З Інтернету:
огляд польських медіа [акція 17 вересня]
Wprost 24
Poniedziaek, 09 Kwietnia 2012 r. | Wydanie: 15/2012 (1521)
HISTORIA Dziwna wojna polsko-rosyjska Numer: 38/2009 (1391)
Сейм готує запізнілий закон у зв’язку з річницею 17 вересня 1939 року. Запізнілий, може бути, що й навіть на 70 літ. Ніхто офіціально до сьогодні не пояснив , що ж то насправді сталося 17 вересня. Чи то була війна з Росією? Чи як хочуть Росіяни, а також, Українці та Білоруси, було це тільки визволення Західній України та Західній Білорусії, здійснене по розпаду польської держави ?
Для нас усе є ясно та просте. Совіцька агресія була нічим іншим, як
«ножем в спину”. Вбитим Полякам в героїчній, непоступливій боротьбі з Німцями. Й був це не тільки зрадницький удар в спину, але й удар смертельний, який поховав Польщу. З плином часом усе більше прихильників знаходить погляд, що в другий половині вересня німецька сила виразно слабіла, а ще незадіяні в боях великі польські сили, згруповані начальним вождем на так званому румунському передпіллі, могли відвернути долю тієї кампанії. Також щораз більш популярним стає переконання, що брак допомоги наших союзників зумовлений був власне совіцькою агресією. Ergo, коли б не було 17 вересня, історія світу та II світової війни пішли би іншим шляхом.
Якщо мали ми до чину дійсну совіцьку агресію понад 600 тис. бійців Червоній Армії, понад 3 тис. літаків, майже 5 тис. танків та стільки ж гармат і мортир, то чому ніхто не оголосив стану війни? Не оголосила війни й совіцька сторона. У ноті, що була передана польській стороні, а затим поширеній пресою усього світу, Росіяни єдине твердили, що «польсько-німецька війна уявила внутрішнє банкрутство польської держави. Протягом кільки десять днів воєнних операцій Польща втратила усі свої промислові райони та культурні центри. Варшава перестала існувати як столиця Польщі. Уряд Польщі розпався і не проявляє ознак життя. Це означає, що польська держава та її уряд фактично перестали існувати (…). Перед обличчям такої ситуації совіцький уряд видав розпорядження (…) переходу кордону та взяття під оборону життя та майно мешканців Західної України та Західної Білорусії”.
В документа польської сторони рівно ж немає слова про війну. Ба більше, у такій же голосної, що й незрозумілій, так званій загальній директиві від 17 вересня 1939 р., начальний вождь наказував: «Совіти вступили. Наказую загальній відступ до Румунії та Угорщини найкоротшими дорогами. З більшовиками не воювати, хиба тільки при нападу з їх сторони, або спроб и роззброєння підрозділів”. Як уявлене в «Білій книзі”, опрацьованій Віктором Сукенніцьким , в проекту цього наказу знайшлась пізніше викреслена думка: «Характер совіцького виступу вияснюється дипломатичним шляхом”. А отже і польська сторона в подіях 17 вересня не розгляділа стану війни. Це факти капітального значення для розуміння того, що ж то тоді сталося.
Автор: Даріуш Балішевський Dariusz Baliszewski
http://www.wprost.pl/ar/171630/Dziwna-wojna-polsko-rosyjska/
Дивна польсько-російська війна
Номер: 38/2009 (1391)
Сейм готує запізнілий закон у зв’язку з річницею 17 вересня 1939 року. Запізнілий, може бути, що й навіть на 70 літ. Ніхто офіціально до сьогодні не пояснив , що ж то насправді сталося 17 вересня. Чи то була війна з Росією? Чи як хочуть Росіяни, а також, Українці та Білоруси, було це тільки визволення Західній України та Західній Білорусії, здійснене по розпаду польської держави?
Ото ж, як польський уря д, так й польське верховне командування, розуміло совіцьку агресію як стратегічне бажання обмеження обширу німецької окупації Польщі. Як намір відсунення німецького кордону на 300-350 кілометрів на захід. Й може ж так бути, що тільки в той момент до маршала Шмігли дійшло, чому Рибентроп з Молотовим уклали пакт про не агресію. Держави, які з собою не сусідували, уклали пакт про невтручання, що власне робило розбір Польщі. Тільки то тепер драматична дійсність стала зрозумілою.
Нам, Полякам, може це подобатись, або ні, але в тих днях дійсно польська держава і польський уряд не існували. З 6-го вересня аж до переходу кордону, себто 18 вересня, ніхто не урядував й не наказував. Начальний вождь не панував над ситуацією. Колись написав й сьогодні повторюю: держава власне покидала Польщу. Залещіцьке шосе. Залишався нарід. Небавом піднесена польська держава відродилась в підпіллі. Небавом польський уряд і польська армія повстали уві Франції. Але 17 вересня вони не діяли. Цього дня вереснева кампанія була цілковито програна. Не існував жоден фронт. Боронилось кільку героїчних гнізд опору в Варшаві, Модлину, Холмі. Воювало кільку численних з’єднань – за гонор, а вже ні за перемогу. Наше переконання, що німецькі війська втратили силу, нічого спільно з правдою не має. Вони попросту, за задумом таємних договорів Рибентропа з Молотовим, пригальмували, аби ж не перешкоджати Совітам, які шикували свою війну. Може ж бути, що мають рацію оті історики, які додержують, що належало оголосити світові факт совіцької агресії й війни. Був би то безсумнівний голос держави, яку Совіти визнали за вже не існуючу.
Може ж бути, що такий голос змусив би наших англійських та французьких союзників (на щось подібне лічив й Гітлер) до оголошення війни Совіцькій Росії. Може ж бути, що факт оголошення Польщею війни Совітам змінив би статус Поляків на кресах, які, як пишіть Володимир Бешанов у видатному «Червоному Бліцкригу”, «знайшлися булими мешканцями булої держави, не маючими жадних прав. Може ж бути, що узяті в неволю жолнежи та офіцери в ситуації правного оголошення війни були би військо полоненими, ані звичайними антисовєтчиками та бандитами”. При такому не оголошенні війни Совітам польською стороною, Франція та Велика Британія обмежились єдине формальними протестами. “Вводячи свої збройні сили на територію держави, яка у даній хвилі знаходиться в стані війни на стороні Франції, та без згоди цієї держави, совіцький уряд здійснює дії, які мають мало спільного з поняттям нейтралітету, - написали Французі в ноті до Москви. Британський уряд оголосив, що «категорично не погоджується з твердженням, якби ж польська держава та її уряд фактично перестали існувати”. Водночас, проте на засіданні кабінету пригадано, що британські гарантії для Польщі доточать виключно німецькій агресії. Й тільки.
Автор: Даріуш Балішевський Dariusz Baliszewski
http://www.wprost.pl/ar/171630/Dziwna-wojna-polsko-rosyjska/?O=171630&pg=1
Нам, Полякам, трудно зрозуміти російську рацію. Трудно її розуміти, пам’ятаючи про Катинь, заслання, польську дорогу Колимою, через гулаг. Але ж, чиж є якась російська рація. Говорять, що це Польща зумовила їх політичну ізоляцію в Європі, що стала на шляху системі безпеці в Європі. Пригадують, на підставі французьких документів, що коли Французи звернулись до Поляків з питанням, «як союзники маємо підстави просити вточнити, у який спосіб вони (Поляки) хочуть без помочі Росіян організувати збройний опір у випадку можливій німецькій агресії», 19 серпня 1939 р., отримали від міністра Бека відповідь: «Для нас це є справа принципу. Не маємо військовій угоди з СССР, й не маємо бажання її мати!”
Росіяни говорять: Поляки закидають нам, що в ноті Молотова від 17 вересня 1939 р. ми написали, що «польська держава та її уряд перестали існувати”. Це правда, так написали, а ще точніше, переписали з польській ноти міністра Бека від 1936 р., коли противлячись впровадженню міжнародних санкцій щодо Італії за зайняття нею Абіссінії, написав він, що Абіссінія «як держава перестала існувати”. Закидають нам удар ножем в спину 17 вересня, а чим ж іншим був польський вступ на Заользі в жовтні 1938 р. з відомим обґрунтуванням міністра Бека: «Чехословацьку республіку вважаємо за штучний витвір (…) суперечний з дійсними потребами та правами народів Центральної Європи.”
Нота Бене, - пригадують Росіяни, коли в дні Мюнхену Гітлер анексував Судети, а ми, Росіяни, розпочали застережливі військові маневри, натомість польська сторона розпочала паралельні маневри на Волині, стоячи на сторожі німецької агресії. Це правда, говорять Росіяни, Сталін зайняв Західну Україну і Західну Білорусь, але, не знайдете в Росії й однієї людини, яка би його за це гудила. Бо ж кожний розуміє, що коли б не зайняли, й не пересунули лінію майбутнього фронту на кількасот кілометрів, не було би сьогодні, бути може, теж й Польщі.
По визначних урочистостях 70-ліття вибуху війни на Вестерплятте, в однієї з британських газет зауважено, що Поляки і Росіяни розмовляють про війну через зціплені зуби, але ж такі розмовляють. Питанням є, чи через зціплені зуби, можна порозумітись. Тому, є так цікаво, що то ж Сейм RP напишіть в ухвалі стосовно упам’ятнення 17 вересня 1939 року. Чи війну, яку ніколи не оголошено, чи мир, на який 70 років чекають змучені народи.
Автор: Даріуш Балішевський
http://www.wprost.pl/ar/171630/Dziwna-wojna-polsko-rosyjska/?O=171630&pg=2
http://www.wprost.pl/G/authors/234.jpg
Даріуш Балішевський
Блог автора: Дайте спокій! – це тільки історія
Історик, публіцист, автор програми «Надзвичайна ревізія”
Лічба дописів: 123
Джерело: http://www.wprost.pl/autorzy/?A=234
(з польської мови переклав: А. Грабовський,)
26.07.2012.; Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Перекладач не завжди згідний з думкою авторів
Коментарі
uraha
129.07.12, 09:20
Російську рацію іноді трудно зрозуміти самим росіянам.А війна була не дивна а сама звичайна. З анексією території.