З Інтернету:
огляд польських медіа [для власного навчання]
Уряд хоче створити нову комісію у справі оцінки шкоди від совіцької окупації
Rzd chce powoa now komisj w sprawie oceny szkd okupacji sowieckiej (4)
pl.delfi.lt roda, 16 maj 2012 г. 11:22 © DELFI (E.Digryts nuotr.)
Служба Прем’єра підготувала та погодила проект ухвали у справі створення комісії для підготовки пунктів для перемов та план діяльності у справі відшкодування втрат за роки совіцької окупації. Проект передбачає, що комісія повинна до 14 червня поточного року скласти пропозиції відносно оцінки шкоди, на яку наразила Литву присутність совіцьких військ в 1940-1991 роках, та російських з 1991-1993 років. Про це пишіть щоденник „Lietuvos inios” http://g4.delfi.lt//images/pix/file58728233_3037c985.jpg Пропонується створення комісії з дев’яті членів, м. і. голови Союзу Політичних В’язнів та Висланців (Politini kalini ir tremtini sjunga) Povilasa Jakuionisa, історика Algimantasa Kasparaviiusa, Головного Архіваріуса Ramojusa Kraujelisa, голови секретаріату Міжнародної Комісії у справах Оцінки Націських та Совіцьких Злочинів в Литві (Tarptautin komisija naci ir sovietinio okupacini reim nusikaltimams Lietuvoje vertinti), Ronaldasa Rainskasa, a також представників ресортів закордонних справ, культури та юстиції. На керівника комісії пропонується призначити генерального директора Центру Досліджень Руху Опору та Геноциду Мешканців Литви (Lietuvos gyventoj genocido ir rezistencijos tyrimo centras) Терезу Бураускайте (Teres Burauskait).Як доносить щоденник, канцлер прем’єра Deividas Matulionis не погоджується з твердженням, що в останніх роках старання про отримання відшкодування за роки окупації притихли. Це питання, як обґрунтувала, завжди знаходилось серед литовських пріоритетів, його також порушалось в перемовах з Росію на різних щаблях. Як твердить Matulionis, нова комісія повинна спирати свою діяльність на обрахунки попередній комісії щодо розмірів шкоди, яка вникла внаслідок совіцької окупації. Тоді було оголошено, що вона сягає 80 мілійардів літув.
„Це не означає однак, що будемо виставляти Росії рахунки. Наразі йдеться про усталення позиції для перемов», пояснює канцлер. Як додав, певні надії у цієї сфері будять сучасні полько-російські стосунки. „Бачимо більше розуміння з російської сторони, наприклад, в проблемі катинського злочину, який Росія визнала та за який перепросилась. То може бути прикладом також й для наших проблем», - повідомив Matulionis. Однак Teres Burauskait з Центру Досліджень Руху Опору та Геноциду Мешканців Литви оцінює, що з питанням повернення відшкодування не повинно пов’язувати жадних надій, коли ж Росія не визнає самого факту окупації. За нею, задавнені проблеми чекають на вирішення принципіальне. „Якщо ж, як твердять, не було окупації, тоді ж й не має шкоди, як висліду окупації. Їх позиція вбрів противна, твердять, що як скоро в нас заінвестували, ставили величезні промислові фабрики, то в дійсності то ми залишаємось їх боржниками. Насправді то є демагогія», - повідомила Burauskait. „Мені здається, що оті справи належить врешті так визначити, підперти аргументами та висунути в перемовах, аби залишити опонентам як найменше можливостей ускладнення питання. Навіть, якщо проблема не буде розв’язана в найблищих роках, колись то на це прийде час», - додає експерт. Заступник голови сеймового Комітету Закордонних Справ ((Seimo Usienio reikal komitetas) Justinas Karosas наразі не бачить перспективи розв’язання проблеми відшкодування за роки окупації. Як повідомив, не виображує собі перемов на цю тему. „Росія не хоче розпочинати жадних перемов, бо ж не хоче створювати прецеденти. Бо ж Совіцький Союз окуповував багато держав. (…) Може належить дійти до угоди, аби Росія застосувала перепросини. А якщо йдеться про збільшення фінансових претензій, то не бачить надії», - сказав Karosas. Wszelkie informacje opublikowane na DELFI zabrania si publikowa na innych portalach internetowych, w mediach papierowych lub w inny sposb rozpowszechnia bez zgody DELFI. Jeli zgoda DELFI zostanie uzyskana, trzeba obowizkowo poda DELFI jako rdo. Джерело : 19.05.2012.
http://pl.delfi.lt/aktualia/litwa/rzad-chce-powolac-nowa-komisje-w-sprawie-oceny-szkod-okupacji-sowieckiej.d?id=58727975 (з польської мови переклав для особистого користування: А. Грабовський,) 18.10.2012.; Дебальцеве За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор. При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело. Оглядач не завжди згідний з думкою автора/авторів і не відповідає за фактичні помилки, яких вони припустились. Також перекладає тексти авторів. з якими він не погоджується. 19.08.2017 року .... питанням повернення відшкодування не повинно пов’язувати жадних надій, коли ж Росія не визнає самого факту окупації..... - ... - отже ; від часів Богдана ..й до 1991 року - чи Україна була окупованною (за самими Українцями...) Московією, чи наразі окупованна? на державному рівні....(як Литва)
Коментарі