З Інтернету
огляд польських медіа для українських читачів
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nie tylko owiata, nie tylko Polacy
http://kresy24.pl/22949/nie-tylko-oswiata-nie-tylko-polacy/
Це вже не тільки боротьба за права національної меншини, це є вже боротьба за засади демократії, - повідомив учорашньому вічу за оборону польського шкільництва в Литві, европосол Вальдемар Томашевський, лідер Акції Виборчої Поляків.
До польського протесту долучились позбавлені землі власники,
Об’єднання Вчителів Російських Шкіл , білоруське об’єднання ім. Францишка Скарини, представники Асамблеї Малих Підприємств та найбільше професіональне об’єднання литовських вчителів – Федерація Професіональних і Наукових Союзів, яке об’єднує близько 8 тис. осіб.
Тема пограбування землі та права реституції на батьківщину кількиразово піднімалась під час учорашнього віча в обороні польських шкіл в Литві. Піднімали цю тему самі Литвини.
Між іншим, виступила Цедря Пугачаускайте з Друскеннік, репрезентуючи пограбованих землі Литвинів. Студіює литовську філологію, але, - як вона підкреслила, - з протестом польської меншини її поєднує спільна кривда, яку дознають від влади колишні власники землі. Є дві речі: рідна мова та приватна власність, які наданні не владою, тож то жодна влада не може нас отих речей позбавити, - говорила.
Вона виразила подив та признання громадянської постави та відваги литовських Поляків, які єднаються у боротьбі за свої права: Це потрібно нам усім. Ви є відповідальними громадянами держави й завжди йдете разом, переборюючи виникаючі проблеми, - висловилась Пугачяускайте.
Проблема власності на землю на віче піднімалась багаторазово . Секретар Ради Віленського Району, Рената Цитацька ствердила, що могла би довго перелічувати приклади пограбування людей з батьківщини та пригадала, що дружина відомого литовського композитора отримала землю в Авіженях, де для колишніх власників отой землі не було.
Слід додати, що усі виступи щодо реституції прав на батьківщину, зустрічались з підтримкою кільки тисяч Поляків, Росіян, Білорусів та Литвинів, що брали участь в протесту.
- Протест національних меншин проти Закону про Освіту заінспирував також й інши суспільні групи до протиставлення деспотизму влади. Ми не є проти Литви, як це декотрі хочуть втокмачити суспільству. Протестуємо проти чинної влади, яка порушує громадянські права усіх, рівно Поляків, як і Литвинів, - казав Вальдемар Томашевський.
На призов Батьківського Форуму Польських шкіл та Шкільних Страйкових Комітетів у справі оборони польських шкіл відгукнулось понад 6 тис. осіб. Вирішено почекати на висновки чергового засідання групи експертів, створеного прем’єрами урядів Литви та Польщі, яке відбудеться 14 жовтня в Вільні. Однак, якщо й після цієї зустрічі, влада Литви зігнорує постулат національних меншин в польських школах в Литві, буде оголошений страйк.
Kresy24.pl
Джерело: 26.09.2011.
http://kresy24.pl/22949/nie-tylko-oswiata-nie-tylko-polacy/
………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Портал повстав при підтримці:
Сенату Речіпосполитої Польської
Міністерства Культури і Національної Спадщини
(з польської мови переклав: оглядач А. Грабовський,)
27.09.2011.; Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор/автори.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Оглядач/перекладач не завжди згідний з думкою автора/авторів і не відповідає
за фактичні помилки, яких вони припустились .
Коментарі