Cmentarz w Janukach jest w caoci katolicki, a napisy na wikszoci nagrobkw s po polsku
Дід українського президента Віктора Януковича напевно був католиком.
Проте невідомо, чи мав себе за Поляка, хоча могили в його селі мають польські написи. Це село не лежить ані в Україні, ані в Польщі, а в північно-східній Білорусі в вітебської області. Воно називається Януки й, власне, цей назві завдячує своїм прізвищем український політик. За переписом населення 1921 року, коли село ще знаходилось в кордонах Речі Посполитої, тут стояли два вітряки. Поселення лічило 26 господарств і 140 мешканців. Сьогодні Януки вимирають.
“Ми тут Януковічи“
В Януках вже тільки два жилих доми, в яких проживає три людини пенсійного віку. Щоби туди потрапити, не досить туристичної мапи, бо ж Януки на неї не позначені. З пресових описів знаю, що туди потрібно їхати через районовий центр Докшице (Dokszyce), звідкіль належить прямувати до центру
сільради Волколати (gminy Wokoaty), далі на Новодзіще (Horodziszcze), за яким по кілька кілометрів дороги через ліс з’являється знак з написом Януки 2 („Januki 2”), що вказує направо. Останні два кілометри до Януків по засніженій дорозі поконуємо без великих проблем. Перед мною проїжджає туди так звана авто лавка, себто крамаря пересувна на фургоні, яка доставляє хліб, борошно та різні необхідні продукти хатньої господарки до
віддалених від цивілізації сіл.
Автолавка в Януках зупиняється у першого дому. Коли хотіли її об’їхати, то загрузли у снігу, та й відмовились їхати далі автом. З дерев’яної, право вже розвалюючій халупи, біля якої трафила нас халепа, виходить старша жінка з мискою їжі для собаки. – Ото пан аж з самої Польщі? – не приховує за скочення, коли представився. Успокоюю, що мешкаю в Білорусі і тільки працюю для польської газети. – Це добре – реагує. Ламаємо першу кригу.
Моя співрозмовниця має ім’я Аквеліна (дочка Леона) і прізвище Януковіч. – То чи пані кровна Віктора, президента України? - Та де там! Він вже є Янукович, а ми туту Януковічі, - звертає увагу на різницю між українською та місцевою вимовою прізвища пані Аквеліна. Усе таки підтверджує, що дід президента Володимир Януковича дійсно походить з Януків. – Виїхав на заробітки до Донбасу ще в 1914 році, навіть, мої батьки були у тої час дітьми. Яка то родина ми йому! – відмахується рукою 82-річна жінка.
Коли випитую про відношення до славного земляка, пані Аквеліна підтверджує майже усе описане в білоруській пресі: - факти щодо візиту поважного гостя в Януки в 2003 році. – Дійсно було був тут , але з нами не розмовляв. Справу мав з районовим товариством, обласним і, навіть, з республіканським начальством, - згадує Аквеліна Янукович. Сім років тому, по чотирьох роках пошуків своїх коренів, тодішній прем’єр України відвідував Януки у товаристві білоруського прем’єра Сергія Сідорського. – Приготовили ми тоді почастунок, але Віктор не гаяв часу, бо ж доконечно хотів відвідати цвинтар, - згадує пані Аквеліна.
Тутешні
Але, місцевий цвинтар є цілком католицький. Чи то президент України, декларуючий тісні зв’язки з Росією і православ’ям, походив з католицькій родини? – пробую з’ясувати.
- його дід напевно був католиком. Януки то католицьке село, - розтлумачує пані Аквеліна. – Але, коли потрапив до Донбасу, то можливо перейшов на православне?
То може Януковічі ще до того є й Поляками? Бо ж бо написи на більшості нагробків на цвинтарі, навіть, з поточного сторіччя, виконані польською мовою.
-А які то ми Поляки! Є тутешніми! – протестує пані Аквеліна, і додає, що вже ніхто тут не пам’ятає польські часи.
Щоби не втрачати контакту з панею Аквеліною, змінюю тему розмови і запитую, як вона оцінює вибір Українців на останніх президентських виборах. – Віктор буде гарним президентом, може, навіть, не гіршим від нашого Лукашенка, - запевняє. Коли тільки побачили ми його, коли він тут був, відразу зрозуміли, що є добрий, підприїчивий господар. Від своїх українських кровних мешканці Януків знають, що за часи прем’єрства Януковича, людям на
Україні удвічі підвищено заробітки.
Відпочинок в Криму
-А чи то правда, що при відвідинах Януків, кожному дав по 100 доларів? – перевіряю наведений в мідіях факт.
- тільки діти Марії отримали по 50, - чую відповідь пані Аквеліни. Дочка і син Марії Янукович, удови та листоноші на пенсії, що мешкає за кількадесят метрів від Аквеліни Януковіч, найбільше зискали на тому, бо звідтіль походить український політик.
Після його візиту вони кожного літа відпочивали в дитячому у оздоровчому таборі Артек в Криму. Як презент дістали також компутер, а районова влада до дому Марії Януковіч провела телефонний зв'язок, завдяки чому в Януках з’явився Інтернет.
Зараз діти Марії не мешкають з маткою, син студіює в Молодечному (мінська область), а дочка працює у туристичної галузі в Національному парку Наріч. – Певно вже не повернеться до Януків, - припускає Аквеліна Януковіч.
Чого старим потрібно
У сели залишились самі старшілюди, з відходом яких, вже не тільки з туристи чних мап, а також з Землі, мала вітчизна українського президента. Мешканці Януків, хоча й обожнюють свого славного земляка, не вірять, що потрафить щось їм зробити. При візиту в Януки Віктор Янукович просив білоруську владу, аби збудували в селі якесь підприємство, що допомогло селі протривати.
Ну й що, що просив? Пан бачить. Що нікого це не обходить! – вздихає пані Аквеліна. І додає. – однак, щоб не розумів її слова як скаргу на важке життя в тяжку долю.
- маємо найкращого президента і на життя нам вистачає, - запевнює. Коли запитую, яку має пенсію, 82-річна жінка хвалиться, що щомісяця отримує 400 тисяч білоруських рублів (близько 400 злотих). – На додаток тримаю корову. Чого нам, старим, ще потрібно? – запитує.
Анджей Пісальнік з Януків
Andrzej Pisalnik z Janukw
Rzeczpospolita
Джерело: http://www.rp.pl/artykul/2,437991.html
forum.michalkiewicz.pl 06.03.2010. Sensacyjna wiadomo ws.
pochodzenia Janukowycza;
( з польської мови переклав: А.Грабовський)
12.03.2010; Дебальцеве
Коментарі