З Інтернету огляд польських медіа для українських читачів
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gazeta Wyborcza > wiat > Artykuy , Rosyjska Cerkiew zostaa spadkobierczyni Krzyakw
Wacaw Radziwinowicz, Kaliningrad, 2010-10-30,
Російська церков стала спадкоємницею Хрестоносців
П’ять замків хрестоносців та вісім протестантських святинь в калінінградської області прийняла православна Церков. Обласна Дума передала також Церкві й костьол святої Родини, про повернення якої забігали католики.
В неоготицької святині у центрі Калінінграду совіцька влада, користаючи з
того, що після Німців там зостались органи, а акустика є визначною, влаштувала там філармонію. І власне так мешканці Калінінграду сьогодні називають костьол святої Родини.
Ще в 80-х роках минулого сторіччя миряни почали забігати про повернення будинку, зустрічались біля нього, аби спільно помолитись на його сходах у входу. На початку 90-х років, коли губернатором області був політик високого рівня Юрій Маточкін, здавалось, що католики отримали надію на повернення костьолу. Влади дозволила навіть відправляти у ньому богослужіння.
- Останне богослужіння там було в 2000 році. Чотири роки пізніше, на сторіччя костьолу, ми ще пробували отримати згоду на проведення богослужіння. Але, філармонія зажадала від нас 3 тис. долярів за три години. Такої суми ми не мали, - каже "Gazecie" ксьондз Єжи Стецькевич, парох парафії святого Войцеха-Адальберта в Калінінграді.
У четвер (себто, 28.10.2010 р. – перекладач) калінінградська Дума внесла костьол святої Родини до реєстру об’єктів, які були б передані російській православній Церкві. На це депутати погодились не відразу, - два тижні тому проект закону про віддання цей Церкви та інших святинь Дума відхилила.
Депутати, перед усім, не погодились на передання Церкві XIII-вічній протестантської святині в гур’євському районі. У реконструкцію зруйнованого за часів СССР пам’ятника добрі гроші вклали останніми роками Німці. Як аргументував обласний депутат Витаутас Лопата, не повинно ж розпоряджатись пам’ятником без згоди того, хто його відбудував.
Світська і церковна влада до чергових дебатів в останній четвер підготувались ліпше. На засідання приїхав новий губернатор Калінінграду Микола Цуканов та балтський єпископ Серафим. Цей показний знак союзу трону та вівтаря схилив депутатів до прийняття корисної ухвали у справі віддання пам’ятників православним.
На їх здивування у проекті документу оказався новий запис про те, що Церков до цього отримує й п’ять колишніх замків хрестоносців.
Єпископ Серафим пояснював це неспростовною логікою: Хрестоносці були орденом, а у своїх фортецях будували каплиці. З цього тлумачення він виводив, що замки хрестоносців були об’єктом релігійного культу. А це значить, що вони повинні бути передані релігійної спільноті, вочевидь тої, на чиєї канонічній території вони знаходяться.
Дума під чуйним оком губернатора та єпископа голосувала за передання пам’ятників Церкві відразу у першому та другому читанні. Й от у такий спосіб до власності православних перейшло останні вісім протестанстких святинь й те, що зосталось по роках совіцького господарювання.
Як повідомив "Gazecie" калінінградський архітектор, який просив не подавати його прізвища, у перейнятих православними об’єктах не буде костьолів. Дотеперішні квартиранти, такі як філармонія у святій Родині, залишаться на своїх місцях, тільки збори тепер будуть сплачувати не місту, а єпархії. Проте, тягар ремонту пам’яток, за думкою нашого співрозмовника візьме на себе держава.
Церков, про що в області чувалось вже місяцями, також мала величезний такі апетит на відому катедру на острові Кніпава. Це – символ давнього Кенігсберга, де похований філософ Іманнуіл Кант. Це незвичайно хлебне місце, бо ж катедру відвідують усілякі туристи, що приїжджають до Калінінграду, чи то Росіяни, чи прибульці з Заходу.
Оцю, давню протестантку святиню, недавно відбудовано коштом мільйонів euro на пожертви Німців. Передача її православним безсумнівно привела би до голосного міжнародного скандалу. Тому Церков мусила тут відступити.
Як твердить наш співрозмовник, ця поступка є тільки тимчасовою. На його думку, Москва, тяжіючи до уніфікації краю, буде й надалі намагатись надавати й Калінінграду, як він визначив, російське обличчя.
Див.джерело : Gazeta Wyborcza 31.10.2010.
http://wyborcza.pl/1 ,75477,8589014,Rosyjska_Cerkiew_zostala_spadkobierczynia_Krzyzakow.html
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
(з польської мови переклав: А. Грабовський,)
11.2010. - 19.12.2011.; Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Оглядач не завжди згідний з думкою автора/авторів і не відповідає
за фактичні помилки, яких вони припустились; також перекладає
тексти авторів, з якими він не погоджується.
Коментарі