З Інтернету
огляд польських медіа для українських читачів
rp.pl » Wiadomoci » Kraj Pozna pamita o Czerwcu '56 katk 28-06-2011,
Познань пам’ятає про Червень ‘56
З урочистостей при брамі Фабрики Колісного Транспорту в Познані розпочались заходи з 55-річниці Познанського Червня 1956 року. Головним акцентом заходів буде урочистість при Пам’ятнику Познанського Червня.
autor: Bartosz Jankowski . rdo: Fotorzepa
28 червня 1956 р. познанські робітники Закладів ім.. Сталіна (сьогодні – Х. Цегельські S.A.) під гаслами «Хліба і свободи” здійснили генеральний страйк
28 червня 1956 р. познанські робітники Закладів ім.. Сталіна (сьогодні – Х. Цегельські S.A.) під гаслами «Хліба і свободи” здійснили генеральний страйк й організували масову вуличну демонстрацію. Результатом робітничого виступу стали дводенні сутички на вулицях міста, під час яких загинуло щонайменше 58 осіб.
Зранку перед місцями пам’яті, пов'язаними з тими подіями, організовані зустрічі, покладання квитів. Як повідомив Ришард Біняк, голова Союзу Повстанців Познанського Червня "Niepokonani" (тут: - непереможені – перекладач), той факт, що на вулицях прозвучали постріли, був шоком для усіх учасників демонстрації.
- Тоді я був свідком смерті першого чоловіка, який загинув на моїх очах., дістав на себе чергу з кулемета, від чого вийшли йому внутренности. Тоді до мене почало доходити, що то є влада, на що вона здатна. Для нас це був шок, що це по нас стріляють.
Думаю, що для комуністів було шоком, що така дужа група люди противиться тому, що вони роблять, - згадував.
На його думку, винуватці в жертвах тих подій мусять отримати покарання. – То є звичайна справедливість, усі повинні відповідати за свої вчинки. Маю надію, що раніше чи пізніше, відповістимуть й ті люди, які стріляли в безробітних, - казав.
Під час урочистостей перед пам’ятною таблицею про працівників міського транспорту, що участували в подіях Червня 1956 року, голова NSZZ "Solidarno" в Місцевому Транспортному Підприємстві Яцек Петшак визнав, що гасла, з якими шли робітники 55 літ тому, є актуальними й сьогодні.
- Бачимо, що робиться на нашому подвір’ю, у місті, що показує, як належить боротись за свободу, хліб та працю. Заклади ліквідовані, шаленіє безробіття. Тепер питання: що далі? – висловився.
Богослужіння у пам'ять жертв Червня ‘56 проводитиме буде єпископ Марек Єндрашевський. У головних урочистостях біля Пам’ятника Познанського Червня 1956 візьме участь м. і. представники місцевої влади, профспілкові та комбатанти. Заходи завершить концерт Пам’яті Героїв Познанського Червня Missa 1956 в Університетській Залі.
28 червня 1956 р. познанські робітники Закладів ім. Сталіна здійснили генеральний страйк та організували масову вуличну демонстрацію. Наслідком дводенних сутичок на вулицях міста, - відповідно досліджень IPN (Інститут Національній Пам’яті – перекладач) – щонайменше 58 осіб загинуло ( у тому числі кільку жолнежів та працівників служб безпеки), а кількасот було поранено (серед них мирні демонстранти та поранені робітники внаслідок обстрілу будинків службою безпеки). Близько 700 осіб арештоване.
Результатом Познанського Червня 1956 року була ще більш зростаюча хвиля політичній відлиги, яка швидко розлилася країною. Зафіксовані численні приклади солідарності з познанцями в багатьох регіонах країни.
За три місяці ці настрої досягли кульмінації у часі польського жовтня 1956 року та повернення Владислава Гомулки до влади.
PAP
Джерело: сайт газети Rzeczpospolita; 28.06.2011.
http://www.rp.pl/artykul/10 ,680192_Uroczystosci_z_okazji_55__rocznicy_Poznanskiego_Czerwca.html
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………
(з польської мови переклав: А.Грабовський,)
12.07.2011.; Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Перекладач не завжди згідний з думкою авторів
Коментарі