----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Artykuy ... burzliwe dzieje tych ziem...
хребтом з Вонграми (польська вимова -перекладач ), а в басейнах Сяну та Дністра – з Руссю. В 981 році, як подає Нестор в своєї «Повісті минулих літ”: «Володимир йшов до Ляхів і зайняв їх городи Пшемишль, Червень та багато інших городи, які й досі під Руссю”.
Справді Болеслав Хоробрий відбив оті землі та рушив ще далі, зайняв значну частину сучасній Словакії з басейнами Удави та Топлі, але після його смерті, Польща поновна втратила ці землі на користь Русі.
Нестор – літописець (джерело не вказано тут і далі)
http://pl.pogranicze.eu/images/burz_L_M_Czyz002.jpg
Після багатьох літах поділу держави Рюриковичів на шерег удільних князівств та наступної залежності від татарських ханів, в 1238 р. на чолі Галицько-волинської Русі став князь Данило. Заклав він городи у Львові та Холмі, де поставив свою столицю. Був він першим королем Галицько-Волинської Русі, - коронований в Дорогочині, похований в Холмі.
Його син, Лев Галицький, переніс столицю до Львова в 1272 році. Це його військо було переможене краківським та сандомирським лицарством у битві під Гужліцами, де він силився опанувати Люблінську землю. Також Лев воював з Малополянами за Пшеворськ. Його черговий син і наступник, Юрій, поновне змінив столицю, поставив її у Володимиру Волинському. Останнім владикою, після смерті з татарських рук синів Юрія, Андрія та Лева II, став Болеслав Юрій II, отруєний боярами в 1340 році.
Галицько-Волинська держава схилилась до розпаду. Волинська частина відійшла під панування Литви, галицька та холмська частини були включені до польського королівства.
* * *
Три віки, коли кордони польської державності протягнулись з лінії Сяну та Дністра аж до Ясюлку та Віслок, як то бува на прикордонні, історія цих земель була бурхливою. Руські княжата Ростиславовичі точили поміж себе боротьбу за владу та шукали допомоги в сусідів - Поляків та Угорців.
http://pl.pogranicze.eu/images/burz_L_M_Czyz003.jpg
Казимир Великий
Та Казимир Великий в 1340-49 рр. зайняв Галицьку Русь, землі перемиську і саноцьку, та включив їх до своєї держави. Та й це був не кінець, - ця земля поновне стала угорською, та як такою, з руки угорського короля, урядував нею Владислав Опольчик. Та вже за часів королеви Ядвіги позитивно закінчились прикордонні спори й ця територія на наступні чотири віки увійшла до складу польського королівства. Аж на чотири віки і тільки, бо ж в 1772 році, році першого розбору Польщі, Австрія зайняла увесь південь Речіпосполитої, аргументуючи тим, що як скоро в XII в. король, Коломан Угорський панував над руськими галицьким та володимирівським князівствами, то є він спадкоємець угорських прав й це не є захоплення, але ревіндикація. Та повз те, що такий виклад заповідав би приєднання оцих земель до Угорщини, Галиція та Лодомерія залишились відособленою провінцією.
http://pl.pogranicze.eu/images/burz_L_M_Czyz006004.jpg мапа прикордоння
Жоден адміністративний поділ не визначив кордонів між отими князівствами й поточне вживане назву Галіція , хоча ж повна офіціальна назва була – Королівство Галіція і Лодомерія з Князівствами Освенцимським та Заторським.
http://pl.pogranicze.eu/images/mapa_Kresowa016.jpg Мапа Кресів
На землях, приєднаних до Австрії внаслідок першого забору, проживало близько 2 650 тис. Поляків і Русинів. У II розбору земель Речіпосполитої Австрія участі не брала, проте в III розбору збагатилась на так звану Нову Галіцію, яку зрештою по короткому часі втратила, вже ж у хвилі створення Варшавського Князівства в 1809 році. Землі, включенні до Австрії, оказались у дуже поганому географічному становищі.
Нові кордони відтяли їм доступ до Вісли, транспортного шляху з Польщею та Гданськом. З другого боку кордону були карпатські водостоки, природна перепона з півднем. Усе це обумовило господарчу ізоляцію, а тим самим фінансову руїну усіх верств населення, поглиблену тим, що угорський двір не давав собі ради, чи здолає утримати цей новий територіальний набуток довгий час, та трактував Галіцію як свого роду колонію.
Звідтіль й популярне визначення цих земель, оголених від неврожаю й голодних, часом дослівно, - Галіція та Глодомерія (польська вимова - перекладач ).
Цікавим є Універсал, який цесарівна Марія Тереза видала в рік розбору.
Ото його короткий уривок:
http://pl.pogranicze.eu/images/burz_L_M_Czyz005.jpg
- ... Ми, Марія Тереза, з ласки Божої Цесарівна Римська і таке далі..,
... усім і кожному окремо, кому про це належить знати або бачити належало би, універсал цей до тих, хто чував, читав або слухав читання, ласка та благодійність Наша, цесарська, королівська і усього доброго. Оскільки, доглядівши теперішній стан Польщі, Ми, з імператором російським та прусського короля двором поєднавши, учинили раду, які провінції цього королівства нам власне з здавен належали й річ ясна, тепер відібрати. Ми цей край яко частку за Нашим правом нам повинну, війську нашому зайняти наказали, які в наступних кордонах складаються… »…
- тут йде детально визначення перебігу кордону та зміст призначення уповноваженого комісара, яким став граф Перген.
І далі:
... „... Наказуємо, усім тим, які тільки між отими кордонами знаходяться, васалам, осадникам абиякого стану, віросповідання та кондиції, духовним та світським, магістратам сільським, та нарешті усім та кожному окремо, нікого не виключаючи, спокійно і слухняно діяти повинні, й таким чином на ласку Нашу Королівську заслужать. Якщо би то (чого не сподіваємось) наказам нашим противитись наважились, нехай той знає, що або неприхильні, чи примушені, без вродженій з нами ласкавості, суворо з ними примушені будемо поводитись. Для того для більшій ваги універсал цей підписали ми та печаттю нашою великою ствердити розпорядились.
Даний в місці нашому Відню дня 11 вересня року божого 1772, королівств наших 32. Марія Тереза…
Такий початок тутешніх земель, які з великим сентиментом та тоскною за «старими та добрими часами” популярно називається Галіція (польська вимова – перекладач ), і як це визначення було впроваджено, аби узасаднити забір.
http://pl.pogranicze.eu/images/burz_L_M_Czyz006.jpg
Австрійський Герб провінції Галіції та Лодомерії (1782 р.)
Lidia Maria Czy Лідія Марія Чиж
Див. джерело : 26.09.2011.
http://pl.pogranicze.eu/index.php?categoryid=41&p2_articleid=1394
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
(з польської мови переклав: А. Грабовський,)
07.11.2011.; Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Перекладач не завжди згідний з думкою автора/авторів і не відповідає
за фактичні помилки, яких вони припустились.
Коментарі
Гість: Alter_ego*
19.11.11, 15:24
Щиро дякую! Дуже цікаво. В "обране".
Zaremba
210.11.11, 08:10Відповідь на 1 від Гість: Alter_ego*
Дякую, ясна Пані.
При нагоді, щось ще на таку руку підшукаю...
М_Ірина
313.11.11, 18:30
Кожна держава вважає себе пупом Землі.
Тому пупів у нас стільки, що й опупіти можна
Zaremba
414.11.11, 12:00
Леонід
515.11.11, 05:52Відповідь на 3 від М_Ірина