й не переймається вона досвідом її за часів 80-х років та сучасним життям, то є на сьогодні радянського типу профспілка, та усе такі щось є там ”революційне”… (перед усім її правова та технічна інспекція праці, поки що).
От відкриваємо сторінку 7 на її сайту під назвою: - Re: Новини дорпрофсожу
http://zalp.org.ua/bb3/viewtopic.php?f=25&t=1764&start=90
Джерело: 17.11.2014.
Читаємо… > [ диви , пройшло 23 роки Укра їнської Держави, а тутешні усе не визнають за державну – державну українську мову…, а в нас є й її гаранти…, це до слова оцінка гарантів… ]
Donetsk dprof » Пон, 20 жовтня 2014 3:47 pm
О предоставлении одноразовой материальной помощи работникам Донецкой железной дороги, раненым в ходе боевых действий, и семьям погибших железнодорожников.
С целью усиления социальной защищённости работников Донецкой железной дороги, которые пострадали в ходе боевых действий, и семей погибших железнодорожников, руководством дороги и президиумом дорожной профсоюзной организации 14 октября 2014 года принято совместное постановление «О внесении изменений и дополнений в пункт 6.30 Коллективного договора дороги» о предоставлении одноразовой материальной помощи. Работникам Донецкой железной дороги, раненным в ходе боевых действий, предоставляется одноразовая помощь в размере двух среднемесячных заработков, а семьям работников, погибших в ходе боевых действий в размере 100 тыс. грн. Действие данного постановления начинается с 18.03.2014г., распространяется на работников Донецкой железной дороги, раненных (или погибших) в ходе боевых действий (во время выполнения служебных обязанностей, мобилизованных на военную службу, а также при обстоятельствах, не связанных с производством).
Для получения одноразовой материальной помощи согласно приказу 465/Н от 16.10.2014г. «О порядке предоставления одноразовой материальной помощи» руководитель структурного подразделения направляет ходатайство в комиссию дороги через курирующую службу.
В случае гибели железнодорожника предоставляются документы:
- заявление членов семьи погибшего в ходе боевых действий;
- ходатайство о предоставлении одноразовой материальной помощи, подписанное руководителем структурного подразделения;
- копия справки из лечебного учреждения о причине смерти погибшего;
- копия свидетельства о смерти;
- при наличии жены (мужа) погибшего: копии паспорта, идентификационного кода жены (мужа), копия свидетельства о браке;
- в других случаях: копии свидетельства о рождении, идентификационного кода детей погибшего, копии паспорта, идентификационного кода одного из родителей погибшего и копию свидетельства о рождении погибшего.
В случае ранения железнодорожника предоставляются документы:
- личное заявление работника;
- ходатайство о предоставлении одноразовой материальной помощи, подписанное руководителем структурного подразделения;
- выписка из истории болезни или амбулаторной карты, справка из лечебного учреждения о предоставлении медицинской помощи;
- копии паспорта и идентификационного кода раненого;
- справка о среднемесячной заработной плате, рассчитанной исходя из выплат за последние 2 календарных месяца работы, которые предшествуют событию, с которым связана данная выплата.
Решение о предоставлении одноразовой материальной помощи принимается на заседании комиссии по мере поступления заявлений, но не чаще одного раза в месяц.
Н. Кирик,
заведующая отделом организации труда и заработной платы дорпрофсожа.
>
Оттакої… тої дорпрофсож, разом з напрочуд дивним керівництвом залізниці [дивним через те, що в самій Укрзалізниці один із заступників Генерального Директора займається виключно фінансовими потоками і рухомий склад (та наймані працівники при ньому) його геть не цікавлять], а в тої же час в апараті Укрзалізниці табунами ходять слідчі, шукаючі якісь гроші.
Це добре, але в зоні АТО вже загинули, були поранені, узяті в закладники, в полон, або примусово вивезені за межі території України дорослі та діти, іще це буде й надалі, й лічба отих громадян України неухильно зростає (точних даних ніхто не наводить). З таким собі їх майном, або без нього.
Тож почув би Кабмін України про цю позицію членів потужної профспілки, які час від часу стають виборцями і проявляють … волю народу…
Та на цьому профспілковий актив не заспокоївся, знову зібрався у своєму приміщенні на станції Ясинувата, яка кількіразово захоплювалась/звільнялась, та провів свій традиційний (в галузі) день трудового права
див.
Re: Новини дорпрофсожу
Donetsk dprof » Сер, 05 листопада 2014 4:41 pm
ДЕНЬ ТРУДОВОГО ПРАВА В ЯСИНОВАТОЙ
[ джерело: 17.11.2014; http://zalp.org.ua/bb3/viewtopic.php?f=25&t=1764&start=90
]
Очередной День трудового права был проведен дорпрофсожем на Ясиноватском узле 21 октября 2014 года. В нем приняли участие председатель дорожной профсоюзной организации С. Лесовой, главный правовой инспектор труда Т. Присяжнюк, заведующая отделом организации труда и заработной платы Н. Кирик.
Прибывшие на мероприятие члены профсоюза подняли следующие вопросы:
- об оплате времени простоя;
- о стабильности работы банкоматов «Экспресс-банка»;
- о сроках выплаты по листкам нетрудоспособности;
- о праве на получение надбавки 50% за участие в восстановительных работах;
- о проблемах подъезда к месту работы из населенных пунктов Авдеевка, Нетайлово и Очеретино;
- о переводах на временную работу в связи с простоем;
- о сроках предоставления ежегодных отпусков;
- о продолжительности отпусков без сохранения заработной платы.
На эти и другие поступившие вопросы даны исчерпывающие ответы, а на требующие дополнительного рассмотрения - будут даны дополнительно.
По окончании приема проведена встреча с профактивом, руководителями и специалистами структурных подразделений Ясиноватского региона.
Председатель дорпрофсожа проинформировал присутствовавших о работе, которую проводит руководство дороги и дорпрофсож по решению производственных и социальных вопросов, выполнению положений дорожного коллективного договора.
На встрече были обсуждены проблемные вопросы, которые возникли в этой непростой ситуации, которая сложилась на Донецкой железной дороге. Поскольку участники Дня трудового права пришли, как говорится, не с пустыми руками, в ходе встречи получился конструктивный диалог. Консультации главного правового инспектора труда Т. Присяжнюка, заведующей отделом организации труда и заработной платы Н. Кирик обогатили специалистов новыми знаниями по самым насущным на сегодня проблемам, волнующим членов профсоюза.
Н. Петрякова,
заместитель председателя Ясиноватской территориальной профсоюзной организации.
Фото В. Наконечной.
>>
Наш коментар трохи збоку: - оце профспілка… - хай вона така-сяка та змосковщіна, іншої на залізниці нема, та ж вона оця профспілка клопочеться про хліб насущний для залізничників Донецькій залізниці, чого не робить Уряд, його міністерство праці та врешті саме центральний апарат Укрзалізниці…
От хоча б про право на отримання надбавки до тарифних ставок, посадових окладів за участь у відновлювальних роботах: - в різному ступені зруйновані десятки важливих об’єктів інфраструктури - мости на річці Сіверський Донець, малих потічках, шляхопроводи, ланки мережі електропостачання, сигналізації та зв’язку, водопостачання, зруйновані станційні споруди на станціях перегонах, і багато, багато чого , що потрібно відновлювати…
Це завдання державного значення не тільки у військовому плані (бо потреби українського війська в перевезенні особового складу, техніки, паливно-мастильних матеріалів, інше може забезпечити тільки залізниця, що є її статутним завданням), а ще більше цього потребує уся виробнича сфера держави, бо забезпечення її функціонування це першочергове і основне завдання залізничного транспорту.
Мабуть, будемо сподіватись, наступною темою профспілкових клопотів буде тема осіб, переміщених із зона АТО (хай їм грець отим терористам, бо держава не може з ними впоратися…), а саме: - залізничники, які під гуркіт танків, гарматну чи кулеметну стрілянину, чи, навіть, за панічним страхом “…вони їдуть!!...” вискочили з рідної чи казенної хатинки та побігли світ за очі…, та зупинились десь за Збручем”.
Наслідки для них в площині правовідносин найманій праці: трудова книжка лежить у відділу кадрів, сам він на робоче місто/місто збору за правилами внутрішього трудового розпорядку, чи за графіком змінності не з’явився, на телефони не відповідає, якоїсь письмовій заяви від нього не він, або його дружина не принесли, в лікарні або в міліції, яка денеде порозбігалась, його не має. Формально – то є майже класичний прогульник, а насправді, - це потерпілий від неналежних дій/бездіяльності передусім держави, а потім працедавця, які не забезпечили своєму громадянинові/робітникові здорові і безпечні умови життя і праці.
Як один з варіантів профспілка може запропонувати Укрзалізниці прийняття спільній постанови про внесення Доповнень до чинної Галузевій Угоди положення про надання на час особливого воєнного/надзвичайного стану відпустки без збереження/зі збереженням заробітної платні. Таку відпустки за погодженням з профспілкового комітетом місцевої профспілки працедавець може оформити на підстави письмовій заяви працівника, членів його сім’ї, знайомих, сусідів; телефонічного, інтернет-повідомлення (маємо на увазі, що Укрпошта, Інтернет тощо в окремих місцевостях вже місяцями не працює, а генерал Москаль вряди-годи сам возить пошту..)
Це дозволить зберегти на певний час правовідносини найманій праці, і, відтак, місце праці, дозволить працівникові, якщо пощастить, тимчасово працевлаштуватись, чи в ідеалі повернутись на попереднє місце роботи та мешкання після переможного закінчення “Великої Вітчизняної Війни (з виступу пана Президента України на військовому параді з нагоди 23-ї річниці Незалежності України)”.
Було би дуже добре, якби Міністерства праці та юстиції, алярмом дозволили приймати на тимчасову/постійну роботу цих переміщених осіб, видавати їм дублікати трудових книжок. Та не просто на вакантні посади, а аналогію з військовими порядками, за поки що новаторським інститутом законодавства про працю – “за штатом” ! (тут багато чого невідомого, спірного, та в нас же уряд реформаторів – “камікадзе”).
Більш ґрунтовним досягненням Міністерств праці, юстиції, фінансів було би повернення до передбаченої Кодексом Законів України про Працю виплати заробітної платні готівкою саме працедавцем, що є геть актуальним для працівників так званої “лінії” залізниці. Не даремно профспілка бунтує проти дій “Експрес-Банку”.
Мабуть, на черзі в профспілці дозріває питання до Національного Банку України та Кабінету Міністрів України щодо “схуднення” бюджету “голоти” (за цим старовинним означенням зараз подаються громадяни, які живуть на межі чи/або за межею бідності), про перегляд тарифних сіток, виробничо-фінансових планів підприємств, штатних розписів, тарифних ставок і посадових окладів. Оце питання жевріє в різних верствах суспільства, попрі заклинання гетьманів – “не на часі – війна!”.
С. Грабелько
А. Грабелько, члени профспілки залізничників
Коментарі