З Інтернету
огляд польських медіа для українських читачів
Polski pug na Ukrainie Польський плуг на Україн і...
rdo: Karol Mazur, "Mwi wieki", nr 9, 2008
джерело: Кароль Мазур, «Говорять віки”, № 9, 2008 р.
Приналежність України до багатоетнічній Речі Посполитої значно вплинула на історію польсько-литовської держави, а також усієї Центрально-Східній Європи. Обшири Червоної Русі були приєднані до Польщі в XV віці, а великі терени наддніпрянські знайшлись в кордонах Корони тільки внаслідок постанов короля Зигмунта Августа.
Безлюдні, слабо заселені і занедбані терени були піддані польської правної системі, яка швидко була сприйнята місцевою шляхтою. Успішними виявились привілеї та політична система, і мирна інкорпорація не зіштовхнулась з більшим опором. Однак, руська шляхта боронила свою провінціальну відособленість, мову та православну релігію. Структура суспільно-політична на Україні природно різнилась від структур Корони, де домінувала середньозаможня шляхта. На сході перед вели старі роди, що вели родовід ще від Рюриковичів і Гедимінивичів. Їх маєтки та закорінена в поколіннях традиція, ставили їх як репрезентантів і зверхників на тих землях, а зв’язки типу купівлі-продажу дозволяли їм впливати на долю на тільки України, але й усієї Речі Посполитої. Ситуація змінилась враз з угасанням або деградацією старих княжих родів. Їх місце в значній мірі зайняли прибульці з Корони. Політична система проте залишилась таж сама. “Старші браття”, себто магнати, використовували свій маєток, впливи й політичну систему, аби керувати «молодшими браттями”, себто шляхтою. Така ситуація протрималась до кінця існування шляхетської Речі Посполитої.
По люблінської унії на Україні розпочалась потужна акція осадництва. Провадило її держава, але, головним чином, магнати і шляхта, які спроваджувала осадників на безлюдні, але збит жирні землі. Великою мірою акція осадництва мала самодіяльний характер. Незадоволені панщизняним утиском хлопи втікали на схід в пошуках ліпших умов життя. Оцей великий вихід спричинився тому, що Україна стала найкраще розвиваючою країною в Речі Посполитої. Так населення Київщини збільшилось у 20-30 разів, а на Правобережжі та Чернігівщині у 200-300 разів. Також, тут повстали близько 300 міських поселень.
Цей стрімкий приріст населення та признаваємі вольності колоністам стали зачатком майбутніх конфліктів. Енергійні, відважні, призвичаєні до зброї осадники, не зовсім надавались до панщизняної системи. Оті, які не пасували до структур і принципів держави, збільшували шереги Козаків , які стали репрезентантами скривджених і оборонцями православної релігії. Які трагічні наслідки цього мали бути, показали часи повстання Хмельницького.
http://www.wilanow-palac.pl/galeria/2145/0/foto/0
Il. Фрагмент мапи України з книжки Wilhelma Le Vasseur de Beauplana Description d' Ukraine...
Дякуємо Національній Бібліотеці за надання іконографічних матеріалів.
Абеткові індекси: Kozacy, magnateria (arystokracja szlachecka), powstanie Chmielnickiego, prawosawie, Cerkiew Prawosawna, szlachta,
Географічні індекси: Ru Czerwona, Ukraina,
Джерело : 16.09.2010 - 28.03.2012. р.
http://www.wilanow-palac.art.pl/index.php?enc=899
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
(з польської мови переклав: А.Грабовський,)
17.09.2010 - 28.03. 2010.; Дебальцеве
Коментарі