З Інтернету огляд польських медіа для українських читачів
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dzi: niedziela, 25 grudnia 2011 roku. Przegld do nr 413 – lis
Punkt widzenia Nowa ordynacja wyborcza. Co robi?
Новий виборчий закон. Що робити?
Верховна Рада України 17 листопада (2011 року – перекладач ) ухвалила новий Закон «Про вибори народних депутатів”. У наступному році, як й 8-ма роками раніше, буде знову впроваджена пропорціональна-мажоритарна система, коли половина депутатів, себто 225, будуть обиратись в багатомандатних округах за списками політичних партій.
У цієї системі розподіл мандатів між партіями буде провадитись
пропорціонально до лічби голосів виборців, зібраних кожною з них. Натомість, решта 225 депутатів обиратимуться в одномандатних виборчих округах, в яких кожна партія виставляє тільки одного кандидата, або приватна особа, виставляє сама себе. В законі запроваджені також й інши зміни. Виборчий поріг в пропорціональній системі, який раніше становив 3%, підвищується до 5%. Політичні блоки, себто виборчі коаліції партій, заборонені.
Фактично парламент закривається для малих партій, таких як от, мушу сказати, створювана наразі Партія Поляків України. Що ж, оскільки ж права організацій національних меншин (не партій), як й в попередніх виборчих законах, не відображено, відкриваються проте певні можливості для їх представництва.
Сподіватись, що якась з державних структур нам це залатвить, - справа марна. Згадаймо хоча ж би негідну ролю колишнього ДЕРЖКОМНАЦУ у цьому питанні.
Та, відтак, що можемо зробити у цієї ситуації? По-перше, польські організації різного щабля повинні в усіх регіонах визнати за свій обов’язок (може й статутний) виставлення своїх кандидатів в одномандатних округах через виставлення власних кандидатур, та й, коли буде зареєстрована ППУ, через неї. Й так – як на парламентських виборах, так й виборах самоврядування.
По-друге, треба шукати та притягати до наших справ польський елемент серед діячів потужних партій, рівно таких, що у владі тепер, та так званих опозиційних, та тільки, бороні Боже, не з радикального «майданового” маргінесу. Шукати та притягати – не потрібно боятись називати це власним іменем, - своїх щасливчиків в фінансово-олігархичних колах. Можливо дадуть трохи грошей на виборчу кампанію.
Ну й варто старатись, аби до потужних партій приєднувались наші активісти, особливо молодь, при цьому пам’ятаючи про найвищу мету: розбудову польського життя в нашій, спільній з іншими, багатонаціональній вітчизні, незалежній Україні.
Потрібно усвідомити собі, що, тільки маючи своїх представників в структурах представницької влади, вдаси нам легше залатвити наші повсякденні освітні, культурові, економічні та правові потреби.
BORD
Див. джерело : 25.12.2011.
http://www.dk.com.ua/post.php?id=872
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
(з польської мови переклав: А. Грабовський,)
08.01.2012.; Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Оглядач не завжди згідний з думкою автора/авторів і не відповідає
за фактичні помилки, яких вони припустились.
Також перекладає тексти авторів. з якими він не погоджується.
Коментарі