Огляд польських медіа в Україні для українських читачів
КІЄВСЬКІ ВІСТІ [
“Dziennik Kijowski” ]
індекс передплати 30678
Видання громадське, економічне й літературне
/представляє організації поляків в Україні/
2007 жовтень № 19 (314) с. 2-3
Новини
Закон про Карту Поляка є реалізацією статті 6 пункту 2 Конституції Республіки Польща, яка передбачає сприяння закордонним Полякам у зберіганню їх зв’язків із спадщиною національної культури. Стосується це Поляків, числом около 1/3 польського народу, яких мінлива доля Вітчизни розвела поза її кордони. При цьому, правовий і матеріальний статус Поляків різниться у залежності від країни перебування. Групою, яка знаходиться у найгіршому становищі, є Поляки з бувших республік Совіцького Союзу, і само для них введена Карта Поляка.
Закон про Карту Поляка вніс уряд Ярослава Качинського за позитивними висновками профільних комісій. 7 вересня поточного року Сейм прийняв закон і направив його до Сенату, на засіданні якого сенатори внесли три поправки й передали проект у комісії сенату. Комісії у свою чергу при розгляді документу відвели наведені поправки. 22 вересня поточного року президент Лех Качинський підписав закон про Карту Поляка. З приємністю повідомляємо, що у церемонії підписання Карти Поляка участували й представники Поляків з України: голова СПУ – Станіслав Костецький і Голова ФОПнУ Емілія Хмельова.
Неофіційний переклад
Закон від 7 вересня 2007 р. «Про Карту Поляка» [станом на 07.09.2007.
]
Реалізує положення Конституції Республіки Польща стосовно сприяння закордонним Полякам у зберіганню їх зв’язків зі спадщиною національної культури, виконує моральний обов’язок щодо Поляків зі Сходу, які при мінливої долі Вітчизни втратили польське гро-мадянство,
задовольняючи надії тих, хто ніколи не мав польське громадянство, але відчуває й прагне до підтвердження своєї національної приналежності до Польського Народу,
з метою посилення зв’язків Поляків Сходу з Батьківщиною, сприяння їх прагненням до зберігання польської мови, культивування національних традицій тощо, постановляє на-ступне:
Глава 1
Загальні положення
Стаття 1 .
Закон визначає статус особи, який надана Карта Поляка, далі «власник Картки Поляка», засади набуття, втрати чинності й скасування Картки Поляка, компетенцію уповноважених органів тощо.
Стаття 2 .
1. Карта Поляка може бути надана особі, яка декларує приналежність до Польського Народу і повністю виконує наступні умови:
1). Виражає свій зв’язок із польськістю принаймні на рівні початкового знання польської мови, яку вважає за рідну мову, знає та культивує польські традиції й звичаї;
2) у присутність консула Республіки Польща, далі “консул”, чи уповноваженого представника організації, вказаної у ст. 15 п. 1, складе письмову декларацію приналежності до Польського Народу;
3) доведе, що принаймні один із батьків, дідів або прадідів були поляками чи мали польське громадянство, або надаси свідоцтво польської чи закордонної організації, функціонуючій на території одної з держав, вказаних у п. 2, про активну участь у діяльності на користь польської мови й культури або польської національної меншини протягом не менше ніж трьох останніх років.
2. Картка Поляка може бути надана виключно особам, які на день подання заяви про видачу Карти Поляка мають громадянство Республіки Арменії, Республіки Азербайджану, Республіки Білорусі, Республіки Естонії, Грузії, Республіки Казахстану, Республіки Киргизстану, Республіки Литви, Республіки Латвії, Республіки Молдова, Російської Федерації, Республіки Таджикистану, Туркменістану, України, Республіки Узбекистану тощо.
3. Карта Поляка також може бути надана особі, яка є громадянином держави, вказаної у п. 2, польське походження якої визнано згідно з положеннями закону від 9 листо-пада 2000 р. про репатріацію.
4. Карта Поляка може бути надана тільки особам, які не мають польського громадянства або дозволу на проживання на території Республіка Польща.
Стаття 3 .
А.1. Карта Поляка є документом, який підтверджує приналежність до Польського Народу .
2. Карта Поляка визначає правовий статус відповідно до цього закону.
Стаття 4 .
1. Провадження у справах за цим законом, здійснюється за правилами закону від 14 червня 1960 р.- Кодекс адміністративного провадження (В.З.- 2000 р. № 98. поз. 1071, із наступ. зм. 2), якщо цим законом не передбачено інше.
2. При провадження по справам, які віднесені до компетенції консулів, застосовуються положення закону від 13 лютого 1984 р. про консульські функції (В.З.-2002 р. № 215, поз. 1823, а також – 2004 р. № 173, поз. 1808 ).
Розділ 2 .
Правовий статус власника Карти Поляка
Стаття 5 .
1. Власник Карти Поляка може бути звільнений від оплати за видачу довготермі-нової побутової візи з правом багаторазового в’їзду на територію Республіки Польща або зменшенню її розміру.
2. Зменшення розміру оплати візи, передбачене п. 1., фінансується з витрат державного бюджету, розпорядником яких є міністр закордонних справ.
3. Зменшення розміру оплати візи, передбачене п. 1., визначає відповідний консул.
Стаття 6 .
1. Власник Карти Поляка має право на:
1) звільнення від обов’язкового отримання дозволу на працю на умовах, визначених законом від 20 квітня 2004 р. про умови працевлаштування й органах працевлаштування (В.З. № 99, поз. 1001, із наступними зм.);
2) заняття господарчою діяльністю на тих же умовах, що й польські громадяни на умовах, передбачених законом від 2 липня 2004 р. про свободу господарської діяльності (В.З.- 2007 р. № 155, поз. 1095 );
3) заняття студіями, аспірантурою, іншими формами навчання, а також участі у наукових програмах і інноваційних проектах на умовах, передбачених законом від 27 липня 2005 р. – Законодавство про вищу школу ( В.З. № 164, поз. 1365, із наступ. зм. );
4) користування різними формами навчання на умовах, передбачених законом від 7 вересня 1991 р. про систему освіти (В.З. – 2004 р. № 256, поз. 2572, із наступ. зм. );
5) користування медичною допомогою в екстрених випадках, в порядку передба-ченим законом від 27 вересня 2004 р. про медичну допомогу за рахунок коштів фонду соціального страхування (В.З. № 210, поз. 2135, із наступ. зм. ), якщо міжнародними угода-ми, у яких бере участь Республіка Польща, не визначені більш вигідні умови;
6) пільга 37% при поїздках засобами громадського транспорту загального користування у залізничних приміських, пасажирських і швидких потягах за одноразовими квитками, на умовах, визначених законом від 20 червня 1992 р. про правила пільгового проїзду засобами громадського транспорту загального користування (В.З. – 2002 р. № 175, поз. 1440, із наступ. зм. );
7) безоплатного відвідування державних музеїв.
2. Власник Картки Поляка або особа, польське походження якої визнане на умовах закону про репатріацію, має переважне право на отримання матеріальної допомоги за рахунок державного бюджету або бюджету органу самоврядування, що виділяються на підтримку закордонних Поляків.
3. Власник Карти Поляка, здобуваючий освіту, вказану у частині 1 п. 3, може зве-ртатись про призначення стипендії чи іншої допомоги, надаваємої чужоземцям за окремими положеннями.
4. Правило частини 1 пункту 5 не застосовується до осіб, користующіхся послугами медичної допомоги відповідно до положень про координацію систем громадського страхування.
Стаття 7 .
1. Отримання Карти Поляка не є набуттям польського громадянства, ані підтвердженням польського походження, що регулюється окремими положеннями.
2. Карта Поляка не є документом, що надає право перетину кордону або на проживання на території Республіки Польща.
Стаття 8 .
Фінансування медичної дороги у випадках, визначених статтею 6 частина 1 пункт 5, провадиться з державного бюджету з витрат, розпорядником яких є міністр охорони здоров’я, в порядку передбаченим законом від 27 серпня 2004 р. про страхову медичну допо-могу.
Розділ 3
Рада у справах Поляків Сходу
Стаття 9 .
1. Створюється Рада у справах Поляків Сходу.
2. Рада у справах поляків Сходу, надалі «Рада», є органом розгляду справ з питань, визначених статтями 19 та 20.
3. Рада має статус вищого органу адміністративного провадження.
4. Рада має виключне право порушення провадження, відмови, зміни або визнання не чинними прийнятих нею рішень чи постанов.
5. Голова Ради Міністрів для забезпечення повного й своєчасного виконання статутних завдань Ради встановлює:
1) внутрішню структуру й порядок роботи Ради, у т.ч. правила розгляду справ,
2) порядок призначення, повноваження й обов’язки керівника Ради,
3) розмір винагороди за працю членам Ради та фінансування інших витрат Ради,
4) засади створення центрального реєстру, передбаченого статтею 23 частина 4.
6. Штатне й організаційне обслуговування Ради забезпечує Канцелярія Голови Ради Міністрів.
7. Рада фінансується окремим рядком із видатків державного бюджету, розпорядником яких є Канцелярія Голови Ради Міністрів.
8. Голова Ради Міністрів визначає організаційну структуру апарату Ради відповідно до її статутних завдань.
Стаття 10.
1. У склад Ради входять 6 членів, призначаємих Головою Ради Міністрів на п’ятирічний строк із кола осіб, досвідчених у справах Полонії і закордонних Поляків. Не менш ніж половини членів Ради повинні мати вищу правничу освіту.
2. Членом Ради може бути польський громадянин, який не має обмежень громадянських прав та не має судимості за навмисний злочин.
Стаття 11 .
1. Голова Ради Міністрів має право дострокового відкликання члена Ради.
2. Голова Ради Міністрів відкликає члена Ради за наявності вироку за навмисний злочин.
3. У випадку відкликання члена Ради або його смерті Голова Ради Міністрів приз-начає на вакансію нового члена Ради на строк каденції.
Розділ 4 .
Набуття й втрата чинності Карти Поляка
Стаття 12 .
1. Набуття Карти Поляка провадиться у адміністративному провадженні за пись-мовим зверненням особи про це або її законного представника.
2. Спеціальним органом у справах про надання Карти Поляка є консул консульської округи за місцем мешкання заявника.
3. Консульські дії з прийняття заяви й ухвалення рішення про надання Карти Поляка звільняються від оплати.
Стаття 13 .
1 . Заява про надання Карти Поляка має містити такі дані:
1) прізвище та ім’я;
2) дата та місце народження;
3) стать;
4) закордонна адреса;
5) громадянство;
6) національність;
7) громадянство і національність батьків, дідів або прадідів, якщо відомості про них наведені заявником.
2 . Заявник додає до заяви документи, які підтверджують наявність умов застережених у статті 2 частини 1 та 2.
3. Документами і доказами, застереженими у частині 2, може бути, зокрема,:
1) польські паспортні документи;
2) акти громадянського стану або витяги з них, метрики хрещення, шкільні атеста-ти або інші документи, що підтверджують зв’язок із польськістю;
3) документи про військову службу у польських військових формаціях;
4) документи про депортацію або ув’язнення, які містять відомості про польське етнічне походження;
5) документи про реабілітацію особи незаконно депортованої, які містять відомості про польське етнічне походження;
6) закордонні посвідчення особи, які містять відомості про польську національність їх власника;
7) свідчення польських організацій чи/або громадської організації закордонних поляків одної із держав, перелічених у статті 2 частина 2, які підтверджують активну участь заявника на користь польської мови й культури або польської національної меншини;
8) відповідне рішення з підтвердження польського етнічного походження, видане згідно з положеннями закону про репатріацію.
4. Голова Ради Міністрів публікує у Урядовому Віснику Республіки Польща “Монітор Польщі» перелік польських організацій та організацій закордонних поляків, правомочних видавати свідчення, передбачені частиною 3 пунктом 7.
5. Особам, переліченим у статті 2 частина 3, Картка Поляка надається за рішеннями відповідних органів, визначених частиною 3 пункт 8.
6 . Заявникові, заслуги якого перед Польською Республікою є визначні, рішенням консула може біти надана Карта Поляка без подання ним документів, перелічених у частині 3.
7 . Ступінь володіння польською мовою оцінюється консулом при співбесіді з заявником, із врахуванням положень статті 15 частина 2.
Стаття 14 .
До заяви про надання Карти Поляка заявник додає копію чинного паспортного документу.
Стаття 15 .
1. Голова Ради Міністрів визначає перелік неурядових організацій зі статусом юридичної особи, які мають статутні завдання надання допомоги особам польської національності, постійно мешкаючим на території держав, перелічених у статті 2 частина 2, яким надається право на прийнятті та надсилання відповідному консулові заяв про надання Карти Поляка.
2. У випадку подання заяви через організації, вказані у частині 1, оцінку володіння польською мовою провадить представник організації шляхом співбесіди із заявником.
3. Організація, вказана у частині 1, невідкладно пересилає відповідному консулові зареєстровану заяву разом з оцінкою ступеня володіння польською мовою.
Стаття 16 .
1. Неповнолітнім надання Картки Поляки провадиться за заявою батьків, якщо:
1) обидва батьки мають Карту Поляка;
2) один із батьків має Карту Поляка – за згодою другого з батьків, викладеної у заяві поданої консулові, якщо другий з батьків не позбавлений батьківських прав.
2. Надання Карти Поляка неповнолітнему за досягненням 16 років, може бути тільки за його згодою.
Стаття 17 .
1. Карта Поляка видається на 10 років за винятком випадків, передбачених у частині 3.
2. За умови подання заяви про продовження строку чинності Карти Поляка не пізніше ніж за 3 місяці до закінчення строку вона продовжується на наступні 10 років.
3. Карта Поляка надана малолітньому, втрачає чинність протягом року від досягнення повноліття.
4. За умови подання заяви про продовження строку чинності Карти Поляка не пізніш 3 місяців від дня досягнення повноліття вона продовжується на наступні 10 років.
5. Карта Поляка втрачає чинність у разі набуття її власником польського грома-дянства або отримання дозволу на постійне мешкання на території Республіки Польща.
Стаття 18 .
1. Карту Поляка надає консул.
2. Карту Поляка вручає консул або уповноважена ним особа; за належних умов вручення Карти Поляка проводиться урочисто.
3. Користування правами, визначеними статтею 6 частина 1 пункт 3 – 5, потребує пред’явлення Карти Поляка її власника разом із чинним паспортним документом.
4. У разі втрати або пошкодження Карти Поляка за заявою її власника консул ви-дає дублікат Карти Поляка.
Стаття 19 .
Консул приймає рішення про відмову у наданні Карти Поляка у випадках:
1) заявник не виконав вимоги, визначені у статті 2, за винятком, наведеним у статті 13 частина 6;
2) у разу подання неправдивої заяви або подання завідомо неправдивих даних про себе, іншої недостовірної інформації, а також надання підроблених документів;
3) заявник був репатрійований з території Республіки Польща або Польської Народної Республіки згідно з угодами про репатріацію, укладеними у 1944 – 1957 роках між Республікою Польща або Польську Народну Республіку з Білоруською Совіцькою Соціалістичною Республікою, Українською Совіцькою Соціалістичною Республікою, Литовською Совіцькою Соціалістичною Республікою й Союзом Совіцьких Соціалістичних Республік, до якої-либо держави – сторони тих угод;
4) заявник отримав польське громадянство чи дозвіл на постійне проживання на території Республіки Польща;
5) вчинення дій, які суперечать інтересам національної безпеки, обороноздатності або забезпеченню громадського порядку Республіки Польща;
6) заявник діє або діяв на шкоду життєвим інтересам Республіки Польща.
Стаття 20 .
1. Консул припиняє дію Карти Поляка у випадках:
1) коли по отриманні Карти Поляка її власник діє у спосіб, який порочить Республіку Польща або Поляків;
2) коли наступають обставини, зазначені у статті 19 пункти 2 й 4 – 6;
3) відмови від Карти Поляка;
2. У випадку, передбаченим частиною 1, власник Карти Поляка невідкладно здає її відповідному консулові.
Стаття 21.
1. Рішення консула з питань, визначених у статтях 19 та 20, може бути оскаржено до Раді.
2. Скарга подається через консула протягом 30 днів від дня вручення рішення.
Стаття 22 .
Рада Міністрів визначає:
1) зразок заяви про надання Карти Поляка,
2) зразок Карти Поляка
- із потрібними даними у заяві про надання Карти Поляка; даними й інформацією, які мають бути внесені у Карту Поляка.
Розділ 5
Реєстри і реєстрація
Стаття 23.
1. Консул у межах своєї компетенції веде реєстр отриманих заяв про надання Карти Поляка, усіх рішень у справах, зокрема, про видані та припинені Карти Поляка.
2. Вказаний реєстр, мусить мати інформацію про прийняті рішення, а також дані стосовно осіб, яким надано або відмовлено у наданні Карти Поляка, або тим, яким при-пинено дію Карти Поляка:
1) прізвище й ім’я;
2) дата й місце народження;
3) стать;
4) закордонна адреса;
5) громадянство;
6) національність;
7) громадянство і національність батьків, дідів або прадідів, якщо відомості про них наведені заявником.
3. Дані, зазначені у частині 2, консул передає Раді.
4. Рада веде центральний реєстр наданих та припинених Карти Поляка. Центральний реєстр містить відомості, вказані у частині 2.
Стаття 24 .
1. Дані, перелічені у статті 23 частина 2, засобами телеінформації безпосередньо переда-ються міністрові внутрішніх справ, Керівнику Агенції внутрішньої безпеки, Керівнику Агенції Розвідки, консулам, а також органам поліції та прикордонної варти в обсязі, дос-татнім для виконання ними своїх статутних завдань.
2. Рада Міністрів визначає порядок ведення реєстру, передбаченого статтею 23 частина 1, та центрального реєстру, передбаченого статтею 23 частина 4, умови збереження інформації, порядок передавання даних до центрального реєстру консулом для забезпечення оперативного доступу до інформації уповноважених осіб.
3. Строк зберігання даних реєстрів становить 10 років.
Розділ 6.
Внесення змін до нормативних актів та прикінцеві положення
Стаття 25 .
Закон від 13 лютого 1984 р. про консульські функції (В.З.-2002 р. № 215, поз. 1823; - 2004 р. № 173, поз. 1808) після статті 25 доповнити статтею 25а такого змісту:
«Стаття 25а. Консул:
1) розглядає справи про надання Карти Поляка,
2) приймає рішення про надання, відмову або припинення Карти Поляка,
3) видає Карту Поляка,
4) продовжує термін дії Карти Поляка у випадках, передбачених законом від 7 вересня 2007 р. «Про Карту Поляка» (В.З. № 180, поз. 1280)» .
Стаття 26.
Закон від 7 вересня 1991 р. про систему освіти (В.З. – 2004 р. № 256, поз. 2572, з наступними змінами) у статті 94а частина 2 пункт 3 доповнити пунктом 3а такого змісту:
«3а) особу – власника чинної Карти Поляка;”.
Стаття 27 .
Закон від 20 червня 1992 р. про порядок пільгового проїзду транспортними засобами зага-льного користування (В.З. -2002 р. № 175, поз. 1440 із наступними змінами) у статті 4 час-тина 4 пункт № після крапки змінити на кому з крапкою та доповнити пунктом 4 такого змісту:
4) власника чинної Карти Поляка.» .
Стаття 28 .
Закон від 20 квітня 2004 р. про умови й центри працевлаштування (В.З. № 99, поз. 1001, із наступними змінами) у статті 87 частина 1 після пункту 2б доповнити пунктом 2с такого змісту:
«2с) власника чинної Карти Поляка;».
Стаття 29.
Закон від 2 липня 2004 р. про свободу господарської діяльності (В.З.- 2007 р. № 155, поз. 1095) у статті 13 частина 2 після пункту 2 доповнити пунктом 2а такого змісту:
«2а) власника чинної Карти Поляка;».
Стаття 30.
У Законі від 27 серпня 2004 р. про послуги медичної допомоги із загальнообов’язкових страхових фондів (В.З.-№ 210, поз. 2135, із наступними змінами) внести наступні зміни:
1) у статті 12 пункт 8 крапку змінити комою з крапкою і доповнити пунктом 9 такого змі-сту:
«9) стаття 6 частина 1 пункт 5 2007 р. про Карту поз. 1280).»;
20 стаття 13 частину 4 викласти у такій редакції:
«4. Рада Міністрів визначає спосіб і напрями фінансування з державного бюджету послуг медичної допомоги, визначеної частинами 1 і 2 цієї статті, статтею 12 пунктами 1 – 5 та 9, відповідно із визначеним порядком фінансування.”.
Стаття 31 .
У законі від 27 липня 2005 р. – Право на вищу освіту (В.З. №164, поз. 1365, із на-ступними змінами) у статтю 43 внести наступні зміни:
1) частину 2 після пункту 2 доповнити пунктом 1а такого змісту:
«1а) власника чинної Карти Поляка;»;
2) частину 5 викласти у такій редакції:
«5. Громадяни держав – членів Європейського Союзу, Швейцарської Конфедерації або держав – членів Європейського Порозуміння про вільну торгівлю (ЄФТА) – сторін угоди про Європейський економічний простір, і члени їх родин, а також особи – власники чинної Карти Поляка, які мають кошти достатні для існування на час студій, можуть прова-дити студії, аспірантуру та інші форми навчання, участувати у наукових програмах та інвестиційних проектах на тих же умовах, що й польські громадяни, за винятком права на соціальну стипендію, пільгові стипендії для неповнолітніх, компенсації витрат на житло, харчування, на матеріальну допомогу, або на умовах, визначених у частині 3 і 4.».
Стаття 32.
Закон набирає чинність через 6 місяців від для опублікування.
Президент Республіки Польща: Лех Качинський
Коментар правника
Громадяни України – українці і поляки за етнічним походженням мають ознайомитись зі стислою порівняльною аналізою вище поданого Закону Польщі /32 статті рознесені у 6 розділах/ з подібним Законом України «Про правовий статус закордонних українців» /13 статей/ від 04.03.2004 р. № 1582-IV за 6-тю характеристиками – ознаками:
1/ . Суб’єкт законів за загальним правилом обох держав мусить мати етнічне походження, але Україна допускає …”особу… походженням з України.”;
- Польща чітко визначає окремо коло закордонних поляків – громадяни бу-вших республік совіцьких,
- Україна збирає українців з усіх усюд земної кулі, навіть осіб без громадянства.
- Польща проти України ставить умову – знання польської мови й культури, що перевіряє.
2/ . Урядовою інституцією щодо надання правного статусу закордоннім українцям/полякам є: - консул Польщі в країні постійного проживання; Національна Рада у столиці України.
3/ . Обидві держави приймають і фінансують із державного бюджету програми підтримки закордонних співвітчизників.
4 /. В усі польські правовстановлюючі документи вносять обов’язкові дані про національність, - Україні достатньо почуття …”української самоідентифікації” (що ніде документально не фіксується).
5 /. Термін дії правовстановлюючого документу (посвідчення закордонного українця; Карта Поляка) 10 лет із наступним продовженням/перерегістрацією.
6/ . Польща надає закордонним полякам чітко визначений обсяг соціальних прав у користуванні транспортними засобами загального користування; користування з невідкладної медичної допомоги; дозволяє працю та господарську діяльність на теренах Польщі; безкоштовне відвідування державних музеїв.
Напроти, Україна у широкому плані надає закордонним українцям увесь обсяг прав і свобод своїх громадян, але за винятками, визначеними Конституцією й законами України, міжнародними угодами тощо.
За цими 6-ма ознаками обізнаний читач уявить собі однаковий у часі національний поступ – рух двох націй-сусідів, але з різним ступенем національної свідомості, соціального, політичного та економічного розвитку .
А.Грабовський, правник
Дебальцеве
надав: А. Грабовський
14.02.2012.
довідка : Надання Картки Поляка в Україні станом на сьогодні усім зареєстрованим бажаючим особам польського походження вже закінчилось, чи майже закінчилось. Особи, бажаючи дізнатисть дещо більше підробиць з практики застосування цього закону, можуть звернутись до полонійних організацій, консульств або зайти на сайт польської Амбасади. Крім того, була видана друком брошура (польською та українською мовами) з консультаціями.
Коментарі