http://wyborcza.pl/51,75478,9047813.html?i=0 , Fot. Wojciech Jargio/AG
Памятник Леніну в Поронінові
стоїть тепер в музею соцреалізму в Козлувці
http://wyborcza.pl/51,75478,9047813.html?i=1
Стефан Несоловський
- Розумію, що у маршалка Несоловського план створення туристичної атракції зі згадуванням побуту Леніна на Підгаллі може викликати великі емоції. Бо ж Служба Безпеки переслідувала його за спробу підриву пам’ятника вождю революції в Пороніну. Потому плануємо вмурувати в Пороніну пам’ятну таблицю та шляхетний лист маршалка Несоловського, - запевняє Казимир Чекай, радний воєводської PO ( партія Громадянська Платформа – перекладач ), який є прихильником пропагування свого регіону через згадування побуту Леніна в 1913 та 1914 роках на Підгаллі.
Справу повернення пам’ятника Леніну до Пороніна ми описали в четверговому видання "Gazety". На останньої сесії в Пороніну радні дискутувала над напрямами розвитку гміни.
Вирішували, що зробити, абу затримувати тут туристів, під ' їджаючих до Закопані. – У більшості випадків, гости затримуються в нас тільки тоді, коли стоять у «корку” на «закопанці”. Але – це сумнівна атракція. Ще маємо хрест на Galicowej Grapie, який однак тлуми не притягує, - зауважує радна Анна Маляціна. - виступила тоді на сесії – чи може нам перепросити за Леніна та повернути його до Пороніна, як скоро немає інших думок щодо пропагування гміни. Це мала б бути така собі провокація, яка мала б примусити владу гміни до інтенсивних пошуків на тему розвитку гміни. Бо туристи від нас втікають до Закопані. А, як вже й появляються в Пороніну, то розпитують про Леніна, - додає.
- Про Леніна в Пороніну чула уся Польща. Навіть, вірші про це писані. То як хто до нас приїде, то ми усе розповімо, як це було. Але, чи так зразу ставить поновне йому пам’ятник? Може інформаційної таблиці вистачить… , - застановляє Броніслав Стох, вуйт Пороніна.
Намір повернення Леніна до Пороніна сподобався воєводської владі. – Це була би видатна атракція не тільки для Пороніна та Підгалля, але для усієї Малопольщі. Такого Леніна можна розмістить в рекламах про наш регіон, певно притягнули би багато туристів, власне з Заходу. Звичайно, це має бути без героїзації комуністичної системи, а єдине на засаді створення музею минулої епохи. От же такі екскурсії про соцреалізм організують вже по Нової Гуті та мають вони велику популярність. І в Пороніну було би так само. Це місцевість доби капіталізму повинна використати маркетинговий шанс, який дала неї історія
комуністичного руху. Як скоро Ленін був в Пороніну, потрібно цим скористатись.
Чисто з туристичною метою, без пропагування жадної ідеології. І це не повинно нікого вражати, бо ж таки комуна щасливо впала понад 20 років тому. Леніна в Пороніну належало би потрактовувати примруживши очі, - пропонує Казимир
Чекай, радний воєводської РО, голова сеймікової бюджетної комісії та член комісії розвитку регіону. На експозиції, пов’язаній з історією побуту Леніна на Підгаллі мали би знайтись оповідання про неприхильність гуралів до ідей, проголошуваних Володимиром Ілічом. Хоч би історія татранського провідника Станіслава Гонсеніци-Бирцина, який в 1914 році допомагав Ленінові, коли той укривався десь під Завратем. За часів ПНР в офіціальної історії Підгалля був це доказ гуральського інтернаціоналізму. Оповідання трафило до книжок про вождя світового пролетаріату, а Бирцину запрошуване на зустрічі, аби оповідав, як то під Завратем з отим Леніном було. Але, гураль часами жалкував, що революціонер повернуся цілим з прогулянки по Татрах.
- Одного разу Бирцина в Кракові, трохи напідпитку, їв з молоддю та й промовив: Ге, ге, але ви не знаєте, що я врятував Леніна! Їдемо на Заврат, дивлюся вгору, а ген надо мною добра дупа, а під тією дупою ноги. Одна нога зірвалась, друга ще тримається, але пливе донизу, от я підхватився за оту дупу та й пхаю щосили її догори, Гей, мої розумники, - подивився
рефлекторно на витягнути долоні, - коли б я знав, що ото кепсько нароблю… , оповідає Антоній Крох, письменник, етнограф і знавець Підгалля. Влада Малопольщі готова допомагати Поронінові в отриманні коштів, - м. і. з Європейського Союзу, - на нагадування історії Леніна на Підгаллі.
Цей намір однак обурює віце-маршалка Сейму Стефана Несоловського (РО), який в 1970 р., як діяч таємної організації Рух, - планував зірвання пам’ятника Леніну в Пороніну, Цей його акції запобігла СБ. – За моєю оцінкою це було би повернення до героїзації комунізму. Не для того ми боролись за повалення тієї системи, аби тепер повертати пам’ятники Леніну, - казав Стефан Нєсоловський. Нехай буде один музей в Польщі, де можна буде оглядати такі повалені монументи. Але не
повертаемо Леніна на постаменти!, - апелює маршалок.
Пам’ятник Леніну в Пороніну повстав в 1948 році. Був відлитий з бронзи, важив 3 тони. У 1990 р. був усунений та перевезений до музею соцреалізму в Козлувці поблизу Любліна.
Джерело: Gazeta Wyborcza Krakw, 04.02.2011.
http://wyborcza.pl/1,75478,9047813,Pomnik_Lenina__a_obok_tablica_dla_Niesiolowskiego_.html
(з польської мови переклав: А.Грабовський,)
09.02.2011.; Дебальцеве
Коментарі
uraha
19.05.11, 11:34
Сумніваюся що приїдуть по Польщі дивитися на пам*ятник Уль*янову.Може створити музей якщо вже він там був і пам*ятник розмістити саме там.
Гість: Світанок
29.05.11, 16:34
Мараз звісно, але людство, на жаль, без ідолів чомусь не може жити.
Gaydamaka
39.05.11, 18:09
Дело в том, что власть в Польше сейчас, после спланированной авиакатастрофы, уничтожившей польскую элиту, захватили московские холуи. Поэтому не удивлюсь, если там появятся памятники Ленину, Сталину или ещё какой российской мерзости
serg020777
49.05.11, 22:04
Це комусь ще цікаво
Гість: Світанок
59.05.11, 22:33Відповідь на 3 від Gaydamaka
Так. Поляки напевне продаються за російський газ.
Gaydamaka
69.05.11, 22:43Відповідь на 5 від Гість: Світанок
Здесь, кстати, интересная статья о катастрофе польского самолета:
http://ipvnews.org/putin_article08052011.php
Ternopol
710.05.11, 08:20Відповідь на 3 від Gaydamaka
Погоджуюсь