хочу сюда!
 

Оксана

37 лет, дева, познакомится с парнем в возрасте 40-50 лет

Памятник Богдану Хмельницькому в м.Хмельницький

   Історія: Пам'ятник Б. Хмельницькому встановлено у 1993 році, в 500-ту річницю міста Хмельницького. Його скультором був В. Борисенко, а архітектором — М. Копил.


   Цікаві подробиці: Всі визнають, що пам'ятник Б.Хмельницькому виглядає досить незграбним. З художньої точки зору пам'ятник має декоративно-паркову форму, тобто його риси силуетні, а не деталізовані. Таке враження, що скульптор бачив лише зменшену копію свого творіння і не уявляв як він буде виглядати в натуральну величину.
   Як виявилось, задум скульптора та архітектора був зовсім іншим — пам'ятник з самого початку призначався для розміщення на високому пагорбі, звідки він мав чітко проглядатись з усіх сторін міста. Первинним місцем розташування пам'ятника було перехрестя вулиць Сковороди та Кам'янецької. Вже навіть була відведена відповідна земельна ділянка, але була одна проблема: на даній ділянці було розміщено декілька приватних житлових будинків і місто мало надати мешканцям цих будинків нове житло. Але «прозорливі» мешканці заздалегідь попрописували у свої будинки
всіх родичів і знайомих. А згідно тодішнього законодавства, держава у такому випадку мала надати повноцінне житло всім прописаним мешканцям. От і вийшло, що замість 4-5 квартир місто мало надати понад 10 квартир.А таке «задоволення» місту було «не по кишені»... Ось і залишився пам'ятник гетьману, який мав стати символом нашого міста, нікому не потрібним. Тільки у 1993 році, коли місто мало святкувати свою 500-ту річницю, мер Хмельницького — М. Чекман — згадав за цей пам'ятник і доручив архітекторам знайти для нього гідне місце. Були різні варіанти. Найпершим і найочевиднішим було місце біля обласної адміністрації та ради. Але виникло делікатне питання: яким боком має стояти пам'ятник? Якщо обличчям до площі, до людей — то виходило, що спиною гетьмана та задом коня до входу у найвищі державні установи області. Якщо ж навпаки — то взагалі незрозуміло для чого його ставити... Коли нашим «державним мужам» розтлумачили вірогідні сценарії використання цього факту під час масових демонстрацій, вони тут же відмовились від цього місця!
   Наступним вірогідним місцем розташування пам'ятника став міст через залізничні колії на вул. Кам'янецькій. Існував проект розташування Б.Хмельницького над цим мостом. Архітектор, який це пропонував, доводив, що це буде найпередовіший проект у Європі. Пам'ятник мав кріпитись на металевих стовпах і його мало бути видно здалеку по всій вулиці Кам'янецькій. Але постало те саме питання: яким боком ставити пам'ятник — до центру чи від нього? Потім додалось ще одне: що будуть бачити водії та пішоходи, які будуть проїжджати або проходити під цією пам'яткою? Невдовзі відмовились і від цієї ідеї. А свято вже наближалось і пам'ятник мав бути десь встановлений. І тогочасний головний архітектор нашого міста М.Копил обрав, на його думку, «найменше зло» - місце біля обласної філармонії. Богдан Хмельницький і його кінь прекрасно проглядаються з вулиці Кам'янецької, і це напевне його чи не єдина перевага. Всі, навіть архітектор, який його ставив, визнають що пам'ятник поставлено невдало. Він не несе того задуму, для якого був зроблений, і він не став тим символом міста, яким мав би стати по праву. Така ситуація породила масу «народних» назв пам'ятника. Одна з найпоширеніших назв — «пам'ятник коню Богдана Хмельницького». На жаль, відхід від задуму скульптора не приніс очікуваної пошани як самому скульптору, так і Богдану Хмельницькому, якого вшанували в такий спосіб.
Денис Монастирський
"Хмельницький Культурний: З минулого в майбутнє"
Рейтинг блогов
0

Комментарии

Гость: Wildcat+

115.10.09, 11:12

А почему не поставили, когда город называли?

  215.10.09, 11:21Ответ на 1 от Гость: Wildcat+

  Раніше місто називалося Проскурів. У 1954 було перейменовано в Хмельницький, а памятник було зроблено десь в 1990-1992 точно не знаю)

   Гость: Wildcat+

   315.10.09, 11:24Ответ на 2 от УАРАБЭЙ

   Раніше місто називалося Проскурів. У 1954 було перейменовано в Хмельницький, а памятник було зроблено десь в 1990-1992 точно не знаю)Не по-людски это! Надо было ставить памятник ещё в день переименования!

    415.10.09, 11:27Ответ на 3 от Гость: Wildcat+

    Мда.. Может быть)

     515.10.09, 16:42

     спасибо за заметку-интересно.Сейчас мы привыкли к памятнику,как будто он всегда был,но я помню ,как его поставили и какие эмоции он вызвал у людей(далеко не положительные)

      615.10.09, 17:08Ответ на 5 от Метрон

      Как он может вызвать отрицательные эмоции?

       715.10.09, 17:16Ответ на 6 от УАРАБЭЙ

       на вкус на цвет товарищей нет

        815.10.09, 17:30Ответ на 7 от Метрон

        Если интересно, я могу по многим достопримечательностям нашего города выложить заметки)

         916.10.09, 08:42Ответ на 8 от УАРАБЭЙ

         буду рада