З Інтернету огляд польських медіа для українських читачів
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gazeta Wyborcza > wiat > wiat Afgaczykom grozi gd
Wojciech Jagielski 2011-11-26, ostatnia aktualizacja 2011-11-25 21:49
Помімо міліардів долярів, виданих на допомогу Афганістанові та його відбудові з воєнних руйнувань, на десятому році війни з талібами мільйонам людей загрожує голод.
http://wyborcza.pl/55 ,75477,6003345,,,,10712806.html Fot. Rafiq Maqbool AP
Афганці, що їстимуть побіля тимчасового будиночку в Кабулі
Афганістан
Це є справою жахливій посухи, яка позбавила маси бідаків запасів харчів. Такі катаклізми вже відбувались наприкінці 90-х років, й спричинились до упадку уряду талібів.
За відомостями західних благодійних організацій, голод може заглянути в очі майже 3 млн. Афганців. На півночі та заході знищенню улягло понад три чверті врожаю пшениці. Позбавлені пасовищ та водойм, чередники мусили забивати череду. В результаті, - ґвалтовно зрослі ціни на харчи, - у порівнянню з минулим роком – вони вже є вищи за два рази. Бідних хліборобів не стати на регулярне харчування. Одні вдаються до позичок, щоб годувати родини, інши покидають села та на зиму удаються до великих міст , або за кордон, - до Ірану чи Пакистану.
Як повідомляє BBC, у гірській провінціє Bamjan неподалік від столичного Кабулу, у багатьох селах люди вже голодують, харчуючись єдине-но сушеними овочами та картоплею. Влада позамикала багато шкіл, оскільки ж бо батьки, замість посилати туди дітей, наказують їм шукати абиякого заробітку.
За оцінкою ООН грозьба посухи доткнулась 14 з 34 провінцій, перш за все, на півночі та заході Афганістану. Голод поглибиться з настанням морозів, коли сніг перекриє перевали. Зими в горах тривають з листопада до березня, та бувають суворими, - сніжні заноси сягають кільки метрів, та на багато тижнів відрізають від світу цілі села та долини.
Вже в жовтні ООН алярмувала, що ситуація з багатьох регіонах стане критичною, проте, апель про гроші на харчі позостався без луни. ООН просила 142 млн. долярів, але зібрала тільки кільки десять. Захід, що переживає зараз поважні господарські клопоти, не є скорим до доброчинності (з подібним відстороненням поставився восени до апелю про допомогу для голодуючого Сомалі).
Ця ситуація ускладнює життя західним жолнежам та дипломатам в Афганістану. Харчова криза доткнулась регіонів, в яких не діяли партизани, не доходило до боїв, ані замахів та, навіть, не виробляють там й наркотики. Їх мешканці випитують в представників уряду, що це стало з міліардами долярів західної допомоги, чому ото поширюється лихо та голодують на ще задовго до нового врожаю.
Мешкаючи в спокійних півночі та заході, Таджики та Узбеки, лояльні стосовно уряду в Кабулі, віддавна нарікають, що усю закордонну допомогу загрібають Пуштуни з обнятого війною півдня та сходу. Подекуди це підтверджують представники західних доброчинних організацій та дипломати.
Конгрес США кільки днів тому подав, що три чверті західній допомоги для Афганістану, трафлять до регіонів, обнятих конфліктом, а її метою є здобуття підтримки цивільної людності для дій союзних військ. У минулому році Кандагар, головна арена змагань, отримав в чотири – п’ять рази більше грошей, аніж спокійні Bavjan та Dajkundi в центрі країни, бідні та гористі.
- Дійсно, більшість грошей прямуємо туди, де триває війна, - признає амбасадор США в Кабулу Ryan Crocker. – Це є елемент боротьби з партизанкою.
Louise Hancock з Oxfam, міжнародній гуманітарній організації, яка бореться з голодом у світі, нарікає, що використання доброчинної діяльності для військових і політичних цілій веде до скандалічного марнотратства грошей. Аби сподобатись військовим вождям, військові будують наприклад, школи в регіонах, до яких доїхати не можна, або де бракує вчителів. Оце відштовхує від Заходу мешканців спокійних провінцій, які, бачачи, як розподіляються гроші, починають жаліти, що в їх провінціях партизани не влаштовують засідок, та не підривають міни.
** З зондажу, проводимого щорічно американською Asia Foundation, виникає, що лічба оптимістів в Афганістану спала у цьому році на 1 проц. до 46 проц., а песимістів зросла на 8 проц. – до 35 проц.. З року в рік ця тенденція поглиблюється.
rdo: Gazeta Wyborcza
Див. джерело : 27.11.2011.
http://wyborcza.pl/1 ,75477,10712806,Afganczykom_grozi_glod.html
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
(з польської мови переклав: А. Грабовський,)
11.12.2011.; Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Оглядач не завжди згідний з думкою автора/авторів і не відповідає
за фактичні помилки, яких вони припустились; також перекладає
тексти авторів, з якими він не погоджується.
Коментарі