Волинь, залишивши без уваги україно-польське протистояння на інших теренах сучасної України, а також на українських етнічних землях – Підляшші, Холмщині, Лемківщині. Взяття їх до уваги ставить під сумнів польську «геноцидну» інтерпретацію.

Кількість жертв

У постанові використовується цифра, щодо достовірності якої точаться запеклі дискусії, так як число жертв у «100 тисяч громадян Польщі, в основному селян» ґрунтується в основному на «свідченнях очевидців», а не на підтверджених джерелах, і в українських істориків до цієї цифри є дуже багато запитань та контраргументів.

Причини протистояння

Маніпуляція відбувається і з приводу причин протистояння. «Дії німецьких і радянських окупантів створювали сприятливі умови для пробудження ненависті на національному та релігійному ґрунті, а спроби досягнення порозуміння представниками польської держави з українськими організаціями не принесли результату.» Це трактування не відповідає історичним реаліям. Дії німецької і радянської сторони були приводом, але не причиною. Факт військової окупації Польщею Західноукраїнських земель в результаті Ризького договору 1921 року беззаперечний, вона відбулася після затяжної польсько-української війни, в результаті чого було знищено законну і легітимну українську владу на цих землях.

Окупувавши українські землі, поляки протягом 20-х – 30-х років ХХ століття вчинили цілий ряд важких злочинів, передбачених «Женевською конвенцією про захист цивільного населення під час війни«.

Зокрема, у статті 49 даної конвенції сказано, що «Окупаційна держава не повинна здійснювати переміщення або депортації частини свого громадянського населення на територію, яку вона окуповує.»

Під цю статтю потрапляє так зване «осадництво» – цілеспрямована політика колонізації окупованих територій Західної України з метою активного ополячення українських територій, так як тут етнічні поляки становили меншість населення, маючи чисельну перевагу лише у великих і середніх містах. Нагадаємо, ще 17 грудня 1920 року польський уряд видав закон про військову колонізацію окупованих територій, так званих «східних окраїн», тобто земель Волині, Полісся і Східної Галичини. А вже навесні 1921 року перші групи переселенців прибули на Волинь. Протягом 1919–1929 років 77 тисяч польських осадників отримали 600 тисяч га землі, відібраної в українців. Тобто, маємо факт цілеспрямованої зміни етнічного характеру українських територій і зміни її соціальної структури. Це населення було опорою польської влади у регіоні, вступало у польські терористичні загони і брало участь у знищенні українського цивільного населення в роки війни.

Від самого початку окупаційний режим поляків ставився до українців не краще, аніж режим Третього Райху чи СРСР, українці були громадянами третього сорту, були обмежені у громадянських правах, стосовно них здійснювалася злочинна практика асиміляції. І структури, названі у постанові «злочинними», виникли як реакція саме на факт злочинної політики окупаційної польської влади, зокрема, на так звану «пацифікацію». УВО, а потім ОУН виникли як реакція саме на польську окупацію та на жорстоку колоніально-репресивну політику стосовно українців.

Польський концтабір Береза Картузька створювався одночасно із німецькими концтаборами для ув’язнення у першу чергу діячів українського визвольного руху. Там перебували Степан Бандера, Ярослав Стецько, Дмитро Донцов та багато інших.

І якщо брати до уваги класичне визначення поняття геноциду як знищення населення за національною ознакою, то дії влади так званої Другої Речі Посполитої стосовно українців підпадають під нього.

День пам’яті

«...Сейм Республіки Польща встановлює 11 липня, річницю апогею злочину, Днем пам’яті про поляків – жертв геноциду, вчиненого ОУН-УПА на східних кресах Другої Речі Посполитої». На даний момент прозвучало вже багато зауважень з приводу цього факту, адже встановлено дату, яка буде щороку вшановуватися на державному рівні і яка стосується виключно злочинів української сторони. Адже навіть у рамках Другої світової війни військові зіткнення та взаємне знищення розпочалося значно раніше і ініціативу з самого початку тримали саме польські злочинні військові формування, що відстоювали імперіалістичні цілі зберегти українські терени за Польщею. Липнем 1943 року протистояння не обмежилося, якби українська сторона слідувала польській тенденції нагнітання ситуації, у нас є дуже багато дат для встановлення дня вшанування жертв українців від рук поляків, зокрема, жорстока різанина українців у селі Сагринь 10 березня 1944 року, коли було знищено близько 1300 українців із числа мирного населення, переважно жінок, дітей і людей похилого віку, а також спалено ряд інших українських сіл. Або масові вбивства українців польськими партизанськими відділами на Холмщині у 1942–1944 роки.

Вибірковість і заангажованість

У резолюції говориться, що «землі давніх східних воєводств Польщі особливо сильно постраждали під час Другої світової війни. На цих теренах зіштовхнулися два найбільших тоталітарних режими ХХ століття: німецький Третій рейх і комуністичний Радянський союз».

Польща – одна з країн, які найбільше постраждали під час Другої світової війни, як за числом жертв, так і руйнувань. Однак до Німеччини звинувачень в геноциді чи «етнічних чистках з ознаками геноциду» не висувається, так як Польща цілком залежна економічно від ЄС і в разі спроби подібних викидів реакція німецької сторони не забарилася б. Навіть після повторного злочину під Смоленськом реакція Польщі на злочини СРСР проти польського населення не набуває такої гостроти, як антиукраїнська істерія.

Не зрозуміло, що за «цивільні структури Організації українських націоналістів» вказано у постанові, які саме «збройні формування Української повстанської армії», а також безглуздим є звинувачення дивізії «Галичина», яка була фронтовим підрозділом, створеним ворожою до ОУН і УПА мельниківською фракцією, і на Волині 1943 року навряд чи перебувала. Факт появи дивізії «Галичина» у постанові, скоріш за все, пояснюється інструкціями російських кураторів польських депутатів.

Питання колабораціонізму українців не витримує критики, так як українські історики давно навели ряд доказів, що німецька поліція і цивільна адміністрація на Волині на момент протистояння складалася з поляків, які, перебуваючи на службі окупаційної адміністрації, здійснювали злочини проти українського населення.

Однобокість

Постанова є яскравим прикладом однобокого висвітлення історії, українці піддаються демонізації і звинувачуються у всіх злочинах, в той час як польські військові формування піддаються глорифікації, що не відповідає історичній об’єктивності. Армія Крайова та польські відділи також вчиняли військові злочини стосовно цивільного українського і єврейського населення, зокрема, знищення євреїв поляками є дуже болючою і напруженою для поляків темою. А теза про те, що «...жертви злочинів, вчинених у 1940-х роках українськими націоналістами, досі не були в належний спосіб вшановані», не залишає сумніву в упередженості. Офіційно на Волині українською владою вшановувалися всі жертви і не було поділу на «своїх» і «чужих», на відміну від поляків. Крім того, на західноукраїнських землях і на українських етнічних землях у складі Польщі в останні роки спостерігається чітка тенденція фізичного знищення пам’ятників загиблим українцям. Сейм Польщі віддав належне «всім жителям Другої Речі Посполитої, вбитим з особливою жорстокістю українськими націоналістами», але не віддав шану українцям, убитим польськими військовими злочинцями.

Удар у спину

Якби Сейм Польщі справді висловлював «солідарність з Україною, яка бореться із зовнішньою агресією за збереження територіальної цілісності», ця постанова ніколи б не побачила світ. Однобоке визнання українських героїв злочинцями і цинічні вказівки, яких героїв шанувати, а яких ні, є прямим втручанням у внутрішні справи сусідньої держави. Дійсно, «...лише повна правда про історію є найкращим шляхом до об’єднання і взаємного прощення», однак, у постанові Сейму цієї правди немає.

Постанова виглядає вимогою відмовитися від власної історії і від борців за українську незалежність, визнати їх злочинцями. За цією логікою, українці мають більш ніж достатньо підстав вимагати від поляків перестати вшановувати Юзефа Пілсудського, Стефана Ровецького, Тадеуша Коморовського, формування Армії Крайової і також визнати їхні дії злочинними. В українців є достатньо підстав піти таким шляхом, однак це шлях в нікуди. На жаль, поляки на нього зважилися.

І заяви депутата польського Сейму Марчіна Свенцицького про те, що ухвала, яка містить слово «геноцид», не викличе ескалацію у відносинах між Україною і Польщею, адже в ній «є багато теплих слів про українців», виглядає аж надто цинічно, як і заява Міхала Дворчика про те, що Рішення Сейму не спрямоване проти України.

У важкий для України час, прикриваючись словами про взаємоповагу, братерську співпрацю і правдиву солідарність, Сейм Польщі завдав Україні підступного удару у спину. І всупереч усім заявам польської сторони, факт прийняття настільки упередженої постанови свідчить про те, що мова йде якраз про продовження імперіалістичної політики і помсту, прикриту словами про «пам’ять», якої просять «жертви», від якої не виграє Україна, не виграє Польща, а лише третя сторона.

Ігор Шляхетнюк,
історик, журналіст 

Oksana Sams ·
Етничну чистку 500000 українського цівільного населення громадян другой республіки Польша, яких було вигнано зі своєї батьківщини в Польщі до Радянського Союзу у 1946 році, відповідно до договору від 9 вересня 1944 року "Про евакуацію українського населення з Польщі та польських громадян з території УРСР "між урядом УРСР і ПКНВ примусово евакуйовані і репатрійовани до УРСР, польських громадян української національності та Ялтінскої (Крим) конференції союзних держав (4 -11 лютого 1945) – де керівники країн антигітлерівської коаліції - СРСР, США і Великобританії домовилися про післявоєнний світовий порядок розподіл кордонів. 
Переселення українського населення (1944-1946), які були польські громадяни на той час, в радянське рабство, вони були розміщені по різних областях, районах та селах так що не моглі спілкуватися між собою, крім того вони не могли вільно пересуватися, тому що не мали документів (паспортів). У 1948 р був прийнятий указ, який забороняв депортованим народам залишати райони депортації і повертатися на батьківщину. Ті, хто порушував цей указ, засуджувалися до табірним робіт на 20 років та більшість людей відправляли до ГУЛАГу, Сибіру, 
Польський уряд продовжує ігнорувати права ціх людей, тому що вони української національності, не поляки. Згідно закону Польши про репатріацію тільки особи польської національності могут бути репатрійовані назад до Польщі.
Вони були вивезені в Радянське рабство, тобто на примусови роботи на державні господарства та їх нерухоме майно, землі та інше майно, сельхоз. обладнання та меблі. скотину. зерно забрали до Польщі. 
Переселення проводилося під безпосереднім керівництвом міністра оборони Польщі маршала Р. Жимерського та ген. С. Моссора, примусово, із застосуванням військової сили і супроводжувалось позбавлення прав українців на землю, ліквідацією культурно-освітніх установ, Греко-католицької церкви.
Сучасне керівництво Речи Посполитої Польської ІІІ (третьої) Постановою Сенату Речи Посполитої Польської від 16.04.1998 року про правову тяглість між ІІ (другою) і ІІІ (третьою) Річчю Посполитою Польською (Uchwala Senatu Rzeczapospolitej Polskiej z dnia 16 kwietnia 1998 r. o ciaglosci prawnej miedzy II a III Rzeczapospolita Polska (M.P. z dnia 29 kwietnia 1998 r.)): визнає державу утворену в кінці Другої світової війни на землях польських, що функціонувала у 1944–1989 роках, як не демократичну державу з тоталітарною системою влади, що була елементом світової комуністичної системи, позбавленої суверенності і не реалізуючої засад верхності народу. Тим самим керівництво сучасної Польщі визнає злочини тоталітарної системи.
Крім того є вирок Європейського Трибуналу Прав Людини у справі Бронєвський проти Польщі, від 22.06.2004 року. (Rada Europy, Europejski Trybunal Praw Czlowieka. Sprawa Broniwski przeciwko Polsce (Skarga nr 31443/96). Wyrok – 22 czerwca 2004 r.) в якому підкреслюється, що угода від 09.09.1944 року не була надрукована в «Dzienniku Ustaw» і таким чином не була, у світлі конституційних вимог, введена до джерел державного права Польщі.
Рада Європи Парламентської Асамблеї Резолюція №. 1481 про необхідність міжнародного засудження злочинів тоталітарних комуністичних режимів (25.01.2006.)
Угода від 9 вересня 1944 року, відноситься до групи – військові злочини та злочини проти людства, оскільки умови закладені в ній та методи їх виконання були явно примусовими, позиціонувалась як міжнародна, але жодна з сторін не ратифікувала ії.
Уряд України не принял закон, який визнає, що угода про 09.09.1944 року, підписана в Любліні, Польща, як міжнародний злочин та не засудила примусову евакуацію, та той факт, що триває політична репресія вже 71 років, та не тількі для людей, які були насильно евакуйовані, але для їхніх нащадків, яки народилися в УРСР, а зараз Україна, яки змушені мешкати, де вони отримали важкі психічні травми у зв'язку з втратою історичноі батьківщини, і матеріальну втрату через неможливість використовувати майно, якє є їх спадщина, яка знаходиться на постійном місце проживання в Польщі.
Я зробила фільм про насильне виселення моєї родини з Польщі, який можно подивитися на Youtube: https://youtu.be/Ztn-3L_RONw (Victims of Power) and on Vimeo https://vimeo.com/131981709.

Читайте більше тут: http://zik.ua/news/2016/07/28/shcho_naspravdi_pryynyav_polskyy_seym_analiz_rezolyutsii_pro_vyznannya_731152

Порося підкладене Росії 1000 років тому!

 • 31.08.16, 20:32
"Порося підкладене Росії 1000 років тому", - блогер про те, як давньокиївські графіті нищать апологетів "російських скреп"
За мовною ознакою ми прямі нащадки отих далеких предків, які існували і розмовляли задовго до Київської русі, і Русь на цьому історичному відрізку стоїть десь посередині між нами і нашими предками з їхньою мовою, дуже близькою до української.

Софія Київська. Фото: ogurcova-online.com.Софія Київська. Фото: ogurcova-online.com.

У мене чергове відкриття. І знову в суперечці з "рускім міром" про місце високої культурної російської мови в Україні і місце лубкової, простолюдинської, української. Через це відкриття я тепер розумію, чому нас усіх треба ЗНИЩИТИ. БАЖАНО ФІЗИЧНО. ЩОБ І ДУХУ НЕ БУЛО. ЩОБ І ЗВУКУ УКРАЇНСЬКОГО НЕ ЗВУЧАЛО!!! Чому їм українська мова, як кістка в горлі. Про це пише для Україна молода Лариса Ніцой, передають Патріоти України.

Насправді відкриття і на відкриття не схоже, бо базується на відомих речах. Скоріше, це прозріння. Ми це знаємо, читали, в інституті вчили, але ж прозріння в тому і полягає, що зрів, зрів (дивився-дивився) на відомі речі і нарешті прозрів (побачив). Дійшло, називається.

Це відкриття (прозріння) до мене прийшло нещодавно в Софії Київській. Приїхали до нас родичі і пішли ми на екскурсію. Серед центрального собору є колони. Вони обнесені скляними стінами, щоб люди колон не замацували, але бачили, що на них є. А на тих стінах видряпані написи. Їх дряпали кияни ще в Київській русі. Бо ж русичі (місцеве населення) були грамотні. Так само, як зараз у нас непереборне бажання дряпати на стінах «Слава Україні», так само, як у совку було непереборне бажання дряпати «тут був Вася», так само русичі (грамотний народ) дряпали своє. Ярослав Мудрий навіть указ видав для народу «Під час служб у храмах не дряпати стіни!» Але хтось таки дряпати вмудрявся і ці написи дійшли до нас.

У той час літературною мовою була церковно-слов’янська (давні літературні пам’ятки), а народ на вулицях і вдома розмовляв розмовною. І написи на стінах видряпано розмовною. Читаю і обімліваю… Матір Божа, якою мовою це написано? Передаю дослівно: «Господи, помози рабу своєму, Ігнатові. А прізвище моє Саєтат» Можна ще побачити «Господи, помози рабу своєму Петрові» або «Федорові».

Читаю і прозріваю. Та це ж українська! Якби вони були зроблені 100-200 років тому, все зрозуміло. Але ж їм тисячу років, Карл! Можна побачити слова «кволий», «посеред», «батько», «ПОРОСЯ». Прохання до бога «ворогов трясцею оточи». Ці написи 1000 років тому зробили люди майже українською !!! мовою. Я ж їх бачила і раніше, чому ж тільки зараз «врубляюся»?!

Ви розумієте? У тому далекому Х столітті русичі розмовляли майже як ми і дряпали свої написи нашою мовою! І якщо на той час уже існувала писемна форма цієї мови, а мова ж виникла не разом з письмом, а раніше, то скільки років нею до писемності розмовляли усно? Тобто, за мовною ознакою ми прямі нащадки отих далеких предків, які існували і розмовляли задовго до Київської русі, і Русь на цьому історичному відрізку стоїть десь посередині між нами і нашими предками з їхньою мовою, дуже близькою до української.

Мова нас пов’язує мотузочком крізь століття і віки і аж волає: «Та зрозумійте ж Ви, українці, спадкоємці, якого Ви древнього роду-племені будете!» І ця древня мова ніяк не російська, вона за всіма граматичними ознаками і словами українська, хоча і на російську віддалено, дуже віддалено, як на далекого родича в десятому коліні, теж схожа.

А тепер про престол. Як його посісти, якщо він не твій? Правильно, усунути справжнього спадкоємця і довести, що «наслєднік» - ти.

Отже, російській імперії вдалося збудувати теорію, що русичі, Київська русь, князі, руські богатирі, історія і територія – все їхнє, і вони - наслєднікі. Вони цю теорію будували довго. Почали ще за царів, продовжили за радянської влади, утверджують в новітній історії, проголосивши себе «собіратєлямі зємєль рускіх». Вони кажуть, що це все їхнє: русичі, Київська русь, князі, руські богатирі, історія й територія.

І ми, Карл, зі своїми «поросям» на стінах і своєю українською мовою – зайва ланка, яка їм все ламає!

Знищити. Знищити, щоб і звуку не було. Історичні документи переписати. В храмах з написами зробити стійла. Мову заборонити. А хто нею розмовляє – розстріляти. Залишки заклеймити, висміяти, перевчити, щоб звучала тільки російська. Бо тільки так «наслєднік» замкне логічний ланцюжок.

Чи знав древній русич, який видряпав на стіні Київського храму слово «порося», яку свиню підсунув росії?

100 ознак галичанина

 • 27.08.16, 11:30
Галичани - найбільш ритуальна субкультура з усіх, котрі коли-небудь існували.
Індуси, ацтеки, полінезійці нервово курять в сторонці, коли мова заходить про мешканців Тернопільщини, Франківщини та Львівщини.
Безліч дрібних і не дуже забобонів, звичаїв, порядків, почерговостей, укладів, навіть законів переслідують галичанина усе життя і, зрештою, стають його частиною.
Старий рік для автохтонного галичанина завершується не 31 грудня, а жнивами і городніми роботами.
Копання бараболь - культурно та емоційно подія світового масштабу, повірте, не менша за бразильські карнавали, баварські октоберфести чи паломницькі хаджі. 
До цієї події готуються заздалегідь , латаючи мішки, любовно перескладуючи ґралі та перераховуючи потенційних копальщиків і збиральщиків. Напруга зростає ближче до середини серпня і під вересень атмосфера у галицькому селі стає схожа на нервове заціпенніня у салуні Дикого Заходу, коли всі схопились за свої кольти і чекають першого пострілу.
І постріл лунає. Усереднена "цьотка Галька" виходить з відром і рискалем на город, шифруючись, ніби просто щоб накопати пів-відра собі до борщу, але примружені підозріло-оцінюючі погляди сусідів через паркан миттєво січуть ситуацію і все вибухає.
"Галька вже копає, а ми ше нє!!!!!"
В старих і малих починає нестерпно пекти в сраці і ціла армада висипає на городи, з відрами, рискалями і мішками.
Джек Лондон описував у своїх творах, як на Алясці картоплею лікували цингу, але на Галичині бараболя стає справжньою панацеєю. Вона лікує артрити, варикоз, гарячку, тиски і гіпертонічні кризи і нівелює геронтологію як явище. Старі і немічні встають з ліжок і шкандибають з відром на город, шоб підзбирувати, бо не пасує лежати і вмирати, коли всі на городі.
В першу годину копання чітко розподіляються всі ролі - хто, шо і як. Терміново набираються на мобільний всі сини та дочки в місті, котрі покидають свої ноутбуки і офісні роботи та линуть в село, реалізовуючи свої ще в дитинстві намертво привиті комплекси вини перед батьками. Ніби за покликом професійного гіпнотизера, котрий дає умовний знак. 
Walking Dead.
Тільки коли все викопане, посортоване, зсипане і накрите - буремна галицька душа вспокоюється ніби після катарсису і вертається до буденних справ.
І вже коли пограбані бадилля горять на городах, пускаючи красивезні вертикальні стовпи диму у небо, як ритуальні вогнища племен сіу та команчів - стає невимовно легко. Галичанин стоїть, спершись на граблі, і дивиться на той дим. Бо в тому димі повністю згорів він минулорічний і тепер обновився як немовлятко. А в його очах, як на інформаційних табло Термінатора пролітають цифри тільки йому зрозумілої статистики - ціна на бараболю цього року, кількість викопаних мішків, кількість зламаних держаків і днів, виграних в сусідів в змаганні за фінал.
Рік закінчився, дякувати богу.

Богдан Волошин

ГАЛИЦЬКИЙ СИНОПСИС, або 100 ОЗНАК ГАЛИЧАНИНА
Погляд на нарід галицький зблизька і не дуже

Про головне

1. Галичанин народжується для того, щоб: у три роки пасти гуси; у шість – свині, кози, велику рогату худобу і почати курити; у дванадцять навчитися читати і щипати за майтелеси сусідську Марину; у шістнадцять – відбути школу досконалим пияком і будзиганом; у вісімнадцять побувати у війську комірником при шкарпетках і комісуватися при пропажі зі складу останніх; у двадцять – побратися з тою самою Мариною і в першу ж шлюбну ніч скочити в гречку з її неповнолітньою сестрою; у двадцять п’ять – доробитися до трьох дітей від власної жінки і вісімнадцяти від чужих; у тридцять п’ять – заправляти краватку у сподні і сякатися без хустинки на мешти; у сорок п’ять – видати дочку заміж і на весіллі натовкти писок сватові; у п’ятдесят п’ять – завести козу і вчити онуків співати повстанських пісень; у шістдесят – доробитися до бригадира на будові й відсидіти рік за крадіж чотирьох кривих цвяхів; у шістдесят п’ять – відчути себе захисником батьківщини і, пошивши однострій невідомої армії, марширувати на всі свята з фаною перед сільрадою; у сімдесят стати членом церковної десятки; у сімдесят п’ять – спочити в Бозі, клянучи манкуртів, москалів і сусіда, чиї кури все життя порпали йому город...

2. Галичанка народжується для того, щоб: у три роки пасти курчата; у шість-сім навчитися доїти корову Маріанну і длубатися пальцем у носі; у дванадцять виявити ріст волосся на власному тілі у найнесподіваніших місцях і вишити свою першу подушку; у шістнадцять бути нагло притиснутою за шкільним п’єцом однокласником Іваном і виявити у його штанях страхітливого патика, схожого на міліцейський; у вісімнадцять закінчити школу із твердим переконанням, що найбільшим скарбом у цьому світі є її цнота; у двадцять спекти свій перший цвібак і закохатися у сорокарічного вчителя, якому подарувати свою цноту за прочитаний хрипким голосом вірш Б.-І. Антонича; у двадцять два, переживши трагічну любов, вийти заміж за Гриця з першої бригади і на другий же день після весілля вперше дістати в писок за те, що не була незайманкою; у двадцять три народити першу дитину і зрозуміти, що пов’язала свою долю з пияком, ідійотом і злочинцем; у двадцять чотири народити близнят і різко набрати вагу до одного-двох центнерів; у тридцять уперше вдарити Гриця виваркою по голові, коли той укотре обізве її льохою; у тридцять п’ять вступити до лав Союзу українок і вперше відвідати знахарку, щоб та наслала якогось дідька на Гриця, бо п’є; у сорок вчити доньку вишивати і народити ще одну дитину, будучи свято переконаною, що дітей бузьки приносять; у сорок два вставити перші золоті зуби; у п’ятдесят переконати дочок, що всі мужчини звірі, яких треба тримати за гратами; у шістдесят вишити першу хоругву до церкви; у шістдесят п’ять поховати чоловіка і так за ним голосити, ніби він був ангел небесний; у сімдесят бавити онуків і вчити їх хреститися; у сімдесят п’ять з’їздити нарешті до родини в Канаду, притягнувши звідтам старі лахи і ревматизм; у вісімдесят тихо згаснути на самоті, усвідомивши, що все на цьому світі гімна варте, крім здоров’я...

3. Кожен порядний галичанин має родину в Канаді або Америці. Хто не має, тому ніколи не бути депутатом, мером або війтом. Йому світить лиш кар’єра священика. Раз на рік з – за океану на галицькі терени прибуває до родини одна пачка з добре таки зужитими двадцять літ тому речами, серед яких неодмінно є корейські квітчасті хустки, капи на двоспальне ліжко і пакуночок із протизаплідними пігулками для дев’яностолітньої тети Парані. Саме ці дарунки долі стають надовго, часами – навіки, яблуками розбрату для дружніх галицьких родин. За кожну запрану спідню сорочку чи краватку із замацьканим вузлом галичани так сваряться і так гніваються, що лиш землетрус, буревій, всесвітній потоп і захоплення москалями наших спиртзаводів можуть їх на якийсь час об’єднати. Або приїзд коханої цьотки з Канади...

4. Батьківщина для галичанина найчастіше обмежується його подвір’ям. Усе решта – то чужа землиця, яку можна набути або загарбати. І лише в хвилини справжньої небезпеки для України галичани об’єднуються і йдуть походом гідним на Варшаву або Москву, або гуртом емігрують до Канади.

5. Схиляння галичан перед цитатами загальновідоме. Сьогодні особливо популярні Шевченкові «Обнімітеся, брати мої», «Кохайтеся, чорнобриві, та не з москалями...». Кобзарева постать має такий великий авторитет у галичан, що вони із задоволенням приписують йому й чужі висловлювання, як – от: Франкове «лупайте сю скалу» та Шопенгауерове «хто ясно мислить, той ясно формулює».

6. Галичанин є вкрай сентиментальною людиною. Якщо, звісно, не йдеться про гроші або нерухомість. Його розчуленню немає меж, коли первісток або первісточка вперше скажуть: «Слава Україні!» або «Дупа!» Однак, ця сентиментальність одразу ж зникає, коли мова заходить про гроші. Одне з гасел галицького бізнесу твердить: «Базар – то така зараза, так втєгнешсі, – що рідну мамцю на продаж винесеш і не замітиш!» Під час торгу галичанин дріб’язковий та обережний. Якщо вам зустрінеться наш земляк, який сипле грошима і хвалиться заробками, – тікайте від нього якнайдалі. Очевидно, це ідійот або важко хвора людина, яка втратила своє галицьке коріння.

7. Серед галичан дуже рідко зустрічаються фанатики, бо фанатизм передбачає відмову його носія від якихось забаганок. А галичанин, як усім відомо, відмовити собі ні в чому не може. Коли ж вам пощастить зустріти серед галичан фанатика, тікайте світ за очі або хоча б перейдіть на инший бік вулиці! Найперше при зустрічі він відкрутить вам гудзика. Та найгірше – за п’ять хвилин він переконає вас у будь-чому. Ви станете палким прихильником його поглядів, готовим віддати власне життя за обіцянку домовитися зі святим Петром про дострокову перепустку вашої грішної душі до раю. Це коли ви не галичанин.

8. У хвилини непосильного гніту влади галичани зазвичай дуже швидко призвичаюються і дають собі раду. Правда, не завжди чесним шляхом. Нарід пробує заробити на всьому, що годен вкрасти. Наприклад пан Ромцьо Смикальський краде з клепарівскої бази рури до апаратів штучної нирки і міняє на горівку в дачників. Капрал національної гвардії у глибокій відставці пан Червінський як має щастя, то тягне додому ринву, робить з неї рашпілем фузию і спродає до «гар’ячих точок». А інтелігентні люди, яких у нас чимало, красти не навчені, то й бідують – читають наніч «Сестри Річинські» Ірини Вільде і слухають в неділю по радіво відправу з Вактикану.

 – Таке життє, – любит казати пані Стефа, – як не грім поб’є, то хроби з’їдят...

9. Як би галичан життя не било, але вони залишаються співучим народом! Часом і їсти немає що, і свині негодовані, а хлопака з самого рання як соловейко заходиться: «Би – ила ме – ене ма – ати!» А з кущів побратими підтягують: «Чом – у – у розплетена коса, коса, коса, а на очах блищить сльоза – а – а!» І на душі стає світло – світло, як після відвідин поштарки, що пенсію за три місяці принесла. Але не завше так світло буває. Коли закурить, то львів’яни виспівують: «Білий сніг на зеленому листі, шляк би його трафив у нашому місті!» Це так стається, бо міська влада ніколи не могла собі раду дати із заметами на вузьких вуличках і бурулями на ринвах. По тому, що саме виспівують галичани можна, навіть, з’ясувати, що їх чекає у майбутньому. Якщо до язика причепились «Два кольори мої, два кольори!», значить у вашій хаті гряде побілка. Поки ви на роботі, жінка вже меблі порозпихала і стіни водою скропила. Решта два тижні роботи – за вами. Можна тільки поспівчувати тим, у кого в голові «крутітся, вертиться шарф голубой». Ви потерпатимете в робочий час від домагань сексуальних меншин неправильної орієнтації. Або, що найгірше, виявите у себе на тілі паростки Борі Моїсєєва і Вєрки Смердючки. Та борони вас Боже заспівати в мешканю «Взвєйтєсь кастрамі сініє ночі!» – тікайте з хати, бо за пару хвилин помешкання горітиме як піонерський «костьор» на уродини Лєніна. Уникати треба й инших революційних пісень на кшталт «Наш паровоз, вперйод лєті, в самі знаєте де в них останівка». Після цього в жодному разі не подорожуйте потягами, мотодрезинами і трамваями.

10. Як не дивно, але часто галичанин ненавидить иншого галичанина, як тільки може ненавидіти людину людина, яка знає сусіда як самого себе. Найчастіше ця незборима пристрасть втілюється саме у сусідських війнах, що переважно тривають безкінечно довго, передаючись у спадок від покоління до покоління. Подібна ситуація й у великих галицьких родинах, бо завжди знайдеться якийсь дзідзьо, який відписав фундамент і пів горища Петрові, а Іванові тільки стодолу під стріхою і неплідну льоху Катерину.

11. Єднає галицький люд не лише любов та приязнь, але, як би це парадоксально не звучало, й неприязнь. Зафіксовані випадки, коли галичани, які всеньке життя ворогували, після смерти одного із супротивників стають мізерними, хляють оковиту і бабчаться на очах рідних та громади. Про таких можна цілком твердо сказати, що вони так ненавиділи одне одного, що жили довго і померли в один день. Або наступний...

12. Зазвичай галичани люблять запозичувати чужомовні слова народів, що якось дотичні до їхнього побутування під високим небом нашого благословенного краю. Від німців наші краяни понабиралися усіляких технічних, військових термінів, від поляків – що не могли забути. Натомість, коли на терени Галичини ступила нога носія совєтської ідеології і культури, поширилася серед розгублених галицьких мас універсальна російська лайка. Мабуть, через те, що місцева толерантна лайка була не достатньо емоційна, аби передати ставлення обурених галичан до прийшлих людей з гверами.

Судіть самі – найміцнішим висловом на Галичині до приходу «ослобонітєлів» був вислів, вибачайте за дослівну цитату, «курва францувата». Після його вживання треба було обов’язково піти до сповіди і попросити панотця, щоб відпустив гріх сквернословія. За копу крашанок, звісно. То чи може це словосполучення означити той шарварок, що розпочався на галицьких землях після приходу комуни? Звісно, ні.

На жаль, і за незалежної України є всі підстави застосовувати російську лайку щодо українського життя. Особливо політичного. Тож наразі найбільше надбання комуністичної ідеології і досі використовується галичанами в намаганні якнайточніше охарактеризувати парламент, політичну реформу і голову селянської спілки, який «нарізав так нам землю, що най йому так землицю на цвинтарі наріжут, щоби спав вічним сном, стоячи вкопаний по пояс писком до виходку...»

13. Справжнім культом для галичанина і галичанки є його вселенська любов до своєї мамці солоденької. Так склалося, що діти галицькі зазвичай усього доброго і не дуже набираються від матері. Зазвичай через те, що в наших сім’ях побутує прихований матріархат. Я вже й не знаю, з якої причини: чи через те, що хлопи більше до горілки вдатні, аніж до роботи, чи через те, що галичанки «страшно вострі на язик і скорі на руку», чи все вкупі, але вдома галичанки царюють і владарюють. А з масовим виїздом нашого жіноцтва за кордон – і в роботі, і кар’єрі. Через таку «постанову» саме жіноцтво є носієм галицької культури й окремішности серед инших народів Европи, і не тільки. Вона знають, коли дівчинці час уперше піти на танці і коли малому хлопакові час купити сподні зі замком на ширінці. Фактично саме галицькі жінки опікують своїх дітей аж до смерти: зав’язують їм шнурки на шлюбних мештах, краватки під гусакувату шию, купують кальсони і майтки. Саме завдяки їм святий Миколай приходить до їхніх дітей і в шістдесят, і в сімдесят літ. Навіть тоді, коли «дитина» вже цілком лиса і має внуків, що по брамах лапають за вонтробу колєжанок.

Саме завдяки цій опіці галичани одружуються досить пізно, якщо одружуються взагалі. Бо «мамця всьо їдно ліпше ліпить вареники, робить голубці і варит борщ, як ніхто на світі. А холодець, налисники й палюшки є фірмовими і їх не годна так зготувати жодна кубіта». Від такої опіки хлопи стають дещо інфантильними і байдужими до жіноцтва.

Яскравим прикладом такого хлопа є Бодьо Серняк із Жовкви. Якось в неділю після відправи в церкві в помешканю старої панни Серняк зібралисі її колєжанки – такі самі з підфарбованим синькою волоссям панюсі. Говорили вони, як і зазвичай, за Ющенка, Тимошенчиху, ціни на цукор та дріжджі. При цьому смакували тістечками «Стефанія», що дуже вдавалися пані Серняк, і золотавими, добре випеченими хрустами, пересипаними цукровою пудрою.

 – А мій Бодьо, – як завше в доброму гуморі згадувала про нагуляного від совєтського офіцера, що жив у них на квартирі, сина стара панна, – як скінчив консерваторію ві Львові, то дістав такого голосу, що ну!

 – Янгольський, боский голос! – захитали фіялковими головами колєжанки.

 – Нині в церкві як пустив нюту попід стриху, аж мені щось у серці пукло, згадавсі мій Мирон, най спочиває у спокої... – втерла набіглу сльозу бувша касирка з банку пані Дубинка, чоловік якої відійшов у ліпший світ, бо наївсі скислого борщу зі сливками і дістав закрут кишок. – Видите, і зара плачу, бо так мені жель...

 – Ая, ая, дуже файно Бодько співає, – підтримала подругу пані Зоня Насилена, що мала сина в Еспанії і все носила андалузькі хустки із високим гребенем на голові. – А хто би міг сказати – у дитинстві як плакав, то мені вазонки на вікнах сохли, так верещав. А дивисі – дістав голос і вибивсі в люди! Мій Місько тоже в Гишпанії доробивсі. Вже гіспанські міліціянти їго не чіпают, бо він до них каже «бовенос дієс» і всьо – уже гіспанчик. Писав мені, що найшов собі вже дівку. Робит в їдного бауера, обмиває його тата – паралітика. А ваш Бодьо ще не знайшов си пари ві Львові?

 – Та де – е – е! Він часу не має. Тепер вчит арію коня Данила Галицького. Буде співав на Великдень в опері «Король і його кінь Буцефул». А ваш Місько, де робит в Гішпанії? – відразу перевела зі слизького розмову пані Серняк.

 – Взєли їго робити до університету! – гордо тріпнула фіялковими буклями пані Зоня.

 – То він вже не на будові?

 – Та де! – продовжувала хвалитись пані Насилена. – Він тамка в їхньому звіринці. Має справу зі слонями! Провадить всілякі досліди... Там чистить їх, миє вуха, вивозит купи. А вчера написав мені, що послизнувсі поміж тою скотиною і слонь навалив на моєго сина – Місьо мало не вдусивсі! – заголосила пані Зоня.

Запала хвилева мовчанка. З вулиці було чутно, як справляє малу потребу сусідський пес Чумка. Аж тут із сусідньої кімнати почувся мелодійний голос 35 – річного Бодя Серняка, який щойно виліз із ванни:

 – Мамцю! Скажіт мені, як тоті труси вбирати, бо я знов забув!

 – Бодюсику, сонце, скільки тобі разів вогорити – де жовта плямка – то перед, де коричнева, то задок...

14. Галичанин, якщо він не пацієнт із Кульпаркова, вважає себе людиною культурною й освіченою, хоча за душею може мати лише чотири кляси початкової школи. Через це він наділений певним месіанським обов’язком повчати кожного зустрічного, який йому видався некультурним. Длубаючи пальцем у носі, галичанин поважно розповідатиме нещасному, що «плюти на вулиці – то гріх, і мама його зле вчила, раз він таке робить, а в родині, певно, були москалі, бо наші люди від самого уродження знають, що таке культура і чим культурна людина ся різнить від дикуса і нелюда». Потому галичанин гордо висякається на бруківку, притискаючи носа пальцем, і відійде з почуттям виконаного обов’язку та глибокого вдоволення акцією. Це за умови, що перехожий не дасть йому за критику по писку або нижче.

15. Художні уподобання галичанина вже століття, як сформовані й незмінні. Крім релігійних образів та портретів Шевченка і Франка, галицьку оселю найчастіше прикрашає картина в ядучих зелено – синьо – жовтих барвах, на якій зображений червонопикий гуцул, що сповіщає трембітою на увесь світ, що він ще живий і вівці теж. Сей шедевр надбано за фляшку самогонки у сусіда, чий син вчиться у Львові і часами бавиться мальовидлом. У зв’язку з наглою незалежністю України популярними в галичан стали й сюжети з історії українського козацтва. Найчастіше на полотні тремтячою рукою маляра зображено розлюченого козака, який косить татарву і ляхів – як отаву, а злоститься вояк, напевно, від того, що купи закривавлених трупів заважають йому рухатись і збільшити їх число. Тішить око і душу галичанина й художнє відтворення валки чумаків з волами на тлі жовтого поля та синього неба. Поряд із цими шедеврами серед широкого галицького загалу побутують й «автобусні» розмальовки. Вони зазвичай розміщені на лобовому склі міжміських автобусів і схожі одна на одну, наче близнючки. Сюжет «полотен» – канонічний: розпухлий від пасажирів автобус мчить гірською дорогою, обіч якої йому вслід вишитою хусткою махає замріяна гуцулка. Десь неподалік пасе отару її чоловік. Вівці, судячи з вигляду, мутанти – дуже схожі на вівчарок у перуках...

16. Галичанин любить скаржитися. Робить це із задоволенням та смаком. Часом видається, що в тому пеклі, у якому мешкає, за його словами, може вижити тільки Шварценеггер чи Ван Дамм із фільму «Подвійний удар». І, що цікаво, саме цьому конкретному скаржнику доля всипала пекельну суміш селітри і перцю просто в задницю, а всіх решта оточуючих незаслужено ощасливила добробутом і щастям. Одне з найулюбленіших риторичних запитань галичанина: «І за що мені така кара небесна?». При цьому, важко нарікаючи на долю, галичанин ніколи не втрачає оптимізму, частенько собі повторює, щоб ніхто не почув: «Все так не буде!».


Агрессивная снисходительность

 • 27.08.16, 11:18Микита Підгора
Агрессивная снисходительность
25 серпня о 23:59535007984

Микита Підгора

Агрессивная снисходительность

25 серпня о 23:59535007984

Это простой пост не о снисходительности или агрессии. Я позволю себе написать о личном - Родине-мачехе, унижении, чувстве инаковости и досаде. И о своей национальной идентичности, не самой главной среди других моих идетичностей - "Мое отечество - всё человечество".

Отец в советское время получил направление в Ленинград - работать на заводе "Трублит" и учиться в Техноложке. Он создал семью - женился на моей матери. По рассказам его коллег и моих российских родственников в то время он стремительно делал карьеру. "Эти хохлы работали очень хорошо, не бухали, трудились как следует" - примерно так вспоминают тот период мои близкие.

"Хохлы" - они не стеснялись и не стесняются так говорить. Уже будучи подростком я стал поправлять их - "Не хохлы, а украинцы!". В ответ - снисходительная улыбка. Мне 16 лет, я получаю паспорт. В РФ тогда выдавали еще советские книжки с вкладышем о гражданстве и графой "национальность". В паспортном столе я заполняю анкету, где в пятом пункте пишу "украинец". Женщина в очках на цепочке, прочитав документы, поднимает на меня глаза и прищуривается: "Вы подумали? Подумайте, чтобы не менять потом!". Я говорю, что подумал. "Да что тут думать-то, спрашиваю, в чем проблема-то?". В ответ ухмылка.

ВУЗ. Украинский вопрос практически не поднимается - публика полиберальней. В группе и вообще на факультете не только русские, татары, украинцы и азербайджанцы. Есть чеченец, узбек, девушка-вепс, карелы, армянка, несколько евреев и евреек. Я часто бываю на родине отца - на Западной Украине и на Донбассе тоже. Конфликты начинаются из-за политики - украинский вопрос заставляет одних доказывать свою лояльность России, несмотря на красный паспорт, но вопреки фамилиям на -ко, -енко, или -юк. Другие (наши оппоненты) не стесняются транслировать блевоту о "хохлах-предателях", Крыме и прочей херне. Это нулевые, но ублюдочный "Брат-2" уже культовый.

Несколько лет пролетело. Моя будущая жена, украинка, приехала ко мне в Питер. Устраивается в университет, зав. кафедры моя преподавательница латыни и вообще близкий интеллигентный человек. Я случайно оказываюсь на формальном собеседовании. Среди иностранных дипломов моей будущей супруги естественно и украинский диплом. "Державный" - улыбается заведующая кафедрой. Ей кажется смешным это слово применительно к Украине.

Это всего лишь несколько эпизодов. На самом деле из сотни. Я замечаю это для агрессивных дурачков - таких случаев сотни, слышите, долбоёбы? 2008 год, ко мне в Питер приехал друг из Алчевска. Я подъезжаю к гаишникам и спрашиваю, какие документы нужны гражданину Украины, чтобы управлять автомобилем в РФ. "Граждане Украины вообще не должны управлять автомобилем" - расплывается в улыбке мусорила.

Годом позже я работаю в издательстве. Среди моих подчиненных чувак, который назвал меня "хохлом", я его уволил. Он обиделся, конечно. Многие россияне "там" обижаются и я, кажется, знаю причину этой обиды. Украина перестала вызывать снисходительность. Оказалось, что всю эту кремлядь ненавидит большая часть украинцев и ненавидит деятельно и искренне. "Держава", покуда была марионеткой в руках "очередного лукича", вызывала их улыбку. Теперь на пиздаках этих фашистов гримаса боли и национального унижения. Как же - колония дала в рыло каждому россиянину, каждому россиянину в его нацистское ебало.

Пока Украина была последом УССР, до тех пор, пока украинцы танцевали гопачка в шароварах и вышиванках, до тех пор мы заслуживали снисхождения. Теперь к нему прибавилась агрессия и ненависть.

Два года с начала войны я не общался со своими близкими родственниками - не хочу слушать краткий пересказ того говна, которым рыгают им в уши из телевизоров. Недавно мы начали созваниваться, я надеялся, что мы сможем вернуться назад, в то время, когда можно было обняться, сесть за большой праздничный стол и говорить, как любящие друг друга люди. К сожалению,их агрессивная глупость и шовинистские инстинкты оказались сильнее здравого смысла и любви. И причиной тут не война, а извечное презрение к нам, украинцам. Потому не стоит заигрывать с теми, кто ненавидит тебя. Есть, конечно, исключения, но покажите мне их.

У меня всё, спокойного дня и хорошей ночи!

Alexandr Kulchitsky · 

Kyiv, Ukraine

Не будет там никакого прозрения. Никогда не будет. В Германии людей зомбировали годами. В россии же это на генетическом уровне. Ибо они ворье и украли нашу историю и название . Без Украины они никто и звать их никак. А точнее те, кто они на самом деле. Орда

Не подобається · Відповідь ·  https://www.facebook.com/images/ufi/fbfeed/like.png233 · 26 серпня 2016 р. 9:13

Vladimir Rentyuk

Нет большей сволочи, чем твой бывший раб ставший хозяином. Они же помнят, кто принес на их земли цивилизацию. Вот отсюда и русский шовинизм. Это все от меншовартості (что-то русской слово на ум не приходит) на генетическом уровне. Вот американцы смогли это приодолеть и стали американцами, что их полностью устраивает, а не сперли историю Великобритании и не называют смебя англичанами.

Не подобається · Відповідь ·  https://www.facebook.com/images/ufi/fbfeed/like.png80 · 26 серпня 2016 р. 9:18

Владимир Королев

Меншовартисть - ближайший русский аналог это "национальная неполноценность", но украинское слово намного сильнее, потому что основано на корнях мовы.

Не подобається · Відповідь ·  https://www.facebook.com/images/ufi/fbfeed/like.png19 · 14 год

Tereza Markovna Malen · 

Эвропейский Университет

мои друзья поехали с сыном 6 лет в красногоровку(лет 5 назад).и пришлось ехать в автобусе таком старом.и сын спрашивает:"тато,а чому росіянці їздять в баліїї)))

Не подобається · Відповідь ·  https://www.facebook.com/images/ufi/fbfeed/like.png16 · 20 год

Неоголошена війна або стерилізація українців.

 • 14.08.16, 23:57

Віктор Бабій

Тему психiчного та духовного здоров'я дiтей, пiдлiткiв та молодi – ЗМІ обминають десятою дорогою. Подекуди можна подивитись та почути про стан фiзичного здоров'я, про проблеми фiзичного виховання в школах, про щеплення. В основному сучаснi ЗМІ вiщують про економiчнi кризи, забуваючи, що основною причиною всiх криз людства є втрата духовних цiнностей. Тому всi кризи – це наслiдок, який нам нав'язують як причину низького життя українцiв.

Здоров'я людини складається з трьох основних ланок - фiзичного, психiчного та духовного. Найнегативнiшу роль у знищеннi психiчного та духовного здоров'я вiдiграють духовнi вiруси – тютюн, алкоголь та наркотики. Цi своєрiднi духовнi СНІДи вражають, насамперед, дiтей та пiдлiткiв, у яких ще не розширилась свiдомiсть i не сформований мiцний духовний свiтогляд. Якщо природнi вiруси грипу – це некерованi сутностi, то духовнi вiруси тютюну алкоголю та наркотикiв – керованi тими, хто хоче мати побiльше рабiв з алкогольною та наркотичною психологiєю.

Загальновiдомо, що алкоголь та наркотики зламують волю людини, тим бiльше дитини та пiдлiтка. Але щоб зламати волю, потрiбно знищити найважливiшого охоронця органiзму – iнстинкт самозбереження. Цей iнстинкт дає можливiсть перебувати в здоровому глуздi, усвiдомлюючи, що згубна дiя наркотикiв може коштувати життя не лише самiй людинi, а й її нащадкам. Тому i намагаються можновладцi з допомогою пива, реклами, наркотичних лавок по всiх населених пунктах України, знищити iнстинкт самозбереження у дiтей та пiдлiткiв. Не дивно, що Україна по дитячому та пiдлiтковому алкоголiзму знаходиться на першому мiсцi, стала країною соцiального лиха, де порушуються права дiтей на щасливе, здорове дитинство. За полiтичними i економiчними битвами iз захоплення народного добра українцiв, влада забула про дiтей. Вже втратили одне поколiння, на пiдходi друге поколiння, яке народить нову генерацiю дiтей iз девiантною поведiнкою i низькими моральними якостями. «Легкi» наркотики – нiкотин та алкоголь, «важкi» – опiй, конопля, кокаїн, китайський бiлок, винт та iншi - вiльно гуляють Україною. Ми вже маємо майже 6 млн. алкоголiкiв, i майже стiльки (офiцiйно) наркоманiв – але нiхто за алкогольну та наркотичну епiдемiю не несе вiдповiдальностi. Створюються рiзнi урядовi та парламентськi комiсiї для захисту тварин, рослин, довкiлля, але не створена жодна комiсiя iз захисту українцiв вiд наркотикiв. Отже, тi, хто при владi, хто володiє тютюновою, алкогольною та наркотичною iндустрiєю, не зацiкавленi в духовному та психiчному оздоровленнi українцiв. Шаленi кошти були кинутi на боротьбу з грипом, на вакцинацiю, на висвiтлення в ЗМІ «епiдемiчної» ситуацiї. Денно i нощно вiщували 3 мiсяцi, а про алкогольно-наркотичну епiдемiю, яка триває в Українi 19 рокiв, i скiльки коштiв та ефiрного часу на неї видiлено – мовчання.

Алкоголь особливо вражає дiтороднi органи людини. Маємо великий парадокс: в iнструкцiї зоотехнiку-заплiднику заборонено користуватись парфумами, сучасними миючими засобами, курити, вживати алкоголь, бо це може нанести шкоду репродуктивним клiтинам тварин при штучному заплiдненнi. А українцям з дитинства можна це робити?

За зовнiшньою легкiстю вживання пива, джин-тонiку, шампанського, в органiзмi пiдлiтка вiдбуваються руйнiвнi процеси спочатку на клiтинному рiвнi, потiм – на органному, далi – на психiчному i духовному. Необхiдно нагадати, що пиво мiстить отруйнi речовини: феноли, моноамiни та трупну отруту кадаверин, якi приводять до стану оглушення та отупiння, враховуючи той факт, що продукти розпаду пива в 2 рази повiльнiше виводяться з органiзму.

Знищений за допомогою алкоголю iнстинкт самозбереження в наших батькiв та прабатькiв не дає змоги їм вiдповiсти на питання: для чого вони живуть на цiй Землi. Коли запитуєш, що ви передаєте своїм дiтям – майже 100 % вiдповiдей: матерiальнi цiнностi, автомобiлi, будiвлi, кошти, землю. Але основного так i не передають. Це – знань! Знань про закони всесвiту, про захист iнстинкту самозбереження, про те, що алкоголь є психотропною зброєю, яка використовується для поневолення людей. Вiд дiї керованого алкогольного ПСІ вiрусу кожної 5-ї хвилини вмирає українець, не захищаючи Батькiвщину, а тихо, з чаркою в руцi, залишаючи нащадкам вiчнi страждання, до того ж позбавляючи дiтей можливостi стати вiльними не тiльки вiд алкогольного, але й соцiального, релiгiйного, сексуального та економiчного рабств. Простiше – iде стерилiзацiя українцiв.

За роки незалежностi – нi духовного росту, нi економiчного – лише рiст злочинностi, соцiальних хвороб, алкоголiзму, наркоманiї, туберкульозу, бiдностi. Який жорстокий цинiзм! Влада зароблятє алкоголем на молодому поколiннi, поповнюючи бюджет та свої кишенi «п'яними» гривнями, позбавляючи молодь розуму. Навiть монголо-татари не дозволяли собi забирати розум у слов'ян.

Дiяльнiсть влади по ставленню до дiтей та пiдростаючого поколiння сьогоднi можна окреслити так: прокурили, пропили, прокололи наркотиками. Влада виконує заповiдi Гiтлера: «Слов'янам не давати лiкiв, мила, дезинфiкуючих засобiв, щеплень – тiльки горiлку i тютюн, тодi вони самi себе знищать». В Українi понад 200 тис. дiтей, так званих «соцiальних» сирiт, i тiльки 5% з них не мають батькiв, iншi – фактично сироти при живих батьках. Дiти виховуються в жорстоких умовах, виростають агресивними, бо їх нiхто нiколи не любив. Любили батьки пляшку i цигарку. Яка ще вiйна породжувала таку кiльiсть сирiт?!

Пiд дiєю наркотикiв свiдомiсть людини не тiльки змiнюється в патологiчну сторону, а й стає керованою. Людина виводиться зi стану психiчної рiвноваги, i її можна направити на будь-якi дiї, зокрема, i голосувати на виборах за тих, хто втратив моральний чин, але не втратив пивнi, алкогольнi та тютюновi виробництва. Вченi довели, що при вживаннi алкоголю та наркотикiв iде викривлення спадкових програм в ДНК, люди починають хворiти, нащадки, вже при народженi, запрограмованi на хвороби як фiзичнi, так i психiчнi, i вже нi лiкарi, нi цiлителi не в змозi вилiкувати i виправити програми на самознищення. Являючись iнвесторами алкогольної та тютюнової мафiї, українцi отримують дивiденди у виглядi алкогольних психозiв, алкогольної епiлепсiї, енцефалопатiї та нездорових нащадкiв.

Алкогольний геноцид в Українi пiдтримується не тiльки рекламою алкоголю у ЗМІ. Через телебачення 90 % сюжетiв спецiально пiдiбранi так, що несуть смерть, насильство, агресiю, дратiвливiсть, готуючи змiнену свiдомiсть молодих людей до нищення не тiльки себе, а й оточуючих. В такiй кiлькостi, як зараз, українцi не вмирали навiть пiд час вiйн. Реклама в ЗМІ направлена, в основному, на молодь аби остаточно зламати iнстинкт самозбереження, вселити в душi дiтей страхи, якi знищать волю. А пiдневiльна людина не може гармонiйно розвиватись, вона здатна бути лише рабом. І не дивно, що один з кандидатiв в президенти обiцяв знизити вартiсть горiлчаних виробiв до 5 грн. Алкогольно-наркотична епiдемiя охопила наймолодше поколiння – носiїв генетичної пам'ятi українцiв. Дiти вживають пиво, вино, горiлку ще з молоком матерi, при мовчазнiй згодi дорослих. От i з'явились у нас дiти-вбивцi, якi рiдну бабусю вбивають за 100 грн., пiдлiтки-насильники, дiти-самогубцi, тi, якi залишають домiвку i стають «дiтьми вулиць», тi, якi потрапляють до психiатричних лiкарень у депресивних станах, якi нiколи не стануть людьми.

У сiм'ях, де вживають алкоголь, наркотики, створюється агресивне середовище, розвивається своєрiдна дитяча субкультура – дiти не вчаться нормам поведiнки, їхнi вчинки виходять за межi моральних i правових норм. Все це спотворює уяву дитини про сiм'ю, росте дитяча проституцiя, злочиннiсть, малолiтнi «жрицi кохання» заполонили дороги України, 12–15-рiчнi «метелики» займаються проституцiєю на очах у всього суспiльства. Серед притягнутих до вiдповiдальностi за проституцiю 20 % неповнолiтнiх. Така молодь не зможе народити фiзично здорових дiтей, тим паче, виховати їх з високими морально-етичними якостями. Ще Катерина II сказала: «П'яним народом управляти легко». Мiльйони українцiв зачинають дiтей в алкогольному та наркотичному сп'янiннi, тому i народжуються дiти з психiчними та фiзичними вадами. Споєну молодь полiтичнi партiї та влада привчають до полiтичної проституцiї, пропонуючи пiдтримувати їх на мiтингах, розраховуючись пивом та грошима. Ось так пияцтво насаджується згори, а не виникає в народi.

У нас склалась катастрофiчна демографiчна ситуацiя - за роки незалежностi населення скоротилось на 7 (якщо не бiльше) млн.

Аборти – ще один iз видiв зброї, яка знищує ненароджених українцiв. За роки незалежностi в Українi зроблено майже 30 млн. абортiв, кожна 4-та сiм'я бездiтна, матерi вiдмовляються вiд новонароджених дiтей – i все через втрачений iнстинкт материнства, якому передує втрата iнстинкту самозбереження. Спочатку за допомогою алкоголю i наркотикiв влада вбиває iдею, мрiю, творчiсть, любов. Потiм знищується i сама людина. Екологiчна катастрофа з людським розумом та свiтоглядом – ось на що потрiбно звернути увагу.

Влада приховує iстинi данi про алкогольний та наркотичний геноцид. Дуже цiкава у нас статистика. В кожнiй областi України числиться вiд 25 до 40 тис. алкоголiкiв, але жодний з них не помирає вiд алкоголiзму. Це зроблено для того, щоб рiднi померлого не подали в суд на причетних до вбивства алкоголем як психотропною зброєю. Алкоголiки та наркомани – це жертви неоголошеної вiйни, але вони не мають вiдзнак i пiльг, а мають тiльки комплекс неповноцiнностi. Їх хоронять без солдатських почестей, нагород i слави. Дiти та внуки соромляться розповiдати про досягнення своїх батькiв, i все своє життя будуть вiдмиватися вiд родового бруду хворобами, зламаними долями та нещастями.

Золотi медалi, якi ми бачимо на пляшках з алкоголем присвоєнi не за якiсть а за перемогу над людським розумом, бо формула спиртного одна– С2Н5ОН. Чим бiльше медалей – тим бiльше українцiв споєно.

Зачем Россия спешно заселяет Крым пацаками...

 • 03.08.16, 21:40
Зачем Россия спешно заселяет Крым и что это значит для Украины

Крым Россия

Про Крым снова говорят. Заявления Трампа, инициативы крымских татар, ситуация с «Артеком», вечные вопросы «Крымского моста» и курортного сезона. Ну и, наконец, исчезновение из употребления «Крымского Федерального округа».

Полуостров становится частью ЮФО. С всеми вытекающими последствиями:

 • меньше самостоятельности местных чиновников

 • да и количество самих чиновников поубавится

 • сворачивание ранее разрекламированных федеральных программ

Но самое — меньше денег. Бюджет ужмётся, а для особо масштабных проектов нужно будет разрешение у руководства круга просить». Одним словом, «множатся скорби и печали».

Тем временем Кремль ведёт осторожную агитацию про признание принадлежности Крыма «по факту». Мол вы можете не соглашаться, но факт остаётся фактом — над административными зданиями российский флаг. Да и население, мол, желает «умереть в России-матушке».

В принципе, ситуация вполне понятная. Я бы сказал даже привычная. Апелляции к «меморандумам» не имеют смысла. Ведь суть таких документов — «помнить о». Они не требуют действий. Пример — Европа и США помнили об оккупации стран Балтии. Помнили с 1940 до 1991 года. Пока сами эти государства не восстановили независимость. Для особых оптимистов писал год назад текст почему Украине не стоит надеяться на союзников. Повторять аргументацию не буду — вот ссылка.

Украинцы во внешней политике апеллируют к теме нарушений прав человека, пересмотру границ и так далее. Красивые слова про «традиции международных отношений», «международное право» звучат из уст дипломатов часто. И это, увы, может сыграть плохую шутку с самой Украиной. Ведь на моменте возврата Крыма именно Украина вынуждена будет выступать в другой роли. Именно Киев будут обвинять в недемократичности, нарушениях «прав человека» и так далее. Критика будет исходить не из России. А от тех, кого почему-то сегодня на берегах Днепра называют «союзниками». Альтернатива — мина замедленного действия под тем, что называется «государство Украина».

«Народ Крыма» и населения Крыма

Россия в процессе захвата полуострова апеллировала к мнению «народа Крыма». Украина справедливо возражала, что не существует такого народа, нации, этнической группы. Тем не менее к тому, что из себя представляет население данной административной единицы присмотреться стоит.

В Крыму перед войной жило около 1967 тысяч человек. В июне 2014 цифра сократилась почти на 83 тысячи. Крымстат (уже российский) приводит данные на 1 июля 2014 — 1884 тысячи человек.

Есть ещё город Севастополь. В котором на 1.01.2014 года проживало 383 тысячи человек. А 1 июля 2014 уже на 10 тысяч больше.

Среди части населения действительно сильны были пророссийские настроения. При этот большая часть избирателей весьма негативно относилась к киевской власти. И уж тем более к силам, декларирующим демократические преобразования или европейский путь развития. За примерами далеко ходить не надо — посмотрите электоральные карты. Крым последние 10 лет голосовал за регионалов или местные пророссийские партии.

Возможно, мне сейчас напомнят о крымских татарах. Мол и в 2014 году они выступили в защиту территориальной целостности. Да, выступили. Но не от большой любви к Киеву. Украина за 20 лет независимости так и не выработала более-менее адекватной политики в отношении крымскотатарского меньшинства. Более того, центральные власти боялись татар. Даже в 2014 году некоторые офицеры ВВ (оставшиеся верными присяге) признавали, что в феврале-марте их настаивали на возможное противодействие «провокациям крымских татар». Которых, к слову на полуострове было по состоянию на 1.01.2014 года всего лишь около 270-280 тысяч (вместе с теми, кто называл себя просто «татары»).

Крымские татары действительно выступили на стороне Украины. Но не из большой любви к национальной политике украинского государства. Альтернатива была страшнее.

Таким образом можно констатировать, что даже при возврате Крыма Украине проблемы с настроениями населения останутся. Это будет проявляться в итогах выборов, массовых акциях, саботировании решений власти и так далее.

В Киеве с надеждой смотрят на процессы «прозрения» местного населения. Сетевые комментаторы с удовольствием постят видео пустых пляжей и впечатление крымчан от «камней с неба». При этом мало кто задумывается над тем, что процессы видны и из Кремля. Где видят проблему, нашли её решение и работают над ним.

Население Крыма — динамика.

Итак, после аннексии Крыма часть населения выехала на материковую Украину. Многие подались в страны ЕС. Оценить количество переселенцев сложно. Но даже обычная статистика Укрстата от 1.01 и Росстата от 1.07 дают разницу в 83 тысячи человек. Реальная цифра больше. Ведь офицеры ЧФ РФ, которые не учитывались как «жители» Украиной попали в статистику. Военные и их семьи, приехавшие сразу после «Крымнаша» попали в статистику. А это в сумме не менее 100 тысяч человек. Таким образом можно говорить об оттоке из Крыма крымчан. Лояльных Украине крымчан. На их место приехали другие.

Но это лишь цветочки. В 2014 году в апреле месяце МО РФ заявило о строительстве 20 000 (двадцати тысяч) квартир для военных в Крыму. Квартиры были построены. Часть раздали военнослужащим, переведённым служить на полуостров. Часть передали бывшим украинским военным, которые изменили присяге. 20 тысяч квартир — это как минимум 60-70 тысяч человек. Военные — люди семейные.

Но этого было мало. В 2015 году на полуострове разворачивается массовое строительство. И вновь для военнослужащих. Строятся квартиры, общежития и казармы

В августе 2015 года в Севастополе сдаётся микрорайон на 2000 квартир . В планах на ближайшие годы — ещё 10 тысяч квартир и 4 тысячи комнат в общежитиях. И это финансируется по линии поддержания боеспособности ЧФ.

Но это просто строительство. Есть ещё такая себе программа «военной ипотеки». Когда офицер может купить себе жильё в любом регионе РФ. В том числе и на вторичном рынке. Так вот, военная ипотека в Крыму работает. Активно. Что привело даже к жалобам «участников». Мол жители полуостровазавышают цены для российских офицеров.

О масштабах явления можно судить по предложениям в новостройках насайте всероссийского оператора военной ипотеки.

Но все эти ссылки не создают целостной картины. А вот цифры впечатляют. Вспомним данные по населению. 1.01.2014 года в Крыму и Севастополе проживали примерно 2350 тысяч человек. 14.10.2014 — во время переписи населения «Крымского федерального округа» 2284 тысячи. Заметен отток. Логично — верные присяге украинские офицеры с семьями выехали. Часть татар выехала. Лояльные Украине украинцы тоже.

А теперь смотрим данные учёта (рождаемости, смертности и миграции).

 • 1.01.2015. Крым — 1896 тысяч человек. Севастополь — 399 тысяч. Сумма 2295 тысячи человек.
 • 1.01.2016 . Крым — 1907 тысяч человек. Севастополь — 416 тысячи. Сумма 2323 тысячи человек.

При этом если 1 января в Севастополе проживало 416 тысяч, то уже 1 июля — 421 — на 5 тысяч больше.

Россия спешно заселяет Крым. Теми, кто будет ей лоялен. Всегда и при любых обстоятельствах:

 • Вышедший на пенсию офицер, построивший/получивший квартиру на курорте.

 • Бывший украинский военнослужащий или милиционер, который 15 лет ждал квартиры от Украины а получил от РФ.

 • Офицер, прапорщик или контрактник, проходящий службу в ВС РФ.

Именно эти люди получают жильё. Они и их семьи. И они будут защищать своё. Ведь Крым — уже «их полуостров» — там их дом или квартира. Выезжать куда-то под Магадан или в Дагестан, где можно получить недорогое жильё по военной ипотеке им не хочется. Другие по украинским законам предатели. Им тоже не светит ничего хорошего.

Таким образом основу сил, которые будут любыми способами препятствовать приходу Украины уже составляют совсем другие люди. По иронии судьбы часть из них сидела в блокированных украинских военных городках. Часть — брала эти городки штурмом.

В любом случае имеем группу из примерно 150 тысяч человек, для которых возврат Крыма Украине — крах всей жизни. Эта группа относительно молода. Мужская часть знает что такое дисциплина и знают как обращаться с оружием.

150 тысяч человек — это, извините около 7% населения (по состоянию на сегодняшний день). Такое количество организованных и мотивированных людей вполне достаточно для создания негативного информационного фона и общей нестабильности. А численность группы тем временем растёт. Данные по Севастополю с приростом 1-2 тысячи человек в месяц тому свидетельство.

Что с этим делать

Таким образом надеяться на мирное сосуществование групп населения с различными интересами не приходится. Надеяться на лояльность украинской власти — тем более. Возлагать надежды на крымскотатарское население тоже не стоит. «Новых крымчан» уже более 150 тысяч. Крымских татар всего лишь около 300 тысяч.

Россия занимается изменением этнического состава населения полуострова. То, чем империя всегда занималась на своей периферии. Поэтому Украине стоит уже сегодня серьёзно думать что делать с Крымом.

Будь Путин поумнее он бы перевода полуострова в ЮФО отдал бы его обратно. И Киев бы получил крики «путинприди и нетунато» в украинском парламенте. А так же антибЕндеровские марши на столицу. С кадилами, мужиками в платияхъ и прочим декором.

В любом случае возврат контроля над полуостровом придется сопровождать двумя процессами:

 • Ограничение в правах «новых крымчан» и постепенное решение проблемы переселенцев на полуостров.

 • Усиление влияния крымскотатарского меньшинства и выработка эффективной и мощной политики реализации прав крымских татар.

Это программа минимум. Более того, проблемы коренных жителей Крыма «заговаривать» дальше не стоит. Это, извините, очередной раз обманывать тех, кто помогает тебе.

Что касается «понаехавших», то мягким прибалтийским сценарием, возможно обойтись не получится. Необходима более жёсткая политика. Какая — вопрос.

И, наконец, пора самим подумать о миграционных программах для формирования нового портрета крымчанина.

Всё это без сомнения вызовет громкие причитания в ПАРЕ, Европарламенте. А сегодняшние политики-друзья будут долго и красиво объяснять необходимость придерживаться «духа еропейской политики». На что тоже надо искать ответ. Альтернатива — паралич власти и управления страной. А так же приход «русского духа» во внутреннюю политику Украины.

Самобутні народи україни. частина 2.

 • 23.07.16, 10:08
Населення планети - картина дуже строката в расовому, етнічному, культурному та мовному відношеннях. Кажуть, сьогодні на Землі існує близько 4 тисяч народів, або етносів. Багатьом народам, особливо численним, розселеним на великій території, притаманний поділ на субетноси або етнічні групи. Він пов’язаний із расовими, територіальними, культурними та конфесійними особливостями, а також - рівнем самосвідомості.
ПОЛІЩУКИ


Поліщуки, фото

Поліщуки — етнографічна група українців та білорусів, розташована у районі українсько-білоруського міжетнічного кордону. Відповідно, Полісся містить у собі риси як української, так і білоруської культур.

Українські поліщуки (а саме - мешканці сучасних КиївськоїЖитомирської та Рівненськоїобластей), мали суто етнографічну природу. Певна відособленість наших поліщуків від сусідніх білоруських та загальна ізольованість Полісся позначилися на специфіці культури та способу життя населення.

Основна своєрідність цієї культури полягає у консервації її архаїчних рис. Це помітно, насамперед, у шлюбно-сімейній сфері. Полісся — один із тих регіонів, де досить довго зберігалися патріархальні засади в родині та архаїчні форми великої сім'ї. Звичаєве право також містило цілий ряд давніх елементів, наприклад, право переходу майна після смерті глави сім'ї належало старшому братові, а не синові чи дружині, як це було прийнято у більшості регіонів України.
 
Архаїчними особливостями відзначилася також і матеріальна культура, зокрема житло. Його планування залишалось типово українським ("хата + комора" або "хата + сіни + хата"), але архаїчним воно було за матеріалом та конструкцією. Робили житло з масивних колод, не білили, покривали двосхилим дахом "накатом", опалювали нерідко "по-чорному".

Вплив культури Київської Русі відчувається і в елементах одягу (обруси, зав'язки, серпанки), і в обрядовості ("викликання померлих на розмову", "водіння куща").

Виходить, що поліщуки завдяки своєрідності історичної долі та специфіки природних умов зберегли для нас давнє етнокультурне коріння, а в ширшому плані — зв'язок між поколіннями та набуту спадщину. Варто сказати, що у 2012-му році було проведено соціологічне дослідження, що визначало стан збереження культури поліщуків як України, так і Білорусі.

"Вживаність етнокультури у побуті оцінювали самі жителі за 10-бальною шкалою. Середній індекс дотримання традицій у побуті наших співвітчизників - 4,9, а білорусів - 4,4. Відповідно, українські поліщуки, незважаючи на спустошеність території внаслідок Чорнобильської катастрофи, змогли краще зберегти свої традиції, ніж представники цього ж етносу у Білорусі", - сказав ініціатор дослідження Юрій Привалов.

ЛИТВИНИ

литвини, фото

Тут  ми вже знаємо, що у складі українського народу є найбільш відомі три західні етнографічні групи - гуцулибойки та лемки. Культура й побут, походження й межі розселення їх висвітлені в численних статтях та ґрунтовних монографіях. Менше пощастило поліщукам і вже зовсім мало етнографічного матеріалу маємо про литвинів.

Перші доступні нам відомості про них як своєрідну групу населення Північної України припадають на початок ХVІІІ століття. Своїм походженням назва "литвини" ("литвяки")завдячує державно-політичним чинникам. Адже Сіверщина довше, аніж інші українські землі, перебувала у складі Великого князівства Литовського, що й зумовило її відрив від України на певний час.

Нині литвини живуть на крайній півночі України по обох боках Десни в середній її течії та по ряду приток. Це територія, що прилягає здебільшого до старовинного міста Новгорода-Сіверського й відома в історичній літературі під назвою Сіверщини.

Матеріальна й духовна культура литвинів в основі своїй - українська. Як і в інших регіонах, тут розвивалися всі види господарської діяльності. У литвинів, як і загалом на Поліссі, відомими були різні ремесла й промисли, пов'язані з обробкою деревини, а одним із найпоширеніших занять жіноцтва в кожній селянській сім'ї було прядіння й ткацтво.

Також до місцевих лісових промислів належала заготівля лика на продаж для плетіння личаків. З молодих струнких пагонів липи, розрізавши їх уздовж, знімали кору і, висушивши її, в'язали в сніпки. Інколи її скручували калачиками, нанизували на ликовий мотуз і продавали на базарах та ярмарках у вигляді вінків.

Житло литвинів і за своєю назвою ("хата"), і за всіма іншими ознаками теж українське. Це двокамерна й рідше трикамерна (хата й сіни), зрубна, знадвору і всередині побілена будівля з чотирисхилим солом'яним дахом. Чи не єдиною особливістю житла литвинів, причому лише в деяких селах, були розміщені над підлогою попід стіною "палаті", де взимку спали. У новий час вони зникли. Хату впродовж дня не один раз підмітали, щотижня жінки за звичаєм підмазували припічок печі, підводили знадвору рудою або червоною глиною вікна й призьбу, а до свят наново обмазували й білили хату.
 
Улюбленою стравою литвинів, як і всіх українців, були галушки й особливо вареники, приготовлені з пшеничного борошна з сиром. Це була страва й на сніданок, і на обід, і на вечерю. На десерт подавали вареники з ягодами, вишнями, полуницями, чорницями, калиною, а також здобне печиво ("вушкі") і мед.

Загальноукраїнськими рисами характеризується святковість, а також календарна, трудова й сімейна обрядовість литвинів. Але весільна обрядовість у них відзначалася деякими архаїчними рисами, що не збереглися до 2-ї половини ХІХ століття в центральних районах України.

Це стосується, зокрема, "продажі коси" нареченої - центральної обрядової дії на дівич-вечорі. Брат нареченої або її найближчий неодружений родич, стоячи біля молодої з дерев'яною шаблею в руці, правив з нареченого викуп "за косу молодої". Той удавав, що пробує оволодіти нареченою без викупу, за що діставав шаблею і таки платив викуп.

Поряд з величальними піснями на весіллі в литвинів побутували "гукалки" (кожний куплет у них закінчувався на високій ноті протяжним "гу...у...у..."). Їх співали дружки і світилки перед прощанням молодої з батьками й рідною хатою.
КАРПАТСЬКІ РУСИНИ

Карпатські Русини, фото

Хто ж такі русини в Україні: окреме утворення, субетнос чи етнічна група? Справа в тому, що у реєстрі національностей України русини значаться як етнографічна група, яка при підведенні підсумків перепису населення об’єднується іншими (бойки, лемки, гуцули, поліщуки). 

Русини — етнонім, яким позначають нащадків історичних русинів Австро-Угорської імперії, які вживають цю назву для самоідентифікації. Чіткого тлумачення сучасного поняття "русини" не існує, це питання є доволі складним, навіть кровні родичі одночасно можуть визначати себе, як русинами, так і лемками, українцями, словаками та поляками.

Назва русини використовувалася українцями як самоназва до XIX століття, коли вона перестала використовуватися у Великій Україні. На відмінну від інших українських етнічних територій, процес зміни назви з "русинів на українців" у Підкарпатській Русі зазнавав труднощів через втручання угорської влади, яка від XII століття контролювала ці землі.

Після імміґрації на Балкани та до Північної Америки, що мала місце у XVIII–XX столітті, назва русини, хоч і значно менше, але все ж таки продовжує використовуватися і заноситься в офіційний реєстр національностей чи етнічних груп як в самостійній формі, так інколи і в об'єднаній — "русини-українці", чи "українці-русини".

На сьогодні самі русини компактно проживають в Угорщині, Румунії, Словаччині, Чехії, Сербії, Хорватії, Боснії і Герцеґовині, США та Канаді.
 
А 7 березня 2007-го року Закарпатська обласна рада визнала русинів національною меншиною, а саме прийняла рішення про внесення в перелік національностей області національності "русини" та звернулася до Верховної Ради України з проханням визнати національність русинів на загальноукраїнському рівні.
ВОЛИНЯНИ


Волиняни, фото
 
Волиняни — плем'я, що утворило східнослов'янське українське населення та етнографічну групу. Населяло з давніх часів територію Волині, північно-східну Галичину та басейн середнього Бугу.

Волиняни зберігали в одязі давні звички та традиції. Серм'яги носили брунатого кольору, часом також білого або чорного, обшиті біля коміра, на рукавах та біля кишень червоними шнурівками. Носили червоні пояси та суконні або баранячі шапки, обшиті також шнурівками. Мали й каптурі, які в дощову погоду одягали на голову. Із взуття носили чоботи.

Жінки носили чоботи на високих підборах червоного або, як подолянки, жовтого кольору. Спідниці були у них кольорові, в клітинку (клітинка була зелених, жовтих або червоних кольорів). В багатьох місцях замість цілої спідниці носили дві плахти: одну ззаду і одну спереду. Дівчата прикрашали голови квітами, а жінки олягали кольорову хустку або намітку, вишиту на кінцях.

Сорочки біля коміра та на рукавах вишивали білими, небесними або червоним кольорами. На свята поверх строю одягали бекешу з небесного сукна, з чорних або сивих баранів.

Хати на Волині були переважно з дерева, мазані глиною та побілені. Вони мали призьбу та були оточені земляним плотом (там де було мало лісу) чи дубовим тином. Церкви у тих краях були трьохкупольні. Вози на Волині запрягали трьома або чотирма кіньми.

Отже, історія нашої країни переконливо доводить, що чи не кожен етнос, навіть не дуже численний, має у своєму розподілі етнографічні групи, позначені в культурі, мові й звичаях деякими специфічними рисами. 
spasibo Дякую за увагу..

5 самобутніх українських народів

 • 23.07.16, 09:56
Унікальна, несхожа на інші українська культура виткана з безлічі яскравих явищ. Частину з них привнесли самобутні народи, які й сьогодні проживають на території країни.
1. Бойки
бойки
wikimedia.org
 
На північних і південних карпатських схилах в долинах річок Лімниця, Сан і Уж розкидані села бойків. Про те, хто були далекими предками сучасних бойків, ворожать досі, іронічно помічаючи, що чорнила на бойків витрачено вже більше, ніж залишилося їх самих. Хто ж вони: нащадки сербів або стародавнього слов’янського племені білих хорватів? А, може, їх предками були кельти з племені бойїв? Питання залишається відкритим.

Самі бойки нерідко називають себе "верховинцями". У них все по-бойківськи незвично. Розмовляють на бойківському діалекті. Часто вживають частку "бойє" – означає "тільки, так". Гостей пригощають печеною картоплею, солоними огірками, капустою, салом, холодцем, і неодмінно підносять чарку Криївки.

Бойки будують монументальні і прості хати: стіни складають з масивних ялинових колод, дах криють переважно "китицями" (пов’язаними солом’яними снопами). Вікна, двері, ворота розписують дивовижними орнаментами. Одним з важливих елементів розпису є, до речі, "древо життя". Радієш, побачивши такий будинок: веселий, з настроєм! А якщо стане сумно, бойки завжди готові згадати про старовинний бойківський танець Бітля, який виконується попарно, стоячи на бочці.
2. Гуцули
Гуцули

Їх називають українськими горянами. Гуцули вільнолюбні й незалежні. Гостям раді, але чужих в рідню записати не квапляться. Люди-феєрверки, – це, мабуть, про них. Величезну увагу гуцули приділяють одягу: люблять вбиратися, причому навіть чоловічі куртки киптарі розшиті золотом і прикрашені помпонами. У багатьох гуцулів будинки також прикрашені: кругом розшиті рушники, килими. Меблі прикрашені хитромудрим різьбленням. Окрім вбрання люблять гуцули зброю. Здавна вважалося: два пістолі за широким поясом має тільки бідний гуцул. А ще вони прагнуть показати себе всьому світу: ось ми які, статні, ошатні, спритно танцюємо і вміло працюємо.

Гуцули вельми гарячий народ, але при цьому вміють стримувати свою буйну вдачу. Щоб не зірватися, гуцули нібито майже не п’ють спиртне: на дві сотні гостей, які прийшли на весілля, можуть виставити пляшку горілки. Гуцули живуть на Івано-Франківській, Закарпатській та Чернівецькій областях України.

Про значення слова "гуцул" досі ведуться суперечки. Одні вчені вважають, що етимологія слова сходить до молдавського "гоц" або "гуц", що означає "розбійник", інші – до слова "кочул", що означає "пастух". Як би там не було, але гуцули завжди вважалися умілими чабанами. Для передачі сигналів під час свого перебування в горах пастухи-гуцули використовували довгу дерев’яну трубу – трембіту (вона ж виступала в ролі музичного інструменту).

А ще тут як і раніше сильні традиції шаманізму. Якщо пощастить, можна зустріти гуцульського мольфара. У давнину їх називали "земними богами", а сьогодні – знахарями, чаклунами, цілителями (це залежить від того, білий мольфар або чорний). Мольфари користуються незаперечним авторитетом: їхні пророцтва збуваються, відомі також випадки зцілення безнадійно хворих людей.
3. Лемки
Лемки
cucek.net

80-90-ті роки минулого століття часто називають початком відродження народності лемків. За однією з версій, предками лемків були стародавні племена білих хорватів, які проживали на схилах Карпатських гір. Багато трагедій довелося пережити лемкам: знищення в Талергофському концтаборі, насильницьке переселення в рамках спецоперації "Вісла".

Сьогодні частина лемків живе в Україні, інша частина – на території Польщі, третя – у Словаччині. Живучи в Україні, лемки переважно вважають себе частиною українського народу, хоча можна зустріти і тих, хто виступає за "!відокремленість" (національну самодостатність).

Лемки намагаються зберегти свої національні особливості, в першу чергу, мову. Мову лемків просто відрізнити по постійному наголосу на передостанньому складі (на відміну від рухомого наголосу у вимові східних слов’ян), твердому "и" і частому вживанню слова "лем" ("лише", "тільки").

Традиційні вбрання лемків легко впізнати. Чоловіки носили суконне пальто чуганю, незвичайне для українців, жінки – білі косинки і широке візерункове намисто "силянку". Сьогодні на базарах Західної України можна зустріти дерев’яних орлів і обплетені дротом тарілки – зразки традиційного ремесла лемків, іменованого "дротярство". До лемків зараховували себе багато відомих осіб, але найвідомішим лемком був, мабуть, Енді Уорхол(справжнє ім’я Андрій Варгола) – культова особистість у світі поп-арту.
4. Буковинці
5 самобутніх українських народів: бойки, гуцули, лемки, буковинці, подоляни 1/1
cucek.net


Буковинські села в Чернівецькій області впізнаються відразу: будинки розташовані щільно один до одного, і кожна хата немов змагається з сусідською образом і охайністю. Буковинці неодмінно білять свої будинки і прикрашають їх двома кольоровими смугами. Верхня, розписана орнаментами, йде під покрівлею і зорово з’єднує дах зі стіною; нижня, – яскраво червона або синя, – виконує практичну функцію: захищає низ дому від бруду. Деякі господарі прикрашають будинки пілястрами з химерними капітелями і фарбують стіни між вікнами в яскраві кольори.

Поруч з кожною хатою – охайний дворик з такими ж яскравими і акуратними будівлями. Особливі у буковинців і храми: вони складаються з квадратних зрубів і здалеку дуже схожі на хату. Така, наприклад, церква св. Миколая в Берегометі, побудована в 1786 році. На внутрішніх стінах храму збереглися рідкісні зразки буковинського живопису, в тому числі фрагменти "Страшного суду". Величезну роль у формуванні культури і традицій буковинців зіграли російські старообрядці-ліловани, які почали переселятися на території сучасної Чернівецької області в 20-ті роки XVIII століття.
5. Подоляни
Подоляни
wikipedia.org

 
Поділля – історична місцевість на півдні України в межиріччі Дністра і Південного Бугу. Предки сучасних подолян почали заселяти ці території імовірно в 4-3 столітті до н.е. Пізніше тут була зведена фортеця Кліпедава, навколо якої з часом виросло місто Кам’янець-Подільський.

Самобутня культура подолян зазнала безліч впливів: і росіяни-старовіри, і поляки, і євреї, і вірмени по крупицях збагачували їх побут і традиції. Тому й можна зустріти в цих місцях католицькі костели, православні храми, мусульманські мінарети. Вся еклектичність культурних традицій подолян, як у дзеркалі, відбивається в їх декоративно-прикладній творчості – гончарстві, ткацтві, вишивці та лозоплетінні.

Традиційний одяг багато декорований, прикрашений вишивкою і мережкою. Подільські жіночі сорочки, рукави яких вишиті мудрими візерунками, відомі далеко за межами України. Не меншою популярністю користуються і самоткані килими з рослинними або геометричними орнаментами.

Мазані стіни подільських хат злегка підсинені, окремі фрагменти підведені червоною глиною, внутрішній інтер’єр щедро прикрашений розшитими рушниками. Навіть печі – священне домашнє вогнище – подоляни розписують "сосенками" і "хвощами".

Цікаво, що у стародавніх подолян був широко поширений культ землі: копати, "бити" її без потреби вважалося неприпустимим. До наших часів дійшли відомості про так звану "Клятву землею", коли людина опускалася на коліна і набирала у рот землю. Вважалося, що чудодійна сила землі зцілювала від ран і опіків. Подоляни також вірили, що "рідна земля" в якості амулета здатна захистити солдата від кулі ворога.

Далі буде...