З Інтернету
огляд медіа українськї діаспори в Польщі
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ХТО ти є? – Поляк малий...
Події
# (пл)
Через роки клопотань справа повернення Народного Дому в Перемишлі стоїть уже «в коридорі до нотаріуса». Для польської меншини в Україні утворення подібного Польського дому у Львові, щоправда, є в планах місцевої адміністрації, але ці плани змінюються, як погода, – стверджує Емілія Хмельова, голова Федерації польських організацій в Україні (ФПОвУ, пол. Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie).
В Україні існує більше двохсот польських організацій. Саме 280 голів організацій під час V Сеймику ФПОвУ, який відбувався в грудні минулого року в Рівному, керувати Федерацією на чергову каденцію обрали Е. Хмельову. Серед успіхів поляки можуть похвалитися не лише рядом фестивалів в Україні (як-от, Фестиваль польської культури), але й у Польщі: тут спільно з польським громадським телебаченням вони організовують фестиваль у Мронґові.
Проте – не все в кольорових барвах, бо, звичайно ж, є проблеми. Тепер для поляків в Україні пріоритетом є утворення Центру польської культури у Львові, а в майбутньому – міцного польського осередку у східній частині держави. Але чи протягом чергових п’яти років каденції голови ФПОвУ це буде здійснено? Е. Хмельова підказує, що плани місцевої адміністрації в питанні Польського дому у Львові змінюються, як погода: а, як то буває з погодою, важко передбачити прогноз. З’являється запитання – з якого боку можемо очікувати сиґналу щодо реалізації плану створення такого дому? – задумується голова ФПОвУ.
Проблеми також стосуються шкільництва. У цьому плані найбільш гостро відчувається нестача підручників – до того, часто немає їх для кого видавати, бо наймолодші не зацікавлені цим. По суті, під час засідання сеймику темою номер один була праця з молоддю. Організація намагатиметься більше роботи приділяти юнацтву, щоб те знаходило постійне місце в структурах організацій, а невдовзі – провести з’їзд польської молоді в Україні. Уже під час виборів до управи Федерації обрано молодих людей, з новими ідеями, для яких важлива концепція. Вона, молодь, зацікавлена в утворенні незалежної молодіжної організації польської діаспори. «Молоді вовки» можуть розраховувати на підтримку Федерації – а «ми, як організація, хочемо наблизити їх до європейської течії», – підказує Е. Хмельова.
До європейської течії молодих поляків напевно підштовхуватимуть не лише програми студентських обмінів, що їх пропонують вищі навчальні заклади, але й обмін між школами чи самоврядуванням. Важко перевірити, чи більша підтримка для поляків в Україні йде з боку польської держави, чи з української, бо ніхто цього не рахував, проте «добре, що зацікавлення в цьому є з обох сторін. а це добрий показник і перспектива для нас», – заявляє Е. Хмельова.
Як і всюди, тут усе починається «знизу» – бо все має передусім локальний характер. Цього року поляки мають трішки менше представників у самоврядуваннях, порівнюючи з минулими виборами, проте вони є. Натомість не мають представника у Верховній Раді, бо члени польської меншини загалом не належать до політичних партій України.
«Наше слово» №6, 6 лютого 2011 року
Джерело: сайт газети 13.07.2011.
Газета-тижневик «Наше слово» (видавець – Об'єднання українців у Польщі, м. Варшава)
http://nslowo.pl/content/view/1526/93/#akocomment689
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
(Надав: А.Грабовський,)
17.07.2011.; Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Перекладач не завжди згідний з думкою авторів
Коментарі