З Інтернету огляд польських медіа для власного навчання
rp.pl » Wiadomoci » wiat » Media Koniec z „polskimi obozami"
Jacek Przybylski 16-02-2012,
Кінець «польським таборам”
http://www.rp.pl/galeria/236296 ,1,813566.html
rdo: Associated Press Табір в Аушвитц у травні 1944 року
Агенція AP забороняє репортерам вживати образливих означень. Це є успіхом у боротьбі за образ Польщі
Після кільки літ боротьби американської Полонії Associated Press такі впровадила в своєму посібнику про написання депеш (так званих stylebooku) заборону вживання означення «польські концентраційні табори”.
– Це незвичайний суттєвий успіх та найважніша виграна битва в нашій війні про добре ім’я Польщі, - мовить «RZ” Алекс Сторожинський , журналіст Pulitzera та голова Костюшківського Фонду, який раніше переконав до впровадження подібних змін м. і. шефів таких важних тижневиків, як от „The Wall Street Journal", „The New York Times", „The San Francisco Chronicle" i портал Yahoo!
Добрий приклад для тисяч медіа
Книга взірцем Associated Press є найважнішим та найбільш впливовим посібником для журналістів в Сполучених Штатах.
– Сервісом цієї агенції користаються понад 1700 газет та понад 5 тис. американських радіостанцій, - підкреслює Сторожинський.
Шеф Костюшківського Фонду, вважаємий за одного з найбільш впливових представників Полонії, звертає увагу на те, що велике значення для шефів AP мав той факт, що під петицію з жаданнями припинення вживання американськими медіа означення, кривдного для Поляків, вже підписалось понад 300 тис. осіб.
– Так, це не є кінець війни, оскільки напевно ще будуть трапляться випадки, коли медіа будуть писати, або казати про «польські табори”, проте тепер досить легше буде нам вимагати спростування.
Внесення до ряду рекомендованих (чи ні) висловлювань в stylebooku Associated Press також може залагодити виграння судових справ проти редакцій, які відмовляють в спростуванні того ґанджу, - підкреслює Алекс Сторожинський, та запевняє, що підписи під петицією буде збирати, допоки усі американські медіа на перестануть вживати кривдного для Польщі означення. Його ціллю є зібрання мільйону підписів. Й за них бореться при кожній нагоді. Підписи під петицією, яка розміщення на сторінці Костюшківского Фонду, збирає з великою наполегливістю.
Проблема не тільки в Америці
Коли у грудні 2010 року до США прилетів польський президент Броніслав Коморовський. Алекс Сторожинський узяв з собою й Паду, та намовив президента до підтримки тої ініціативи. Завдяки йому під петицією вже видко прізвища таких відомих постатей, як от Збігнев Бжезинський, Норман Девис чи Анджей Вайда, а також багатьох американських політиків, журналістів та представників жидівських організацій, які вже кільку літ тому долучились до боротьби з «польськими таборами”.
Навіть в Канаді справою зайнявся парламент. Коли престижна газета „Globe and Mail" описала історію дівчинки, яка мала сортувати взуття Жидів, вбитих в газових камерах в …»польському концентраційному таборі”, тамошні Поляки визнали, що вона перебрала міру. В парламенті з гострими промовами у цієї справі виступили два депутати польського походження.
В результаті до трибуни мусив вийти міністр у справах громадянства, імміграції та багатокультуровості Ясон Кенней. – Таке формулювання є образливим для пам’яті Поляків, які боролись з фашисткою окупацією, та які були визнані за Справедливих серед Народів Світу. У цієї справі не може бути жадних сумнівів. Уряд Канади взиває усіх громадян, аби вони оті слушні постулати польського громадськості трактували з вразливістю, - висловився. Ці слова визнані за великий успіх, бо ж вперше справою «польських таборів” зайнявся уряд.
Та у світі ж подібних визначень проте з’являється такі величенька. Їх ввивають журналісти не тільки за океаном, але рівно ж в Європі. Кривдне для Польщі визначення з’являлось м. і. в агенції DPA, та хвилях італійського „Corriere della Sera", французького „Paris Match", чи німецького „Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Як боротьба з вітряками
„Rzeczpospolita" з 2005 року проводить акцію «Проти польських таборів”. Багаторазово ми дзвонили до редакцій, що вживають подібні формулювання в США, Великої Британії, Німеччини, та, навіть, в Ізраїлю, та просили про спростування. Також ми збирали підписи під спеціальною петицією до закордонних медіа. У нашій акції нас підтримало наше МЗС. Польські дипломати є співчутними цієї справи й також роблять звернення.
http://www.rp.pl/artykul/236296 ,813566-Koniec-z-polskimi-obozami.html
Коли ми тільки починали нашу акцію, багато людей вважало, що є це «боротьба з вітряками”, й що наші старання приреченні на поразку, або ж на оскарження в націоналізму. Останні успіхи в Канаді та Сполучених Штатах проте показують, - як мовлять наші співрозмовці, - що Поляки повинні й далі точити принципову боротьбу за історичну правду та про своє добре ім’я.
Петицію можна підписати тут
Опінія для „Rzeczpospolitej"
Франк Мілевський, Конгрес Американської Полонії
То, що агенція AP заборонила своїм журналістам писати про «польські табори смерті”, є наш великий успіх. Старались до цього від кільки літ. Депеша AP бо ж бо становила не тільки підставу для текстів журналістів в усіх Сполучених Штатах, але, є також часто повністю передруковане місцевою пресою від Атлантики до Пацифіку. У такий спосіб один «польський табір” може швидко замінитись в кількасот. Цією забороною дуже тішимося, про не почуваємось на лаврах. Битву ми виграли, але війна за пам'ять триває. На щастя здобуваємо тут перевагу. Наш голос й вплив на медіа в США стає усе сильнішим. Показуємо, що принципова боротьба за правду приносить результати. Що більше газет перестає писати про «польські табори”, що більше людей здають собі справу, що то є брехня. Звідкіль оце формулювання взяли? Коли протестуємо в редакціях, репортери як один тлумачать, що йшлося ним про «географічне розташування табору”. Тож маємо справу з невіглаством, , проте, на жаль, - іноді також й зі злою волею.
На щастя зустрічаємось з усе більшим порозумінням, також серед жидівської громадськості. Наші спори в США з представниками цей етнічної групи починають поволі переходити в історію. —not. p.z.
Франк Мілевський є шефом Комітету Оборони Доброго Імені Польщі та Поляків
Адам Даніель Ротфельд, колишній шеф МЗС
Рішення Associated Press – це довід того, які результати дає здійснена нами в медіа, фондах та державних інституціях дії, якщо вони принципові й не розраховані на негайний успіх. Від самого початку, - себто від 2005 року, - коли кероване мною МЗС разом з „Rzeczpospolit" розпочало боротьбу з «польськими таборами”, - закордоні редакції більш реагували на акції журналістів, аніж на листи амбасадорів. Є переконаний, що завдяки рішенню АР буде легше схиляти до подібної поведінки інше великі пресові агенції та газети. Іноді варто випадок ображання імені Польщі доводити до кінця, - аж заводити цивільні судові справи. Тоді газети, які відповідають, що термін «польський табір” це просто географічне означення, буде поважніше підходити до справи. Вочевидь – це є неправдива відповідь. Західні медіа, аби в часах холодної війни зняти з Німеччини пляму відповідальності за злочини, не вживали відносно гітлерівських таборів поняття «німецькі” чи «австрійські”, проте термін «націсткі”. Та для більшості теперішніх журналістів на Заході оце означення є абстрактним. Що інше слово «польський”. Дуже такі тішимось, що вдалося такі мовні звороти усунути в АР. . —not. jap
Адам Даніель Ротфельд розпочав акцію польської дипломатії проти «польських таборів”
професор Ізраїль Гутман, ієрусалимський Інститут Yad Vashem
Формулювання «польський табір смерті” є фальшивим та оманливим. То ж були німецькі табори. Збудовані Німеччиною на окупованій польській землі. Сиділи там не тільки Жиди, але також й Поляки. Наприклад, Аушвитц був ізначально збудований як табір для польських політичних в’язнів, й ото вони були його першими в’язнями. Того, що кажу, не прочитав в жадній книжці, проте бачив власними очима. Підчас II світової війни був бо ж ув’язненим в Аушвитці, й разом зі мною сиділи Поляки. Були змучені та забиванні німецькими стражниками. Кожного журналіста, який сьогодні пишіть по «польські табори”, прошу направляти до мене, - охоче оповім йому як то було насправді. Це добре, що Поляки сьогодні борються з подібними формулюваннями. Ця боротьба є дуже важливою. Аби молодь могли зрозуміти історію, належить ж бо їм оповідати в детально. Називати речі своїми іменами, аби не було якихось сумнівів, хто був виконавцем, а хто жертвою. Тішить, що польська боротьба приносить успіхи, про що свідчить рішення агенції AP. Жиди та Поляки повинні разом виступати в обороні історичної правди. Оба наші народи бо ж впали жертвою переслідувань. Поборювання жертв немає сенсу. Граємо в однієї дружині. —not. p.z.
http://www.rp.pl/artykul/236296 ,813566-Koniec-z-polskimi-obozami.html?p=2
див. джерело : 17.02.2012.
(з польської мови переклав
для особистого користування: А. Грабовський,
20.04.2012.; Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Оглядач не завжди згідний з думкою автора/авторів і не відповідає
за фактичні помилки, яких вони припустились.
Також перекладає тексти авторів. з якими він не погоджується.
Коментарі
Леонід
121.04.12, 07:48
Дякую, друже, за переклад цікавої статті!
Приклад Польші не завадило би взяти на озброєння багатьом сучасним українським політикам, які схоже забувають дбати про престиж власної держави, а деякі взагалі "працюють" в інформаційному просторі, підспівуючи антиукраїнським силам, наприклад деякі донецькі депутати.
М_Ірина
221.04.12, 20:00
Які страші усі ті методи приниження людей та знущання над ними
А наша влада, дай їй волю, півкраїни би засадила за колючий дріт
Zaremba
327.04.12, 08:37Відповідь на 1 від Леонід
є й інші переклади, але задовги (для мене)
Zaremba
427.04.12, 08:40Відповідь на 2 від М_Ірина
пані Ірино... от Ви пану Скіфу обіцяли цікаве оповідання .. - чоловіки впізнають себе - то не опублікуєте ... ? для широкого загалу , бо там мо й жінка є...