допис №19 [
частка допису "Польща 1939-1945... на мережевому диску "]
З Інтернету: огляд польських медіа [для власного навчання]
p.pl » Wiadomoci » Raporty » Tragedia narodowa
"Wolno i Prawda" - przemwienie Prezydenta RP z 10 kwietnia
Lech Kaczyski 17-04-2010,
Промова, напрацьована Президентом РП (Республіка Польща – перекладач ) Лехом Качинським на урочисті заходи 10 квітня 2010 року .
1.
Це було 70 років тому, Їх вбито, – попередньо зв’язаних, - пострілом в потилицю. Так, щоби було мало крові. Потім – разом з орлами на ґудзиках мундирів – складено в глибоких ровах. Тут, в Катині, таких смертей було чотири тисячі чотириста. В Катині, Харкові, Твері, в Києву, Херсону та в Мінську, разом - 21.768.
Замордовані – це громадяни Польщі, люди різних визнань і різних
професій; військовики, поліціянти й цивіли. Серед них є генерали й рядові поліціянти, професорові і сільські вчителі. Є військові капелани різних визнань: католицькі капелани, головний рабін WP (Військо Польське – перекладач), головний греко-католицький капелан і головний православний капелан.
Усі ці злочини, - скоєні за кільку місяців, - символічне називаємо Катинським Злочином. Їх об’єднує громадянство жертв і одне й теж рішення тих же самих виконавців.
2.
Злочини скоєні з волі Сталіна, за наказом найвищій влади Совіцького Союзу: Політичного Бюра ВКП(Б). Рішення прийнято 5 березня 1940 р. за поданням Лаврентія Берії; розстріляти! У мотивації подання читаємо: це «закорінелі, невиправні вороги совіцької влади“ .
3.
Цих людей позбавлено життя без процесів і вироків. Були замордовані за порушенням прав і конвенцій цивілізованого світу.
Чим є смерть десятків тисяч осіб – громадян Речі Посполитої – без суду? Якщо це не геноцид, то що це?
4.
Питаємо, знов і знов питаємо: чому? Історики показують злочинні механізми комуністичного тоталітаризму. Частина його жертв лежить тут обабіч, у цьому латинському лісу. Це тисячі Росіян, Українців. Білорусів, Людей інших народів.
Джерелом злочину також є пакт Рибентропа-Молотова, який привів до четвертого розбору Польщі. У ньому імперіалістичні, шовіністичні замисли Сталіна. Катинський злочин є, про це писав професор Станіслав Свянєвич, знятий в останню хвилину з транспорту смерті, - частина акції (…) очищення передпілля, потрібного для подальшій експансії совіцького імперіалізму”.
Пакт є ключовим елементом плану знищення вільної Польщі: державою, - яка з 1920 року стоїть на шляху завоювання Європи комуністичною імперією.
Для цього НКВД пробує притягнути для співробітництва в’язнів. Офіцери з Козельська і Старобельська вибирають проте гонор, вони вірні Вітчизні.
Потому Сталін і його Політичне Бюро помщавсь на нескорених, вирішує: розстріляти їх. Їх могилами є рови смерті в Катині, під Харковом, у Мідному. Ці рови смерті мали бути також могилою Польщі, незалежній Речі Посполитої.
5.
У червні 1941 роки Німеччина вдаряє на СССР: союзники від серпня 1939 р. стають смертельними ворогами. СССР становиться членом антигітлерівської коаліції. Уряд в Москві угодою від 30 липня 1941 р. відновлює стосунки з Польщею. Сталін сідає поруч з Рузвельтом та Черчиллем у великій трійці.
Мільйони жолнежів Червоній Армії, – Росіян, Українців,Білорусів, Грузинів, Вірменів і Азербайджанців, мешканців центральної Азії, - віддають життя в боротьбі з Німеччиною Гітлера. У цієї боротьбі також гинуть Американці, Британці, Поляки, жолнежи інших народів.
Згадаємо: то ми, Поляки, першими збройно протиставились армії Гітлера. То ми боролись, створюючи четверту за чисельністю армію антигітлерівської коаліції.
Поляки воюють й гинуть на усіх фронтах: на Вестерплятте і під Коцкєм, в битві за Англію і під Монте-Кассино, під Ленине і в Берліні, в партизанці й в Варшавському Повстанні. Серед них – брати і діти жертв Катині.
У бомбардувальнику Польських Збройних Сил над III Рейхом гине 26-річний Олександр Федоронько, старший син замордованого в Катині Шимона Федоронька, - головного капелана православного визнання Війська Польського. Наймолодший син, 22-річний Орест, поліг у шерегах Армії Крайовій, - у перший день Варшавського Повстання. Його 24-річний брат В’ячеслав, який воював в Угрупуванні АК „Gurt” (тут: тасьма; стрічка корсарів – перекладач), гине через 17 днів.
У травні 1945 року III Рейх програє війну. Націсткий тоталітаризм впав. Невдовзі будемо відзначати 65-ту річницю цієї події.
Для нашого народу ця перемога однак була гіркою, неповною. Підпадаємо у сферу впливів Сталіна і тоталітарного комунізму. З 1945 року Польща існує. Але без незалежності. З накинутим державним устроєм. Пробують також сфальшувати нашу пам'ять про польську історію і польську самоідентифікацію.
6.
Важливою частиною цієї спроби фальшування була катинська брехня. Історики називають її засновницькою брехнею ПНР. Обов’язкова від 1943 року. Це на її ґрунті Сталін розриває стосунки з польським урядом (тут: уряд в екзілі, еміграційний Уряд в Лондоні, - перекладач).
Світ ніколи не мав про це знати. Родини жертв позбавлені права на публічну жалобу, на оплакування і гідного упам’ятнення найближчих.
На боці брехні стоїть потуга тоталітарної імперії, стоїть апарат влади польських комуністів. Люди, які говорять правду про Катинь, платять за це високу ціну. Й учні також. У 1949 році за виголошення на лекції правди про Катинь дванадцятирічний учень з Холму Юзеф Балка за вироком військового суду трафить на три роки у в’язницю.
Чи ж би, - згадаємо слова поета, - свідками мали позостатись «ґудзики не відтяті “, знайдені тут, в катинських могилах?
Однак, також є й “незламні люди”, і, по чотирьох декадах, - тоталітарні Голіаф був поконаний. Правда – це остання зброя проти примусу – перемагає. Так. як катинська брехня, була фундаментом ПНР, так й правда про Катинь є фундаментом вільної Речі Посполитої, То велика заслуга Катинських Родин. Їх боротьба за пам'ять про своїх близьких, а також, - про пам'ять і самоідентифікацію Польщі. Заслуга молоді. Таких учнів – як Юзеф Балка. Заслуга тих вчителів, яки, попри заборону, - говорили дітям правду. Заслуга ксьондзів, у т.ч. ксьондза прелата Здзіслава Пешковського і, замордованого у січні 1989 року Стефана Нєдзеляка, ініціатора встановлення латинського хреста на повонзковському цвинтарі. Заслуга друкарів нелегальних видавництв. Заслуга багатьох незалежних ініціатив і «Солідарності“. Мільйонів родичів, що розповідали своїм дітям правдиву історію Польщі.
Як трафно повідав тут кільками днями прем’єр Речіпосполитої, Поляки стають великою Катинською Родиною.
Усім членам цей спільноти, а особливо рідним та близьким жертв, складаю найглибшу подяку . Перемога у битві з брехнею, то Ваша велика заслуга! Добре послужилися Вітчизні!!
Великі заслуги у боротьби з катинською брехнею також мали Росіяни: діячі Меморіалу, оці правники, історики і функціонери російської держави, які відважно уявили оці злочини Сталіна.
7.
Катинь і катинська брехня стали болісною раною польської історії, але, також, на довгі десятиріччя затруїли стосунки між Поляками і Росіянами.
Не дано будувати тверді стосунки на брехні. Брехня ділить людей та народи. Приносить ненависть та злість. Тому нам потрібна правда. Рація не розкладається порівну, рацію мають Ті, які борються за вольність.
Ми, християни, знаємо про це добре: правда, навіть найболісна, визволяє. Єднає. Приносить справедливість. Показує дорогу до поєднання.
Зробимо, щоб катинська рана могла врешті загоїтись та залагодитись.
Ми є на цей дорозі. Помімо різних вагань та різних тенденцій, правди про Катинський Злочин сьогодні є більше, ніж чверть віку тому. Цінуємо діяльність Росії та Росіян, які служать цієї правді, й в тому візиту у середу прем’єра Росії в катинсьому лісі, на могили помордованих.
Проте, правда потребує не тільки слів, але й конкретні дії. Потрібно уявлення усіх документів, які стосуються катинського злочину. Обставини цього злочину мусять бути до кінця досліджені та вияснені. Потрібні тут, в Катині, розмови молоді польської і російської, української та білоруської. Важливо, аби була підтверджена юридично невиновність жертв, Аби катинська брехня зникла назавжди із політичного простору.
Дорогою, яка зближає наші народи, ми повинні йти далі, не затримуючись на неї, ані не відступаючи. Ця дорога до поєднання однак вимагає зримих знаків. На цей дорозі потрібно партнерство, діалоги рівних з рівними, ані тоскна за імперією. Потрібно мислення про спільні вартості: про демократію, вольність, плюралізм, ані – про сфери впливу.
8 .
Трагедія Катині та боротьба з катинською брехнею є досвідом, важливим для чергових поколінь Поляків. Це частина нашій історії. Нашій пам’яті та нашій самоідентифікації. Це, однак, також частина історій усієї Європи, світу. Це послання, яке торкається кожної людини та усіх народів. Стосується і минулого, і майбутнього людської цивілізації.
Катинський злочин вже назавжди буди нагадувати про загрозу поневолення і знищення людей, і народів, Про силу брехні. Однак, також буде свідоцтвом того, що люди і народи потраплять, - навіть, в найважчих часах, - вибрати вольність та оборонити правду.
Віддамо спільну честь помордованим, помолимось над їх могилами.
Слава героям! Честь їх пам’яті!!
* Промова на могилах Жертв Катинського Злочину була для Президента Леха Качинського надзвичайно важливою. 3-го квітня, на базі черговій версії положень і тез, був підготований лист до Катинських Родин (помилково визнаний частиною преси за остаточну версію промови). Цей лист – після друку в кількасот примірників, - був переданий 6 квітня організатором виїзду Катинських Родин на урочисту річницю. Так було 1 вересня 2009 року на Вестерплятте, так було би 10 квітня 2010 року. Трагічна катастрофа справила, що там, в Катинському лісі, Його Слова не зазвучали.
Останній тиждень перед вильотом до Смоленська – це час інтенсивних роздумів Президента на кінцевою версією промови. Текст останньої версії розвинутих тез Президент забрав у п’ятницю, 9 квітня, до Бельведеру, де готувався до виголошення свого послання.
Так було 1 вересня 2009 року на Вестерплятте, так було би 10 квітня 2010 року. Трагична катастрофа справила , що там, в Катинському лісі, Його слова не зазвучали.
Як відомо, Президент Лех Качинський не читав свої найважливіші виступи. Волів «мовити з голови”. Це позволяло Йому до кінця уточнювати, удосконалювати своє послання. Часами – це означало зміну стилю, не згадування якогось частки, слова чи метафори.
Канцелярія Президента
Джерело : http://www.rp.pl/artykul/463145.html 22.04.2010 р.
з польської мови переклав
для особистого користування: А. Грабовський,)
24.04.201о.; Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Перекладач не завжди згідний з думкою авторів
Коментарі
uraha
117.07.12, 08:27
Це промова патріота свого народу. Нехай спочиває у Бозі і земля буде йому пухом.
Zaremba
224.07.12, 08:11Відповідь на 1 від uraha
Так