[див. газету]
Strona gwna Historia Historia Idea kolonialna w II Rzeczpospolitej
Прапор” – перекладач ), засноване 25 особами на чолі з адміралом К. Порембським 1 жовтня 1918 року. ЇЇ ціллю був розвій національного мореплавства у відроджуючої Польської державі. Завдяки позитивній настанові польського суспільства у кінці травня 1919 року „Bandera Polska” реорганізувалась в товариство „Ligi eglugi Polskiej” («Ліга Польського мореплавства” – перекладач ). На загальному зібранні Л.М.П., яке відбулось в Варшаві 27 квітня 1924 року, проведені зміни, як і зміна назви товариства, яке відтоді почало виступати як Морська і Дієва Ліга. У шерегах Ліги були м. і. Стефан Жеромський та Здзіслав Дембіцький.
Вже перший гдинський з’їзд 1930 р., який відбувся на узбережжі в обличчю наростаючий тоді ворожої ревизіоніської агітації, що її провадила Німеччина, набрав ідеологічного характеру. Власне на цьому з’їзді остаточно прийнята назва Морська і Колоніальна Ліга. Початковим завданням цієї організації було утвердити польськість над морем, також й культивування морської ідеї. Вже в 1932 р. L.M.K. спрямувала погляди як на національні устрімлення, пов’язанні з пануванням Польщі над Балтикою, так і на збудження в народу потреби створення сильної морської та торгової фльоти, зміцнення торгового руху разом зі здобуттям ринків збуту, обіймаючи своєю діяльністю також польську еміграцію, тим поборюючи при цьому домінування Німеччини.
У 1930 р. Ліга лічила 164 відділи числом 27.450 членів, а вже роком пізніше лічба це збільшилась триразово, та що знаменно – Ліга обійняла своєю діяльністю й осередки за кордоном, серед яких вибивалась на чоло акція Полонії Сполучених Штатів Північної Америки. У 1931 р. пожвавилась видавнича діяльність, якою зайнявся спеціальний видавничий інститут. У лютому 1934 р. почав виходити місячник «Польща на Морі” [„Polska na Morzu”], теж у серпня того року виходить наукову квартальник “Морські та колоніальні справи” [„Sprawy morskie i kolonialne”]. Наклад видавництв протягом одного року осягнув лічбу понад 600 тис. примірників, аж грудневий номер «Польща на Морі” вийшов накладом в 120 тис. примірників.
На другому гдинському з’їзді введена обов’язкова збірка грошей на Фонд (Фундація) Морської Оборони, в 1934 р. на цей фонд сплачене 447.011 злотих і 29 гроші, в 1935 році зібрано 1.736.555,26 злотих, 19 березня 1935 р. виплачено 2.078.140,72 злотих, у січні 1938 р. була вже квота 6.271.548,01 злотих готівкою та цінними паперами. Ліга спрямовувала свої ідеали переважно до молоді, організуючі плавання веслових шлюпок, вітрильників та каяків (навіть, організований був заплив з Балтики до Чорного Моря), табори, зустрічі, курси, виставки.
У 1934 році відкрито літні морські табори, теж на озеру Нароч, також пропаговані екскурсії до Гдині. Традиційною імпрезою став сплав до моря, що уперше організований був в 1933 році, та повторений помімо паводку в 1934 році. За порозумінням з владою Ліберії та Лігою Націй, то цієї країни L.M.K. вислала офіційних експертів, а саме, доктора Бабецького, лікаря, та інженера Т. Брудзинського, як радників ліберійського уряду (перший у справах гігієни, другий в економічних справах). Окрім того, до Ліберії удались ще й 8 плантаторів, організованих в Синдикаті Польських Плантаторів, маючих на меті нав’язування сталої господарчої співпраці між Польщею та Ліберією. У тому ж році судно „Pozna” (Познань – перекладач ), відремонтоване Фондом Акції Колоніальної (підрозділ L.M.K.). завітав до узбережжя Ліберії, де встановлені були близькі контакти, та удало отримати терен під плантацію, та розвинути торгові стосунки. У лютому 1935 року Ліга мала 1000 своїх підрозділів та близько 259 тис. членів. У часопису «Море” з лютого 1935 р. (видаваного в Варшаві накладом 135 тис. примірників) з’явився допис професора Гіляровича «Справи колоніальні, одно з починань”: «Польська колоніальна ідея, у широкому значенні, обіймає шерег постулатів, які, виходячи з засад цієї ідеї, в різних площинах та у різному часі силяться реалізувати гасло польської колоніальної експансії. За максимальну програму подається тяжіння до отримання Річюпосполитою Польською власної колонії, чи то під суверенною владою, чи за мандатом, і то колонії такого обширу, аби посідали вона для Польщі певне політичне та господарське значення, при цьому варт робити натиск радше на тому останньому (…)”.
Тому висуваю гасло нових починань в польському колоніальному питанні, які повинні полягати на тому, аби старатись про отримання хоча ж би дрібної польської колонії під зверхністю польської влади. Хоча ж би то мав бути острівець чи інший найменший клаптик землі, на абиякому пункту земної кулі, було би ж бо, проте, переламати тої мертвий стан, що полягає на тому, що поза тереном Речіпосполитої Польської на європейському континенті, нема на земної кулі найменшого пункту, який би можна було означити барвою Речіпосполитої Польської. (…) – (текст оригінальний).
На форуму Лігі Націй Юзеф Бек у 1936 році висловив погляди Польської влади, що наш край поважно мислить про отримання колоніальних територій. Польща зацікавлена Чорним Континентом, а особливо, Мадагаскаром. У тому саме році питання про право надання Мадагаскару для польської еміграції було порушене Міністерством Закордонних Справ, затим мало місце повідомлення французького Міністра Колоній, який звернув увагу на можливість оселення на Мадагаскару певній кількості Жидів з Польщі. У зв’язку з тим польський уряд вирішив вислати спеціальну комісія, така комісія в 1938 році вирушила під керуванням майора М. Лепецького, який було був особистим ад'ютантом та довіреною особою Маршала Пілсудського. Досліджена була можливість Мадагаскару як еміграційного терену для Польщі. У матеріалах комісії стверджено, що «центральний Мадагаскар, розташований на 800 м над рівнем моря, надається для білого осадництва за умов проведення певних інвестиційних праць”. У “Газеті Польської” від 7 січня 1938 року надрукований був лист М. Лепецького, в якому читаємо «Кліматичні умови центрального мадагаскарського узвишшя пригадують умови, які існують на півночі штату Парана в Бразилії, де шерег польських осад досконало господарюють вже багато літ”.
У грудні 1937 р. до Польщі приїхав гість Головного Правління L.M.K., голова французької Морської і Колоніальної Ліги Північної Франції та віце-голова Франузько-Польського Альянсу в Ліллі, пан Decaux. За свого побуту в Варшаві та Гдині він провів шерег розмов, в який зайняв прихильне становище стосовно польських колоніальних та колонізаційних потреб.
У 1938 році між 2 та 10 квітня на терену Речіпосполитої проваджені дні активної пропаганди під назвою «Дні колоніальні”. Головною ціллю акції було поширення серед суспільства колоніального тяжіння, показання потреби енергійного поступу у справі отримання Польщею власній території в Африці, пропагування безпосереднього входження польської торгівлі на заморські ринки збути та купівлі, на власних судах під національним морським прапором, показ конечності творення на заморських та колоніальних територіях власних джерел сировини польським підприємництвом. У січні 1935 року Головне Правління L.M.K. уклало угоди з Союзом Польських Вчителів у справі усталення принципів та умов співпраці, та, що усі члени СПВ за списком її членів стають й членами L.M.K.; ця умова протривала тільки до лютого 1938 року з приводу невиплати членських внесків об’єднанням вчителів.
L.M.K. у своїх лавах провела збірку на будову підводного човна ім. Маршала Пілсудського «Орел”. У 1938 році на руки генерала Ст. Кваснєвського (який notabene був головою L.M.K.) на ім’я армії Головне Правління L.M.K. передало чек на суму 427.677. злотих 87 грошей. 15 січня 1938 року на голландській судноверфі„De Schede” у Vlissingen відбулась урочистість спуску на воду O.R.P. (тут: Підводний човен Республіки Польща – перекладач) „Orze”. До Голландії прибула делегація Польщі, прибув Міністр Внутрішних Справ контр-адмірал Єжи Свірський, представники Морської і Колоніальної Ліги з головою генералом Станіславом Кваснєвським на чолі, пані генералова Я. Сонсковська, як «хрещена мати” «Орла”, та представники польської преси.
У 1934 році Ліга купила територію в Бразилії у штату Парана під плантації польської еміграції, та диктатор республіки Getulio Vargas впровадив багато директив, безпосередньо обмежуючих скупчення європейської еміграції.
На нараді Комісії Закордонних Справ Сейму в 1938 році міністр Бек ознайомив: «(…) Оті загальні підстави слугували також за підставу до конкретних перемов, з яких одна – з французьким урядом, - стосовно певних можливостей в однієї з французьких колоній, набрала вже форму далеко розвинутої стадії. Маю надію, що згідно з вираженими тут зиченнями зможу в недалекому вже часу представить панам конкретніші результати в цієї справі”. Шкода, 1939 рік перекреслив усі плани, пов’язані з набуттям колонії. Коли б то Польща не була атакована у вересні двома агресорами, напевно би зреалізувала оцю ідею, яку пильнувала Морська і Колоніальна Ліга. Війна перекреслила усе, а увесь той план відійшов в історичне забуття.
Marek Kopaczyk Марек Копачик
У допису використані матеріали та світлини з місячнику „Morze” від лютого 1938 р., лютого і квітня 1935 р. – органу Морської і Колоніальної Ліги, та місячнику „Od naszego morza” від серпня 1932 року.
Плакат : (згори ) КОЛОНІАЛЬНІ ДНІ 7-13/IV 1938
(на дол у) Зичемо КОЛОНІЙ ДЛЯ ПОЛЬЩІ
Морська і Колоніальна Ліга
http://www.polskapartianarodowa.org/tp/index.php?option=com_content&task=view&id=435&Itemid=45
джерело : 13.05.12
http://www.polskapartianarodowa.org/tp/index.php?option=com_content&task=view&id=435&Itemid=45
(з польської мови переклав: А. Грабовський,)
13.06.2012.; Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Оглядач не завжди згідний з думкою автора/авторів і не відповідає
за фактичні помилки, яких вони припустились.
Також перекладає тексти авторів. з якими він не погоджується.
Коментарі