хочу сюди!
 

Alisa

39 років, водолій, познайомиться з хлопцем у віці 34-46 років

Сумнівне будівництво на стародавньому кургані

  • 21.02.23, 01:12
Поруч із містом Дніпро ведеться сумнівне будівництво на стародавньому кургані, вік якого сягає п’ять з половиною тисяч років, припиняти забудову ніхто не збирається.

Як пишуть на сайті ІА Антикорупційна правозахисна рада, поруч із містом Дніпро ведеться сумнівне будівництво на стародавньому кургані, вік якого сягає п’ять з половиною тисяч років, припиняти забудову ніхто не збирається.

В 2021 році увага мешканців Дніпра, області та всієї України була прикута до археологічних розкопок, які проводилися поблизу Дніпра. Археологи працювали в селі Новоолександрівка на стародавньому кургані, де невдовзі з’явилось сумнівне будівництво елітного котеджнього містечка.

Тут у березні 2021 року під час розкопок великого кургану було знайдено стародавній Кромлех, який було зведено понад п’ять з половиною тисяч років тому. Розкопки протягом трьох місяців здійснювали двадцять п’ять археологів. Відповідно до ч.1 ст.35 Закону України «Про охорону культурної спадщини» проведення археологічних розвідок здійснюються за дозволом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини. Дозволи на проведення археологічних розвідок, розкопок надаються за умови дотримання виконавцем робіт вимог охорони культурної спадщини та наявності у нього необхідного кваліфікаційного документа, виданого кваліфікаційною радою. За результатами розгляду документів, поданих листом Державного підприємства «Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба України» від 04.03.2021 № 141-26-1, Міністерство культури надіслало дозвіл від 11.03.2021 року № 22-017/21 на проведення охоронних розкопок та археологічного нагляду за земляними роботами кургану № 6048/1. Дозвіл видано на ім’я старшого наукового співробітника ДП «Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України, кандидату історичних наук Тесленку Дмитру Леонідовичу. Саме Дмитро Тесленко і очолював Дніпровську археологічну експедицію, яка досліджувала курган доби бронзи, раннього залізного віку.

Археолог розповів, що під курганом знаходилася монументальна споруда. Зводити її почали на межі ІV - ІІІ тисячоліть до нашої ери. Вік розкопаного об’єкту було визначено за керамікою, яка була знайдена. Відкопана споруда являла собою Кромлех і складалася з кільця вертикально встановлених гранітних брил, діаметром 19 метрів. Археологи розповіли, що Кромлехи в курганах розкопували і до цього. Але з таким величезним розмірами зіткнулися вперше. Пан Тесленко каже, що для побудови такого поховального комплексу було використано до сімдесяти тон каміння і близько чотирьохсот тон ґрунту. Вкопані в землю і щільно підігнані одна до одної гранітні плити сягали висоти до двох метрів. За словами археологів небіжчика, якого відкопали в кромлеху, привезли здалеку, він був загорнутий у тканину, пофарбовану у червоний колір.

Розкопаний Кромлех є унікальною спорудою для європейської цивілізації і на сотні років старша за Стоунгендж, що на Британських островах.

За словами Дмитра Тесленко закінчення будівництва Дніпровського Кромлеху припадає на другу половину ІІІ тисячоліття до нашої ери. Останнє поховання на місці Новоолександрівського кургану припадає на ХХ століття, в 1932 році тут закопали голову колгоспу. З розкопками давнього Кромлеху, які здійснили українські археологи, тісно пов’язано сумнівне будівництво на стародавньому кургані, яке ведеться поруч.

Курган, під яким було знайдено величезний Кромлех, розташований у с.Новоолександрівка (провулок Рубіновий, праворуч від траси Дніпро-Запоріжжя) перебуває на обліку як Пам’ятка археології місцевого значення. Цей статус курган отримав на основі Рішення Дніпропетровського облвиконкому від 16 квітня 1987 року № 180, охоронний №6048/1. Курган зберігає правовий статус пам’ятки до вирішення питання про включення (невключення) його до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. В зв’язку з чим діють обмеження у використанні земель на території пам’ятки та в її зонах охорони до остаточного вирішення питання щодо обліку виявленого Кромлеху.

Невдовзі в безпосередній близькості з унікальною історичною пам’яткою почалось будівництво елітного котеджнього містечка.

Сумнівне будівництво елітних житлових будинків на стародавньому кургані, аналогів якому немає на території Європи, здійснює фірма з групи «Алан». Замовили і профінансували археологічні розкопки забудовники, які зводять у Новоолександрівці котеджне містечко «КМ Comfort City GREEN PARK». Новенькі котеджи будуються майже впритул до Новоолександрівського кургану. Фінансування археологічних розкопок не було власною ініціативою забудовників, до цього їх зобов’язує законодавство України. Так згідно статті 37 Закону України «Про охорону культурної спадщини» будівельні роботи, що можуть призвести до руйнування, знищення чи пошкодження об’єктів культурної спадщини, проводяться тільки після повного дослідження цих об’єктів за рахунок коштів замовників зазначених робіт.

Дозвіл на виконання будівельних робіт від 16 серпня 2022 № ІУ012220815911 на об’єкт будівництва «Будівництво житлових будинків в с.Новоолександрівка Дніпровського району, Дніпропетровської області» вказує, що замовником будівництва є ТОВ «СНВ – ГРУП» (ЄДРПОУ 35341884). Генеральним підрядником виконання будівельних робіт значиться ТОВ «КОМФОРТ СІТІ БУД» (ЄДРПОУ 42328778).

За даними аналітичної системи YouControl місцезнаходження обох компаній співпадає: Україна, 49101, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул.Троїцька, будинок 21-Г. YouControl зазначає, що ТОВ «КОМФОРТ СІТІ БУД» входить в групу «Алан». Необхідно зазначити, що саме на вулиці Троїцькій, 21-Г до недавнього часу розміщувався офіс одного з очільників групи «Алан» В’ячеслава Капустіна.

Згідно даних аналітичної системи ключовими особами групи «Алан» є: вже згаданий В’ячеслав Капустін, Олександр Кушнір, Владислав Пятигорський, Олександр Рутман. Іншими пов’язаними особами із групою «Алан» можуть бути: Ірина Грін, Дмитро Капустін (дружина та син В’ячеслава Капустіна); Біана Рутман, Сана Рутман  (дружина та донька Олександра Рутмана).

Група «Алан» займається харчовою промисловістю. В супермаркетах та у фірмових магазина «Алан» можна легко знайти однойменну м’ясну продукцію. Також група активно займається будівельним бізнесом. Цього разу її увагу припала на забудову ділянки, де знаходився стародавній курган у селі Новоолександрівка

На перший погляд все виглядає законно. Фірми з групи «Алан» вирішили звести котеджне містечко, отримали Дозвіл на будівництво, профінансували археологічні дослідження, а тепер продовжують будівництво. До речі, котеджі, орієнтовно, пропонують по ціні від п’яти мільйонів гривень.

Втім, як стверджують наші юристи, так добре все виглядає лише при першому поверхневому погляді. При детальному вивченні, будівництво елітних житлових будівель на стародавньому кургані породжує багато питань, як до чиновників так і до очільників групи «Алан».

Сумнівне будівництво на стародавньому кургані елітного містечка, яке зводить група «Алан» межує з Новоолександрівським курганом (охоронний 6048/1). Кургани згідно ч.2 ст.2 Закону України «Про охорону культурної спадщини» відносяться до археологічних об’єктів культурної спадщини. Кожен курган, згідно українського законодавства має охоронну зону, на якій обмежується господарська діяльність. Ці обмеження прописані у ст.141 «Територія пам’ятки» Закону України «Про охорону культурної спадщини».

Директорка Дніпропетровського обласного центру з охорони історико-культурних цінностей Лідія Голубчик розповіла, що за державними нормативами охоронна зона для пам’ятки археології має складати 2 дольові цієї пам’ятки. Тобто це два діаметра кургану, для якого необхідно визначити охоронну зону. Враховуючи, що діаметр Новоолександрівського кургану (охоронний № 6048/1) дорівнює 55 метрів, охоронна зона цього кургану складає 110 метрів. Ведення будівельних робіт на таких ділянках обмежена.

Згідно ч.2 ст.29 Закону «Про регулювання містобудівної діяльності» перед проведенням будівельних робіт забудовник отримує так звані містобудівні умови та обмеження. П.8 ч.1 ст.1 цього ж закону визначає, що такий документ містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проєктування і будівництва та обмеження, яких потрібно дотримуватись.

Містобудівні умови та обмеження для проєктування котеджного містечка у Новоолександрівці були видані Управлінням інфраструктури, містобудування та архітектури, житло-комунального господарства, екології Дніпровської райдержадміністрації. Реєстраційний номер в Порталі державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ): MU01:3723-8240-2085-0331.

Нашу увагу привернув пункт 5 цих Містобудівних умов та обмежень. В цьому пункті вказуються планувальні обмеження щодо забудови охоронних зон пам’яток культурної спадщини.

Незважаючи на розміщення поруч із будівництвом Новоолександрівського кургану (охоронний № 6048/1), отже і охоронних зон кургану, пункт 5 Містобудівних умов та обмежень виявився порожнім. Виходило, що забудовник не мав жодних обмежень щодо забудови охоронних зон кургану.

В місто Дніпро є випадки, коли забудовники ігнорували вимоги щодо забудови історичних ареалів, які були прописані в містобудівних умовах та обмеженнях. Але щоб чиновники не прописували обмеження щодо забудови охоронних зон пам’яток, таке було вперше.

Інформаційне агентство ГО «Антикорупційна правозахисна рада» звернулася до Дніпровської РВА Дніпропетровської області з проханням пояснити чому в Містобудівних умовах та обмеженнях для проектування об’єкта будівництва (Реєстраційний номер ЄДЕССБ MU01:3723-8240-2085-0331) відсутні обмеження щодо забудови охоронних зон Новоолександрівського кургану. В районній військовій адміністрації відповіли, що містобудівні умови та обмеження видавалися на підставі Генерального плану села Новоолександрівка. Чиновники написали, що в Генеральному плані села Новоолександрівка не зазначено планувальних обмежень для використання земельної ділянки по вулиці Польова, 21-А.

Зазначимо, що котеджне містечко ТОВ «СНВ – ГРУП» зводить саме за цією адресою на земельній ділянці з кадастровим номером 1221486200:05:009:0034. Аби з’ясувати чому в Генеральному плані села Новоолександрівка не зазначено планувальних обмежень для використання земельної ділянки по вулиці Польова, 21-А, ми звернулися до Новоолександрівської сільської ради.

В сільраді нам надали Витяг з пояснювальної записки до Генерального плану с. Новоолександрівка Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області. Тут в розділі IX Охорона нерухомих об’єктів культурної спадщини за порядковим номером 7 зазначено курган з охоронним номером 6048. Місце розташування - 1 км на північний схід від центру села; 0,3 км на захід від траси Дніпропетровськ-Запоріжжя; на території приватних садиб. Тобто це той самий курган, під яким було знайдено давній Кромлех і поруч з яким ведеться будівництво котеджного містечка.

З якої причини начальник Управлінням Дніпровської райдержадміністраці Олексій Невеселий, затверджуючи містобудівні умови та обмеження для проєктування об’єкта будівництва: «Будівництво житлових будинків в с.Новоолександрівка Дніпровського району, Дніпропетровської області», проігнорував наявність поруч із забудовою охоронної зони унікального кургану, лишається тільки гадати. Адже навіть на мапі видно, що забудова нового котеджного містечка займає частину охоронної зони кургану.

Можна припускати, що пан Невеселий міг або просто проявити неуважність і недбалість при виконанні своїх службових обов’язків або проігнорував охоронну зону кургану навмисно. В першому випадку це може бути службова недбалість, в другому - зловживання владою або службовим становищем. Цікаво, але в Кримінальному кодексі ці дві статті стоять поруч (ст. 367, 364), як й котеджне містечко поруч з курганом...

В будь-якому випадку схвалені містобудівні умови та обмеження значно полегшили життя забудовникам з групи «Алан».

Що з унікальною пам’яткою буде далі

Археологічні роботи на Кромлеху завершилися у 2021 році. Курган розкопали повністю. Знайдені предмети були передані до Музейного фонду України. Єдиним елементом Кургану, що залишився на місці є сам Кромлех. 22.06.2021 Наукова рада Інституту археології при НАН України ухвалила Рішення про збереження Кам’яного Кромлеху на місці його знаходження. Але юридичного статусу розкопаний Кромлех досі не набув. В Дніпропетровській обласній військовій адміністрації нам повідомили, що звернулися до Міністерства культури та інформаційної політики України з клопотанням про внесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України пам’ятки місцевого значення Кромлеха (охоронний № 6048). За нашою інформацією, в Міністерстві культури з цим не поспішають.

Будівництво котеджного містечка триває. За словами Лідії Голубчик на сьогоднішній момент половина охоронної зони пам’ятки вже забудована.

Зібравши факти щодо сумнівних містобудівних умов та обмежень та маючи наочні дані щодо будівництва в межах охоронної зони Новоолександрівського кургану ми звернулися до Міністерства культури та інформаційної політики України. В заяві ми просили скласти Припис про негайне припинення проведення земляних та будь-яких інших будівельних робіт на об’єкті «ЖК Comfort City GREEN PARK по вулиця Польова, 21-А, с.Новоолександрівка. Також в заяві йшлося про вжиття заходів із приведення діяльності ТОВ «СНВ – ГРУП» та ТОВ «КОМФОРТ СІТІ БУД» у відповідність до вимог законодавства у сфері охорони культурної спадщини. В Міністерстві культури вчиняти будь-які дії відносно припинення будівництва відмовились. Послалися на те, що пам’ятка є пам’яткою археології місцевого значення. Сумнівна позиція київських чиновників на фоні того, що вони досі не внесли до Державного реєстру нерухомих пам’яток України Кромлех у селі Новоолександрівка.

Люди хочуть захисти пам’ятку.

В 2021 році на захист історичної пам’ятки встали місцеві мешканці села Новоолександрівка. Саме вони почали звертати увагу на руйнування пам’ятки. Також їх непокоїло те, що Кромлех можуть кудись перенести з Новоолександрівки.

На сьогодні Кромлех лишається на місці. В Управлінні культури Дніпропетровської обласної військової адміністрації нам повідомили, що на сьогодні Кромлех у Новоолександрівці засипали землею. Зробили це, напевно, для збереження стародавньої пам’ятки, адже старі гранітні споруди, розміщені  просто неба, почали активно руйнуватися.

Втім будівництво триває і група «Алан» навряд чи зупиниться, поки все не добудує. Владні структури зберігати унікальну історичну пам’ятку не поспішають, перекладаючи один на одного відповідальність. Окремі можновладці, взагалі забули, про наявність споруди старшої за британський Стоунхендж. Схоже, що зведення елітних житлових будівель має більший пріоритет для України, ніж збереження знайденої унікальної історичної споруди,  аналогів який немає на території Європи.

 Про виявлені в ході розслідування факти дій та бездіяльності з боку представників влади ми направили заяву до правоохоронних органів.

Про їх реакцію повідомимо найближчим часом.


0

Коментарі

121.02.23, 15:17

Якщо будують на самому кургані, то тоді так, це дуже і дуже погано, але якщо біля кургану, то не бачу в цьому нічого поганого. З кургану можна зробити музей і все тут

    221.02.23, 22:09Відповідь на 1 від Кат*Ери*На

    Музей...посеред елітного котеджного містечка? Як писали в коментарях (на ФБ) люди...там вже обмежено в доступі ...