З Інтернету огляд польських медіа для українських читачів
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
rp.pl » Prawo . Przepisy zabraniaj zwalnia, a dziaacz idzie na bruk
Tomasz Zalewski 27-07-2011,
Приписи забороняють звільняти, а профспілковий діяч іде на бруківку
З року в рік посилюється явище утиску профспілківців. Право посилює їх охорону, але фірми не вагаються діяти вбрів приписам.
– Маю надію, що з набуванням сьогодні сили зміни статті 50 § 5 кодексу праці, що позволить звільненим профспілківцям, які були на роботі на умовах трудової угоди, укладеній на визначений строк, домагатись поновлення на роботі, зміцнить профспілки в приватному секторі, - каже Анджей Радзіковський, віце-голова OPZZ.
– Сьогодні близько 30 процентів люди не мають трудових угод, укладених на невизначений строк (“на стале» - професійний вислів польських правників, фахівців з права найманої праці). Це явище особливо проявляється в приватних фірмах.
За профспілками спостерігають
Побоювання віце-голови OPZZ підтверджує рапорт, підготовлений Міжнародною Конфедерацією Професіональних Союзів. Він стосується профспілкових прав у світі. Його польську частину підготував NSZZ (Національна Спілка Професіональних Союзів – примітка перекладача) «Солідарність”.
З рапорту виникає, що посилюються репресивні дії щодо членів професіональних союзів. В Польщі відносно новим з’явищем є дискрітування лідерів в очах осередку. Трапляються також… надзір за діячами. Найбільш радикальною формою репресій є звільнення з роботи діячів, які мають правовий захист.
Вочевидь, такі справи трапляють до судів, однак, провадження по них триває від кільки місяців чи, навіть, кільки літ. У той то час працівник може зостатись без коштів для життя. До таких ситуацій профспілкові союзи мають відпрацьовану систему підтримки. Проте, їх кошти не є необмеженими.
– Трапляється так, що працедавці взамін за відкликання позову про поновлення на роботі, пропонують високе відшкодування, каже Шимонек з Крайовій Комісії NSZZ «Солідарність”.
Без сурової кари
Рапорт показує, що в останніх роках більше було судових рішень, зобов’язуючих виплату відшкодування замість поновлення на роботі. Щоправда, Верховний Суд допустив таку можливість, але тільки тоді, коли скористання поновленням на роботі становило би зловживання правом.
Іноді впертість справляє, що діячі повертаються до фірми, хоча ж це забирає їм від кільки до кількадесяти місяців. Для працедавця це ж достатній термін, аби провести стратегічні речі. Профспілківець є невигідним, бо ж приглядається за його діями та зчиняє алярм, а коли ж його не має, можна з особовим складом та фірмою робити різні речі.
– Останьо, в Любліну була серія звільнень лідерів в PKS затим, аби провести зміни в фірмі, - каже Славомир Врега, віце-голова Форуму Професіональних Союзів.
Перешкоджання профспілковій діяльності є карне. Однак, ніхто з того собі нічого не робить, бо вірогідність, що хтось буде покараний, є невеликою. За даними департаменту юстиції виникає, що в останні роки за статтею 35 закону про професіональні союзи зостасовано покарання до однієї – двох осіб, відносно.
– Сам кількиразово оголошував перешкоджання профспілковій діяльності. Усі ці справи призупиненні найчастіше з приводу незначної суспільної небезпеки. Таке ставлення органів слідства заохочує до антипрофспілкових дій, - каже Славомир Врега, віце-голова FZZ.
Катажина Сарек - правник з канцелярії Рачковський і Спільники
Нові приписи стосовно охорони профспілкових лідерів, що працюють в працедавців за тимчасовою угодою, укладеною на певній час, певно буде корисною для працівників. Зрештою, Конституційний Трибунал не мав іншого виходу, ніж признати цієї групі право добиватись поновлення на роботі. Однак, це не означає, що отакі профспілківці, які працюють на умовах певного строку, зачнуть бути більш радикальними, бо вони увесь час не мають певності, що фірма підпише з ними чергову угоду про працевлаштування. Найбільш невигідні для працедавців діячі, які працюють на угодах, укладених на невизначений строк. Це власне їх дуже важко усунути з роботи.
Джерело: сайт газети, 28.07.2011.
http://www.rp.pl/artykul/4 ,693722-Przepisy-zabraniaja-zwalniac---a-dzialacz-idzie-na-bruk.html
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………
(з польської мови переклав: А.Грабовський,)
31.07.2011; Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Перекладач не завжди згідний з думкою автора/авторів і не відповідає
за фактичні помилки, яких вони припустились .
Коментарі