после празднования Дня национального единства в России украинские журналисты попытались понять, подходит ли Украина северному соседу как братская славянская страна.
В інтервью ВВС Україна журналіст, телеведучий та письменник Юрій Макаров, чия книга "За чверть десята" увійшла до довгого списку Книги року ВВС-2013, говорив про негативну "спадщину совка", про те, чи кожному у житті дається другий шанс, а також з чого треба починати зміни у власному житті. То про що ж розповідає роман "За чверть десята"?
Юрій Макаров: Перше – це міська повість, сюжетна, з героєм, з початком і з кінцем. Тобто, це жанрова, можливо, це міська проза з елементами чи то фантастики, чи то містики, але та містика має суто службову функцію. Тобто, це не фентезі і тим більше не science fiction.
Друге – це, якщо йдеться про фабулу, то це історія літнього чоловіка, який підбиває попередні підсумки свого життя, більша частина якого відбулася за комунізму. І він розгортає свій, як у Пушкіна, світок і виявляє, що йому там, власне, пишатися нема чим. І що вся його біографія – це історія не вчинків, це історія компромісів, на які він ішов і, в принципі, зраджував, але не так фатально, буквально стукаючи в КДБ, але за великим рахунком зраджував жінок, зраджував друзів, зраджував своє фахове покликання. І нібито він залишився біля розбитого корита.
І звісно, що це зведення рахунків із "совком", який особисто ненавиджу. Я не знаходжу там нічого, за чим можна було б ностальгувати, геть нічого. Навіть ті нібито позитивні якісь моменти. Як то, знаєте, кажуть "безкоштовна медицина". Всі, хто там були, ковтнули цієї безкоштовної медицини. І ще освіта.
Фото з особистої сторінки Facebook |
Так, була освіта, але вона була настільки забруднена від першого до п’ятого курсу марксизмом-ленінізмом. Там, де ішлося про якісь точні знання, то там ще можна було, в принципі, подякувати. Були і школи, була і наука. А якщо ішлося про гуманітарні знання, то всім, хто пройшов через це, потім довелося перенавчатися.
Кажуть, що люди були добрішими. Щось я не особливо пам’ятаю якоїсь такої доброти порівняно із сьогоднішнім часом. Так, сьогоднішній час тверезіший, але, можливо, просто не було такого тиску обставин, який би змушував людей бути категоричнішими. А там, де ішлося про реальні інтереси, там були такі самі звірячі закони, як і тепер, а, може, ще і гірше.
І головне, що всі ці стосунки страшенно розбещували людей, вони їх навчали подвійної моралі, вони їх навчали компромісів, вони їх навчали конформізму. І це настільки безнадійно, що навіть коли кажуть, що от принаймні я був молодим. Та ну її до біса, таку молодість. Так що і в цьому сенсі з моїм героєм ми однодумці.
- Давайте поговоримо про вашого головного героя. В нього виявляються такі надзвичайні здібності, коли він здатний матеріалізовувати свої чомусь негативні побажання.
- Чомусь саме негативні! Позитивні чомусь не здійснюються. Це теж ознака епохи. І не лише тієї епохи. А я би сказав, того Радянського Союзу, який в багатьох відношеннях триває досі. Навіть багато хто з тих людей, які його не застали, несуть в собі цей негативний заряд тієї втоми, тієї зневіри, тієї нерішучості і тієї компромісності.
Спостерігаючи за собою і за своїм оточенням, бачу, як часто ми всі, майже без винятку, страшенно дратуємося в тих ситуаціях, коли наш сучасник з тієї ж Польщі або Франції, яку я трохи краще знаю, в кращому разі скаже "От курва!" і пішов собі далі, не витрачаючи цю жовч свою, цей свій негатив. Те саме з французами. А решту часу він намагається все ж таки бути позитивним, можливо, тому, що його навчили так, а можливо, тому що це вже загальна така мелодія життя.
А у нас весь час, навіть на вулиці, ви мабуть чули не менше за мене, як людина каже: "Мєня ето бєсіт!!!" А що її, виявляється, "бэсіт"? Якісь такі побутові дрібнички, на які взагалі не варто звертати уваги. І це означає, що людина замість того, щоб кардинально щось змінювати в своєму житті, бере ось в такий спосіб індульгенцію на нічого нероблення. І це звідти, це – з Радянського Союзу. Вся ця сума негативу "Мєня ето бєсіт", це звідти, з неможливості щось змінити і зі звички нічого не міняти.
У випадку з моїм героєм виявляється, що він все ж таки здатен, завдяки цієї звичці до саморефлексії, цей імпульс опанувати і усвідомити не просто свою відповідальність, а усвідомити, що ну не варто. Коли ти аж так вже дратуєшся, ти насправді руйнуєш себе. Так що замість того, щоб трощити навколо себе всю країну, краще все-таки розібратися з собою. Це конструктивніше.
- А ви самі вірите в силу слова? Ваш герой починає змінювати світ навколо себе за допомогою прокльонів. Ви вірите, що слово дійсно є матеріальним і щось може змінити?
- Аж уже настільки – ні. Це дуже інтимні речі, коли говорити про свою віру чи релігійність, але я все ж таки онук священика, я виріс у суворо православній родині, і якоюсь мірою це дало мені щеплення від такого надмірного захоплення. Я намагаюсь все ж таки опановувати світ більш-менш раціональними інструментами.
- Ваш герой обирає для себе метод боротьби з тим, що йому не подобається, за допомогою прокльонів. А взагалі чи може такий метод бути дієвим? Чи можливо подолати зло злом і де та межа, де закінчується благородне робінгудство і починається злочин?
- Ця межа настає значно швидше, ніж можна собі уявити. Ні, є якісь такі граничні випадки, коли – навіть якщо уявити себе з містики – людині, особливо чоловіку (перепрошую за таку гендерну не політкоректність), треба братися за зброю. От коли на твою землю приходить загарбник або узурпатор, і навіть якщо це безнадійно, навіть якщо ти не маєш жодної перспективи, навіть якщо це страшенно не раціонально, все одно… І це, між іншим, записано в нашому культурному коді.
Після революції і так званої громадянської війни і насправді – назвемо речі своїми іменами – інтервенції 10 років щороку в Центральній Україні тодішній, в тодішніх кордонах відбувалося по кількасот селянських повстань. І це припинилося, власне, після 32-33 років. Голодомор поклав цьому край. Підчас війни, після війни практично майже 10 років ішла партизанка на західних землях.
Людям, звісно, постфактум можна приписувати певні ідеологічні і політичні якісь цілі, але я думаю, що більшість із цих людей ішли не тому, що вони собі уявляли в своєму ідеалі єдину соборну Україну, а просто тому, що зачепило їхню гідність, і вони не могли діяти інакше. І це нормальна реакція нормальної здорової людини із почуттям гідності.
- Ваш герой має радянське минуле, і ось він зустрічається з юною леді, яка є представницею іншого покоління, що не знало "совку". Як ви вважаєте, чи є майбутнє у цих поколінь разом, і яким би воно виглядало?
- Знаєте, якби це було для того, щоб пожвавити сюжет, внести сюди якусь ліричну нотку – таку любовну чи навіть еротичну інтригу туди підпустити, - то це було б одне, але насправді я такі ситуації спостерігав у своєму житті. Я бачив такі ситуації, які тривали, коли дуже дорослий чоловік і дуже молода жінка починали разом жити. Інколи це закінчувалося досить швидко. Інколи це тривало решту життя, яке їм відведено, і це були такі досить гармонійні союзи. Тобто, щоразу це залежить від окремого, індивідуального випадку. У мене відкритий фінал. Я сам не знаю, що з цього роману вийде. Може, через місяць вони набриднуть одне одному, а може, вони будуть жити ще довго-довго, доки не настане опівніч.
- Ще у вашому романі зачепила фраза про те, що для деяких людей ненависть є ознакою того, що вони ще живі. А на вашу думку, що є ознакою того, що людина живе?
- Як? Навпаки – любов. Це звучить страшенно банально. Я усвідомлюю, як це може сприйнятись, але любов в усіх її вимірах – від власне кохання між чоловіком і жінкою до просто любові як готовності ділитись своїм життям, вкладати своє життя в когось іншого, а не замикатися на собі і не жаліти себе – це і є доказом того, що людина жива.
- Яким ви бачите читача своєї книжки?
- За великим рахунком, будь яка людина, яка має звичку читати, тобто, має потребу в тому, щоби живитися ще чиїмись почуттями чи чиїмись думками, це вже, в принципі, достатньо.
- А от Ви самі яку останню книжку прочитали?
- Я от буквально днями закінчив. Є така київська поетка Катя Бабкіна, цілком відома в певних поетичних колах в літературному середовищі. Зовсім молода. До речі, вона є в лонг-листі премії ВВС. Вона написала свій перший роман "Соня". Можливо, він не досконалий з точки зору літературної майстерності, але за загальною своєю інтонацією, за енергетикою, за сюжетом і за тим колом героїв, яких вона описує, це настільки свіже – і я вчергове переконуюсь, що ми ще не до кінця усвідомлюємо потенціал сучасної молодої української літератури.
Анастасія Грібанова, ВВС Україна
Миссию Кокса-Квасьневского продолжили до 28 ноября. Можно подумать, что если покойника продержать в морге больше положенного, он – оживет. Ну, ну, сидите над покойником.
Президент України видається людиною, яка ніби вистрибнула з парашутом із літака й довго не смикає за шворку, насолоджуючись викидами адреналіну. Ціла країна чекає, коли парашут розкриється й куди приземлиться керівник держави. Захопившись видовищем, ми забули про головне: стрибок настільки затягся, що, коли парашут розкриється, гарантові він не допоможе. Янукович перехитрив самого себе. |
В Україні тільки й кажуть, що президент готується до зриву Угоди про асоціацію чужими руками – ЄС та української опозиції. Тижню не вдалося дістати чіткі підтвердження, що йдеться про однозначні домовленості з Путіним. Водночас добре простежується витонченіша робота російських структур та агентів впливу в різних країнах – від самої України до деяких держав ЄС.
Помітно, що, з одного боку, дехто в оточенні Януковича активно підживлює його фобії стосовно Тимошенко та перспектив її звільнення. При цьому переконуючи, що ЄС може таки підписати Угоду, навіть якщо колишній прем’єр залишиться за ґратами. З другого – у самому ЄС є політики, для яких звільнення Тимошенко – беззаперечний пріоритет. Упертість Януковича невпинно зростає в ціні: зовсім трохи – і якась із 28 країн ЄС визнає невирішену або неадекватно вирішену проблему екс-прем’єрки підставою для відмови підписати Угоду.
При цьому на країни ЄС, які є активними лобістами підписання документа, передусім Польщу й Литву, Росія з наближенням саміту різко посилює торговельно-економічний та енергетичний тиск, щоб змусити їх стати менш настирливими в лобіюванні позитивного результату вільнюської зустрічі за будь-яких обставин. Поки Київ і Брюссель не знаходять спільної мови, з конфлікту користається Кремль.
Водночас представники влади і далі демонструють не тільки позірну орієнтованість на виконання вимог Євросоюзу, а й підготовку вже до імплементації Угоди. 12 листопада Міністерство економічного розвитку і торгівлі оприлюднило проект програми з імплементації Угоди про асоціацію з ЄС, який включає перелік заходів із 552 пунктів. Дедалі чіткіше лунають сигнали, що педалювання питання Тимошенко є зневажливим і образливим для України.
Робоча група з підготовки узгодженого законопроекту, який вирішив би питання екс-прем’єрки 12 листопада, не дійшла згоди, тож засідання ВР 13 листопада прогнозовано провалилося, а до порядку денного наступного тижня він також не потрапив. Формальні претензії влади до цього документа в тому, що в ньому не було прописано механізм виконання рішення суду про повернення ув’язненого, який лікується за кордоном, а час лікування пропонується зараховувати в термін відбування покарання. Тоді як представники ПР наполягають на перерві в терміні покарання на час лікування на території зарубіжної держави.
У ЄС того самого дня швидко й різко відреагували на провал у Верховній Раді розгляду закону про лікування засуджених за кордоном. Член Комітету з міжнародних справ Європарламенту Яцек Саріуш-Вольський уже назвав це «очевидним сигналом відсутності політичної волі в української влади щодо підписання Угоди про асоціацію з ЄС». І наголосив, що коли цього не буде зроблено 29 листопада у Вільнюсі, то може бути взагалі не підписано.
Основні сторони переговорів намагаються зберігати обличчя й не ставити крапку ані у справі Тимошенко, ані щодо двох євроінтеграційних законів, які винесені на голосування 19 листопада. Планується розглянути проекти про лікування за кордоном, внесені Анжелікою Лабунською, Сергієм Міщенком (влада була готова його підтримати ще минулого місяця) та Володимиром Купчаком, а також спільний проект опозиціонерів щодо амністії.
У таборі опозиції почали лунати голоси, що закликають підтримати будь-яку редакцію законопроекту про лікування за кордоном, аби лише зняти перешкоди для підписання Угоди про асоціацію. Вона звернулася до місії Кокса – Квасневського з проханням «не закривати двері для України» й обмежитися проміжним звітом, щоб «дати можливість Януковичу одуматися». Регіонали вустами голови парламентської фракції ПР Олександра Єфремова з трибуни також пообіцяли голосувати, зокрема, й за законопроект стосовно Тимошенко, якщо він відповідатиме їхньому баченню. Олександр Квасневський на спільному брифінгу з Петом Коксом після переговорів в українському парламенті проголосив: вони все ще «сподіваються», що «знайдеться достатньо доброї волі для консенсусу, щоб усі, хто хоче підписати Угоду про асоціацію, підписали її». Однак переконливими вони не видавалися.
Риторика Януковича та інших регіоналів свідчить: вони схильні вважати нинішній стан справ підтвердженням, що з ними у світі «почали рахуватися». Мовляв, «ми сьогодні займаємо практично з будь-якого питання дуже принципову позицію із усіма нашими партнерами». Точка неповернення вже зовсім близько. 8 листопада гарант підписав скандальні зміни до Податкового кодексу, які, не виключено, унеможливлять участь найрейтинговішого нині кандидата в президенти від опозиції Віталія Кличка. Потім було порушено нову справу проти захисника Тимошенко Сергія Власенка.
Сподівання владного табору виявляються в заявах лідерів ПР. Єфремов озвучив такі претензії до ЄС: по-перше, не зійшлися в ціні фінансової підтримки України на випадок підписання Угоди; по-друге, не має певності, що її буде підписано, якщо Україна виконає всі зобов’язання. Азаров дедалі частіше нагадує про €150–160 млрд, що потрібні для реконструкції української економіки відповідно до європейських стандартів, а також нарікає на небажання Євросоюзу компенсувати потенційну втрату ринків збуту в Росії. «На зустрічах із нашими європейськими партнерами ми пропонували їм передусім допомогти вирішити питання із заміщенням ринків нашої експортної продукції, – сказав Микола Янович. – На превеликий жаль, не так оперативно ЄС працює, як нам хотілося б». Нарікають представники влади й на обтяжливість умов і непевність перспектив отримання кредитів, які хотіли б одержати від ЄС автоматично після підписання Угоди.
Схоже, владу цікавлять тільки фінансові бонуси, шлях до яких мала б відкрити Угода про асоціацію, а не можливість євроінтеграції та трансформації країни відповідно до європейських стандартів (див. Тиждень, № 43/2013). Тому, мабуть, шантаж непідписанням має замалий вплив на Януковича. Водночас Захід міг би активніше використовувати фінансовий фактор, щоб дотиснути українського президента й змусити до виконання умов після підписання Угоди про асоціацію. Підписавши її, але не розблокувавши допомоги з фондів ЄС та МВФ до моменту звільнення Тимошенко, Євросоюз лише посилить свої позиції в Україні. У якнайшвидшому виконанні умов для отримання «кешу» буде зацікавлений уже Київ.
Вагомим інструментом може стати симетрична відповідь на цинізм нашого керівництва в переслідуванні опозиціонерів. Якщо влада ініціювала справу проти Тимошенко за несплату податків, то ЄС та США нічого не заважатиме розпочати розслідування з приводу відмивання грошей тими впливовими особами з української влади та її оточення, які нині причетні до саботажу виконання вимог Євросоюзу. Це зробить їх зговірливішими, однак при цьому Україна буде пов’язана з ЄС асоціацією. І можливості впливу на її політику, зокрема й внутрішню, стануть у рази більшими, ніж коли саміт у Вільнюсі провалять, а наша держава буде змушена дрейфувати у фарватері Росії.
Цілковитий хаос: ніхто нічого не знає, всі тільки й будують здогади. Але все це не має значення. Українська влада так прагне показати, що вона крута та ще крутіша й ніхто її не нагне, що стає очевидно: це стурбоване іміджмейкерство свідчить про слабкість та агресивну закомплексованість незалежно від того, куди вона поверне – на Схід чи на Захід. Після всього шоу з Угодою чинний президент видаватиметься слабким для всіх. Парашут може й не розкритися.
ЗВЕРНЕННЯ ПАРЛАМЕНТСЬКИХ ФРАКЦІЙ ВО «БАТЬКІВЩИНА»,
ПП «УДАР ВІТАЛІЯ КЛИЧКА» ТА ВО «СВОБОДА»
Шановні співвітчизники!
13 листопада 2013 року фракція Партії регіонів за вказівкою президента Януковича провалила голосування за ключовий пакет євроінтеграційних законопроектів, який гарантовано відкривав Україні шлях до підписання історичної Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом.
Українська опозиція, як і раніше, була готова віддати сто відсотків голосів за всі євроінтеграційні закони, у тому числі за недосконалі президентські – про прокуратуру та про вибори. Ми також пішли на важкі, але такі необхідні компроміси у питанні щодо подолання наслідків вибіркового правосуддя. Сама Юлія Тимошенко неодноразово чітко та публічно виступала із закликами не ставити підписання Угоди в залежність від її особистої подальшої долі, якою б важкою вона не була.
Відвертий саботаж Партією регіонів євроінтеграційного пакету законопроектів означає лише одне – Віктор Янукович свідомо зриває підписання Угоди про Асоціацію з ЄС, позбавляє нас шансу на реалізацію багатовікового прагнення українського народу: бути повноправною та невід’ємною частиною вільної, демократичної європейської спільноти.
Президент Янукович показав, що йому насправді не потрібна Угода про Асоціацію та європейські стандарти. Йому не потрібні європейські закони, які працюють однаково для всіх. Цій владі не цікаві реальні проблеми людей та їх прагнення жити в нормальній європейській країні. Владою Януковича керує лише одне бажання – якомога довше правити і безкарно грабувати країну.
Провал підписання Угоди про Асоціацію – це не просто державна зрада, це прямий шлях до економічної катастрофи та дефолту України. Виснажена роками бездарного керівництва урядом Януковича-Азарова економіка довго не протягне без рятівних кредитів МВФ та фінансової допомоги ЄС. Бюджет вже тріщить по швах, не вистачає грошей на виплату зарплат і соціальної допомоги, а промислове виробництво котиться у прірву.
Зрив Угоди про Асоціацію – це неминучий розворот нашої держави в минуле, у бік дикої неорадянської імперії під назвою «Митний союз». Це закриті перед нами та нашими дітьми двері до цивілізованої Європи. Це клуб довічних президентів, до якого так прагне вступити особисто Янукович через наміри сфальсифікувати результати президентських виборів 2015 року.
Переконані, що зупинити такий розвиток подій може лише потужний громадянський спротив. Лише разом ми зможемо змусити владу почути голос народу. Лише спільними зусиллями ми здатні забезпечити потужний тиск на Януковича, який переконає його підписати Угоду та відмовитися від планів здати Україну, як склотару, в Митний союз.Закликаємо всіх, кому небайдужа доля європейського майбутнього України незалежно від політичних вподобань: 24 листопада о 12.00 годині зібратися в Києві.
Прийдіть та підтримайте одну категоричну вимогу до Януковича, яка об’єднує цілу Україну – підписати Угоду про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом на Вільнюському саміті «Східного партнерства».
Керівник фракції ВО «Батьківщина»
Арсеній Яценюк
Керівник фракції ПП «УДАР Віталія Кличка»
Віталій Кличко
Керівник фракції ВО «Свобода»
Олег Тягнибок
- Ты выйдешь?
- Я не знаю.Примерно так выглядела смс-переписка Юлии Тимошенко с родными во время ее первого ареста в следственном управлении ГПУ на ул.Борисоглебской. За пол часа возле упревления уже стояли сторонники и однопартийцы, внутри здания находились верные соратники по борьбе, в маленьких двориках по всему Подолу кучковались сотрудники столичного «беркута».
Это было начало лета 2011-го. Тогда Юля еще не знала, что ее хотят закрыть всерьез и надолго. Все никак не верилось в то, что Янукович перейдет рубикон и даст команду изолировать от общества лидера украинской опозиции.Прошло почти два с половиной года.
- Ты выйдешь? - Я не знаю...Примерно так выглядела смс-переписка Сергея Власенка с журналистами во время попытки его ареста. То же место, примерно те же чуства. Только вот на улице уже стало намного холоднее и темнее. Это была глубокая осень 2013-го.
Еще утром Сергей с однопартийцами обговаривали предстоящие народный протесты, всвязи с угрозой неподписания ассоциации Украины с ЕС, а уже вечером он сидел на допросе у следователя с перспективой ареста в ближайшие часы. На улице собирались соратники и просто небезразличные, которые еще остались. Шел мелкий дождь и на минутку показалось, что он вот-вот превратится в снег - настолько стало холодно. Холодно и тревожно стало и в душе - появилось чуство никой обреченности.Сергей отправил очередное, возможно последнее смс-сообщение друзьям и ответил на еще один вопрос следователя, хотя делать это было вовсе не обьязательно. Все равно его судьба решена.
Тепер он занял место Юлии Владимировны. Тепер пришла его очередь отвечать перед Януковичем за смелость и мужество, проявленые во время судебных процесов над Юлей. Единственная вина его в том, что не побоялся и стал таким себе рупором Тимошенко здесь, на воле.
- Ты выйдешь?
- Я не знаю...
Примерно так выглядела смс переписка друзей, которые сегодня из интернета узнали, что опозиция и гражданские лидеры призывают людей виходить 22 ноября на Майдан Независимости и бороться за свое европейское будущее.
Один из них был весьма активным и даже ходил на митинги в поддержку Юлии Тимошенко, когда ее только арестовали. Ходил до тех пор, пока не понял, что другим людям, стоящим рядом с партийными флагами, за это еще и платят по 50 гривен. Тогда он почуствовал себе обманутым, настоящим кинутым лохом и больше уже никогда не приходил. Так, иногда по телевизору смотрел новости и негодовал по поводу действий власти.
Второй, был более пасивным и мало интересовался политикой - он был успешным бизнесменом и все своими делами больше занимался. Но однажди к нему пришли крепкие ребята и забрали то, что он имел.
Они были из Донецка, а там не принято долго и подробно обьяснять, почему у тебя с сегоднешнего дня больше нет твоего бизнеса.
Иногда этот человек заходил в Фейсбук и писал, как он не любит власть, которая забрала у него возможность зарабатывать себе на хлеб. Часто постил карикатуры на президента и гневно коментировал последние новости в ленте. На протесты не ходил, потому что знал, что там собираються люди за деньги. А тех, кто приходил и стоял не за деньги, а за идею, он считал «городскими сумашедшими».
Да и вообще - не верил он и опозиции, как и многие его сограждане по всей стране.
Не верил и правильно делал!
Разве может быть вера людям, которые только и думают о своем собственном положении и и наплевательски относяться к советам обычных граждан? Развен может быть вера людям, для которых вполне нормально приезжать на митинг на раскошных «роверах» и окружать себя десятками личных охранников? Разве может быть вера людям, которые уже один раз обманули?...
Да и вообще - политика сама стала большим бизнесом, в котором простых людей тупо используют большие дяди с тугими кошельками. Он не считал себя пушечным мясом и предпочитал оставаться дома.- Ты выйдешь?
- Я не знаю...Чем ближе 22 ноября - тем чеще звучит такой диалог между украинцами. Большинство граждан все же хотят выйти, навсегда выбраться из этой глубокой жопы, в которую страну затащила власть. Хотя - почему только власть? Никто ведь не хочет признаться самому себе, что в эту жопу мы залезли сами - своим молчанием дали возможность бандитской власти делать все, что заблагорассудиться. Своей апатией и разочарованием дали Януковичу возможность уничтожать нашу родную страну, которая носит такое прекрасное женское имя - Украина....
- Ты выйдешь?
- Да, я выйду!Выйду, чтобы победить! Ведь победа приходит только на поле боя и только во время сражения.
- Да, я выйду! Я выйду за свою страну, за свое будущее в ней и за будущее своих потомков.Я выйду, потому что пришло время исправлять ошибки.
Пришло время перемен - время не казаться, а быть на самом деле.
- Да, я выйду! Потому что я - гражданин своей страны и уже настало время каждому из нас соотвествовать высоте поставленых задач.
Ответ заключается в том, что Тимошенко была осуждена не за взяточничество, а за превышение своих полномочий при подписании в 2009 году газовых контрактов с Россией.
Сегодня в Украине говорят, что этот договор был очень невыгодным. Я
даже слышал предположения, что Украина потеряла на этом договоре от 10
до 20 миллиардов долларов. Тем не мене, за весь срок заточения
Тимошенко, не смотря на то, что прокуратура Украины сосредотачивалась
даже на самых мелких деталях этого соглашения, никаких доказательств
распространенной информации – нет.
Возможно, это было плохое
соглашение, но в 2006 году соглашение, заключенное администрацией
Ющенко, было вообще сомнительным (что еще хуже) для Украины. Я думаю,
что многие политики в Европе подписывали плохие соглашения. И вполне
вероятно, они даже превышали свои полномочия при подписании таких
соглашений, что было вызвано общим кризисом Еврозоны, но я не могу
вспомнить ни одного, кто был бы заключен в тюрьму.
Естественно,
что кто-то скажет: а как же стоимость газа по соглашению 2009? Только
вот претензии в потере от 10 до 20 миллиардов долларов основаны на том,
что до этого Украина платила 180 долларов за 1000 кубометров газа, а
после соглашения платит от 300 до 450 и более и отсюда и рисуют подобные
цифровые потери.
Вот только реальность такова, что в
результате соглашения 2006 года структура ценообразования за газ в этой
стране была неустойчивой. А в начале 2009 года Украина оказалась перед
перспективой новой газовой войны с Россией, и это все равно
предполагало, что цены на газ станут выше. При этом идея блокировки 42
миллиардов кубометров газа со стороны России тогда не казалась такой уж
глупой.
Тимошенко,
возможно, могла бы получить более низкую цену на газ, но она должна
была бы предложить России что-то взамен. И это кое-что (газотранспортная
система), вероятно, привело бы к опасности потери суверенитета Украины.
Плюсом же от сделки 2009 года было то, что этот договор установил
надлежащую систему обеспечения своевременной оплаты газа. На сегодняшний
день Украине удалось урегулировать свои счета по оплате на 7 число
каждого месяца.
Старая цена на газ была особенностью
постсоветского пространства и от нее все равно пришлось бы отказываться.
Поэтому я утверждаю, что рыночные цены на газ (по соглашению 2009 года)
на самом деле были приемлемыми для Украины. Также, после подписания
этого соглашения, Украина смогла стать менее зависимой от России и
научилась более эффективному и рациональному использованию газа. Именно
подписание этого договора также позволило Украине обратиться к
диверсификации источников энергии. А в долгосрочной перспективе это
будет очень выгодным для этого государства, поскольку приведет к
реальному энергоснабжению в стране.
Я утверждаю, что без
соглашения, подписанного в 2009 году, всего этого бы не произошло, и не
было бы никакой инициативы относительно разработок по добыче сланцевого
газа (которые сегодня развиваются), поскольку Украина и далее бы
рассчитывала на дешевый российский газ.
Исходя из вышеизложенного и возвращаясь к вопросу Тимошенко
и зоне свободной торговли, читатели должны спросить: почему же она
находится в тюрьме? Неужели, действительно, из-за подписанных договоров с
Россией в 2009 году, или все же по другим причинам, поскольку она
представляет политическую угрозу для действующего режима? И читатель,
прочитав все, что сказано выше, понимает, что в тюрьме она находится по
второй причине. А это означает, что в Украине существует применение
избирательного правосудия. И, конечно же, правильно, что ЕС занял
жесткую позицию в вопросе Тимошенко.
Если же читатель считает,
что ЕС должен смягчить свой подход в отношении Украины, поскольку
неподписание соглашения нанесет большой ущерб Украине, то я должен
заметить, что в таком случае ЕС должен пойти на нарушение основных
принципов ЕС в области прав человека и демократических прав. Также ЕС,
пойдя на такой компромисс, дает понять, что не стоит на точке зрения
уважения и поддержки основных демократических прав и что режимы, не
соблюдающие принципы ЕС, получают вознаграждение с благоприятными
торговыми сделками и ассоциацией (а вопрос стоит не только о торговле,
но и решению относительно членства в ЕС).
Также я уверен, что если ЕС подпишет соглашение с Украиной, соглашаясь на то, что Тимошенко остается в тюрьме, то существует реальная опасность, что 2015 году выборы в Украине не будут свободными и справедливыми.
ЕС послал неверный сигнал администрация Януковича и показал, что его
санкции не имеют зубов. А тем временем в Украине совершено недавно
власть приняла законодательный акт, пытаясь изолировать от выборов2015
года другого лидера оппозиции – Виталлия Кличко. И я убежден, что есть
риск, что и другие лидер оппозиции столкнутся с аналогичным давлением со
стороны украинской власти.
И последнее: есть мнения, что этот
договор должен быть подписан, чтобы Украина оставалась вне зоны влияния
России и держалась европейского вектора. Я думаю, однако, что
европейская перспектива - это все же защита основных демократических
прав, что является центральным в деле Тимошенко.
В заключение я
бы сказал, что дело Тимошенко на самом деле не о человеке, а о ключевых
принципах основ ЕС и понимается как защита и продвижение
демократического права. Я утверждаю, что вопрос Тимошенко действительно
должен быть связан подписанием соглашения, и что это ключ к будущему
демократии в Украине и ЕС и их глобальных партнеров.
Тимоти ЭШ, глава исследований развивающихся рынков Standard Bank
Источник: By Timothy Ash of Standard Bank