Огляд польських медіа [для власного навчання]
http://kurierg.duszki.pl/logo_Kurier_Galicyjski_small.gif
№ 22(194) 29 листопада – 16 грудня 2013 с. 22
Пам ’ ятннк Яну III Собеському повстане в Яворові
Рішення про встановлення пам’ятника прийняла Рада Міста на засіданні 19 листопада 2013 року. Ініціатива побудови пам’ятника належить місцевому яворівському відділу Товариства Польської Культури Землі Львівської. Пам’ятник має повстати у скверу побік римо-католицького костьолу.
Наразі ані у товариства, ані у ради міста немає концепції пам’ятника.
Ян III Собеський – в 1674 – 1696 роках король Речіпосполитої, «з ласки Божої король Польщі, Великий Князь Литовський, Руський, Прусський, Мазовецький, Жмудський, Смоленський, Сіверський і Чернігівський”, - був тісно пов'язаний з Яворовим. В Яворові він заклав одну зі своїх числених резиденцій.
У 1898 році пам’ятник королю повстав у центрі Львова, на місці, де тепер стоїть пам’ятник Тараса Шевченка. В 50-х роках XX віку пам’ятник був демонтований та переданий польській стороні, його було перевезено до Варшави, а в 1965 р. до Гданська.
http://kurierg.duszki.pl
Info :
21 травня 1674 року Яна Собеського вибране було королем Польщі; він обрав собі ім’я Яна III. З Яворовим був пов'язаний в різних періодах свого життя. Урочистості за участю короля відбулися в Яворову 15 червня 1678 р. з нагоди хрещення в парафіяльному костьолу королевича Олександра. Тоді туди приїхав майже увесь сенат, багато інших державних достойників, численні делегації зі Львова, Кракова та Варшави. Сьогодні в святині знаходиться свідок тих минулих подій – ікона святої
Анни, відновлена краківськими рестовраторами, та повернена костьолові святих Петра і Павла як історична пам’ятка.
У 1683 році король Ян III зі своїм військом поконав Турків під Віднем. Після перемоги відпочивав у Яворові, де приймав вітання від усіх християнських держав і монархів. У 1684 році численні амбасадори зібралися були в місці. 6 липня відбулась багата учта. Столи, накриті у дуже обширній стекляній альтанці над ставом, поставлені у формі підкови, посіли кільку десятькартина приписана була Fransowi Geffelsowi, митцю зі Фландрії. Історики писали, що саме шляхти прибуло понад тисячу. Могло здаватись, що столиця Польщі перенесено з Варшави до Яворова.
Після віденський перемозі Яворів подарував Яну III плуг, борону, 6 сивоволосих волів, та запросив на бучне весілля. Королева танцювала з війтом, а король зі старостиною весілля – дружиною коваля. “Весілля в Яворовім ” відтворив на полотні K.Shegl, а картина довгий час прикрашала ратушу Львова, затим була перенесена до музею Короля Яна III (Ринок 6).
Останній раз Ян III був у Яворові в 1691 році, провів там майже 6 тижнів. У часі побуту в місті йому товаришував папський нунцій.
Джерел о: 06.12.2013.
З польської мови переклав для особистого
користування: А. Грабовський;
08.12.2013., Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Перекладач не завжди згідний з думкою авторів,
й перекладає авторів, з якими не погоджується.
Коментарі
Східняк
13.03.14, 03:23
На тлі останніх подій якось мозок не сприймає концепсій архітектурних монументальних витворів...![](//i3.i.ua/v2/smiles2/unsmile.gif)
Zaremba
25.03.14, 11:18Відповідь на 1 від Східняк
але: джерело - газета Поляків в Украйні за підтримці польської влади...