З Інтернету огляд польських медіа для українських читачів
Gazeta Wyborcza > wiat > wiat Niemcy i Polacy - dobrzy ssiedzi
Bartosz T. Wieliski, Berlin 2011-09-21,
Німці та Поляки – добрі сусіди
Віками Поляки і Німці вміли жити в згоді як от тепер. Такий девіз відкритій у середу (себто, 21 вересня ц.р. – перекладач ) в Берліну однієї з найбільших польських виставок за кордоном.
http://wyborcza.pl/55 ,75477,10331044,,,,10331055.html Fot. THOMAS PETER REUTERS
Фігурка Святої Ядвіги на виставці «Обік. Польща – Німеччина 1000 літ історії в… ”
Для багатьох Німців за Одером починається страшний Схід
- На цю виставу будемо брати дітей, аби показати їм Польщу. А вони
будуть задавати нам трудні питання, - каже німецький президент Кристіян Вульфф, відкриваючи експозицію «Обік. Польща – Німеччина 1000 літ історії в…”. Ще ніколи Польща не презентувалась у такий спосіб в сусідній країні. У виставкових залах музею Martin Gropius Bau можна оглядати понад 800 експонатів, зібраних з 200 інституцій усієї Європи. Берлінська виставка – це одна з найбільших культурових подій польської резиденції та одна з найбільших заходів польського музеум.
На виставці експонуються твори мистецтва, старі книжки, документи, побутові речі, строї чи стародавні гроші. Є копія Енігми, німецькій шифрувальній машинки воєнних літ, до викриття коду якої спричинились й польські криптологи. Експонати, скомпоновані And Rottenberg, розповідають про багату історію польсько-німецьких стосунків.
- Разом пройшли ми довгу дорогу . Німці товаришують нам, відколи народилась польська державність. Ми назавжди є сусідами, - казав на відкритті виставки президент Броніслав Коморовський.
Обидва президенти підкреслювали символіку місця. У часі війни, тут побіля Martin Gropius Bau, розміщувалась головна квартира гестапо, потім тут проходив берлінський мур. А тепер будуть тут вчити історію сусідньої країни.
Ядром оповідання про Польщу та Німеччину не є ані Аусшвитц, ані зруйнована у війні Варшава, а от Грюнвальд, де в 1410 р. польсько-литовські війська поконали армію ордену хрестоносців. Глядач м. і. побачить привезену з Краківського Національного Музею «"Hod Pruski” (“Честь Прусії” – перекладач) Яна Матейки та копію його гобелену «Битву під Грюнвальдом”. Також побачить глядач фільм про урочистості 90-річній давнини, коли німецький президент Пауль фон Гінденбург відзначав річницю переможній битви під Танненбергом з царською армією в 1914 році. Німці називають битву під Грюнвальдом битвою під Танненбергом, а перемога над Росіянами – це, за їх термінологією, друга битва під Танненбергом.
Творцям виставки найвиразніше залежало на зміні домінанти II світової війни стосовно оповідання про Поляків та Німців, хоча, дійсно, Аушвитц та пекло окупації мали своє місце. У сумеречному світлі зали війну ілюструють твори сучасних артистів, наприклад, образи Анджея Врублевського, м. і. славетний цикл «Розстріляння”, різьба Алини Сапочніков. Екран показує фрагменти фільму «Канал” Анджея Вайди.
Потім глядач дійде до жахів XX віку, огляне образ Рихези, дочки цесаря Оттона III, яка в 1013 стала дружиною сина Болеслава Хороброго, виходячи за пізнішого короля Мешка II. Глядач пройде повз копії двері гнезненських, відлитих з нагоди з’їзду польського владики та німецького цесаря, який відбувся в 1000-му році, та копії спису, який Оттон III подарував Хороброму. Та ще дізнається, що в тамтих часах стосунки поміж Польщею та Німеччиною були перфектні.
Автори виставки хочуть показати, що стереотип Німця як одвічного ворога Поляків, є фальшивий, а більшість спільної історії з отих 1000 літ спливло під знаком миру. – Коли країни Європи точили поміж себе війни, прикордоння Польщі та Німеччини було мирним, й було континенту за приклад. Досить рідко ми це підкреслюємо, - казав президент Коморовський.
Творці виставки в польсько-німецькій історії шукали найбільш знакові місця та постаті. Оповідають про святого Войцеха, Миколая Коперника та Wicie Stwoszu, про Гданськ та Краків. А саме експонати різних епох сусідують з творами видатних польських майстрів сучасності.
Берлінські медіа от вже кільки днів трублять про виставку, організатори очікують тлуми глядачів. - Молодь інакше споглядає на минуле, аніж моє покоління. Ми показали їм тільки елементи нашій історії, але цього повинно вистачить, аби приблизити ним Польщу, - каже Владислав Бартошевський, голова організаційній ради виставки.
rdo: Gazeta Wyborcza
Джерело : 22.09.2011.
http://wyborcza.pl/1 ,75477,10331055,Niemcy_i_Polacy___dobrzy_sasiedzi.html
…………………………………………………………………………………………………………………………………………….
(з польської мови переклав: оглядач А. Грабовський,)
24.09.2011.; Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор/автори.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Оглядач/перекладач не завжди згідний з думкою автора/авторів і не відповідає
за фактичні помилки, яких вони припустились .
Коментарі