З Інтернету
огляд польських медіа для українських читачів
……………………………………………………………………………………………..
Powstanie Listopadowe na Litwie, Woyniu, Podolu i Ukrainie
-
Листопадове Повстання в Литві, Волині, Поділлі та Україні
http://www.kresy.pl/historia ,zabory?zobacz/powstanie-listopadowe-na-litwie--wolyniu--podolu-i-ukrainie
Успіх Листопадового Повстання в Королівстві Польськом залежав більшою мірою від перенесення боротьби на терени Литви, Волині, Поділля й Київщини. Цей стратегічний маневр мав перекрити дороги до Королівства і дезорганізувати тили царської армії. Успіх цього маневру давав шанс вимагати від царя повернення до Королівства прикордонних провінцій.
У Варшаві очікували, що повстання буде підтримане мешканцями східних
земель Речіпосполитої. Раніше там ходили відозви різних емісарів, які закликали до боротьби з Росією.
У Вільні повстав Центральний Революційний Комітет, який підпорядковувався Тимчасовому Уряду в Варшаві. Комітет мав в повітах своїх емісарів, які проводили там підготовку до збройного виступу, агітували за нього та заготовлювали зброю. У цих акціях передусім були заангажовані ксьондзи та учнівська молодь. На переломі березня і квітня 1831 р. повстання вибухле у повітах, замешканих польськими хлопами, себто, у віленської губернії та частково у мінської губернії (повіти дзішнєнський і віленський).
Повстанцям вдалося зайняти та утримати Дзісне. Свою участь в повстанні зазначила Емілія Плятер, молода двадцятип’ятирічна поетка, яка організувала партизанський загин й з успіхом воювала з царськими військами на межі віленської та вітебської губерній. Повстання в Литві хутко набрало підтримку широких кіл суспільства. Повстанці займали чергові місцевості, створювали повітову владу, проводили мобілізацію у військо й часто такі їм вдавалось свої відділи непогано організувати та постачати. Декларуючи свободу хлопам, повстанці здобули значний вплив на сільські маси.
Проте, скорі стало ясно, що партизанські загони не в стані подолати російські війська. Тоді польське командування виділило до дій в Литві два відділи регулярного польського війська под. командуванням двох генералів Дезидерега Хлаповського і Антонія Гєлгуда, загальною чисельністю у 13 тисяч жолнежів. Тої останній ( Антоній Гєлгуда – перекладач), що командував головною дивізією, оказався кепським і конкістадорським командувачем.
При спробі зайняття Вільна в битві в Горах Понарських його підрозділ майже був розбитий і змушений був відступити, розділившись на три групи. Два підрозділи під натиском російських військ відступили в Пруссію, де були інтерновані. Одному з них у серпні 1831 року вдалось пробитись до Королівства. Повстання в Литві згасло.
На Україні повстання тривало до травня 1831 року. Започаткувалось воно по приходу на Волинь кількатисячного загону кавалерії під командуванням генерала Юзефа Дверніцького. Початкове його рейд мав кілька перемог у сутичках й одне у більшому бою під Боромлею, але за прибуттям підкріплення до царської армії, закінчився поразкою.
Оточений переважаючими російськими силами, перейшов австрійський кордон. Його дивізія нараховувала тільки 4700 людей і 12 гармат. Вона була підтримана невеликими повстанчими загонами у повітах: ковельському, луцькому і рівненському. Вони були геть заслабі, щоби повстання на Волині отримало хоча б невеликий успіх. Більшість з них розпустилась.
Повстанці на Поділлі декларували свою можливість виставити до боїв 20 тис. людей. Вони мали опанувати Кам'янець-Подільський, у якому мав бути встановлений Центральний Уряд для України. У житті ж оказалось, що повстанці невзмозі мобілізувати таких великих сил, хоча при застосуванні значно менших сил могли би успішно діяти.
На Поділлі російські сили були невеликі й, навіть, не вишколені повстанці могли їх перемогти. Повстанцям бракувало інформації та оперативного зв’язку з Королівством. До сьогодні не з’ясована ролля, яку провадив на Поділлі емісар національного Уряду майор Базиль Хрущцєховський. Декотрі місцеві повстанці, такі як Стемповський і Водзінський, звинуватили його у зраді. Початкове заплановане повстання вирішено відкласти.
У повітах київського воєводства виступ польських повстанців був дуже обмеженим. На їх чолі став костюшківський генерал Бенедикт Колишко. З наявних сил йому вдалось сформувати 11 ескадронів кавалерії, які, однак, мали низку боєздатність, особливо при маневрах. Вони були досконалі у бою й дуже кепські в маневру. У боях з регулярними російськими солдатами не мали великого шансу. Брак вишколу дав по собі знати, власне, вже у першому бою повстанців з російським військом під Дашовим.
За бравурній й переможній битві при першої спробі перегрупування, повстанці впали у паніку й вдались до втечи. Внаслідок цього, вже в першої битві повстанча армія де-факто перестала існувати, хоча втратила кількадесят людей, а Росіяни двісті. Хоча генералові Колишці й вдалось зібрати ще п’ятсот кавалеристів й зробити дві вдали сутички, але впливу на подальший перебіг усієї кампанії вони вже не мали.
У лятичівському повіті Поділля вдалось реанімувати повстання під командуванням Александра Голинського, проте, його відділ не набрав запланованого складу повстанців й у кількості двохсот чоловіків відступав під загрозою знищення до кордонів Галіції, де капітулював перед Австріяками.
У суті справи повстання на теренах Волині, Поділля і Київщини радше було маніфестацією, аніж реальним збройним виступом. Повстанням було охоплено тільки частина повітів, у більшості ж навіть спроба збройної демонстрації не вдалась. Підпільники за Бугом сподівались на прихід сильного корпусу регулярного війська з Королівства, а також досвідчених інструкторів та зброї, що, як відомо, не сталось. Це унеможливило використання шляхти цих земель у військових діях, хоча вона й була й добрим матеріалом для військового вишколу. На українських землях повстання в черговий раз унаочнило, що часи посполитого рушення давно вже минули, а бравада не може замінити загальних засад військового мистецтва.
На відміну від Литви на Україні повстання було перш за все рухом шляхетським, й, врешті, польські двори заплатили найбільшу ціну. Більшість його учасників мусила удатись на еміграцію й вже ніколи не бачила Вітчизну. Один з них, граф Леон Стемповські, предок відомого есеїста, став ініціатором створення польського некрополю на цвинтарі Монмарт в Парижу. Повстанці, що позостались на місцях, практично усі були заслані у Сибір, переважна більшість з них втратила свої маєтки, конфісковані царською владою.
Також, репресіям були піддані учасники повстання в Литві, й це спричинилось до заслаблення польського духу у цьому регіоні давньої Речіпосполитої Обидвох Народів.
Marek A. Koprowski Марек А. Копровські
………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Див. джерело : .08.2009 - 10.2011.
- http://www.kresy.pl/historia ,zabory?zobacz/powstanie-listopadowe-na-litwie--wolyniu--podolu-i-ukrainie
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
(з польської мови переклав: А. Грабовський,)
08.2009. – 01.12.2011.; Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Перекладач не завжди згідний з думкою автора/авторів і не відповідає
за фактичні помилки, яких вони припустились.
Коментарі