З Інтернету огляд польських медіа для українських читачів
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Volgal Aktualnoci Ukraina: Wadze lokalne pomagaj w ekshumacji w Ostrwkach
Dodane przez Zalewski , Opublikowano: Niedziela, 31 lipca 2011 o godz. 13:01:05
Богослужіння на місці злочину УПА на Поляках на Волині , fot. Leszek Wjtowicz/Dziennik Wschodni
http://static.kresy.pl/image/x/b10268c919bf2ea9de0235d6181e4d74.jpg
Україна: Місцева влада допомагає в ексгумації в Острувках
Польські археологи, які працюють в Острувках в Україні, знаходять чергові місця поховання Поляків, вбитих українськими націоналістами на Волині в 1943 році. Найчастіше це є невеликі могили, в яких знаходяться тіла кільки люди.
Мацей Данцевич з Ради Охорони Пам’яті Боротьби та Мучеництва поінформував Польське Радіво, що археологам вдалось визначити межи великій могили на, так званим, полю трупів, де розстріляне та поховане вбитих Поляків, у більшості жінок та дітей з Острувок та околиць.
Однак, ще з’ясовується , немає там п’яті могил, як передбачалось, а тільки 3 могили. Ще на початку роботи археолог Олаф Попкевич звертав увагу, що відомості від свідків, можуть бути неправильними, «Чували, що було кільку могил, хтось казав про п’ять, але це тільки інформація з других рук”, - повідомив він Польському Радіву.
Крім того, знайдені й поодинокі місця поховання Поляків. В однієї з малих могил спочиває 5 тіл. Археологи відкрили також фундамент школи, де, не виключене, - також знаходяться ями, в яких ховане вбитих Поляків.
Місцева влада сприяє Полякам в організації роботи. Немає проблем з постачанням Полякам води, чи доставкою наметів. Відкритість влади виникає не тільки з окремого доручення з Києва, але, також і з власного переконання. Одним з місцевих урядовців є голова Рівненського району, Володимир Стрижук.
Як він признається у розмові з Польським Радівом, не може поступати інакше. «На мою думку, єдине, що нас розділяє, Поляків і Українців, це ріка Буг. Окрім цього, маємо спільні традиції, історію, культуру”, - зазначає, охоче оповідаючи про співпрацю між своїм районом та польськими партнерами. Спільно організованими є виїзди, обміни молоддю та дітьми.
Від Острувок вже й сліду катма, як так саме й інших сіл на Волині, замешканих Поляками. Українці в тих околицях не приховують, що дійшло там до злочину. Однак, підкреслюють, що ця тема не обговорюється в їх родинах, Степан, із сіла Сокіл, який працює на облаштуванні польського цвинтаря до візитів президентів Польщі та України на переході вересня та жовтня, пам’ятає про те, що відбулось 67 років тому, тільки що говорено в його домі.
„Вже тепер не має таких старших люди, може й є кільки, які пам’ятають, - додає. Степан досконало знає, де були польські села. «Там було сіло, спалили [Поляків] в стодолі, потім перенесли на цвинтар, моя мама, яка вже не живе, про це казали”, - говорить, показуючи поле, заросле бур’янами.
В 1943 році українські націоналісти разом з місцевою людністю забили понад тисячу Поляків, замешканих в околицям Острувок. Більшість з них мала бути похованою на так званим полю трупів.
IAR/Kresy.pl
14.08.2011. ; сайт Фундації Допомоги Полякам Сходу,
http://www.kresy.pl/volgal ,aktualnosci?zobacz/ukraina-wladze-lokalne-pomagaja-w-ekshumacji-w-ostrowkach
Портал повстав при підтримці:
Сенату Речіпосполитої Польської
Міністерства Культури і Національної Спадщини
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………
(з польської мови переклав: А. Грабовський,)
16.08.2011.; Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Перекладач не завжди згідний з думкою автора/авторів і не відповідає
за фактичні помилки, яких вони припустились.
Коментарі