З Інтернету
огляд польських медіа для українських читачів
Gazeta Wyborcza > wiat > wiat Argentyna broni swojej ziemi Maciej Stasiski
2012-01-05,
Парламент в Буенос Айрес визначив квоти для закордонних посідачів землі, які до цих часів масово викупали масні землі.
http://wyborcza.pl/55 ,75477,10866797,,,,10915874.html
http://wyborcza.pl/55 ,75477,10866797,,,,10915874.html
Fot. AP Cristina Fernandez Президент Аргентини Cristina Fernandez
Аргентина
Право, що лімітувало посідання ріллі чужоземцями, чужими концернами чи державами, пройшло в парламенту майже одноголосно. Відтепер вони можуть посідати найбільш тисячу гектарів в регіонах з найжирнішою землею, себто, так званої, пампи, або більший маєток в інших регіонах, але не перевищуючи вартості тисячі гектарів на пампі. По всій країни чужа власність не може перевищувати 15 процентів території країни. За то, немає лімітів у випадку оренди.
Тепер держава проведе національний опис землі, бо ж ніхто докладно не знає, скільки її сьогодні є в чужих руках, - рахується, що десь біля 10 процентів.
Аргентина є ласим куснем, бо ж то не тільки восьма країна світу з погляду її поверхні.
Має вона також одні з найжирніших землі, що надаються під управу пшениці, сої, кукурудзи, сонечника, чи й на пасовиська для корів, що вважаються найліпшими на всій Землі. Також, після США та Бразилії, вона є найбільшим виробником та експортером рільних культур та харчів.
Тому то, в останні роки величезні площі рільних теренів в Аргентині викуповуються концернами держав, які силуються запевнити собі дешеві харчи, - перед усім з Китаю, Саудівської Аравії, Катару чи Південній Кореї.
Рік тому, в провінції Ріо Негро найбільший китайський державний харчовий концерн Heilongjiang Bejdahuang набув собі 330 тис. гектарів. Губернатор віддав її як непригодні, а Китайці обіцяли, що землю зволожать коштом понад 1,1 млрд. євро, посіють пшеницю, кукурудзу та сою, за що 20 літ будуть мати виключне право на увесь врожай. Умова була зупинена судом, бо ж її оскаржили екологи, які жадають рапорту про наслідки інвестицій для навколишнього середовища.
Інший величезний контракт недавно уклав саудівський концерн Almarai Co., який купив аргентинську фірму Fondomonte з посівами сої, кукурудзи та пшениці на поверхні 12 тисяч гектарів.
Аргентинці вважають, що віддавання землі під управу чужим концернам позбавить їх багатих доходів з поточного продажу, щораз більш дорогих харчів, та наражає їх власну харчову безпеку.
В останніх роках попит на харчі у світі позволив Аргентині забути про фінансовий крах 2001 року, й дуже збагатитись, - її ВВП в останньому зростав на 8-10 процентів щорічно.
Останній рапорт Світової Організації Рільництва і Харчів алярмує, що викуп землі в Латинської Америці, а також величезна концентрація управ та харчової продукції в руках нечисленних концернів, - хоч би й крайових, але настановлених на експорт, - загрожує харчовій безпеці цих країн. Це також загрожує руїною та недоїданням місцевій людності, та звінчує ціни землі так, що не стати на неї громадянам цих країн. В останніх восьмі роках, наприклад, масна уругвайська пампа подорожчала шестиразово.
- Така концентрація власності провадить й до великої концентрації політичної влади в місцевій адміністрації, а це обмежує демократію, - підкреслює перуанський експерт Фернандо Егурен.
Подібні до аргентинських обмеження, раніше запровадила Бразилія. У 2010 році за президента Люлі Інаціо да Сільви вона обмежила обшир землі в закордонних руках, - від 250 до 5 тис. га в залежності від стану землі. В рамах усієї країни чужоземний капітал не може мати більше ніж 25 процентів землі.
В Болівії один власник, без огляду на громадянство, не може мати огулом більше ніж 5 тис. га, а в Парагваю не вільно продавати закордонним посідачам землі з великих маєтків, що призначені на земельну реформу.
rdo: Gazeta Wyborcza
Див. джерело : 07.012012
http://wyborcza.pl/1 ,75477,10915874,Argentyna_broni_swojej_ziemi.html
(з польської мови переклав: А. Грабовський,)
30.01.2012.; Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Оглядач не завжди згідний з думкою автора/авторів і не відповідає
за фактичні помилки, яких вони припустились.
Також перекладає тексти авторів. з якими він не погоджується.
Коментарі