З Інтернету:
огляд польських медіа для українських читачів
http://www.gazeta.pl/0 ,0.html
Gazeta.pl
Wrocaw Wiadomoci z Wrocawia Chcesz walczy z barszczem? Dostaniesz dotacj unijn
W 30.03.2012 , aktualizacja: 30.03.2012 15:34
Хочеш боротись з борщем? Отримуєш унійну дотацію
Борщ Сосновського, називаємий «помста Сталіна”, це сорняк походженням з теренів давнього СССР. Рослинний сік спричиняє опалення шкіри. Тому в Польщі він викорінюється, особливо в охоронних зонах та поблизу місць замешкання людей. Тепер у боротьбі з ним можуть допомогти гроші з Європейського Союзу.
http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/55 ,35771,9933909,,,,11453427.html
http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/55 ,35771,9933909,,,,11453427.html
fot. WHR Небезпечний борщ Сосновського
Уряд дольношльонського воєводства у п’ятницю (себто, 30.03.2012. – перекладач ) оголосив конкурс на дотацію з регіональної програми на проекти, зв’язані з охороною природи та екологічною освітою. У списку заходів, які будуть дофінансовуватись, також знаходиться усунення сортів чужоземного походження в обширах Природа 2000 та резерватах. «Помста Сталіна” це власне один з отих «чужих сортів”.
На конкурс можуть голоситись м. і. позаурядові організації, національні та ландшафтні парки , союзи та об’єднання одиниць територіального самоврядування, Державні Ліси.
Джерело : 31.03.12
http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1 ,35771,11453427,Chcesz_walczyc_z_barszczem__Dostaniesz_dotacje_unijna.html
додадок
Борщ Сосновського (Heracleum sosnowskyi Manden.) – сорт зеленої рослини, належній до родини сельдерею (Apiaceae). Походить з району Кавказу, звідки поширився на розлогих обширах центральної та східної Європи, де став рослиною агресивного поширення. З 50-х до 70-х років XX віку в різних краях східного блоку вирощувався як кормова рослина. По недовгому часі, з приводу проблем з управою та збиранням, головним чином з погляду на загрозу здоров’ю, управа була припинена. Рослина спонтанічно швидким темпом почала поширюватись. Сорт оказався дуже клопітливим прибульцем, оскільки, сік свіжих рослин викликає зміни шкіри, є незвичайно трудним до знищення, зумовлює деградацію природного середовища та обмежує доступність терену. Борщ Сосновського знаходиться під правовою забороною годівлі, розмножування та продажу на терену Польщі.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/98/Борщевик_Сосновского.jpg/450px- Борщевик_Сосновского .jpg
Джерело : 31.03.2012.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Barszcz_Sosnowskiego
ще додаток
Вітаємо вас на сайті sprosimam.org.ua [мова оригіналу]
Обережно борщівник!
14.01.2011 - 12:12 - анонім
На минулих вихідних поїхала з дітьми і чоловіком в село до свекрухи. Дітям у селі не погано - вони цілий день грають на вулиці, повітря свіже, поруч сосновий ліс, якби не одне але. Навколо дуже багато різних невідомих нам, міським жителям, рослин. Хочу застерегти всіх мам, тат, бабусь і дідусів. Будьте обережні при виході з дітьми на дику природу - будь то дача, ліс, водоймище. Я зіткнулася з жахливою проблемою - діти отримали опіки від невідомого мені рослини, пішовши з бабусею. на город за кукурудзою буквально на 5 хвилин.
Приїхавши наступного дня додому, я виявила на шкірі дітей незрозумілі темні плями у вигляді довгастих ліній, кружечків різної величини. і ці плями виявила на тілі дітей в тих місцях, де не було одягу. Я була в жаху. Через день ми пішли з дітьми до дерматолога і лікар сказав, що це опіки від зіткнення з такою травою, як борщівник, яка в цьому році дуже отруйна, у зв'язку зі сталим спекотною погодою. Тому лікар заборонив моїм дітям знаходиться на сонці, тому що при попаданні ультрафіолетових променів ці плями, як би проявляються і можуть дуже довго не проходити. Дорогі матусі, надаю Вам більш детальну інформацію про цей жахливий рослині, щоб ніхто не потрапив у його мережі.
Назва: дано на честь героя давньогрецької міфології Геракла, за велетенські розміри рослин, можна перевести як "Гераклові трава". Російська назва борщівник пов'язано з використанням молодої зелені цієї рослини при приготуванні борщів.
Як виглядає рослина
Опис: відомо близько 70 видів, які ростуть у Європі, Азії, Африці та Америці. Дворічні, рідше багаторічні трав'янисті рослини. Стебла висотою від 20-50 см до 250 см, порожнисті, з рідкісним опушенням. Листя в прикореневій розетці, довгочерешкові, дуже великі, лопатеві. Квітки дрібні білі, рідше зеленувато-жовті або яскраво-рожеві, зібрані в складні парасольки до 40 см у поперечнику. Плід - двусемянка.
Справедливу ненависть заслужив прибулець з Кавказу, борщівник Сосновського, величезне рослина, що володіє здатністю викликати сильні і довго не загоюються опіки. Винищити його дуже важко, поширюється він зі страшною швидкістю, захоплюючи все нові території, - це рослина з'явилася навіть на вулицях великих міст. До речі, кавказькі борщівник не найбільші з борщівник.
Борщівник Мантегацца має діаметр парасольки 150 см, довжина нижніх листів - до 3 м, діаметр стебла (або вже стовбура?) - до 10 см, ну і зростання відповідний, до 5 м. Цей вид борщівника який завезли в Європу як декоративна рослина. Уявіть собі цю «травичку», що дістає до вікон другого поверху. У запалі боротьби з небезпечним бур'яном більшість з нас забули про інший вид - борщівник сибірському, не тільки абсолютно нешкідливе, але і корисній рослині, з якого раніше на Русі варили борщ.
Чому борщівник такий небезпечний?
У період вегетації в різних частинах рослини борщівника (в листі, стеблах, плодах у багатьох видів) накопичуються фотодинамічним активні фурокумаріни. Їх попадання на шкіру призводить до глибоких дерматитів, які проходять за типом опіків. Були відзначені випадки таких дерматозів - до III ступеня, а також навіть летальні результати у дітей молодшого віку від численних опіків шкіри.
Найчастіше дерматити від потрапляння соку борщівника на шкіру виражаються в пухирях, змінюваних темними плямами, які сходять протягом 3-6 місяців. При значних ураженнях шкіри, через рік можливі рецидиви прояви коричневих плям на шкірі після опіків при новому опроміненні тіла сонячними променями.
Саме наявність в соку борщівника кумаринів і фурокумаринів, що підвищують чутливість організму до сприйняття сонячного світла, і є головним « злом »цих рослин. Потрапив на шкіру сік під впливом сонячного світла (ультрафіолету) здатний посилювати пігментацію шкіри людини і тварин, викликати дерматити, які часто називають «опіками».
Фотодинамічним (фотосенсибилизирующих) властивості фурокумаринів проявляються не тільки при місцевому контакті їх зі шкірою , але і при прийомі препаратів всередину. На цьому ефекті кумаринів були створені багато креми та спреї для засмаги.
З приводу знищення цього злісного бур'яну на городі або на дачній ділянці, є один дуже дієвий рецепт - просто вводите зі шприца пару кубиків розчинника в стовбур рослини і через пару днів або тиждень від нього не залишиться й сліду.
Що робити при контакті з борщівник?
Якщо все ж таки відбувся контакт тіла з соком рослини, то необхідно:
по можливості в найкоротші терміни рясно промити уражені ділянки шкіри з господарським милом в проточній воді; промити (саме промити, а не протерти) уражені ділянки тіла спиртовмісної рідиною (одеколоном, горілкою, спиртом).
У випадку появи опіків від соку борщівника, уражені ділянки потрібно обробити: уснінат натрію на ялицево бальзамі; лініментом синтомицина.
Не застосовуйте ніякі фіксуючі пов'язки. Проводьте всі заходи, традиційно призначаються при опіках шкіри.
Джерело: 05.06.2012. http://sprosimam.org.ua/a/oberezhno-borshch іvnik
http://pl.wikipedia.org/wiki/Barszcz_Sosnowskiego
(з польської мови переклав: А. Грабовський,)
05.06.2012.; Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Оглядач не завжди згідний з думкою автора/авторів і не відповідає
за фактичні помилки, яких вони припустились.
Також перекладає тексти авторів. з якими він не погоджується.
Коментарі
uraha
16.06.12, 06:56
Назва гарна.
Zaremba
210.06.12, 09:47Відповідь на 1 від uraha