З Інтернету огляд польських медіа для українських читачів
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zobacz Kresy miejsca Czarny Las
Чорний Лес
http://static.kresy.pl/image/x/48ce8132156a1a4064d20064be3887b0jpg
Чорний Лес
Додане: Липинським. Опубліковано: п’ятниця, 31 жовтня 2008 р. в 11:11:48
Чорний лес – це великий лісний масив, розташований на кільки кілометрів на захід від Станіславова (себто, сучасного Івано-Франківська в Україні), який в період гітлерівської окупації був місцем масових страт мешканців цього міста.
Німці зайняли Станіславів наприкінці липня 1941 року. Скорі після цього, українська допоміжна поліція за наказом гітлерівців, на підставі раніше складених списків розпочала масові арешти представників польської інтелігенції, а також декотрих Українців. У середині серпня арештовані були розстріляні в Чорному лісі. Повна лічба замордованих невідома, рахується на 200-300 осіб, серед яких було близько 130 вчителів станіславських шкіл. Відповідальним за екзекуцію був шеф СС та гестапо в Станіславові СС-гауптштурмфюрер Ганс Крюгер. Розстрільним роем безпосередньо командували браття Йохан та Вільгельм Мауерові, перед війною польські громадяни та офіцери Війська Польського, фольксдойчи зі Станіславова, - які відзначились особливим жорстокістю.
Пізніше, у Чорному лісі проводились чергові екзекуції. Оцінюється, що до кінця 1941 р. могло там бути замордованими до 800 осіб.
Братські могили жертв екзекуції були відкриті в 1988 році станіславцем Адамом Рубашевським, який зараз мешкає в Польщі, та його сином. Стараннями колишніх та теперішніх станіславов'ян та їх родин, при співпраці відділу товариства «Меморіал” в Івано-Франківську та тамошнього Товариства Польської Культури, завдяки безкорисній допомоги філії польської фірми "Energopol" з Богородчан, могили огороджено та впорядковано, встановлений на них хрест та таблиці, обік встановлено пам’ятник з хрестом та пам’ятною таблицею. Виготовлення таблиць та проекту пам’ятника фінансувала польська Рада Охорони Пам’яті Боротьби та Мучеництва (ROPWiM).
Урочиста посвята пам’ятника відбулась в 1991 році. 10-ю роками пізніше могили було поправлено й встановлена нова огорожа, також увесь терен впорядковано та розплановані доріжки. Ця праця також була профінансована ROPWiM.
Могили в Чорному Лісі знаходяться за 7 км на північний захід від центру Станіславова, поблизу шосе, що обходить місто з заходу, десь близько 2 км на південний захід від міста, де шосе поєднується з шосе з Станіславова до Калуша. У лісі, на відстані близько 150 м на захід від шосе, знаходяться 8 братських могил, в яких поховані останки жертв гітлерівської екзекуції.
На огороджених могилах встановлені хрести з табличками, обік на невеличкому плаціку стоїть пам’ятник у формі камінній пірамідки, увінчаній великим металевим хрестом з кольчастою короною та таблицею з пам’ятним написом польською та українською мовами, а також сентенція з Міцкевича: «Якщо я пам’ятаю їх, Ти, мій Боже на небі, пам’ятай і про мене”.
текст і світлини: Grzegorz Rkowski Ґжеґож Ронковський
Джерело : сайт Фундації Допомоги Полякам Сходу, 18.07.2011.
http://www.kresy.pl/zobacz-kresy ,miejsca?zobacz/czarny-las
Портал повстав при підтримці:
Сенату Речіпосполитої Польської
Міністерства Культури і Національної Спадщини
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
(з польської мови переклав: А.Грабовський,)
06.08.2011; Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Перекладач не завжди згідний з думкою автора/авторів і не відповідає
за фактичні помилки, яких вони припустились .
Коментарі