Шеф фінансів обіцяв перед усім кров, піт та сльози. Казав: «Вже сама ліквідація бюджетного дефіциту та галопуючої інфляції для кожного уряду є трудним завданням. Наш же водночас має врятувати національне майно перед розпадом та змінити майже усе, в додатку, навчаючись в тому ж часу керуванню. То не є ситуація для заздрощів. Однак, перед оцими завданнями стає не сам уряд, але ми усі. Нам також немає чому заздрити”. Концепція віце-прем’єра й міністра фінансів опиралась на дві засади: якнайшвидше стримати зріст цін та перебудувати структуру власності в господарці. Ціною за оздоровлення господарки країни мав бути спадок продукції, масовий занепад державних підприємств, врешті, з’ява безроботиці, офіціально невідомої в реальному соціалізмі. На додаток, відчутній поправи господарки належало сподіватись не раніше ніж за рік. „Віримо, що суспільство розуміє, що маємо історичний шанс не тільки політичних, але також й економічних змін, - висловився віце-прем’єр. – Вірю у зрілість суспільства». І додав: “Існує природна тенденція для порівняння того, що буде, з тим, що є. Однак, належить також порівнювати то, що буде, з тим, що ж то було, колиб й надалі керувала в нас планова господарка, централізована та ізольована. Безсумнівно, що ситуація була би ще гіршою”. Економічна катастрофа Тим часом ситуація була вкрай драматичною вже в моменту старту реформ. В Польщі шаленіла гіперінфляція. „Gazeta Wyborcza” подорожчала з травня до грудня чотириразово (з 50 до 200 злотих), що й так було незвичайно поміркованим підвищенням, зваживши на те, що у тому ж періоду ціна паперу зросла майже десятиразово. Річна інфляція у грудні 1989 р. наближалась до 750 процентів, а Національний Банк Польщі ввів до обігу банкноти в 50- і 200 тисяч. Поляки ґвалтовне зубожіли. «В кінці року на руках населення знаходились грошові засоби у трикратно нище купівельній спроможності ніж на початку року”, - доносила преса.Для соціалістичної господарки цвяхом у труну оказалась серпневе рішення уряду Мечислава Раковського про відмову від регулювання ціни на харчі. В умовах державної монополії, цей крок оказався початком катастрофи. Протягом однієї ночі овочі, яйця, м'ясо подорожчали кількиразово. Хлопи волили зберігати збіжжя, ніж замінювати його на банкноти, які з тижня на тиждень втрачали вартість. Наприкінці літних відпусків у великих містах почали вишукуватись черги за хлібом. “Брак цукру, цигарок, сірників, мила, алкоголю. Ринкові відносини на харчі вивільнили ціни та знесли карткові гарантії, а постачання по-старому фатальне і без перспектив». – фіксоване в рапортах Секретаріату Генерального Комітету ПОРП.
Перше свято Божого Народження після відновлення незалежності не було легким для Поляків. Закупівлі їжі на святвечір вже не товаришували сцени штурмів крамниць, відомі за періоду ПНР, однак товарів ще й далі бракувало. «Невідомо, чи усі куплять шинку і балерон (ґатунок вітчини - перекладач) – писала „Gazeta Wyborcza” про ситуацію на варшавському ринку, – бо наразі в крамницях видко тільки залишки тих ковбасних продуктів.
М’ясні заклади на Жерані, – як нас поінформував директор з виробництва, - остатню партію пів туш купили з закладів в Ельку без шинки, яку експортовано раніше. Більше ковбас не буде, бо нема з чого їх робити, також нема запасів, які накопичувались зазвичай в жовтні та листопаду”.
Помимо щораз гірших умов життя суспільний настрій восени 1989 р. такі був добрий. Уряд Тадеуша Мазовецького тішився зростаючою підтримкою, яка у листопаду перейшла за 89 процентів. Також ще з місяця на місяць збільшувались ряди оптимістів, - 57 процентів Поляків вірило, що протягом трьох літ наступить покращання умов їх життя.Реформи, охрещені як план Бальцеровича, від початку зустрілись й з критикою преси. Одні закидали йому, що він є «історичним шахраєм”, інши звинувачували міністра фінансів в доктринерстві, сліпому радикалізму та браку передбачень щодо суспільних коштів трансформації. Преса писала, що замість шляху еволюційних змін, він обрав «стрибок на бетон з піднесеної ринковими відносинами висоти”.
Тимчасом в Міністерству Фінансів тривала боротьба з часом. Нове право потрібно було ухвалити якнайшвидше, так щоби воно набрало силу з 1 січня 1990 року. У противному випадку Польща могла би не отримати обіцяного Міжнародним Валютним Фондом мілійарду долярів, - фундаменту антиінфляційної політики. Сейм мав зайнятись розглядом проектів змін 17 грудня на спеціальної сесії, скликаної вперше в історії в неділю. В успадкованої по Польської Народної Республіці системі господарювання належало замінити власне усе. Тоді по Варшаві кружляв дотеп, що почет Мазовецького отримав миску рибного супу з завданням переробити її на акваріум.Представляючи в Сейму пакет з 14 законів та розпоряджень, Бальцерович сказав: «Рішення Сейму в справах, яких стосуються подані документи, за суттю визначать здійснення корінних змін в польської господарці. Наша пропозиція – це господарка, ґрунтована на ринкових механізмах, зі структурою власності, існуючої в високорозвинених країнах, господарка – відкрита на світ. Господарка, правила якої ясні для усіх: лічать у неї здібності, знання, талан, справні руки, хіть до праці. Потрібно порвати з фальшивою грою, в якій люди вдають, що вони працюють, а держава вдає, що платить. Альтернативу, яку ми пропонуємо, то удатне життя замість вдаваного”.
План Бальцеровича закладав майже повну відмову від контролю цін, при одночасному обмеженню заробітної плати через введення податку на понаднормативну винагороду, так звані попівки, - це мало зменшити кількість грошей в обігу та загальмувати інфляцію. Черговими опорами урядового плану було ліквідація пільг і дотацій, впровадження внутрішнього обміну злотого, скасування старих ставок опроцентування кредитів (які за часів інфляції були тоді радше формою подарунку з Державної Скарбниці), відсторонення центрального банку від бюджету, врешті, - приватизація державного майна. Міністр фінансів не приховував, що час гонить. За тиждень виснажливої праці Сейм ухвалив усі правні акти. Наступного дня вони екстрено трафили на стіл президента Ярузельського, який тут же їх підписав. За два дні план Бальцеровича мав стати чинним правом. „Переддень Нового Року польське суспільство пило, співало та танцювало на вулицях, оскільки святкувало рік, який приніс кінець комуністичної доминації. Вдень Нового Року воно прокинулось зовсім протрезвилім. В крамницях усієї країни ціна хліба мала зрости на 40 проц., ціна шинки на 55 проц., ціна електрики та газу підстрибнула на 400 проц., кам'яного вугілля на 600 процентів. Ціна ж бензину зросла на 100 проц. ”, - написав часопис „Newsweek”. „Лавина зрушила, - доносила у перших днях січня „Gazeta Wyborcza”. – Нові ціни в новому році справді почали ми дізнаватись у середу. […] У Познані ціна м’яса є у середньому у два разі вище, аніж в минулому тижню – корейка (свинна грудинка) 20 350 злотих (попередня 11 050), а яловичина без кісток 15 500 злотих (8900 зл.). Страхітливо подорожчали ковбасні вироби – краківська ковбаса з 11 750 до 30 400 злотих, звичайна ковбаса з 7250 до 12 300 злотих. Початкову дезорієнтацію людей стрімко почав заступати шок та тривога. «Вони там хиба пошалініли й хочуть, аби нас тут в крамницях покупці побили”, - жалілись репортерові продавщиці крамниці Spoem. Програма Бальцеровича
Найбільшу тривогу будила блискавична зростаюча ціна продуктів першій потреби, перед усім, їжі: «Хліб найважніший! Стрибок ціни на 800 зл. за одну ніч? Страхітливий. Один буханець хліба щодня - це 70 тис. злотих на місяць. А я заробляю 280 тис. злотих. Мені підняли квартирну платню, світло, Ісусе!”.
До канцелярії Міністерства Фінансів приходили листи з усієї країни. Багато з них мали злі слова та образи, найбільш виразно формульовані людьми, які загубились в нової реальності, та не розуміли сенс надходячих перемін. “Звертаюсь до Пана, як одного з отаманів отої солідарнізької розбійничої банди, яка завдяки наївності суспільства дорвалась до корита і влади, - писала мешканка Варшави. - Ні вірю, що ваш уряд ще має якусь підтримку суспільства. Проводити політику екстерминації народу. Це не є яка така програма оздоровлення господарки, тільки геноцид. Ваша діяльність веде до знищення рільництва та видобувної промисловості”. „Пишемо до Пана від імені усіх Поляків, яким завдається кривда, – читаємо в іншому листу. – Ми теж є з Солідарності, але не сподівались, що уряд може бути на послугах Жидів і Німців. Уся Польща знає, що весь уряд РП то Жиди. Говорять, що одна банда заступила другу. Маєте теплі посади, кажний щонайменше 10-15 млн , й говорите, що до крамниць не ходити. Ідеальне жидівське лукавство». Й дійсно, перші тижні надавались на підтвердження візії найзапекліших противників Бальцеровича. Місячна інфляція у січні становила 80 проц. замість планових 45. Драматичним стало падіння продукції – близько 30 проц. відносно грудня. Менеджери державних підприємств не давали собі ради в умовах вільного ринку, й не вміли допасувати профіль продукції до його потреб, ані шукати нових клієнтів. Зрештою, багато хто вважав, що оця реформа, подібно як й усі попередні, це є пропагандове ошуканство, - і нема чого перейматись, тільки потрібно перечекати.
Ефектом того була лавина банкрутств: занепадаючи фабрики не могли врегулювати прострочених зобов’язань щодо суміжників, та відкликали нові замовлення. Втрата фінансового обігу стала пасткою, в яку впадали чергові заклади. Розпачливо шукаючи заощадження, директори вручали працівникам попередження про звільнення, залишаючи тільки найбільш потрібних, - у такий спосіб приховане безробіття перейшло в реальне. У січні без праці було зареєстроване вже 56 тис. (місяцем раніше – 9 тис.), до кінця року ця лічба перейшла мільйон двісти тисяч.
Помимо різкого падіння купівельної спроможності суспільства, власне в перших місяцях трансформації, дослідження публічної опінії оказувались неочікуване добрі. „Gazeta Wyborcza” на початку лютого писала: «Однієї третини досліджених CBOS в останній тиждень у січні забракло грошей, половина мала додаткову працю. Праве усі мусять чогось відмовитись. Понад половини не очікує покрашення у лютому. Помимо того, дві третини людей вірить в програму Бальцеровича, а близько половини думають, що самі собі покращать. Аж 67 проц. люди думають, що завдяки програмі Бальцеровича Польща вийде з труднощів, і тільки 10 проц. , що переживаємо черговий крок на шляху до упадку. 45 проц. вважають, що усі важливі справи краю в добрих руках” .Інфляція гальмує! У щоденних розмовах обік скарг та ремствування появились теж голоси підтримки та сатисфакції. «Вже на пенсії з 1982 року і маю 703 000 зл. щомісячно, - писав у листу до Бальцеровича пенсіонер-суднобудівник з Гданську. – Не потрібно нікого переконувати, як трудно вижити на оці гроші, проте з сатисфакцією стверджую, що моя пенсія завдяки Пану є справжніми грошима, за які, хоч й негусте, та такі можу усього потроху купити. Я переконаний, що вже моя дочка буде жити в нормальний країні, з нормальною господаркою.”
Одним з джерел триваючій підтримки могли бути переміни в сфері політичної культури. Почет Мазовецького комунікував з суспільством зовсім інакше ніж попередні кабінети. Слогани у вигляду «Програма партії – програма народу” заступили реальні аргументи. Обличчям уряду солідарності стало обличчя Яцка Куроня, – міністр праці невтомно їздив по країні та зустрічався з мешканцями, вислуховував скарги та тлумачив сенс того, що діялось навколо. Його безпосередній спосіб буття будив довіру, позволяв нав’язувати контакт навіть з тими, в кого реформи Бальцеровича вдарили найболісне. Щотижневі бесіди Куроня на телебаченні громадили перед екранами загал у 12 млн. глядачів. – результат на рівні футбольного національного чемпіонату. З другої сторони, господарська ситуація за певними оцінками почала такі покращуватись. Блискавичний розвиток вуличної торгівлі врешті створив жадану конкуренцію державним молохам. З багажників автомобілів, польових лежаків та металевих стояків продавався хліб, риба, овочі, м'ясо, а також перші кольорові продукти, доставлені з Заходу. Завдяки тому в лютому інфляція ґвалтовне загальмувала: до кінця року ціни будуть зростати «заледве” на кільку процентів щомісячно.„Одним макроекономічним замахом диво відіслало в минуле пусті полиці та нескінчені черги з часів комунізму, - доносив в лютому репортер „Wall Street Journal”. Поляки вже не мусять уходити з роботи, щоби в тісняві стати за плащем або феном. Знають, що в крамницях не забракне плащів, фенів та усього, на що полювали роками. […] Тоді, коли політичні революції полихають від Берліну до Владивостоку, Польща борюкається з трудним завданням, яке більшість країн Східної Європи ще мають перед собою – революцію в господарці».
Шокуючим є те, що гасло «Бальцерович мусить йти”, - кинуте OPZZ (відома “Солідарність” - перекладач ) весною 1991 р., - здобуло популярність власне тоді, коли створена міністром програма рятування господарки довела свою успішність.Джерело : 02.11.2012.http://www.polityka.pl/historia/305052 ,1,balcerowicz-musial-przyjsc.read (з польської мови переклав: А. Грабовський,) 04.11.2011.; Дебальцеве За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор. При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело. Оглядач не завжди згідний з думкою автора/авторів і не відповідає за фактичні помилки, яких вони припустились. Також перекладає тексти авторів. з якими він не погоджується.
Коментарі
Медик
16.11.12, 18:46
Східняк
27.11.12, 06:29
Корисне нагадування! Дякую!
Гість: stoh
37.11.12, 20:24
Zaremba
414.11.12, 08:20Відповідь на 1 від Медик