З Інтернету огляд польських медіа для українських читачів
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kresopedia Historia midzywojnie Ukraiska Wojskowa Organizacja -UWO
Dodane przez Ataman Sawa , Opublikowano: roda, 25 czerwca 2008 o godz. 15:03:00
http://www.kresy.pl/kresopedia ,historia,miedzywojnie?zobacz/ukrainska-wojskowa-organizacja--uwo
Євген Коновалець , fot. Wikipedia.pl
УВО –
Українська Військова Організація . Таємна українська революційна-
терористична формація, утворена в 1920 р. у Празі з ініціативи еміграційного уряду Західноукраїнської Народної Республіки. Її метою було продовження боротьби за визволення земель ЗУНР з під «польської окупації ”.
На чолі організації встав Євген Коновалець, полковник армії УНР, організатор і командир Січових Стрільців, співпрацівник Семена Петлюри. УВО за мету своєї діяльності ставила собі створення української держави в етнічних кордонах, в якому початкове би панувала диктатура, поступово заступаєма демократичним парламентом. Головна Команда УВО на початку діяла у Львову, аби в 1923 р. перенестись до Берлину. Вона від початку була інфільтрована та підтримувана Німецькою розвідкою, яка трактувала її як свій підрозділ, спрямований на II-у Річпосполиту.
У Львові діяла Крайова Команда УВО. На її чолі стояли почергово: полковник Андрій Мельник, Ярослав Індишевський, Юліан Головинський, Омелян Сеник, Роман Сушко, Богдан Гнатевич, Володимир Горбовий.
Діяльність УВО проводилась як типова терористична діяльність, спрямована на польську державу . У виданій друком в 1929 р. у Львові пропагандовій брошурі УВО закликано: «Потрібно кров – дамо море крові! Потрібно терор – учинимо його пекельним! Потрібно присвятити тому матеріальні добра – не залишимо собі нічого. Не стидаємось мордів, грабежів та підпалів. У боротьбі немає етики. Етика на війні – то залишок невільництва, накинутий переможцями переможеним ”.
Згідно зі своєю ідеологією чинила замахи на урядовців та поліційні пости, мордувала Українців, які оповідали про співпрацю з польською державою. Її члени також підпалювали фільварки, магазини та державні будинки.
Особливо голосними стали спроби замахів УВО на Юзефа Пілсудського, президента Станіслава Войцеховського, воєводу Казимира Грабовського, куратора Станіслава Собінського.
Широкою луною відбились теж підкладення активістами УВО бомби в Бюро Торгів Східних у Львові, а також вбивство українського кандидата на посла до сейму Сидора Твердохліба, напад на редакцію газети “Sowo Polskie", та вбивство Софрона Матвієва, директора перемишлянської державної семінарії з українською мовою викладання.
УВД старала інфільтруватись в усілякі легальні в II Речіпосполитої громадські українські організації, кільтурові, освітні теж, та, навіть, релігійні, - намагаючись керувати їх діяльністю. Велику увагу УВО надавала здійсненню впливу на молодь та студентів.
УВО виходило з того, що чи раніше, чи пізніше, справа дійде до німецько-польської війни, під час якої Річпосполита буде переможена, на її уламках повстане Західна Україна. Від того, також, УВО старалась бути потрібною Німеччині, аби її позиція у наступному була би найвиграшною. На нараді УВО в Берлину в 1926 р. учасників було поінформовано, що Німеччина, окрім даних щодо Війська Польського, потребує також шпигунську інформацію про політичну та господарчу ситуацію II Речіпосполитої. Чергові завдання для УВО полковнику Коновальцю переказував шеф німецької розвідки полковник Александер. Агентами УВО, виконуючими шпигунські завдання, були Українці на службі в шерегах Війська Польського, залізничники, поштовики, працівники лісництв та урядовці. Вони діяли на широкому рівні. Тільки до 1928 р. польська контррозвидка викрила та арештувала понад сто німецьких агентів, зв’язаних з УВО.
Служба УВО на користь Німеччини була позитивно оцінена керівництвом торуючої до влади NSDAP (Національна Соціал-Демократична Робітнича Партія – перекладач). Гарячим адвокатом співпраці з Українцями, власне, було був головний ідеолог національних соціалістів Альфред Розенберг. У своєї книжці «Мит XX віку ” він м. і. писав: «Коли зрозуміємо, що знищення польської держави є життєвою потребою Німеччини, союз між Києвом і Берлином та створення спільного кордону стане національною та державною конечністю для майбутньої німецької політики ”.
В 1929 р. з УВО вилонилась ОУН, створена молодими націоналістами. УВО ще діяла певен час, але у тридцятих роках де-факто вона перестала функціонувати.
Marek A. Koprowski Марек А. Копровський
Див. джерело : сайт Фундації Допомоги Полякам Сходу , 26.11.2011.
http://www.kresy.pl/kresopedia ,historia,miedzywojnie?zobacz/ukrainska-wojskowa-organizacja--uwo
Портал повстав при підтримці:
Сенату Речіпосполитої Польської за посередництвом
Фундації Допомоги Полякам Сходу
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
(з польської мови переклав: А. Грабовський,)
02.01.2012.; Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Оглядач не завжди згідний з думкою автора/авторів і не відповідає
за фактичні помилки, яких вони припустились; також перекладає
тексти авторів, з якими він не погоджується.
Коментарі