З Інтернету огляд польських медіа для українських читачів
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gazeta Wyborcza > wiat > wiat, Tajemnicze zejcia dzikw na bretoskich plaach
Dominika Pszczkowska 2011-08-03,
Таємнича смерть кабанів на бретонських пляжах
На пляжах Бретані останнього місяця знайдено аж 36 мертвих кабанів. Їх таємнича смерть тільки посилила триваючий вже роками спір про шкідливість бретонського рольництва.
http://wyborcza.pl/51 ,75477,10057830.html?i=0
Fot. BENOIT TESSIER REUTERS
Вивезення водоростей з бретонських пляжів
http://wyborcza.pl/51 ,75477,10057830.html?i=1
Франція
Тварини булі знайдені в усті річки Gouessant. Вони лежали на пляжах, оточені водоростями. Проведений розтин шести тварин показав, що в легенях п’яти з них був сірководень.
Екологи здіймають алярм. Вже роками застерігають, що азот з гною, що його застосовують в бретонському рольництві зумовлює розвиток водоростей, - ці рослини при розкладанні виділяють сірководень, який може бути смертельним не тільки для тварин. На думку екологів, у цьому році проблема ця є особливо важливою. Вони твердять, що з бретонського узбережжя вже зібране 32 тис. м водоростей, тоді як у тому ж періоді минулого року 28 тисяч м .
Питання, що зумовлює зріст водоростей, й чи кабанів напевно вбив сірководень, є винятково гарячим. Бретанія – це ж бо аграрний басейн Франції: тут вигодовується 60 процентів свині, 40 проц. курчат та 30 проц. рогатій худоби. Величезні сільськогосподарські підприємства, які домінують зі своєю продукцією, роками здійснюють потужне лобіювання проти гостріших норм охорони навколишнього середовища та порушують обов’язкові приписи.
Проблемою є перед усім тваринні екскременти. Рольники, не маючи ради як їх позбутись, розливають їх на полях як гній. Однак, його є так багато, в додатку ще й шкідливі хімікати з ланів. Ото усе це спливає до річок й, врешті, в океан.
Про проблему відомо не від сьогодні. Вже в 90-х роках мешканці однієї місцевості - Guingamp – виграли процес, стверджуючи, що вода в їх кранах була отруєне нітратами. Європейський Союз дорікає Франції за недодержання директив, що обмежують накопичення іонів азоту в річках та інших збірниках води. Аграрне лобі однак є таким впливовим, що місцева влада роками примружувала очі, наприклад, на те, що власники господарств тримали набагато більше тварин, аніж мали на це дозвіл.
Й сьогодні влада також сторожка. – Не можна однозначно стверджувати, що то сірководень зумовив смерть отих тварин, бо у тілі одного з них він не був віднайдений. Сірководень міг би спричинитись до їх смерті, але в пропорціях, яки сьогодні не можна оцінити, - ствердив Philippe de Gestas з місцевій поліції.
Те, що сірководень може бути в Бретанії смертельною загрозою, підтвердив ще в 2009 році Національній Інститут Навколишнього Середовища та Загроз (INERIS). Тоді він дослідив тіло собаки, а затим коня з регіону. Екологи оцінюють, що на 2 проценти бретонських пляжів належить заборонити вступ. З більшості пляжі, особливо отих легко доступних, водорості регулярне вивозяться.
rdo: Gazeta Wyborcza
Джерело: сайт газети, 04.08.2011.
http://wyborcza.pl/1 ,75477,10057830,Tajemnicze_zejscia_dzikow_na_bretonskich_plazach.html
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………
(з польської мови переклав: А.Грабовський,)
04.08.2011; Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Перекладач не завжди згідний з думкою автора/авторів і не відповідає
за фактичні помилки, яких вони припустились .
Коментарі