З Інтернету
огляд польських медіа для українських читачів
Gazeta Wyborcza > Artykuy , Nowa akcja spoeczna: Uratujmy nasze emerytury
Leszek Kostrzewski, Piotr Miczyski 2011-07-26,
Понад 4 млн. Поляків ZUS (Союз Соціального Страхування – примітка перекладача ) не дописав до пенсійного рахунку внески зі старої системи. На старість вони можуть достати 200, 500 і, навіть, понад 1000 злотих менше щомісячній пенсії. Ще є час, або це змінити.
http://wyborcza.pl/1 ,75248,10006878,Nowa_akcja_spoleczna__Uratujmy_nasze_emerytury.html
Життя на пенсії
Пан Ян зі Шльонську працює вже 38 років. Тяжко, на металургійному заводі. Недавно відвідав місцевий відділ ZUS. Сестра збирається на пенсію, пан Ян допомагав їй владнати формальності. При нагоді запитав, на яку пенсію він сам може сподіватись. Урядовничка підрахувала внески й вийшло 440 злотих. Його сестра, яка працювала на кільку літ менше, дістала пенсію у три рази більшу – 1200 злотих.
- Що? Пані жартує. Маєте помилку. За стільки років гарячої праці такі гроші? Як маю з цього вижити? – знервувався пан Ян.
Але жодній помилки не було. Стільки вийшло, бо ж на рахунку пана Яна не знайшлися усі пенсійні внески. Бракувала їх за … 26 літ. Й цього не його вина. Подібне розчарування можуть пережити 4 млн. Поляків. Чому акурат стільки? Відповідь знайдеш нижче.
За пенсійною реформою 1999 року кожний має індивідуальний пенсійний рахунок, на який працедавець щомісяця переказує з заробітку пенсійні внески. Перед 1999 роком таких рахунків не було. Працедавець пересилав внески за усіх працівників збірне й трафляли вони до одного кошика. ZUS вже кільку літ має завдання розділити “залеглі” внески (до 1999 р.) поміж окремими працівниками.
Але, це від нас ZUS має дістати документи про розмір заробітної платні та роках праці в окремих працедавців. На цієї підставі ZUS має вирішити, чи допише до нашого рахунку кільку десять чи кількасот тисяч. ZUS сам не знає, скільки перед реформою ми заробляли – нічого не знає, скільки дописувати внеску до рахунку. Скільки можна втратити? Твоя пенсія може бути нижче навіть близько 1,5 тис. злотих щомісяця. Середній збиток це 200, 500 злотих щомісяця.
- На пересічну людину перекладено обов’язок доведення, де працював, скільки заробляв, чи був наприклад, у відпустці з виховання дитини, - признає Іоланта Люхін, директор Державного Архіву Особистої та Платіжної Документації в Мілянувці. Це власне саме до її архівів прямують перші кроки Поляки в пошуках потрібних ZUSу документів.
З кожним роком шанси знаходження документів зменшується. – Ці документі є у переважній більшості в паперовій форми. Знищуються, блекнуть. За кільку років може дійти до стану не прочитання, - остерігає доктор Войцех Нагель, спеціаліст з соціального страхування.
На впорядкування цих справ Поляки мали понад 11 років. Але, з ZUS належним чином врегулювали свої рахунки тільки 8 млн. осіб. Що з остальними 4 млн.? Чому не складають внесків? Віктор Войцехівський, економіст фундації FOR, підозрює, що частина з них нічого про внески не знає, інши відкладають справу на пізніше за принципом: як буду переходити на пенсію, то швидко усе владнаю, зараз не маю це на голові. Тільки час працює не на їх користь.
ВІд того, «Gazeta” починає акцію “Рятуймо наші пенсії”. Хочемо показати, що лиха на старості уникнути можна, - вистарчить, що зацікавимось своїми пенсійними рахунками.
Увага!
• Це акція не проти ZUS.
• Це акція не проти політиків, які ухвалили такі ані інши приписи.
• Ця акція в обороні наших пенсій.
Боїшся, що не дістанеш коштів на ліки? Книжки? Їжу? Початковим капіталом може бути це твоє – «бути або не бути” на старості.
• Як його вирахуєш?
• Скільки ще маєш на це часу?
• Які формальності потрібно виконати?
• Про які документи попіклуватись?
Це усе ми будемо пояснювати у наступні дні. Наступна частина нашого циклу вже завтра.
Чекаємо на листи
Маєш проблеми з нарахування пенсійних внесків? Напиши нам про це. Чекаємо листи:
[email protected]
rdo: Gazeta Wyborcza
Сайт газети: 26.07.2011.
http://wyborcza.pl/1 ,75248,10006878,Nowa_akcja_spoleczna__Uratujmy_nasze_emerytury.html
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………
(з польської мови переклав: А.Грабовський,)
26.07.2011.; Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Перекладач не завжди згідний з думкою автора/авторів і не відповідає
за фактичні помилки, яких вони припустились .
Коментарі