З Інтернету
огляд польських медіа для українських читачів
rp.pl » Wiadomoci » Kraj » Spoeczestwo , Gmina Pusk zdejmuje litewskie tablice. Nowych nie powiesi , Robert Mickiewicz 15-09-2011.
Гміна Пунськ знімає литовські таблиці. Нових вже не повісить …
http://www.rp.pl/galeria/17 ,1,717352.html
autor: Jakub Ostaowski rdo: Fotorzepa
Двомовні таблиці з назвами місцевості демонтовані, бо їх замалювали вандали. Війт Пунська запевняє, що нові таблиці будуть тільки мовою польською.
Литвини, які становлять більшість мешканців гміни, стверджують, що відмовляються від написів з-за боязні нападів зі сторони Поляків, та з приводу солідарності з владою Литви, яка не дозволяє польської меншині в Литві вивішування двомовних таблиць.
Литвини в Польщі мають таке право згідно з законом про національні меншини. З цього привілею вже користатись не хочуть; про їх такі плани поінформував литовський портал delfi. lt.
Війт гміни Пунськ Вітольд Лішковський вчора був невловимий для журналістів. Литовському порталові він тлумачив, що до цього змушений був хвилею ненависті.
Наприкінці серпня 29 таблиць з назвами місцевості в 14 місцевостях було замальоване фарбою невідомими вандалами.
Неподалік Сейн фарбою облитий також був пам’ятник, та розбита пам’ятна таблиця литовського письменника Альбінаса Жукаускаса.
– На цьому тижню її знімемо, - повідомив Лішковський про таблиці портал delfi. Але, чи повішаємо лі назад, - не знаю. Напевно, не буде вже двомовних написів. Й це з приводу отих випадків. Але, узагалі почалась дискусія про польських Литвинах: як нам тут добре, як сир у маслі катаємось. Усі порівнюють нашу ситуацію з ситуацією Поляків в Литві. Що Поляки в Литві нічого не мають, що будуть змушені закривати свої школи. Що ім’я та прізвища писати не можуть. Ми пригноблені оцим почутим, нам це дуже прикро.
Тому війт зазначив, що брак таблиць з подвійними назвами буде також й знаком солідарності з Литвою.
„Ми, Литвини, й так знаємо, як називати свою місцевість. А Поляки в Литві не знають добре, оскільки польські назви появились там значно пізніше, Тож мені здається, що нехай вже не буде їх як в нас, так рівно й в Литві», - додає думку війта портал delfi. lt.
– Якщо Литвини в Польщі постановили собі добровільно полонізуватись, то їх вибір, але, ми, Поляки в Литві, не має наміру йти за цим прикладом та піддаватись добровільної литовізації, - каже «Rz” Едвард Трусевич, секретар Союзу Поляків в Литві. – Хоч вони й прийняли рішення про зняття двомовних табличок, це факту не змінює, що вони можуть повністю користатись правами, що виникають з польського закону про національні меншини, який базується на європейської рамкової конвенції про охорону національних меншин. Ми в Литві таких прав не маємо. Хотілось би також вірити, що оця діяльність польських Литвинів не консультувалась з литовським Міністерством Закордонних Справ, але є вона добровільним рішення Литвинів, замешканих в Польщі.
У свою чергу маршалок Сенату Богдан Борусевич визнав «за досить дивні” слова президента Литви Далії Ґрубаускайте, яка визначила нелояльність польської меншини стосовно литовської держави. За маршалком загострення й так до цього злих стосунків не є бажаним.
Литвини є найменшою національною меншиною в Польщі (5,8 тис.), а у свою чергу Поляки є найчисельнішою національною меншиною в Литві (десь 6,7 % населення).
Роберт Міцкевич з Литви
Rzeczpospolita
Джерело: 16.09.2011.
http://www.rp.pl/artykul/17 ,717352-Punsk-zdejmuje-litewskie-tablice-nazw-miejscowosci.html
………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
(з польської мови переклав: оглядач А. Грабовський,)
17.09.2011.; Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор/автори.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Оглядач/перекладач не завжди згідний з думкою автора/авторів і не відповідає
за фактичні помилки, яких вони припустились .
Коментарі
Східняк
124.09.11, 02:07
А донецькі можновладці скрізь ліплять написи виключно московською мовою і не переймаються з того анітрохи!!!