Листопад 1950 р., рільник Леон Піотровський з Рині побіля Варшави обмінює гроші в міської касі у Радзиміну.
Сатира на капіталістичну валюту – обкладинка „Szpilek” від 7 січня 1950 р.
Поляки протягом заледве 11 літ по раз втрете були позбавленні заощаджень. Спершу їх поглинув упадок держави в 1939 р., потім обмін грошей в 1944-45 роках. Та, якщо оті втрати можна була якось витлумачити війною, то акція від 1950 року була врахованою, старанно підготовленою дією влади, що мала ціллю допасування готівки до братнього рубля, зменшення тиску на порожніючий ринок, та удар по решткам приватної ініціативи. Як й при кожному обміну, на якому влада хотіла заробити (в СССР такий обмін проведений був у грудні 1947 р.), заощадження, які тримались в шкарпетках, обмінювались за курсом значно не кориснішим, ніж пенсії, ціни та банківські вклади (перші 100:1; другі 100:3).
Справний апарат
Гарантією поводження такої операції було заскочення. Потрібно признати, що владі це вдалося. “Оо (Орден отців Бернардинів – перекладач) Бернардині з Черняківській [у Варшаві], – доносив 30 жовтня агент UB (УБ – Управління Безпеки – перекладач ), - виражають подив з приводу організаційної справності державного апарату, який потрафив зберегти факт обміну в такій конспирації”. Того ж саме дня у черзі до пункту обміну в Кольбушовій виражався подив в дещо інший формі: «хай чорт трафить Америку (…) за то, що немає доброї розвідки в Польщі, й не попередила населення про підготовку до обміну грошей”. Дійсно, уся операція була підготовлена у такій таємниці, що про особливості знали заледве кільки осіб з партійного істеблішменту. У результаті, про роботу над так званою новою грошовою системою до сьогодні знаємо небагато, хоча ж нова валюта чекала в скарбниці вже від довгого часу. Бо ж банкноти, перш за все, друковані за кордоном, мали дату 1948 р., а монети, також чеканені поза Польщею, розмінна монета, - 1949 рік.
Можемо тільки спекулювати, чому вибрано власне перелом жовтня та листопада 1950 року. Аж тільки в березні 1950 р. в СССР стався новий паритет рубля (0,222 грама золота). Тож належало розпочати акцію перед загально прийнятої дати виплати винагородження. Осінь була догідна також з інших поводів – аура не затрудняла владі логістику, але й не сприяла можливому спротиву суспільства. Не без значення також був факт, що хлопи вже продали врожай (і мали готівку), а мешканці міст ще не спромоглись витратити заощадження на зимові закупки (паливо, одяг).
В Міністерству Публічної Безпеки, відповідальному за усю операцію, особливості знала тільки горстка найбільш довірених осіб. Тільки за два дні перед початком акції про надходження спеціальних транспортів (однак, не повідомлено яких то) були поінформовані Воєводські Управління Публічної Безпеки щодо їх відповідальності з прийняття та безпеку, під персональну відповідальність їх начальників. Стан готовності для УБ та МО оголошене з півночі 28 на 29 жовтня. Функціонери, підтримані військом, мали довести транспорт з грошима до пунктів обміну в повітах та гмінах, а потім їх охороняти. Особливою увагу мали приділити касам в терену, де вірогідність шахрайств та збройних нападів, була найбільшою. Убеці та міліціянти, підтримані ORMO ( добровольчі загони сприяння громадянської міліції - перекладач), SOK ( громадська організація 50-х років? - перекладач ) ), партійних та молодіжних активістів, мали також подбати за відповідне функціонування крамниць, торгової мережі, пошти, залізниці, сфери послуг. Доручено активізувати усю агентуру, зобов’язану про донесення про кожний підозрілий поголосок, ворожі вислови, летучки, спроби саботажу, страйку чи збіговиська.
Один рубль, чверть долара
Безсумнівно, щодо таємниці змушені бути допущені (в осатаній хвилі) також банківські, торгові працівники, друкарі. Викликані в суботу, 28 жовтня, до столиці директори воєводських відділів Нацбанку, вже в 15-оо год. не могли покинути приміщення, в яких відбувався їх вишкіл. Коли ж увечері вони почали роз'їжджатись до своїх міст, кожному товаришував працівник МПБ. Можна тільки припускати, що нагле скликання до Варшави вказаних банківських працівників, могло би бути якоїсь вказівкою, бо ж рух того дня у банках було був більшим, ніж у пересічну суботу.
Від самого ранку був під охороною Дім Польського Слова, де друкувались недільні газети з донесенням про реформу. Рівно ж там, як й в Сейму та Міністерстві Внутрішній Торгівлі, встановлений був підслух телефонів, а увечері, 28 жовтня, просто припинений був зв'язок. Вишкіл працівників Міністерства Внутрішньої Торгівлі розпочато в 18-оо годині. Жаден з учасників не міг покинути поверх в торговому дому на вул. Відок. Тільки після 11-ї вечора почали вони роз’їжджатись по краю, - також в товаристві функціонерів УБ.
У 23-оо годині «валютна реформа” була вже не тільки планом, але за 15 хвилин – вже фактом. Бо ж коли увечері посли Сейму повернулись до зали засідань, оказалось, що їм товаришує прем’єр Юзеф Циранкевич, відповідальний за господарку віце-прем’єр Гілярі Мінц, та міністр національної оборони Костянтин Рокосовський. Скорі стало ясно, чому дотепер нудне засідання почтили такі гості. Віце-маршалок Сейму Вацлав Барциківський повідомив про новий пункт засідання: подання Радою Держави та урядом закону про зміну грошовій системи. Причини та наміри реформи тлумачив міністр фінансів Константи Домбровський. Він указував на те, якою міцною буде нова польська валюта, оперта на паритет злотого (1 злотий – 0,222 гр. золота), що тепер відповідає не тільки одному совіцькому рублеві, але й чверті американського доляра. Тим самим, нова злотувка теоретично була міцніша, аніж перед війною! Нові гроші мали не тільки сприяти «сталому підвищення реальній вартості платні та заробітків”, чи «розвою грошових заощаджень населення”, але також зміцнити обмін між селом і містом, та узагалі спричинитись до розвитку господарки. Доповідач підкреслив, що реформа перш за все вдарить в «капиталістів” та «спекулянтів”, позбавляючи їх «значній части награбованих (…) капиталів”. Немало місця доповідач присвятив засадам обміну, який мав розпочатись в понеділок. 30 жовтня, та тривати до 8 листопада. Затим презентував черговий закон, який забороняв посідання чужоземної валюти та золота необробленого , як невжиткового. Також повідомив про 50 процентне підвищення (з 30 жовтня) ціни водки, що мотивував потребою боротьби з алкоголізмом.
В дискусії взяли участь заледве дві особи – шеф професіональних союзів Віктор Клосєвич та Юзеф Озга-Михальський, як представник хлопів, - й з ентузіазмом підтримали урядові наміри. Оба закони ухвалено одноголосно та сприйнято з «бурними оплесками”. В 22-45 год. віце-маршалок Сейму Барциковський оголосив закінчення сесії.
Скорі про реформу поінформувало радіво. Тої, до кого ця рокова вістка досягла раніше, пробував врятувати собі хоч якусь частку заощаджень. Повсюдно застосованою стратегією (головним чином в провінції) було був рух до далі розташованих, позбавлених доступу до інформації, сіл, і купування усього, що тільки мало вартість: коні, худобу, свині, кури, перини, подушки. Тут віддавались старі борги, проводились розрахунки за роботу та інше. Хоча ж при тому пропаганда звинувачувала перед усім куркулів та спекулянтів, так поступав кожний, хто мав нагоду. Наприклад, у підляському Бранцю секретар Гмінної Народної Ради уніч почав будити хлопів, хочачи купити худобу. У цьому випадку його по трактовано як вар'ята, проте багаторазово такі трансакції мали успіх.
Влада демонстративно вставала на сторону «бідняків”, караючи виявлених набувачів та повертаючи тварини. Наприклад, в гданському воєводству «пошкодованим від махінацій куркулів, головне бідним хлопам, повернуто 7 коні, 6 корів, 10 свині, вівці та гуси”. Уклоном у бік біднішій часті села було уможливлення ним сплати земельного податку старими грошима. Це теж використовували багатші сусіди, позичаючи гроші з умовою їх повернення вже новою валютою, але у кращому відношенні, ніж вони отримували би в пункту обміну (наприклад: 100:2).
читай далі »
Джерело : 21.05.2012.
http://www.polityka.pl/historia/1509906 ,2,1950-r-dziesiec-dni-ktore-wstrzasnely-portfelem.read
У містах, де усі дізнались про обмін більш менш водночас, стратегія суспільства мусила бути відмінною. У неділю можна було в кінах, театрах чи гастрономічних закладах, платити старими грішми (з 30 жовтня до 5 листопада можна було за неї купувати загальні речі, але у відношенні 100:1). Перед газетними ятками (кіосками), цукернями, крамницями встановились довгі черги охочих до витрати грошей. Для приватних купців, чи рестораторів у такі дні продаж чого-небудь був чистою втратою, тож узагалі пробуване не відкривати крамниці та цукерні, чому, у свою чергу, протидіяла міліція, OPMO, групи молодіжних та партійних активістів. Крамникарі ще пробували рятуватись, віддаючи товар «на зошит” під умовою оплати його вже новими грошима.
У державних та кооперативних крамницях персонал повсюдно укривав товари, вказуючи в обліку що вони були продані до суботи. Потрібна для такої операція готівка була не раз інвестицією родини, або довірених знайомих крамарів (продавців). Скуповувалось, з надією на корисний продаж, усе, що можна було довше переховувати: цукор, цигарки, алкоголь, текстильні товари. Усі гарантовані державою зобов’язання мали бути перераховані на доброму курсі, на порядку денному тож було фальшування на поштах грошових переказів, позірне висланих ще 28 жовтня. Як й на селі, старались повертати борги, платити за послуги і, перед усім, - оточені були кнайпи (бари – пояснення перекладача ). Ходило не тільки про заливання черв’яка, чиж бо про витрату грошей в не найгірший спосіб. За підвищенням ціни на водку її продаж у неділю був заборонений. Однак, мало хто цього додержував, й 29 жовтня хиба було побито усілякі рекорду в споживанню високопроцентного алкоголю.
Для населення міст та села
Влада з занепокоєнням споглядала за поставою духовенства, тим більш, що більшість Поляків зустрічались на недільному богослужінні. Проте, ксьондзи були геть застрашені, аби відкрито висловлювати несприйняття. Під час богослужіння рішення влади коментоване було спорадичне, частіше натомість було схиляння не до обміну грошей, але ж пожертвування їх на костьол. З усього краю агенти доносили того дня про винятково високі датки (себто, гроші на тацю, що з нею обходять вірних, - перекладач ). Так, наприклад, в Дубецьку на Жежувщині одна з парафіянок дала 50 тис. злотих, а повсюдно кидане на тацю 500-1000 злотих. Так чи інакше, й оці гроші оказались в наступні дні в пунктах обміну.
Акція обміну, що розпочалась з поранку в понеділок, розвивалась поволі. Касири, власне в малих місцевостях, непризвичаєні до таких операцій, помімо зміцнення людьми з міст, не давали собі ради. Були вони дезорієнтовані, збуджені, часто на них окошувалась хвиля невдоволення мешканців. Для посідачів великих сум проблемою була не тільки втрата двох третіх заощаджень, а, рівно й сам факт їх уявлення, що звертало увагу влади. Зрештою, вони мали рацію, коли ж то кожний зацікавлений з грубим портфелем було був старанно занотований. Початкове спостерігали вони процедуру обміну, намагаючись знайти спосіб врятування не тільки грошей, але й себе. Багаті хлопи, млинарі, ресторатори, купці, аби не впадати на очі місцевим шпикам, здійснювали обмін в інший гміні, або в більшому місці, де легше було розчиниться в юрбі. Спорадично раз по раз обмінюване велику готівку, приносячи на обмін не більше ніж 300 тис. злотих. Часто про проведення обміну просили членів родини, або знайомих. Подібним чином поводився і Костьол, варшавська курія роздала гроші парохам, а оті, у свою чергу, власні кошти довіряли поважним парафіянам.
Як декларував у часі сеймового представлення законів міністр Домбровський, однією з засадничих цілей реформи було «переведення частини грошових фондів капіталістів на справу працюючої людності міст та села ”. Пропаганда підкреслювала, як задоволені обміном бідніші хлопи та робітники. Дійсно, такі декларації не були такими вже рідкими. Наприклад, в підрадомському Скаришеві «хлопи посміхались з задоволенням”, чуваючи в черзі до обміну обурення дружини млинаря. Однак, швидко з’ясувалось, що значна частина приватних заощаджень вже давно замінена на золото, валюту та товари, а реформа вдаряє по тих, хто живуть з допомоги, які нагло втратили більшість заощаджень на купівлю палива, взуття чи плащів. З усюди були такі донесення, як-от із Забжа, де невстановлений робітник «напідпитку співав на вулиці: виграли, виграли, комуністи виграли, бо гроші робітників забрали, забрали”. На життя нарікали не тільки багачі, що втрачали на доходах, а й робітники з вцілілими кількома тисячами злотих. Зрештою, як дотошно зафіксували рапорті УБ, скрізь зловживали також члени ПОРП і функціонери громадянської міліції.
Заборона посідання
Законодавче порівняння нової злотувки до «найсильнішій валюти світу” – рубля, давало підставу для пліток (зрештою, недалеких від правди), що реформу проведено за наказом Кремля. Котрийсь агент доносив про вислови у Вальчу, що «на монетах бракує тільки серпа та молота, то тоді ж бо був комплект”. Способом реагування була блискавична луна численних дотепів, наприклад: «- Як пішов тобі обмін?” – Зробив трошки грошей. – Та що ти говориш! У який спосіб? – Було дужо – зробило трошки»”. Або: “Як в тебе з обміном? – Втратив тисячу злотих… - Що, тільки стільки? - …долярів” .
Як вже згадуване, другий, з ухвалених 28 жовтня законів, забороняв вже не тільки нелегальну торгівлю валютою та золотом, а й їх посідання: першу повністю, другу – у «необробленому для вжитку”. Валюту, золото чи платину належало до 15 листопаду продати державі (за повністю неоплатному курсу), або здати на депозит. За само тільки посідання золотих монет, або злитків грозило аж до 15 років в’язниці, а за торгівлю ними – навіть кара смерті. Та помімо цього частина посідачів золота та валюти постановила зберегти свої резерви. Повсюдною стратегією було таємне переробляння золотих монет на каблучки чи обручки, чи зберігання валюти у знайомих, не таких вже підозрілих для влади, або дипломатів. Влада досконало здавала собі справу з того, й коли тільки десь 5 листопаду почали ліквідовувати пункти обміну злотувок, функціонерів УБ та МГ спрямовано на демонстративні акції проти посідачів валюти. Потрібно визнати, що з помітним успіхом, - якщо, - в гданському воєводству до 4 листопада пункти Національного Банку купили заледве 1542 доляри, то тільки 13 листопада – 4223. До 15 листопада гданці відступили державі понад 21 тисячу долярів, майже 5,5 тис. фунтів та 4,5 кг золота.
У різних «земельних банках» (чи, укр. аналог – «під грушею” – перекладач) проте залишилось чимало золотих рублів, долярів, марок. Значно легше державі повелось з рідною валютою, - обмінене 98,5 проц. грошей, що перебували в обігу, люмпенізуючи з такої нагоди чималу частку громадян. Це залишило настільки глибокий слід в колективній пам’яті, що практично до кінця ПНР кожна плітка про обмін грошей блискавично викликала паніку, погоню до банків та крамниць, а перед деномінацією в 1995 році влада довго і терпляче переконувала Поляків, що того дня справді нема чого лякатися.
Автор є професором Історичного Інституту ВаршавськогоУніверситету. Скорі з’явиться його книжка про чорний ринок в ПНР.
Джерело: 21.05.2012.
http://www.polityka.pl/historia/1509906 ,2,1950-r-dziesiec-dni-ktore-wstrzasnely-portfelem.read
(з польської мови переклав
для особистого користування: А. Грабовський,)
25.06.2012.; Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Оглядач не завжди згідний з думкою автора/авторів і не відповідає
за фактичні помилки, яких вони припустились.
Також перекладає тексти авторів. з якими він не погоджується.
Коментарі