З Інтернету
огляд польських медіа для українських читачів
……………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Gazeta Wyborcza > Kraj > Kraj Polaku, mczyzno, poyj duej
Agnieszka Pochrzst-Motyczyska 2011-09-30,
Чоловіки частіше від жінок тягнуться до алкоголю та цигарок
http://wyborcza.pl/55 ,75478,10380912,,,,10380884.html
Fot. Jacek agowski / Agencja Gazeta
В країнах Європейського Союзу чоловіки у середньому живуть понад шість літ менше, аніж жінки. У Польщі ця різниця становить аж дев’ять літ, а в Росії – понад 12 літ. Але, як показує приклад Голландії, у цілому так не
може бути. Там, різниця між життям жінки та чоловіка становить заледве півтора роки.
Епідеміологи досліджують, чому мешканці Східної Європи живуть аж на 12 літ менше, аніж оті з Західної Європи. Польська ж середня тривалість життя на рівні близько 72 роки належить до країн, в яких чоловіки живить найменше. Для порівняння – Ісландці живуть в середньому 80 років.
Понад 90 проц. жінок в Західній Європі доживають 65 років життя, В Польщі до цього віку доживают тільки один з трьох чоловіків. У нашій країні, рівно як, наприклад, в Литві, - вмирає найбільше (40 проц.) чоловіків у продуктивному віці. Найменше, - 18 проц., - вмирає у Швеції.
- На прикладі Голландії, де вікова різниця між жінками та чоловіками становить півтора роки, видко, що не є тут тільки генетика, зв’язана зі статтю, але ж важливі й суспільні чинники, - тлумачить професор Вітольд Затонський з Онкологічного Центру в Варшаві. – як скоро жінки можуть жити довше, це значить, що біологічне це є можливим також й для чоловіків.
Головна причина нерівності у здоров’ю між чоловікам сходу та заходу Європи, є смертність з поводу кровообігу. До кінця 60-х років в усій Європі статистика була подібна, однак, пізніше, - коли в західних країнах почали популяризувати здоровий спосіб життя, боротьбу з димом цигарок, обмеження споживання солі, - Європа разюче поділилась.
В Польщі усе більш успішно потрафили лікувати серцеві напади й від того менше людей вмирає з цього поводу. Однак, тільки оте покращення лікування, таки не зменшило чинники ризику. Що належить робити, аби менше осіб вмерло від ішемічній хвороби серця, показує приклад Фінляндії. У 60-х роках вона мала найвищі показники смертності. Губили фінів міцний алкоголь та жирна дієта. Протягом 20-ті років, від 1972 до 1992 рр., смертність з поводу ішемічній хвороби серця впала на 60 процентів! Головним чином, завдяки зміни дієти, - менше масла, більше овочів та ягід, менше солі та тютюну.
- Отож видко, що людина має вплив на хвороби. У Фінляндії зниження смертності було заплановано. Створена за роки профілактична система. Це приклад того, що публічне здоров’я можна будувати аби руйнувати. – підкреслює професор Затонський.
Жінки живуть довше, бо більше дбають про дієту та свою фігуру. Чоловіки частіше тягнуться до алкоголю та цигарок. Але, кидають палити частіше, аніж жінки. Чим багатше країна, тим частіше палять жінки, - каже професор Salim Yusuf з Університету McMaster в канадському Гамільтону, який аналізує дані цілого світу, що вони зібрані в рамах проекту PURE.
У Кельцях вирізнено групу кільки десять тисяч осіб у віці від 45 до 64 літ, себто, так звану когорту, яка має бути регулярно досліджувана наступне десятиріччя. Епідеміологи шукають залежність між тим, що їдять, як живуть і чим хворіють або вмирають. За аналізами крови, мочи та перших чотирьох тисяч анкет осіб вже проглядається, що шкодить.
– Дуже багато осіб має проблеми з цукровим діабетом та підвищеним тиском, але небагато про це знають, що не приймають ліки, або вони неналежно добрані. Дуже великою проблемою для обох статті є повнота, - підкреслює Марта Манчук, координатор досліджень в швентокшишському воєводству.
Gazeta Wyborcza
Джерело: сайт газети, 30.09.2011.
http://wyborcza.pl/1 ,75478,10380884,Polaku__mezczyzno__pozyj_dluzej.html
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
(з польської мови переклав: А. Грабовський,)
03.10.2011.; Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Перекладач не завжди згідний з думкою автора/авторів і не відповідає
за фактичні помилки, яких вони припустились.
Коментарі