З Інтернету огляд польських медіа для українських читачів
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kobiet wicej, ale cigle mao Renata Grochal 2011-10-12,
http://wyborcza.pl/51 ,75478,10453761.html?i=0
Пікет під Сеймом представниць Конгресу Жінок, які домагаються впровадження паритету
Fot. Sawomir Kamiski / Agencja Gazeta
У Сейму буде заледве 24 проценти жінок. Це тільки на чотири проценти більше, аніж у попередньому складу парламенту.
http://wyborcza.pl/51 ,75478,10453761.html?i=1
Fot. S3awomir Kaminski / Agencja Gazeta??????????????
"Янголяти PiS» - жадна з сьомі кандидаток, які з плакатів та на конференціях …
Kraj
http://wyborcza.pl/51 ,75478,10453761.html?i=2
Парламентські вибори були цікавим експериментом.
Уперше їх провадили зі збереженням квот для жінок у партійних списках. Усі партії мусили мати у своїх списках щонайменше 35 проц. жінок й стільки ж чоловіків. Цей тест найліпше здала Громадянська Платформа. Хоча партія є досить консервативною, та – як порахував Інститут Публічних Справ – введе вона до Сейму найбільше жінок.
На 207 послів PO (Громадянська Платформа – перекладач) буде мати 72 посланки. Це аж 35 проц. жінок. Платформа – на рекомендацію прем’єра Дональда Туска – впровадила внутрішнє регулювання участі жінок. У перший трійці кожного списку мусила бути щонайменше одна жінка, у першій п’ятірці – дві. Та не усе було гладко. Жінки-одиначки були вислані в регіони, де партія прем’єра Туска вигравала рідко. Але жінки виклик прийняли, - до Сейму дістались 13 з 14 жінок-одиначок.
Другим за кількістю парламентським клубом – PiS (партія Право і Справедливість Ярослава Качинського – перекладач) буде мати заледве 17 проц. жінок (на 157 послів PiS буде тільки 27 посланок). Це тому, що PiS рідко ставив жінок на прохідні місця.
Хоча найбільше жінок на списках умістила SLD (польська ліва партія, створена 15 квітня 1999 р.), аж 44 проц., та буде вона мати 15 проц. посланок ( на 27 послів – 4 жінки). - Союз віддав жінкам менше чверті найліпших місць на списках, - каже Малгожата Друцярек з ISP (Інститут Публічних Справ – перекладач) .
Навіть Рух Палікота , який пропагує ідею рівності та впровадження паритету для жінок у списках, буде мати на 40 послів заледве п’ять посланок (12 проц. Жінок).
Найгірше однак впало PSL (себто, центристка аграрна партія, створена 5 травні 1990 р.). У 28-особовому парламентському клубі в нього буде тільки дві жінки (7 проц.), що підтверджує традиціоналізм народовців, які від початку були проти квот для жінок.
Голова PiS Ярослав Качинський, також противник квот, учора казав, що закон з квотами не справдився, бо в PiS посланок буде ще менше, ніж в попередній каденції.
Александра Ніжинська з ISP не погоджується з головою PiS. Підкреслила, що хоча зростання відсотку посланок є незначне, не означає це, що квотний механізм не задіяв. У попередньому складі Сейму було 20 проц. жінок.
- Систематичний зріс лічби посланок на чергових виборах може перейти на більшу значимість жінок в політичному житті. Й може це стати початком глибинних суспільних змін щодо рівній участи жінок та чоловіків в публічній сфері, - оцінює Ніжинська.
Результати виборів не підтвердили декларацію з передвиборчого зондажу OBOP (себто, Осередок Досліджень Публічної Опінії – найстаріший інститут досліджень публічної думки в Польщі, повстав в лютому 1958 року, - перекладач) для ''Gazety'', в якому запитували респондентів, кого виберуть з “двох кандидатів з однаковою кваліфікацією”. Більше осіб (37 проц.) ствердило, що жінці ніж чоловікові (33 проц.), але цей відрух симпатії ослаб перед обличчям виборчої урни.
Професор Магдалена Шрода, феміністка та естет, діячка Конгресу Жінок, вважає, що невеликий зріст лічби жінок у новому складі Сейму, це ефект того, що більшість партій, такі як SLD – спихнула жінок на гірші місця у списках.
- Коли ми працювали в Сейму над проектом паритетного закону, чоловіки-політики казали, що не буде жінок, охочих кандидуватись. Вибори спростували мит, що жінки не тягнуться до політики. Вони хочуть кандидувати, але є розміщені на останніх місцях списків, - каже “Gazeczie”.
На думку Шроди, ефект закону про квоти був би ліпшим, коли б вдалося впровадити перемінний регулятор, себто чоловік – жінка – чоловік на найліпших місцях партійних списків.
Такий запис й був в законі, поданим в Сейм, але був він усунутий, бо будив сумнів конституціоналістів. Конгрес Жінок хоче такі закон новелізувати.
rdo: Gazeta Wyborcza
Джерело: 13.10.2011.
http://wyborcza.pl/1 ,75478,10453761,Kobiet_wiecej__ale_ciagle_malo.html
……………………………………………………………………………………………………………………………………………….
(з польської мови переклав: А. Грабовський,)
15.10.2011.; Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Перекладач не завжди згідний з думкою автора/авторів і не відповідає
за фактичні помилки, яких вони припустились.
Коментарі