З Інтернету
огляд польських медіа для українських читачів
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Powstanie Warszawskie
Варшавське Повстання
За врахуванням інформації зі сходу та побоювань, що бої в Варшаві будуть означати нищення міста та втрати цивільній людності, були вагання – чи обняти місто операцією «Буря” («Burz"). Однак, переважило переконання, що битва за Варшаву має значення не тільки воєнне, але, також, й політичне, оскільки, узята до уваги емоціональна напруга, що панувала серед мешканців столиці, та гаряча жага боротьби, яку висловлювали жолнежи Армії Крайової.
Унаслідок, наказ про початок повстання в Варшаві був виданий – за участю Делегати Уряду та голови RIN – 31 липня, коли передові підрозділи Червоній Армії доходили до дільниці Прага, яка розташована на східному березі Вісли.
До акції, яка розпочалась пополудні 1 серпня (1944 року – примітка перекладача) під командування коменданта варшавської округи полковника Антонія Хрущеля (псевдо "Monter"), - приступило близько 23 тис. жолнежів АК, з яких тільки частина була озбройона.
Хоча за перші дні боїв повстанці зайняли багато важливих стратегичніх об’єктів, а їх лічба з плином часу збільшилась (усього войовало близько 34 тич. жолнежів), не вдалось цілком витиснути Німців з центру міста, ані опанувати головних артерій міста та мостів. 16-тисячна німецька залога була значно підсилена (м. і. підрозділами, призначеними для боротьби з партизанами) й 5 серпня Німці розпочали контратаки з застосування танків, важкої артилерії та штурмової авіації.
У першій же зайнятій ними дільниці (Воля) здійснено масову різанину мешканців, що кількуразово повторювалось. Штурмові колони Німців поділили Варшаву на “повстанські острови”, зв'язок між якими підтримувався через проходи в півніцях та каналізацією. На цих теренах, об'ятих польською адміністрацією, виходили газети, діяло радіво («Блискавиця”) та міські служби.
Передбачалось, що бої будуть тривати кільку днів, себто, до приходу Червоної Армії, але перед 8 серпням, Сталін, - повз звернення м. і. прем’єра уряду РП (еміграційного уряду , в Лондоні, - примітка перекладача), який з 31 липня перебував з визитою в Москві, - видав наказ про затримання наступальних дій в районі Варшави. Навіть, не погодився на приземлення альянських транспортних літаків на совіцьких летовищах, що практично унеможливило поставку допомоги повітрям, коли найближчі бази знаходились в південній Італії та Англії. Тільки в половині вересня, коли то повстання було напередні поразки, був можливий масовий зброс, з якого, однак, повстанці прийняли тільки близько 47 тон вантажу. Бої продовжувались, лічба жертв серед цивільній людності зростала, бракувало харчів, води, медикаментів. Ситуацію не змінило й зайняття Червоною Армією Праги, ані невдала спроба польського війська під командування генерала Берлинга здобуття плацдармів в Варшаві.
2 жовтня повстанці капітулювали. Загинуло близько 150 тис. цивільного населення, більшість міста була зруйнована (пізніше спеціальні німецькі групи нищили вціліли будинки), близько 520 тис. мешканців були вигнанні з міста. 17 тис. повстанців дісталось неволі.
Варшавське Повстання було найбільшою битвою війська польського за часів II світової війни: загинуло 10 тис. повстанців, а 7 тис. пропали безвісти; значні втрати понесли Німці – загинуло близько 10 тис. жолнежів, пропали безвісти близько 6 тис., німецьке військо втратило 300 танків, гармат та бронеавтомобілів.
Повстання не осягнуло ані воєнної, ані політичної мети, але для чергових поколінь Поляків стало символом мучеництва та рішимості в боротьбі за незалежність.
Опрацював: Andrzej Paczkowski Анджей Пачковський
Джерело: 29.07.2011.
http://www.ww2.pl/Powstanie ,Warszawskie,94.html
……………………………………………………………………………………………………………………………………………….
(з польської мови переклав: А.Грабовський,)
05.05.2011.; Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Перекладач не завжди згідний з думкою автора/авторів і не відповідає за фактичні помилки, яких вони припустились
Коментарі