З Інтернету
огляд польських медіа для українських читачів
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gazeta Wyborcza > Artykuy W pracy do 67. roku ycia? Nie przejdzie
Renata Grochal, Katarzyna Pawowska-Saliska 2011-11-26,
http://bi.gazeta.pl/im/9/10712/z10712479X ,W-2009-r--pan-Feliks-Grejciun--kaletnik-z-Czestochowy-.jpg
У 2009 р. пан Фелікс Грейсюн, kaletnik з Ченстохови, виграв конкурс “Gazety'' на найстаршого працівника в країні. Тоді він мав 95 літ . Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
80 процентів Поляків є проти підвищення пенсійного віку. Заледве 16 проц. підтримує цей намірі, - виникає з зондажу TNS OBOP для "Gazety Wyborczej"
- В моєму селі в мене жінки найчастіше запитують, хто доживе до тих 67 літ? – мовить Ядвіга Фудала, 60-річна солтиська Ровув побіля Устки.
Уряд хоче зрівняти пенсійний вік жінок й чоловіків, та поступово підняти його до 67 літ. Чоловіки мусили би працювати на два роки довше, від 2020 року. Жінки – від 2040 року, - аж на сім літ довше!
http://wyborcza.pl/1 ,75248,10713271,W_pracy_do_67__roku_zycia__Nie_przejdzie.html
- Це як в анекдоті : зустрічаються два Росіяни та один ще тішиться, що їде на пенсію, бо як закінчить працю в Росії, то ще волгу (авто - перекладач) достане. А другий: Не тішся ти, глупий, бо дістанеш Волгу, але коли вже перепливеш. І мало хто доживає, - мовить з натиском Фудала.
Рівноправ’я нічого не коштує ???
В зондажу на доручення "Gazety Wyborczej" 80 проц. Поляків, – є проти підвищення пенсійного віку. Нехіть до довшій праці домінує рівно як серед жінок (84 проц.), так і чоловіків (77 проц.) у кожній віковій групі.
Тільки одна чвертка приймає аргумент, що мусимо підвишувати пенсійний вік, бо люди ж живуть довше та довше отримують пенсію (72 проц. проти).
Професор Мирослава Грабовська, соціолог та шеф CBOS, тлумачить, що уряд мусить з тим рахуватись, що допоки буде бракувати дитячих ясел та дошкільних дитячих закладів, буде й спротив щодо планів підвищення пенсійного віку, бо родини будуть оглядатись на бабцю. – У теперішніх часах, коли дорослі вертаються до дому не в 16-оо год., а радше о 17 – 18 год., бабуся не тільки доглядає немовля, але виконує отаку роллю підпори родини, - мовить Грабовська.
Вона додає, що ринок праці не заохочує до пізнішого відходу на пенсію. – На університетах професорки працюють до семі десяти літ. Але, жінка на послугах, яка розпаковує товар, розкладає його, впорядковує, а, при нагоді, не ліпшим чином оплачувана, немає мотивації, аби працювати за довше, - мовить Грабовська.
У зондажу TNS OBOR – такі найбільша акцептація урядових планів є серед мешканців великих міст з вищою освітою та серед симпатиків PO (Громадянська Платформа – перекладач) (37 проц.), хоча й тут понад половини (59 проц.) є проти. Найбільш знеохочені є виборці PiS (Право і Справедливість – перекладач) (92 проц.) та коаліційного PSL (Польська Народна Партія – перекладач). Та що цікаво, рішуче проти є виборці SLD (Соціал-Демократична Партія – перекладач) та Руху Палікота.
Й хоча надається, що зрівняння пенсійного віку – це є елемент рівноправ’я, та відповідно до Грабовської, висновки зондажу показують, що жінки акцептують рівноправ’я,. коли їм це нічого не коштує.
Цього не вдаси утримати
Аж дві третини досліджених (68 проц.) вважають, що жінки повинні мати право виходу на пенсію на дотеперішніх засадах, хоча б ота пенсія буде низкою.
Пересічна Полька працює трохи понад 36 літ, що свідчить, що вона є професійно активною тільки оті 45 проц. свого життя. Це на 10 пунктів/процентів менше, ніж Голландка, Латишка, Ірландка чи Данька. А через 10 літ Польки не будуть професійно працювати вже, навіть, трьох п’ятих життя, бо будуть у середньому жити до 84 літ. Так обрахували автори рапорту «Працевлаштування в Польщі – праця у життєвому циклу” з Інститути Структурних Досліджень (IBS).
З погляду тривалості професіональної кар’єри, ми в ЄС пасемо задніх. – Жінки в Польщі вже тепер раніше, ніж в Європі, виходять на пенсію, - мовить доктор Мацей Буковський, голова IBS і член групи стратегичних радників прем’єра.
А це означає, що без підвищення пенсійного віку, жінки, яким пенсія буде нараховуватись відповідно до нових засад (кожний робить внески на індивідуальні рахунки), буде її мати дуже низку. Бо ж вони заробляють менше за чоловіків, платять нищи внески, а живуть довше.
Полька на двох посадах
Аж 80 проц. досліджених в зондажу «Gazety” вважають, що жінки повинні працювати коротше за чоловіків, бо народжують дітей, та, - окрім праці, - займаються домом. Проти такої тези є заледве 18 проц. Поляків.
Як обрахував GUS, заміжні жінки з дітьми на утриманні, присвячують хатнім справам 4 год. та 45 хв. щоденно. Дещо менше заміжні жінки без потомства (4 год. 39 хв.), та самотні матері (4 год. 6 хв.).
Один з рапортів, що був підготовлений на доручення польської президенції в ЄС, вказує, що Польща має найвищий з усіх 27 країн Унії відсоток дітей, понищу третего року життя, в дитсадках. А поряд зі Словакію, ми є єдиним краєм, який не запевняє інституціональній опіки старшим людям. Брак отих двох чинників справляє так, що жінки не можуть бути рівноправними учасниками ринку праці. Це вони виходять часто на передчасну пенсію, аби зайнятись онуками чи недієздатними батьками.
- Добре, що хоча б одна третина електорату Громадянської Платформи підтримує цей намір. Але, не виключене, що само довше доходження люди до нового пенсійного віку 67 літ, не вистачить, й потрібно бути шукати вихід з цього правила для декотрих професій, - оцінює професор Мирослава Грабовська.
Телефонні дослідження TNS OBOP для "Gazety", 22-23 листопада, репрезентативне опитування 1003 особи
Що про це Ти думаєш? Напиши: [email protected]
Wicej w sobotnio-niedzielnej "Gazecie Wyborczej"
rdo: Gazeta Wyborcza
Див. джерело : 27.11.2011
http://wyborcza.pl/1 ,75248,10713271,W_pracy_do_67__roku_zycia__Nie_przejdzie.html
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
(з польської мови переклав: А. Грабовський,)
09.12.2011.; Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Оглядач не завжди згідний з думкою автора/авторів і не відповідає
за фактичні помилки, яких вони припустились; також перекладає
тексти авторів, з якими він не погоджується.
Коментарі